×

آبگرم شاهان گرماب فریمان خراسان رضوی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۴/۲۳
دسته بندی ایرانگردی
آبگرم شاهان گرماب فریمان خراسان رضوی
چشمه ی آبگرم شاهان گرماب خراسان، در حدود 130 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشهد و در همجواری دهستانی به نام سفید سنگ از بخش قلندر آباد فریمان واقع شده است. این چشمه ی آبگرم در 50 کیلومتری شهر فریمان و در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. آبگرم مذکور تنها آبگرم معدنی قابل شرب در ایران به شمار می آید و یکی از سه آبگرم معدنی دارای خاصیت بی نظیر درمانی است که از قدیم الایام در کانون توجه مردمان بسیاری از سراسر کشور بوده است. آبگرم شاهان گرماب به شهر مشهد مقدس نزدیک بوده و از این نظر گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا خوانده است. لذا با اقامت در هتل های مشهد مانند هتل قصر بین المللی، از چشمه ی آبگرم بی نظیر شاهان گرماب فریمان بهره مند شوید و سفری متفاوت را تجربه نمائید.
آبگرم شاهان گرماب
معرفی آبگرم شاهان گرماب خراسان
چشمه ی آبگرم شاهان گرماب در نقطه ای کوهستانی از توابع شهر سفید سنگ در شهرستان فریمان خراسان رضوی واقع شده است. در واقع مسیر دسترسی به این آبگرم از طریق خراسان رضوی، فریمان، قلندر آباد، سپس سفید سنگ و روستای شاهان گرماب می باشد. کتیبه ی موجود در محل شاهان گرماب که حکایت از تاریخی بودن آن دارد، نشان می دهد که بنای فعلی آبگرم در حدود سال 1087 و به دستور شاه سلیمان صفوی بنا شده است. شاه سلیمان صفوی فرزند شاه عباس دوم بوده است. از ویژگی های بارز این آبگرم می توان عنوان نمود که آبگرم شاهان گرماب تنها آبگرم معدنی قابل شرب در کشور به شمار می آید و یکی از سه آبگرم معدنی است که دارای خاصیت بی نظیر درمانی می باشد.
 
امکانات آبگرم شاهان گرماب فریمان
برای رفاه حال گردشگران امکاناتی نظیر استخرهای مجزای آب گرم برای بانوان و آقایان، سرویس بهداشتی، وان، دوش، کمد لباس و ... وجود دارد. علاوه بر این سوئیت هایی وجود دارد که دارای وان اختصاصی آبگرم نیز می باشند.
امکان استفاده ساعتی از وان های آبگرم و اتاق های اقامتی جهت ارائه خدمات اختصاصی نیز وجود دارد.
آدرس آبگرم شاهان گرماب فریمان:
• بزرگراه مشهد- فریمان به سمت تربت- جاده ی فرعی پس از سفیدسنگ
• جاده مشهد- سرخس، نرسیده به مزدوران

در مسیر راهی که به آبگرم منتهی می شود، بوته های سریش همراه با گل های بسیار زیبا نقش آفرینی می نمایند که در کنار استحمام و نوشیدن آب گوارای معدنی آن در محل، وجود هر گردشگری را از مزایای طبیعی آن برخوردار می سازد. چشمه ی آبگرم شاهان گرماب از اعماق بسیار ژرف زمین که می تواند بیش از هزار متر بوده باشد، خروشیده و به سطح زمین راه یافته است. و از این منظر میزان درجه حرارت آب های آن در مظهر چشمه حدود 48 درجه ی سانتیگراد می باشد. و شاید از این منظر در التیام دردهایی نظیر تصلب شرائین، سختی حرکات مفصل ها، رماتیسم مزمن و دردهای آنان بسیار اثر گذار است. گفته شده این آب ها همچنین جهت درمان امراض جلدی نظیر سودا، اگزما، جرب، جوش صورت که این موارد خواه به صورت خشک یا توامان با آب و چرک نیز باشد، دارویی بسیار مفید به شمار می آید. بدان جهت که علاوه بر تشعشعات رادیو اکتیویته، مقداری املاح سیلیکات آهک در آن موجود می باشد.

خاصیت ضد اسید اوریک این آب ها که به نوعی حلال سنگ های کلیه و مثانه نیز هستند، منجر می شود تا نوشیدن حدود یک لیتر آن در شبانه روز و در سه نوبت توصیه شود. آب چشمه ی مذکور دارای آهن، سیلیس، آهک، منیزیم، پتاسیم و سدیم است. و به جهت دارا بودن گاز طبیعی از بهترین و طبیعی ترین نوشیدنی های گازدار به شمار می آید. قابل ذکر است که افراد مبتلا به امراض قلبی و همچنین اشخاصی که به بیماری های سرطان دچار هستند، بدون راهنمایی و تجویز پزشکِ خود نباید از این آب ها استفاده نمایند.
چشمه ی آبگرم مذکور دارای آبی زلال و فاقد رنگ، بو، آمونیاک، گوگرد و شوره بوده و جهت بهبود عفونت های پوستی، دردهایی نظیر واریس، رماتیسم، آرتریت، آرتروز و نیز کوفتگی و دردهای عصبی و همچنین زخم های مزمن بسیار اثر گذار می باشد. گفتنی است که اثر گذاری درمانی آب این چشمه بر روی بیماری های پوستی به جهت وجود گوگرد نمی باشد، بلکه سیلیکات های موجود در این آب، درمانگر بیماری های پوستی محسوب می شود. و از آنجا که از نظر کمی املاح زیادی ندارد، نوشیدن آب چشمه بی ضرر بوده و جهت درمان سنگ های مجاری ادراری و نیز بیماری اگزما بسیار مفید است. قابل ذکر است که مقدار آبِ چشمه ی آبگرم شاهان گرماب در طی سال های خشکسالی و حتی پر آبی منطقه، کم یا زیاد نشده است و امروزه همچنان از دل کوه می جوشد.

نزدیکی چشمه ی آبگرم شاهان گرماب به شهر مشهد مقدس، یکی از دلایلی است که نظر بسیاری از گردشگران را به این نقطه معطوف داشته است. بهترین زمان بازدید از این منطقه را می توان فصول گرم سال و خصوصا فصل بهار عنوان نمود.
 
 فرقی نمی کند که خشکسالی رخ بدهد و یا بارش های سالانه خوبی را تجربه کنیم سطح آب این چشمه همواره ثابت است. استفاده از این آبگرم قدمت طولانی دارد و برخی معتقدند که در زمان سلطان سلیمان صفوی نیز این چشمه مورد استفاده قرار می گرفته است. شاید توجه به این نکته که این چشمه آب گرم دومین چشمه آب گرم معدنی از منظر خواص درمانی در سطح جهان است و قابلیت شرب هم دارد بر اهمیت آن بیافزاید. 
این بار که عازم مشهد مقدس شدید حتما سری هم به این چشمه بزنید. آیا از خواص درمانی این چشمه آب گرم اطلاعی دارید؟ آیا تاکنون برای درمان مشکلات پوستی خود چشمه های آب گرم را امتحان کرده اید؟