×

آشنایی با مقدسات در هندوستان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۷
دسته بندی آداب و رسوم
آشنایی با مقدسات در  هندوستان
هر منطقه ای از كره خاكی زیبایی های خود را دارد. تمام كشور های جهان هر كدام جاذبه ها و زیبایی های بسیاری را در دل خود جای داده اند. در برخی مناطق زیبایی ها طبیعی است و در برخی دیگر تاریخی و یا فرهنگی می باشد. كشور پهناور  هندوستان در میان گردشگران جایگاه ویژه ای دارد. از طرفی جاذبه های تاریخی آن در تمام دنیا كم نظیر و از طرفی فرهنگ ها و آداب و رسوم آن ها بی بدیل و از متنوع ترین آداب و مذاهب برخوردار هستند. در این مقاله شما را با مقدسات در كشور  هندوستان آشنا می كنیم. مقدساتی كه گاه بنایی زیبا و گاه كوهستان و یا رودی عظیم و یا شهری باستانی می باشد. همان طور كه شنیده ایم  هندوستان  همان طور كه جمعیت بالایی دارد، در تعداد ادیان نیز زبانزد دیگر كشور ها می باشد. كشور "هندوستان" به دلایل بسیاری همیشه گردشگر پذیر و پر مسافر بوده است. شاید یكی از دلایل آن هزینه های پایین زندگی و اقامت در این كشور و به ویژه برای توریستان كه از جمله به صرفه ترین مقاصد گردشگری می باشد. در برخی از شهر های كشور "هندوستان" می توان با مبلغی كم اقدام به رزرو هتل  كرد. در این مقاله سعی شده است شما را با مقدسات این كشور غنی آشنا كنیم.
هندوستان
در میان كشور های آسیای جنوب شرقی كشور "هندوستان" از لحاظ جمعیت در كنار كشور "چین" نزدیك به یك سوم جمعیت كره زمین را در خود جای داده اند. در "هندوستان" علاوه بر جمعیت بالا، تعدد آئین ها و مذاهب نیز بسیار رواج دارد. این تعدد آئین ها و رسومات برای اغلب گردشگرانی كه به این سرزمین سفر می كنند بسیار جذاب می باشد. كشوری كه در یك سو شهر نشینی و تجملات و در سوی دیگر حاشیه نشینی و فقر به چشم می آید. شما می توانید به این كشور و یا کشور ایران  هوشمندانه سفر كنید و بهترین هتل های ایران  برای اقامت رزرو كرده و یا اینكه به صورت كاملا سنتی در محله های قدیمی هند این كشور اتاقی كوچك اجاره كرده و در طول سفر با رفتار و فرهنگ اقشار مختلف مردم آشنا شوید. در این مقاله شما را با مقدسات این كشور آشنا می كنیم.
هندوستان
شاید برای بسیاری از ما این سوال پیش بیاید كه آیا تعدد خدایان و ادیان در "هندوستان" نشانه كفر و شرك می باشد یا به خدای واحدی نیز اعتقاد دارند. البته اغلب ادیان در "هندوستان" شاید در ظاهر نماد های مادی را می پرستند ولی اغلب آن ها به خدایی واحد اعتقاد دارند و تقدس مظاهر مادی بیشتر به دلیل دوستی با طبیعت می باشد. همانند احترام به برخی حیوانات، رودها، درختان و گیاهان و ... .
هندوستان
رودخانه های مقدس در هندوستان
دوستی با طبیعت و گرفتن انرژی های مثبت از آن ها باعث شده از قرن ها پیش این دوستی به احترام و پرستش تبدیل شود. با نگاه و نحقیق در حوزه دینی می توان به این نكته دست یافت كه برخی ادیان با وجود اینكه خدای یگانه را می پرستند از طرفی نیز به برخی از مادیات و حیوانات و جانداران به دیده احترام و نشانه ای از قدرت خداوند می نگرند كه طی زمان برای آن ها مقدس به حساب می آید. یكی از این تقدسات كه در كشور "هندوستان" بسیار مورد اعتقاد مردم می باشد رودخانه های این كشور می باشد. در ادامه به برخی از مقدس ترین و مورد احترام ترین رود های كشور "هندوستان" اشاره می كنیم.
هندوستان
گنگ
اگر به هندوستان سفر داشته باشید و از شهر های "بنارس"، "هردوار" و "الله آباد" دیدن كنید، خواهید دید كه از میان این شهر ها رودخانه ای می گذرد. رودخانه "گنگ" از جمله مقدسات كشور هندوستان می باشد. بهتر است بگوییم مقدس ترین رودخانه "هندوستان" می باشد. "هندوها" بر این باورند این رود كه از كوه های "هیمالیا" سر چشمه می گیرد از كنار پای خدای نگهدارنده زمین و زندگی یا همان "ویشتو" سرچشمه می گیرد. مراسم های مختلفی از جمله سوزاندن اجساد مردگان و ریختن خاكستر آن در آب رودخانه "گنگ" و همچنین غسل كردن در این رود از مراسمات مورد توجه مردم این كشور می باشد.
هندوستان
سند
یكی دیگر از مقدس ترین رودخانه ها در كشور ""هندوستان" رودخانه "سند" می باشد. رودخانه "سند" كه البته به دلیل اهمیت و تقدس این رود است كه نام كشور "هندوستان" نیز برگرفته از نام این رودخانه است. نام این رود "سندو" بوده كه ایرانیان باستان آن را "هندو " نام گذاری كرده اند. رودخانه "سند" با سرچشمه گرفتن از فلات "تبت" و گذر از "پاكستان" وارد كشور "هند" شده و سالانه بسیاری از مراسمات آئینی در كنار این رودخانه برگذار می شود.
هندوستان
دیگر رودخانه های مقدس
برهماپوترا، جمنا، سرسوتی، گوداوری، كاوری، نرمدا و تاپی از دیگر رودخانه هایی می باشد كه در میان مردم "هندو" از تقدس بسیاری برخوردار می باشد. برخی از این رودخانه ها مانند "سرسوتی" از كنار "تاج محل" گذشته و عظمت بی پایانی در دل مردم "هندوستان" دارد. رودخانه "سرسوتی" نیز از رودخانه هایی می باشد كه سالانه قربانی های بسیاری را در كنار آن انجام می دهد.
هندوستان
كوهستان های مقدس
رشته كوه "هیمالیا" و "ویندهیا" در كشور هندوستان از مقدس ترین كوه های این كشور می باشد. "هیمالیا" كه در لغت به معنی خانه برف می باشد در آئین هندوها محل زندگی خدایان می باشد. به همین دلیل همیشه از به كوه نگاه همراه با احترامی را دارند. البته كوه های بسیاری در جنوب "هندوستان" وجود دارد كه برای بومیان از تقدس خاصی برخوردار می باشند.

گیاهان مقدس
گیاهان به عنوان موجوداتی زنده و جاندار كه برای انسان ها همیشه مفید بوده اند نیز در برخی از كشور ها از جمله "هندوستان" همیشه مورد احترام بوده اند. در آئین "هندوها" رسم است در صورتی كه نیاز باشد درختی قطع شود، قبل از آن طبق مراسمی از آن عذرخواهی می كنند. در كشور "هندوستان" و برخی كشور های دیگر "هندوها" درخت "انجیر مقدس" را بسیار ارزشمند و مورد احترام و مقدس می دانند. علاوه بر "هندو ها" پیروان آئین "بودا" نیز به این درخت احترام فراوانی قائل می شوند. "هندو ها این درخت را نماینده "ویشتو" می دانند. از دیگر گیاهان مورد احترام "هندو ها " گل نیلوفر، گل زرد، گل انبه و نیلوفر سرخ می باشد كه هر كدام نماینده یكی از الهه ها و خدایان خود می باشد.

شهر های مقدس هندوستان
برخی شهر ها در كشور "هندوستان" در میان "هندو ها" و "بودائیان" از تقدس خاصی برخوردار می باشند. برخی مهد زیارتگاه ها و معابد آن ها می باشد و برخی دیگر نیز در افسانه ها محل زندگی خدایان بوده اند. برخی از این شهر ها عبارتند از:
هندوستان
اجودهیا
در میان هندوها "اجودهیا" یا "آیودیا" كه در شمال هندوستان واقع شده است، پایتخت سلاطین سلسله ماه بوده و مورد احترام و مقدس می باشد.
اوانتی
"آوانته" از قدیمی ترین شهر های كشور "هندوستان" می باشد كه به "اوجین" معروف است. هندو ها اعتقاد دارند كه "كریشمه" در این شهر بزرگ شده است.
هندوستان
متهورا
این شهر قدیمی كه هم اكنون شهری جدید بر روی آن ساخته شده است به اعتقاد "هندوها" زادگاه "كرشمه" مقدس می باشد. رودخانه مقدس "جمنا" از این شهر می گذرد و این باعث شده كه همه ساله در سال نو و اعیاد این شهر از پر جمعیت ترین مناطق این كشور می باشد.
 
دیگر شهر های مقدس
گایا، كاشی، كانچی، دواركا، هردورا و پوشكر نیز از دیگر شهر های مقدس كشور "هندوستان" می باشند كه هر كدام آداب خاصی را برای اهالی خود دارند. برای مثال: در شهر "هردورا" كشتن حیوانات و حشرات ممنوع می باشد و به این موجودات با مهربانی برخورد می شود.
خدایان هندی
خدایان هندوستان
همان گونه كه در ابتدای مقاله اشاره شد، تعدد خدایان به منظور كفر و بت پرستی نبوده، البته هستند افرادی كه هنوز به مظاهر مادی خدایان اعتقاد دارند ولی اغلب به خدایی یگانه اعتقاد دارند و هر آنچه را می پرستند مظاهری از خداوند می دانند نه خود خداوند.
ویشنو: خدای بقاء و زندگی روی زمین و كره خاكی
شیوا: خدای وحشت آور و نابودی
سرسوتی: الهه علم دانش و همسر برهما می باشد
لكشمی: الهه ثروت و خوشبختی و همسر ویشنو
دیگر خدایان مقدس "هندوها" عبارتند از شكتی، گانشا، كالی، رام چندر، كریشنا، ایندرا، اگنی، گروده، خورشید كه هر كدام مظهر خدایی و نماد یكی از ویژگی ها و صفات خداوند می باشد.