×

جاهای دیدنی مشهد با عکس و آدرس

نویسنده خانم جهانیان در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۳۰
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی مشهد با عکس و آدرس
در این مقاله گردشگری می خواهیم سفری متفاوت به شهر پر آوازه و مذهبی «مشهد» داشته باشیم. شهر مشهد كه همه ما ایرانیان و دیگر مسلمانان جهان همیشه در آرزوی سفر به آن و زیارت امام رضا (ع) می باشیم، شهری است كه وجود حرمی پر فروغ در آن، این شهر را از دیگر شهر ها متمایز كرده است. در این سفرنامه و مقاله گردشگری سعی بر این شده كه پیرامون جاذبه های گردشگری دیگری كه در شهر مشهد و اطراف آن وجود دارد و كمتر از آن ها یاد می شود صحبت كرد. استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد به دلیل شرایط خاص از لحاظ جغرافیایی و مذهبی و تاریخی، تقریبا در تمام سال مهد مسافران و گردشگران و به ویژه زائران می باشد كه این امر جذابیت سفر به این شهر را برای همگان بیشتر می كند.فراموش نکنید که هتل های مشهد را با تخفیف های ویژه میتوانید در سایت ایران هتل آنلاین رزرو کنید.
استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقع شده است. همچنین شهر مشهد در قلب این استان و از پر جمعیت ترین شهر های ایران به شمار می آید. از اهمیت این شهر همین بس كه روزگاری در زمان افشاریان پایتخت كشور بوده است. این شهر در استانی كوهستانی واقع شده است. آب و هوایی سرد در زمستان و گرم و خشك در تابستان شرایط اقلیمی ویژه ای را به این منطقه داده است. در این مقاله سعی خواهیم كرد كه به مكان های دیدنی و گردشگری شهر مشهد بپردازیم.
حرم رضوی
حرم رضوی
حرم امام هشتم شیعیان همواره قطب گردشگری و زیارتی كشور و جهان شیعیان می باشد. حرم امام رضا (ع) در مشهد مقدس نگینی است كه از دور می درخشد و ماوایی برای همه عاشقان و دلسوختگان می باشد. امام شیعیان در سال 203 هجری به شهادت رسیده و از آن روز تا كنون روز به روز به گستردگی و زیبایی حرم آن افزوده شده است. مجموعه آرامگاه ها، مساجد، صحن ها، موزه ها و اماكن رفاهی گرداگرد هم جمع شده و به جذابیت این مكان مقدس در شهر مشهد افزوده است. شهری كه در دل خود بهترین اماكن و اقامتگاه ها و هتل های ایران را جای داده است.
در ادامه لیستی از هتل های نزدیک به حرم را برایتان می آوریم. 
مسجد گوهر شاد
مسجد گوهرشاد
در میان صحن ها و مساجد اطراف حرم، می توان به مسجد زیبای گوهرشاد كه در جنوب حرم رضوی واقع شده است اشاره كرد. مسجدی زیبا با معماری و كاشی كاری هنرمندانه خود كه به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در مجاورت حرم امام هشتم ساخته شده و از پر بازدید ترین و شلوغ ترین مساجد ایران می باشد. این مسجد مقدس و زیبا طی سال های گذشته بارها به دلیل عوامل طبیعی و سیاسی آسیب هایی دیده است، ولی زیباتر از قبل همچنان در جوار حرم میزبان زائران این سرا می باشد.
صحن مسجد گوهرشاد وسعتی در حدود ۲۸۰۰ متر مربع دارد. دیوارهای داخلی این بخش از مسجد با سنگ های تیره تزیین شده است. کف صحن به وسیله سنگ های شش گوشه پوشش داده شده است. 
مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
از دیگر جذابیت های شهر مشهد تجمع بزرگترین موزه ها و گنجینه های ایران در كنار حرم مطهر می باشد. می توان به برخی از این مجموعه ها كه در كنار مسجد گوهرشاد و مقبره شیخ بهایی دور هم جمع شده اند از جمله: گنجینه حرم رضوی، گنجینه اسكناس ها، تمبرها، موزه فرش، گنجینه قرآن و دیگر موزه های موجود اشاره کرد.
مجموعه پارك كوهسنگی
مجموعه پارك كوهسنگی
این پارك زیبا و سرسبز كه از بهترین مكان ها جهت استراحت و طبیعت گردی مسافران و گردشگران و زائران در شهر مشهد می باشد از بزرگترین پارك ها و مراكز تفریحی شهر مشهد است. این پارك زیبا در انتهای بلوار كوهسنگی در شهر مشهد بر روی رشته كوه بینالود واقع شده است. از جمله اقامتگاه های نزدیك به این پارك زیبا می توان به هتل لاله مشهد اشاره كرد.
بازار رضا
بازار رضا
همیشه بازارها از دیدنی ها و زیبایی های هر سفری می باشد كه گردشگران را به خود جذب می كند. شهر مشهد جایگاه بازارها و مجموعه های بزرگ تجاری می باشد كه «بازار رضا مشهد» یكی از قدیمی ترین و زیباترین آنهاست كه در سال 1355 در مجاورت حرم در خیابان امام رضا به وجود آمده است. بازاری كه محل فروش سوغات این شهر می باشد و در دو طبقه احداث شده است. از بین هتل های همجوار با این بازار بزرگ می توان به هتل الماس مشهد و هتل آپارتمان یاران مشهد اشاره كرد.
مجموعه باغ موزه نادری
مجموعه باغ موزه نادری
در این باغ موزه كه در ضلع شمال غربی چهارراه شهدای مشهد واقع شده است، یادبود نادرشاه افشار ساخته شده است. این مجموعه از دو قسمت آرامگاه و موزه ساخته شده كه همه ساله محلی برای بازدید گردشگران و زائران می باشد. این مجموعه فاخر در سال 1342 توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.
حمام مهدی قلی بیك
حمام مهدی قلی بیك
این حمام تاریخی كه در سال 1027 توسط یكی از امرای تیموری احداث شده است و در نزدیكی بازار بزرگ مشهد و میدان 72 تن قرار دارد. این مجموعه تاریخی سال هاست وقف حرم رضوی گشته و به موزه تغییر كاربری داده است. این محل مكانی مناسب برای علاقه مندان به تاریخ و وسایل و ابزار آلات قدیمی می باشد.
باغ پرندگان مشهد
باغ پرندگان مشهد
باغ پرندگان مشهد بزرگترین و تنها مجموعه پرندگان در شرق كشور است كه در منطقه گردشگری سپاد، نزدیك به میدان خیام واقع شده است. این مجموعه تفریحی و دیدنی با گرد هم آوردن انواع گونه های كمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی توانسته است از دیدنی ترین مكان های تفریحی در شهر مشهد قرار گیرد.
باغ گیاه شناسی
باغ گیاه شناسی
باغ گیاه شناسی مشهد از بزرگ ترین مكان های تجمع انواع گونه گیاهان و گل ها می باشد. این مكان زیبا در شهر مشهد بلوار جمهوری در نزدیكی پل غدیر واقع شده است. این مجموعه 25 هكتاری با بیش از 15000 اصله درخت و درختچه و بیش از 25000متر مربع گل های دائمی و فصلی از زیباترین مكان های شهر مشهد می باشد كه گردشگران زیادی را به خود جذب می كند.
امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)
امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)
امامزاده سید محمد معروف به گنبد خشتی (جنس گنبد این امامزاده از خشت است)، این امامزاده واجب التعظیم كه از نوادگان موسی بن جعفر(ع) می باشد در شهر مشهد در خیابان طبرسی در كوچه ای با همین نام واقع شده است كه از جمله آثار ملی ایران انتخاب شده است.مقبره پیر پالاندوز 
مقبره پیر پالاندوز
در خیابان نواب صفوی شهر مشهد در ضلع شرقی حرم مطهر در نزدیگی هتل سهند مشهد، مقبره ای زیبا منصوب به محمد عارف عباسی معروف به پیر پالاندوز از عرفای قرن دهم هجری بنا شده است. این بنا كه از دوران صفویه بجا مانده است و به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شده است، با معماری زیبا و كاشی كاری های خوش نقش خود چشم هر گردشگری را مجذوب خود می كند.
كلیسای مسروپ قدس
كلیسای مسروپ قدس
كلیسای زیبای مسروپ مقدس كه در میدان دهم دی شهر مشهد واقع شده است در سال 1941 توسط ارامنه ساكن در این شهر ساخته شد. این كلیسای زیبا با معماری منحصر به فرد خود مكانی دیدنی را بوجود آورده است. مدرسه ارامنه كنار آن، برج ناقوسخانه بلند و زیبای آن هر كدام با ظرافت خاصی ساخته شده اند.
پارك ملت مشهد
پارك ملت مشهد
بوستان زیبای ملت مشهد در كنار بزرگراه وكیل آباد در تقاطع آزادی واقع شده است. این بوستان زیبا و بزرگ قدیمی ترین بوستان شهر مشهد در سال 1342 ساخته و طرح ریزی شده است. اولین شهر بازی مشهد در این بوستان ساخته شده و در كنار درختان سر به فلك كشیده و هوای دل انگیز خود می تواند لحظات خوبی را برای هر گردشگری به وجود آورد. در نزدیگی این بوستان زیبا هتل پردیسان مشهد كه از مدرنترین هتل های ایران است قرار گرفته است.
خانه ملك
خانه ملك
یكی دیگر از مكان های تاریخی و دیدنی شهر مشهد «خانه ملك» است كه از دوران قاجاریه به جای مانده است. این بنای زیبا در ضلع شرقی خیابان امام خمینی روبروی اداره دارائی واقع شده است. بنایی زیبا که با نقوش منبت كاری و مشبك كاری های خود هنر دست ایرانیان زمان خود را به رخ می كشد.
موزه نان مشهد
موزه نان مشهد
موزه نان مشهد نیز یكی دیگر از مراكز دیدنی و فرهنگی واقع در مشهد مقدس است. این موزه كه اولین موزه نان در كشور است كلیه فرایند و ابزار آلات مرتبط با نان، از كاشت و برداشت گرفته تا پخت انواع نان كه همه بر گرفته از فرهنگ ایرانی و احترام ویژه ای كه همگان به نان به عنوان غذای اصلی و بركت سفره از قدیم تاكنون می دانسته اند را گرد آوری و به نمایش گذاشته است. این موزه زیبا در بزرگراه آسیایی بعد از سه راه فردوسی در كوچه شهید یزدی واقع شده است.
پارك علمی پروفسور بازیما
پارک دکتر بازیما
سرزمین پروفسور بازیما
عجیب ترین و منحصر به فرد ترین تجربه های زندگی خود را می توانید در سرزمین پروفسور بازیما تجربه كنید. اولین پارك موضوعی ایران كه می تواند شما را برای لحظاتی به درون بدن، به فضای خارج از جو، پرواز در فراز آسمان و دیگر اتفاقات عجیب زندگی ببرد. این پارك عجیب و خاطره انگیز در انتهای بلوار خیام مجتمع تجاری وصال بنا شده است.
کارالند
کارالند 
شهر مشاغل کودک کارالند واقع در مرکز خرید آرمیتاژ گلشن در مشهد، مجموعه است تفریحی - آموزشی با هدف تجربه مشاغل مختلف در قالب بازی برای کودکان رده سنی 3 تا 12 سال. این مجموعه در واقع به شکل یک شهر کوچک ساخته شده است و توسط کودکان اداره می شود و در آن مشاغل مختلفی مثل پزشکی، خلبانی، خوانندگی، آرایشگری و...وجود دارد. کارالند با درنظر گرفتن اهدافی نظیر آشنایی با مشاغل، تجربه فرآیند  درآمد، تقویت استقلال شخصیتی کودک، تجربه عملی، تفکر اقتصادی وتقویت روحیه کار تیمی، مشاغل گوناگون را به صورت بازی ایجاد کرده است.کارالند در دو طبقه در سال 1396 در مرکز خرید آرمیتاژ گلشن واقع در خیابان هفت تیر مشهد افتتاح شده است و با مساحت 1000 مترمربع بیش از 20 شغل را در خود جای داده است 
پارك های آبی مشهد
پارك موج های آبی مشهد
علاقه مندان به تفریحات آبی می توانند در شهر مشهد از سرزمین موج های آبی واقع در بلوار اندیشه، سرزمین موج های خروشان واقع در ابتدای جاده شاندیز، پارك آبی ایرانیان واقع در بلوار حجاب و پارك ساحلی آفتاب واقع در بلوار خیام میدان بهارستان دیدن و استفاده كنند كه از بهترین پارک های آبی در ایران و خاور میانه می باشند.
پارك و باغ وحش وكیل آباد
پارك و باغ وحش وكیل آباد
پارك وكیل آباد واقع در منطقه خوش آب و هوای وكیل آباد در جنوب مشهد از مناطق سرسبز با آب و هوایی خوش و میزبان مسافران و زائران و مردم بومی خود در دل طبیعت می باشد. این منطقه زیبا و سر سبز در دل خود باغ وحشی بزرگ و زیبا را نیز جای داده است كه طی سال خانواده ها و به ویژه كودكان زیادی از این مكان بازدید می كنند. این پارك زیبا در انتهای بلوار وكیل آباد قرار دارد.
باغ خونی
باغ خونی
باغ خونی از دیگر مكان های زیبا و تاریخی و دیدنی شهر مشهد است كه پذیرای گردشگران و مسافران زیادی می باشد. این باغ مربوط به دوره قاجاریه بوده و در دل خود چشمه ای را جای داده و در كنار سه عمارت آن كه البته دو عمارت تخریب شده اند گویای هنر معماری آن دوران است. این باغ در خیابان هفده شهریور خیابان عنصری واقع شده است.
باغ ملی
باغ ملی
در خیابان امام خمینی(ره) در كنار بازار جنت یكی از قدیمی ترین پارك ها و باغ های مشهد بنا شده است. این باغ زیبا در مركز شهر قرار گرفته و در گذشته محلی برای برگزاری مراسمات فرهنگی و اجتماعی بوده. اگر محیطی آرام در مركز شهر را می خواهید تجربه كنید حتما سری به این باغ زیبا بزنید.
طرقبه
طرقبه
مناطق دیدنی و تفریحی خارج از مشهد
همانند دیگر نقاط كشور هر استانی جاذبه های زیبایی را در اطراف شهرهای خود و خارج از شهر دارند. استان خراسان رضوی نیز مكان های بسیار زیبایی را در دل خود جای داده كه در این مقاله سعی شده مسافران را با مكان های داخل شهر مشهد بیشتر آشنا کنیم. با سفر به بیرون از شهر مشهد می توان از مناطق زیبایی از جمله: شهر توس و آرامگاه فردوسی، پارك هفت حوض، غار زیبای مغان، بند گلستان، سد چالیدره، دهكده شاندیز، طرقبه مشهد، گنبد هارونیه دیدن کرد كه در مقاله ای دیگر به صورت جامع به آن پرداخته خواهد شد.
شهر هتل ها
به دلیل جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار و به ویژه وجود بارگاه امام هشتم دراین شهر مقدس، شهر مشهد مهد اقامتگاه ها و هتل های بیشماری شده است. هتل های مدرن و بزرگی كه كمتر در نقاط دیگر كشور به این كثرت می توان آنها را دید. با رزرو هتل های مشهد می توانید به راحتی و بدون نگرانی، برنامه ریزی برای سفر به این شهر زیبا داشته باشید.