خانه >> راهنمای سفر >> راهنمای سفر نوروزی- 18 روش برای غلبه بر ترس از پرواز
راهنمای سفر نوروزی- 18 روش برای غلبه بر ترس از پرواز

راهنمای سفر نوروزی- 18 روش برای غلبه بر ترس از پرواز

بسیاری از مردم سفر کردن و دیدن جاهای جدید را دوست دارند ولی یک بخش سفر چندان جالب نیست: پرواز. بعضی افراد بخاطر ترس از ارتفاع، تاخیر پرواز و چمدان های گمشده، پرواز برایشان زجرآور است. ولی برای برخی پرواز دیگر فقط اسباب زحمت نیست بلکه کاری ترسناک محسوب می شود.

ترس از پرواز می تواند چندین دلیل داشته باشد، مثل کلاستروفوبیا (ترس از مکان های بسته) یا ترس از ارتفاع. بسیاری از کسانی که از پرواز می ترسند، تفکرات هراس آور غیرمنطقی دارند و فکر می کنند که هواپیمایشان دچار نقص فنی می شود و سقوط می کنند و برایشان فرقی ندارد که چندبار آمار امن بودن سفر هوایی نسبت به سفر زمینی را شنیده باشند. بقیه مسافران نگران هواپیماربایی تروریستی هستند یا از اینکه کنترل هواپیمایی که در آن نشسته اند را در دست ندارند، می ترسند.
فرقی ندارد که دلیل شما برای ترس از پرواز چیست، کارهای خاصی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا ترس هایتان را کاهش دهید. فرقی ندارد، خودتان تصمیم به سفر هوایی می گیرید یا حتی دیگران هم نمی توانند برای شما بلیط تهیه کنند. برای کسانی که نمی خواهند این موضوع زندگیشان را تحت تاثیر قرار دهد، در ادامه مقاله چند روش برای غلبه بر ترس از پرواز پیشنهاد شده است. با ایران هتل آنلاین همراه باشید و هوشمندانه سفر کنید.
قبل از سفر

بدانید که چه چیز در انتظار شماست
برای بسیاری از کسانیکه ترس از پرواز دارند، فهمیدن اصول و نحوه عملکرد پایه هواپیما، می تواند تاثیر بسیار زیادی در کم کردن اضطرابشان خواهد داشت. برای مثال، فهمیدن اینکه چگونه هواپیما حتی بعد از نقص یکی موتورها به پرواز ادامه می دهد، می تواند به شما کمک کند تا کمتر نگران نقص فنی هواپیما باشید. وبسایت GuidetoPsychology.com توضیحات ساده و همه فهمی درباره این موارد می دهد: چگونه هواپیما در آسمان باقی می ماند، چه چیز باعث ایجاد چاله هوایی می شود، و چه چیزی در پشت صداهای ترسناک حین بلند شدن و فرود آمدن هواپیماست.

با هواپیمایتان آشنا شوید

اگر بدانید که هواپیمایتان چه شکی است شاید کمتر از آن بترسید. یکبار شنیدم که یکی از مسافران که ترس از پرواز داشته، عکس داخل کابین هواپیما را روی صفحه دسکتاپ کامپیوترش گذاشته بود تا زمانیکه سوار هواپیما شد با ان آشنا باشد و نترسد.

صندلی سمت راهرو را انتخاب کنید

بسیاری از شرکتهای هواپیمایی و سایت های رزرو بلیط به شما اجازه می دهند تا در زمان رزرو بلیط، صندلیتان را انتخاب کنید. اگر ترس از مکانهای بسته و تنگ دارید، صندلی سمت راهرو را انتخاب کنید، اینطوری کمتر حس محصور بودن به شما دست می دهد و راحت تر می توانید بلند شوید در کابین چرخی بزنید. همچنین، با این انتخاب، اگر دیدن مناظر از بالا شما را مضطرب می کند، دیگر مجبور نیستید از پنجره بیرون را نگاه کنید.


میزان استفاده از رسانه ها را کنترل کنید

این مورد نیاز چندانی به فکر کردن ندارد ولی بهتر است که گفته شود: از دیدن فیلم های که در آنها هواپیما با فاجعه روبرو می شود، اخبار درباره سقوط هواپیما، یا سایر تصاویر ترسناکی که در رسانه ها درباره هواپیما منتشر می شود، پرهیز کنید. یادتان باشد که اکثر هواپیماها به سلامت به مقصد می رسند ولی فقط از پروازهایی که به مشکل برخورده اند در اخبار گفته می شود. اجازه ندهید که این اخبار منفی روی شما تاثیر بگذارند.

مثبت فکر کنید

در روزهای منتهی به سفرتان، ذهنتان خیلی راحت به سمت اضطراب پرواز می رود. بهتر است به جای این فکرها روی چیزهای مثبت تر تمرکز کنید (مثل تمام کارهای باحالی که قرار است هنگام رسیدن به مقصد انجام دهید).
در فرودگاه

عجله نکنید

سعی کنید تا مدت زیادی قبل از انجام پروازتان به فرودگاه برسید. دویدن به سوی گیت ها و ترس از دست دادن پرواز، تنها به اضطرابتان می افزاید.


در قسمت لانژ فرودگاه منتظر بمانید

بیشتر شرکت های هوایی لانژ های فرودگاهی ساکت و لوکسی دارند که به دور از هیاهو و قیل و قال سایر نقاط فرودگاه هستند. اگرچه این لانژها برای اعضای باشگاه ایرلاین ها یا مسافران طراز اول هستند ولی شما می توانید با پرداخت 50 دلار برای یک روز به صورت گذری از این سالن استفاده کنید. این قیمت برای محیطی آرامی که می توانید قبل از پروازتان در آن تمدد اعصاب کرده و خودتان را آماده کنید، قیمت کمی است.


در هواپیما

با کادر پرواز آشنا شوید

اگر قبل از پروازتان وقت دارید، درخواست کنید تا خلبان هواپیمایتان را ببینید. بعد از آن هم، وقت بگذارید و با خدمه پرواز صحبت کنید. معمولا ملاقات با کسانی که امنیت شما در پرواز به دست آنهاست، می تواند هواپیما را به محیطی صمیمی تر تبدیل شود و به شما اطمینان دهد که کادر پرواز افرادی ماهر و واردی هستند.


موسیقی به همراه داشته باشید

حتما در موبایل یا تبلت خود، تعداد زیادی موسیقی آرامش بخش داشته باشید تا ذهنتان را آرام کند. شاید هم بخواهید تا برنامه های مدیتیشن ضد استرسی را از اپ هایی نظیر Headspace (برای iOS و اندروید) یا Simple Habit (برای iOS و اندروید) دانلود کنید تا زمانیکه موبایلتان در حالت آفلاین است، به آنها گوش دهید.


به خودتان یادآوری کنید که چه کسی مسئول است

بسیاری از افرادی که از سفر هوایی می ترسند، از اینکه نمی توانند خود را کنترل کنند، آزار می بینند و دیلش هم این است که فکر می کنند هیچ کنترلی بر امنیت یا عملکرد هواپیما ندارند. سعی کنید بر خودتان مسلط باشید و به خودتان یادآوری کنید که خود شما تصمیم به سفر هوایی گرفته اید، پس شما می توانید تصمیم بگیرید که چگونه نسبت به این تجربه واکنش نشان دهید.
نفس بکشید
18 Tips to Overcome Your Fear of Flying

هر چقدر که اضطرابتان زیادتر شود، ممکن است نفس کشیدنتان سطحی تر شود. بهتر است بدانید که تنفس عمیق یک ضد استرس فوری است. از یک تا پنج یا ده بشمارید و آرام و عمیق نفس بکشید.

آيا نوشيدن آب بطری ايمن و سالم است؟
ادامه مطلب

چیزهای سرگرم کننده و خنده دار بخوانید یا ببینید

مجله یا کتابی به همراه داشته باشید تا ذهنتان را از آنچه که در حال اتفاق است، پرت کند. برای سیستم داخل هواپیمایتان یک فیلم کمدی سفارش دهید یا تعدادی از فیلم های سینمایی مورد علاقه تان را از قبل روی لپ تاپتان بریزید.


نوشیدنی بنوشید

بسیاری از کسانیکه از پرواز می ترسند رو به نوشیدنی الکل می آورند تا استرسشان را کاهش دهند. اگرچه نوشیدن در حد متعادل، ایده ی خوبی است ولی یادتان باشد که این نوشیدنی ها نباید با داروهای ضداسترس با هم مصرف شوند. بعلاوه، الکل می تواند در کمبود آب بدن مخصوصا در نقاط خشک هواپیما، دخیل باشد. پس اگر خودتان را به یک کوکتل مهمان می کنید، بعد از آن حتما مقدار زیادی آب بنوشید.

از کافئین اجتناب کنید

کافین و سایر محرک ها می توانند شما را بیش از پیش وحشت زده و عصبی کنند.

جریان هوا را حس کنید

به محص اینکه سوار هواپیما شدید، دریچه های تهویه هوای بالای سرتان را روشن کنید. جریان هوا می تواند کمک کند تا کمتر از فضای بسته بترسید.
کمک های بیشتر برای ترس از هواپیما

قرص بخورید

اگر ترستان به حدی رسیده که شما را ناتوان کرده است و سایر تکنیک های ریلکسیشن برایتان کارساز نبوده است، از دکترتان بپرسید که خوردن داروهای ضداسترس یا قرص خواب آور قبل از پرواز به شما کمکی می کند یا نه.

از افراد متخصص مشورت بگیرید

درمانگران یا مشاوران مجاز و حرفه ای می تواند به شما در ریشه یابی دلایل ترستان و راههای غلبه بر آن کمک کنند.


در اینترنت جست و جو کنید
برنامه ها و وبسایت هایی وجود دارد که به کسانیکه از پرواز می ترسند کمک می کنند. در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:
SOAR :نکات، خبرنامه ها، چت ها، و ویدئوهای رایگان در اختیار شما قرار می دهد. مشاوره ها و برنامه های جامع تری نیز با پرداخت پول امکان پذیر است.
Anxieties.com: این وبسایت برنامه خودکمکی آنلاین رایگانی را در اختیار کسانی که می خواهند بر ترس از پروازشان غلبه کنند، قرار می دهد.
GuidetoPsychlogy.com وبسایت جامعی است که اطلاعاتی درباره چگونه کار کردن هواپیما و نکاتی برای غلبه بر ترس از پرواز به شما ارائه می دهد.

۷ بهانه ی رایج که مردم برای به مسافرت نرفتن می آورند
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر