لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> استادیوم پاناتنائیک آتن
استادیوم پاناتنائیک آتن

استادیوم پاناتنائیک آتن

پیشینه
ورزشگاه پاناتناییک یک یادگار فرهنگی و گردشگری و یکی از مهمترین آثار تاریخی نه تنها برای آتن بلکه برای کل یونان است.
تاریخ غنی آن همچنین مرتبط شده است با بازی های المپیک مدرن یعنی احیای آن در سال ۱۸۹۶ تا بازی‌های المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ میلادی. همچنین این استادیوم محل آغاز سفر مشعل المپیک است به شهرهایی که المپیک زمستانه، تابستانه و جوانان در آنها برگزار می شود. با ایران هتل متخصص در رزرو آنلاین هتل همراه باشدید.
استادیوم پاناتناییک در محل یک استادیوم باستانی قرار گرفته است. برای قرن ها میزبان بازیهای بوده که ورزشکاران مرد به طور برهنه در مسابقات پیاده روی و ژیمناستیک رقابت می کرده اند. همان ها که امروز نیز با تغییراتی انجام می شود. بازی هایی که از دوران باستان در مناطق دور از شهر روند در استادیوم و به عنوان جشنواره پاناتنائیک در۵۶۶ قبل از میلاد بصورت می گرفت.
در سال ۳۳۸ قبل از میلاد زمانی که لیکور گوس مسئولیت امور مالی آتن را بر عهده گرفت این ورزشگاه توسط وی ساخته شد. دره بین بلندیهای آرد توس (Ardettos) در بیرون از شهر آتن و در کنار رودخانه ایلبسوس به عنوان محل ایده‌آل آن در نظر گرفته شد. هرچند که این زمین از املاک خصوصی شخصی به نام دینیاس بود، ولی آن را جهت ساخت استادیوم به دولت واگذار کرد. دره به فضایی برای مسابقات با ویژگیهای استادیوم ها در یونان تبدیل شد. ساختاری متوازی الاضلاع با ورودی در یک انتهای باریک و جایگاه تماشاگران در سه طرف آن. ورزشگاه لیکورگوس برای نخستین بار در طول جشن پاناتنایای بزرگ (Great Panathenaia) در ۳۳۰ قبل از میلاد راه اندازی شد و این دلیل نامگذاری این استادیوم باستانی است.

جزیره سانتورینی یونان، جلوه زیبایی طبیعت
ادامه مطلب

پاناتناییک در زمان امپراتوری روم

در زمان امپراطوری روم شهر آتن دیگر قدرت سیاسی قبل را نداشت. ولی با این حال این شهر در زمان هادریان امپراتور روم همچنان که شادابی فکری او و هنری خود را داشت. در این دوره فرزند او هرودس که فیلسوف و سخنوری بزرگ بود بخشی از وقت خود را صرف احداث ساختمان های پر زرق و برق در آتن کرد. عملکرد هرودس در استادیوم پاناتناییک به این گونه بود که بین سال‌های ۱۳۹ تا ۱۴۴ میلادی اقدام به دو تغییر عمده در شکل اولیه این ورزشگاه کرد: تغییر شکل مستقیم به شکل نعل اسبی با افزودن یکی از مشخصه‌های یونان باستان معنی اسفندون (sphendone) [اسفندون از شاخصه های باستانی یونان و همچنین به معنی اتاق نشیمن بیضوی است] در ورزشگاه های یونان در زمان امپراطوری و نصب صندلیهای مرمر سفید در بخش تماشاگران. پل مرمری پیچیده ای نیز دسترسی آسان به ورزشگاه را از شهر فراهم می‌کرد. کل فضا و عمدتاً بخش شمالی در سطح «اسفندون»، با مجسمه های سنگ مرمر، برنزی و طلا تزئین شده بود. معبد الهه Tyche/fortune در قله Ardetos در مجاورت استادیوم ساخته شده است. آتنی ها به استادیوم پانانتاییک افتخار می‌کردند و آن را در جهان بی نظیر می دانستند. همچنین برای سال ها آرامگاه هرودس، بانی استادیوم، در سمت چپ و ورودی آن قرار داشت.
بیشتر بخوانید:

1683368319 478 استادیوم پاناتنائیک آتن
پاناتناییک در زمان مسیحیت
با غلبه مسیحیت و ممنوعیت جشن های بت پرستان و رفتارهای وحشیانه رومیان باستان، البته به زعم مسیحیان، مانند نبرد گلادیاتورها، ورزشگاه پاناتنائیک درخشندگی خود را از دست داد. با گذشت زمان سایه فطور غم انگیزی بر آن چیره شد، همچنان که مرمر های پر زرق و برق که در آنجا به کار برده شده بود به کوره آهک پزی مجاور آن سپرده شد. مسافران اروپایی که عمدتاً از این محل بازدید کرده بودند، گواهی داده‌اند که آنجا تبدیل به مکانی برای اجرای مراسم جادو توسط دختران جوان آتن شده بود که هدف شان تنها یافتن یک شوهر خوب بوده است.

كافه ساحلی يونان با يك سقف متحرک باور نكردنی
ادامه مطلب

پاناتناییک در دوران مدرن
درمیان اولین تلاش ها در دوران مدرن برای احیای استادیوم ایده اجرای بازی های المپیک بین سال‌های ۱۸۷۰ و ۱۸۷۵ میلادی در ورزشگاه پاناتناییک برگزارشد. همراه با برگزاری نمایشگاهی از محصولات و تولیدات داخلی یونان. این ایده توسط بارون پیر دو کوبرتن، نجیب زاده فرانسوی، که در سال ۱۸۹۴ کنفرانس بین المللی المپیک را در پاریس برگزار کرد، پیاده شد. وی که رئیس کنفرانس بود شرکت کنندگان و نمایندگان دیگر کشورها را متقاعد کرد اولین بازی‌های المپیک مدرن در سال ۱۸۹۶ در آتن پایتخت یونان برگزار شود. این بود که استادیوم پاناتناییک برای برگزاری اولین بازی‌های المپیک مدرن انتخاب شد، و مرکزی شد برای آماده سازی شهر جهت این رویداد بزرگ. هزینه های هنگفت بازسازی این ورزشگاه عمدتاً توسط یکی از خیرین به نام جورجیوس آویروف پرداخت شد. پرتره مرمر او نیز در سمت راست و ورودی ورزشگاه حکاکی شده است.
از اوایل سال ۱۸۳۶، طی کاوش‌های باستان‌شناسی آثاری از استادیوم باستانی هرودس کشف شد و بر اساس این یافته ها و نیز یافته های ارنست زیلر باستان شناس در سال ۱۸۶۹ طرح بازسازی آن توسط معمار آناستازیا میکساس تهیه و اجرا شد. قسمت بازسازی شده استادیوم از نوع سنگ مرمر سفید pentelic با درجه بالایی از وفاداری به بنای باستانی هرودس قابل تشخیص است.
اولین بازی های المپیک مدرن در ۲۵ مارس آغاز شد و در سوم آوریل به پایان رسید که موفقیت بزرگی بود. پیروز مسابقات ماراتن که محبوب ترین مسابقه بود لوییس اسپیروس از کشور یونان بود.
در طول قرن بیستم استادیوم پاناتناییک میزبان رویداد های گوناگون بین‌المللی و داخلی بوده است.
استادیوم پاناتنائیک آتن
بازدید از استادیوم
اگر زمان کمی دارید می توانید با یکساعت گردشی سریع در استادیوم داشته باشید. حتی بدون راهنمای صوتی و بالا رفتن از سکوها تا 20 دقیقه هم می توانید بازدید کنید. گو اینکه برای نگاهی سریع به آن حتی از خیابان هم قابل مشاهده است. به هر حال بستگی به زمانی دارد که برای آن تخصیص می دهید.

جزیره لسبوس؛ جزیره مهربانی یونان
ادامه مطلب

ساعات بازدید
از ماه مارس (اسفند) تا اکتبر (مهر) هر روز بین ساعت های 8 صبح الی 7 بعد از ظهر. در ماه های نوامبر و فوریه ( آبان و آذر) 8 صبح الی 5 بعد از ظهر.

نرخ بلیط
عموم 3 یورو و برای دانش آموزان و دانشجویان 1.5 یورو

مکان های نزدیک
باغ ملی آتن (670 متر)
معبد زئوس (709 متر)
موزه مسیح و بیزانس (829 متر)

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر