×

دریاچه مهارلو شیراز، از شکوه تا نمکزار

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
دسته بندی ایرانگردی
دریاچه مهارلو شیراز، از شکوه تا نمکزار
شیراز، این شهر شاعران به قلم اصغر عبداللهی، شهر همه روزهای سال است. شهر تاریخ، شهر شعر و شاعری،عطر بهار نارنج و مزه خوش خرمالو، شهر باغ های زیبا و حرم مطهر شاهچراغ. علاوه بر تمام آنهایی که نام برده شد شیراز شهری با طبیعت بینظیر است. از جاذبه های شهری شیراز که بگذریم می رسیم به دریاچه ای که به عنوان یک جاذبه گردشگری زیبا و در عین حال عجیب شناخته می شود. دریاچه ای که در روزهایی از سال آن را به رنگ قرمز می بینید. انعکاس نور خورشید در این آبهای قرمز رنگ منظره خیره کننده برای عکاسی است.
دریاچه مهارلو شیراز
متأسفانه حال این روزهای این دریاچه تعریف چندانی ندارد. از گوشه و کنار خبرهای محیط زیستی می شنویم که دریاچه مهارلو خشک شد! البته اقداماتی برای احیا و زنده نگهداشتن این دریاچه در حال انجام است.

دریاچه مهارلو کجاست
این دریاچه بین شیراز و فسا، در 57 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار گرفته است. دریاچه مهارلو در نزدیکی روستای قدیمی به همین نام قرار دارد. روستای مهارلو جاذبه های تاریخی نیز دارد به عنوان مثال یک کاروانسرای سنگی به نام کاروانسرای شاه عباسی در آن قرار دارد که متعلق به دوران صفویه است.
دریاچه مهارلو شیراز
معرفی دریاچه مهارلو
دریاچه مهارلو استان فارس در فصل زمستان مهمان پرندگان مهاجری چون فلامنیگو، عقاب طلایی، اردک، شاهی و ... است. این دریاچه دارای آب شوری است. فلامینگوها از موجودی به نام آرتیما تغذیه می کنند که این موجود در آب های شور زندگی می کند. برای تماشای فلامینگوهای دریاچه باید در فصل زمستان به آن سفر کنید.
در این منطقه خزندگانی مثل سوسمار، مار و لاک پشت نیز سکونت دارند. همچنین پرندگانی مانند خوتکا، پلیکان، حواصیل، بوتیمار و ... نیز در این دریاچه زندگی می کنند.
این دریاچه در روزهایی از سال به رنگ قرمز درمی آید. علت این پدیده که نام علمی آن کشند سرخ (tide) است رشد و تولیدمثل جلبک هاست. وقتی مواد مغذی دریاچه زیاد می شوند این جلبک ها بیش از حد لازم تولیدمثل کنند و تعداد آنها در یک حجم معین آب بیشتر می شود به طوری که تمام سطح آب را می پوشانند. نتیجه آن کم شدن اکسیژن آب و مرگ و میر آبزیان می شود. این جلبک ها که به رنگ قرمز تا قهوه ای هستند باعث تغییر رنگ دریاچه نیز می شوند. البته این جلبک ها سمی نیز از خود ترشح می کنند که باعث مرگ و میر ماهی ها و آبزیان می گردد. علت این پدیده نیز بالا رفتن ناگهانی دما و یا ورود آلودگی میکروبی در آب است.
جدای از مسئله خطرات و آسیب هایی که این جلبک ها به دریاچه می زنند، منظره ایجاد شده از این پدیده بسیار تماشایی و زیباست.
دریاچه مهارلو شیراز
دریاچه مهارلو یک تالاب فصلی است. در فصل تابستان معمولاً بخش زیادی از آن خشک می شود ولی با شروع بارندگی ها در فصول پاییز و زمستان این تالاب دوباره آبگیری می شود. عمق آب از نیم متر تا سه متر تغییر می کند. آب آن از چشمه ها آب شیرین و رودخانه های خشک، حمزه و سروستان و بارش های باران تأمین می شود.
وسعت این دریاچه تقریباً 25 هزار هکتار است. تبخیر آب این دریاچه بسیار بالاست. به این دریاچه، دریاچه نمک هم گفته می شود. هر سال میزان بسیار زیادی نمک از این دریاچه برداشت می شود.
زیبایی های این دریاچه، طلوع و غروبش، آسمان پر ستاره اش، طبیعت زیبای اطراف آن، پرندگانی که در آن زندگی می کنند همه و همه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. اما در سال 78 متأسفانه دریاچه دچار خشکسالی شد و نیزار و تالابی از آن باقی ماند. دیگر از آن همه زیبایی خبری نبود.
دریاچه مهارلو شیراز
اما باز در سال 90 دریاچه جان دوباره گرفت. آسمان بارید و آن همه زیبایی را برگرداند. اما با رخ دادن پدیده کشند این دریاچه دوباره در معرض تهدید قرار گرفت. مسئولان با تلاش فراوان به احیاء دریاچه همت گماردند اما در سالهای بعد خشکسالی و کشند این دریاچه را از بین برد. جز این موارد انسان ها نیز در از بین رفتن این دریاچه بی تقصیر نبودند. بهره برداری های بی رویه از بستر دریاچه، ورود فاضلاب های شیراز به درون آب، مصرف بی رویه سفره های زیرزمینی و در نتیجه عدم وارد شدن آب به درون دریاچه و دلایل دیگر به سرعت بخشیدن به روند خشک شدن دریاچه کمک کرد.
دریاچه مهارلو شیراز
با خشک شدن دریاچه نوع جاذبه های آن تغییر کرد. دریاچه در زمان پرآبی مکان بسیار مناسبی برای گذراندن چند ساعت در فضایی آرام و زیبا بود اما امروزه محلی برای تردد انواع خودروها و موتورسیکلت ها شده است. این کار هم به بستر دریاچه آسیب می زند و هم باعث ایجاد ریزگردها می شود.
دریاچه مهارلو شیراز
علاوه بر آن از بین رفتن پوشش گیاهی، محل سکونت پرندگان منطقه و ایجاد گرد و غبار از عوارض نامطلوب دیگر خشک شدن این دریاچه است.
این روزها ولی دریاچه کاملاً خشک نیست. تلاش های مسئولان و بارش های رحمت الهی دست به دست هم داده اند تا هر طور که شده این اکوسیستم بینظیر را سرپا نگهدارند. به امید روزهای خوب برای این دریاچه زیبا

اگر شما از طرفداران محیط زیست هستید و تمایل به بازدید از این دریاچه زیبا را دارید حتما به شیراز سفر کنید. برای رزرو هتل در شیراز به سامانه ایران هتل آنلاین سر بزنید. با رزرو هتل بزرگ شیراز علاوه بر امکان بازدید از جاذبه های شهری شیراز می توانید سری هم به این دریاچه بزنید.