لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> تالش گیلان- شهری در همسايگی كوه و دريا و جنگل
تالش گیلان- شهری در همسايگی كوه و دريا و جنگل

تالش گیلان- شهری در همسايگی كوه و دريا و جنگل

سفرها یا از نوع تاریخی هستند یا طبیعی و طبیعت گردی، كه البته بیشتر اوقات مخصوصا داخل كشور ما به خاطر قدمت بالای این دیار كهن، تاریخ و طبیعت باهم آمیخته شده اند. از آن جایی كه اغلب ما طبیعت را بر هر جای دیگری برای رسیدن به آرامش و دور شدن از فضاهای شهری ترجیح می دهیم، در این مقاله تصمیم گرفته ایم یكی دیگر از مناطق بی بدیل و زیبا را به شما عزیزان معرفی كنیم. این مكان زیبا از معدود مكان هایی می باشد كه می تواند هر شخصی با هر سلیقه ای را راضی نگه دارد. به طور قطع همه مردم ایران یا به شمال كشور سفر كرده اند یا در مورد این خطه زیبا بسیار شنیده و دیده اند، البته ما همه نقاط شمال كشور را زیبا می دانیم، ولی از نظر برخی از طبیعت گردان حرفه ای، این منطقه كه تصمیم به معرفی آن گرفته ایم و در مورد آن صحبت كنیم از زیبا ترین مناطقی است كه به هر آنچه از طبیعت و كوه و دریا می خواهید در یك مكان به شما می دهد. این شهر و دیار زیبا «تالش» نام دارد كه با زیبایی های طبیعی و مناطقی از جمله: پارك جنگلی گیسوم، ییلاق سوباتان، دریاچه سراگاه، پارك جنگلی سیاه داران، آبشار ورزان، ییلاق زیبای ارده و دیگر مناطق بكر و طبیعی خود تمام حس گردشگران را درك كرده و پاسخ می دهد.

شهرستان «تالش» یا همان «طوالش» از شهرستان های استان زیبای گیلان در خطه سرسبز شمال ایران قرار گرفته و بعد از رشت از پر جمعیت ترین شهرستان های این استان است. این شهرستان از سمت شمال خود به آستارا، از شرق به دریای خزر ، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به رضوانشهر می رسد. یكی از ویژگی های مردمی كه در این منطقه زندگی میكنند تعدد گویش های آنهاست. از گویش زیبای تالشی گرفته تا تركی آذری و گیلكی و فارسی. شاید یكی از دلایل زیبایی دل نشین این منطقه از نظر ما كه البته مكان های بسیاری را دیده و مقایسه كرده ایم، دست نخورده بودن این منطقه از دیگر مناطق گردشگری شمال كشور و همچنین موقعیت جغرافیایی خاص و منحصر به فرد این شهرستان یعنی همان هم مرزی با استان اردبیل و كوهستان های بلند و برف گیر و خنك این استان بوده كه باعث میشود هوای خنك تر و رطوبت بالا حس خوبی را به هر مسافری منعكس كند.
talesh
سفر خود را همانند دیگر سفرها بدون برنامه ریزی و بقول امروزی ها لحظه آخری شروع كردیم. بیشتر مواقع اول سفر را آغاز كرده و دل به راه میزنیم و بعد مقصد را مشخص میكنیم، البته این نوع سفر كردن جذابیت های زیادی دارد و همچنین مشكلات خاص خودش را كه اگر كسی عادت به این نوع سفر رفتن نداشته باشد، قطعا با مشكلاتی روبرو می شود كه البته پیشنهاد می كنیم یكبار اینچنین سفر كردن را تجربه كنید، البته ما سعی می كنیم قسمتی از سفر را كه با ورود به شهر «تالش» همزمان می شود برای شما به قلم بكشیم. برای سفر به سمت تالش راه های زیادی وجود دارد، البته بستگی به مسیر حركتی شما و اینكه از كدام مسیر و استان وارد این شهر زیبا بشوید نیز دارد. یكی از مسیر ها از شهر زیبای رشت میگذرد، مسیر دیگر كه كنار دریا و بسیار زیباست از بندر انزلی گذشته و در امتداد دریاست، مسیر سوم از سمت اردبیل و آستارا و یك مسیر فوق العاده زیبا و پر از زیبایی هم مسیری كه از سمت «اردبیل» به سمت «خلخال» و بعد از گذشت از گردنه های زیبای آن به تالش می رسد، ما طبق معمول زیبا ترین مسیر و پر هیجان ترین آن را انتخاب كرده و بعد از خارج شدن از اردبیل زیبا به سمت مناطق ییلاقی «كیوی» و بعد از آن به سوی «خلخال» و به ییلاق های زیبای «ارده» رسیدیم.
talesh road
با رسیدن به منطقه رویایی «ارده» كه از مناطق ییلاقی اطراف تالش به حساب می آید و نوید رسیدن و نزدیك شدن به تالش كه مقصد اصلی ما بوده، را به ما می دهد، كه بی اختیار همگی تصمیم به ماندن یك شب در این منطقه رویایی كه به قول یكی از همسفر ها پر از تصاویر كارت پوستالی بود، را گرفته و البته كمتر از یك ساعت تا شهر تالش راه مانده بود ولی نیت ما سفر و تفریح و طبیعت گردی بوده و هیچ عجله ای برای رسیدن به مقصد نداشته به همین دلیل در دل دشت زیبای پر از مه و هوای نیمه ابری زیر پا و البته شیطنت هایی كه برای گرفتن اسب های وحشی كه با زیبایی خاصی در دل طبیعت مشغول چرا بودند، تقریبا تمام خستگی راه از بدن همه بیرون رفت، شب را به استراحت گذرانده و صبح با هوای خنك صبحگاهی روز زیبایی را آغاز كردیم.
از این منطقه زیبا حدود یك ساعتی راه بیشتر تا شهر تالش نمی باشد و شما دوستداران طبیعت می توانید روزها در این مناطق به طبیعت گردی و به كشف مناطق زیبا و جذاب بپردازید. در ادامه مسیر و قبل از شهر تالش یك جنگل بسیار زیبا و انبوه در سمت راست شما چشم نوازی می كند و با تابلو شما را به سمت «ساحل گیسوم» راهنمایی می كند. ما نیز تصمیم گرفته ادامه سفر را با ساعاتی ساحل گردی و دیدن خروش موج های زیبای دریا ادامه دهیم. یكی از بهترین تصمیم های سفر ما و البته پیشنهادی به دوستانی كه به این خطه سفر می كنند اقامت در این مكان زیباست، با وارد شدن به این منطقه جاده ای باریك بین درختان سر به فلك كشیده كه كمتر آسمان بالای سر دیده می شود پیش رویتان خواهد بود و هر دو طرف راه با گیاهانی كه بین درختان به هم پیچیده اند پوشیده شده است. شاید اگر كسی تصویری از این جنگل و جاده بین آن به شما نشان دهد به در نگاه اول به یاد جنگل های اروپا و برزیل بیفتید. انتهای این جاده زیبا و پس از گذشتن از بین انبوهی از درختان هر شخصی را مجبور به ماندن حد اقل یك روز در كنار این طبیعت می كند. دریای روبرو، جنگل پشت سر، ویلا های رو به ساحل، كلبه های ساحلی، فروشگاه و تفریحات ساحلی و همه آن چیزی كه باعث می شود هر انسانی در مقابل طبیعت زانو بزند. شب ها و روز های فوق العاده ای را در این محیط می توان سپری كنید.
gisom beach
از این مكان زیبا به سمت مقصد بعدی یعنی همان شهر تالش راهی شدیم، از ساحل گیسوم تا شهر تالش راه زیادی نیست، شاید 15 دقیقه بیشتر طول نكشد كه به شهر زیبای تالش خواهید رسید، مردمان مهربان، بوی شالی، درختان پر از میوه و خانه های زیبا همه چیز را فراهم كرده برای سفری زیبا و توقف در این شهر زیبا برای هر طبیعت گردی. اولین مقصد ما پس از رسیدن به تالش كه قطعا شما هم در برنامه سفر خود داشته باشید رفتن به جنوب شهر یعنی جنگل های عظیم و زیبای این منطقه كه به نام «پارك جنگلی سیاه داران» است. منطقه ای كه در بلندای ارتفاعات این شهرستان در میان انبوهی از درختان زیبا كه با ایجاد محل های مناسبی، پذیرای هر گردشگری است. از دیدنی های این پارك طبیعی، رها بودن حیوانات زیبایی كه حتی به راحتی قابل لمس بوده و حس خوبی را به هر كسی میدهد است، از جمله آهو و غزال های وحشی زیبایی كه بسیار در منطقه دیده میشود. از تفریحاتی كه واقعا نمی شود در این مكان از آن گذشت، سورتمه بسیار بزرگ و لذت بخشی است كه اوج هیجان را در دل طبیعت به انسان می دهد.
siahdaran park
در ادامه این سفر نامه، بازدید از دریاچه ای دست نخورده و منطقه ای بكر به اسم «دریاچه سراگاه» می پردازیم. این دریاچه بزرگ و زیبا و البته آرام كه از چشمه های اطراف خود تغذیه میشود و پر از آب زلال و البته ماهی های متنوع است، زیبایی و آرامشی عجیب را به هر گردشگری می دهد. آرامش دریاچه و جنگل های اطراف كه گه گاه با صدای پرنده ای خوش آواز توام می شود لحظات خوشی را در ذهن هر انسانی به یادگار می گذارد. این دریاچه زیبا حدودا 10 كیلومتر با شهرستان تالش فاصله دارد و در نزدیكی روستایی به همین نام واقع شده است.
saragah lake
هر شخصی برای لذت بردن خود به چیزی رو آورده، حتی طبیعت دوستان هم همین طور هستند، یكی عاشق جنگل، یكی دریا، یكی بركه، یكی آبشار خلاصه هر كسی عاشق قسمتی از طبیعت می شود، ما هم هر كدام با سلیقه خاصی هستیم و پیشنهاد می كنیم عاشقان آبشار های طبیعی حتما به «آبشار زیبای ورزان» در این منطقه سری بزنند. این آبشار زیبا حدود 35 كیلومتری تالش به سمت اردبیل در كنار «روستای ورزان» و رشته كوه تالش قرار گرفته است. محیط و دشت زیبا و رنگارنگ این منطقه در كنار آبشاری به بلندای بیش از 110 متر كه از ارتفاع و صخره های بالا دست به پایین ریخته و منظره كاملی را برای نوازش چشم هر گردشگری آماده می كند، ما را به یاد آبشار های زیبای استان های چهارمحال و بختیاری، كهكیلویه و بویر احمد و لرستان می اندازد. این منطقه خوش آب و هوای ییلاقی كه محل سكونت فصلی بومیان منطقه تالش بوده، به ندرت گردشگری از كشورهای دیگر را به خود می بیند كه همین از ویژگی های این منطقه و بكر ماندن آن به حساب می آید.
varzan fall
اگر اهل تاریخ هستید در این منطقه حتما از «قلعه لیسار» دیدن كنید. قلعه ای كه در 15 كیلومتری شهر هشتپر (مركز شهرستان تالش) قرار دارد. قلعه ای قدیمی و تخریب شده در بلندای كوه و دل طبیعت كه از بزرگی و عظمت خود در دورانی كه به سلجوقیان می رسد خبر می دهد. این قلعه كه البته بیشتر آن به مرور زمان از بین رفته با معماری جالب به تمام محیط پیرامون مشرف بوده به تناسب كاربرد خود در زمان ساخت از قلعه های استراتژیك و زیبای زمانش بوده است.
lisar castle
از آنجایی كه سفر ها یا به صورت كوله گردی و طبیعت گردی است و یا اقامت در اقامتگاه های امروزی، در این منطقه نیز پتانسیل بالایی هم برای كمپ زدن در دل طبیعت و همچنین استفاده كردن هتل ها را دارد، كه می توان با رزرو هتل از قبل خیال خود را از محل اقامتتان راحت كنید. رزرو هتل در تالش به دلیل هتل های زیادی كه در این شهر و اطرافش به چشم می خورد به آسانی انجام می شود. هتل هایی از جمله هتل هد هد، هتل لیوادر تالش، هتل راستین، هتل آپارتمان راستین تالش یا حتی هتل حوریان گیسوم. البته خیلی ها ترجیح به رزرو هتل از قبل می دهند كه در هرصورت این منطقه زیبا از لحاظ تعدد هتل و اقامتگاه و ویلا حرف اول را می زند و هیچ جای نگرانی برای مسافران ندارد. اصل سفر رفتن و تفریح، اصل خوبیست و به تناسب شرایط كه با خانواده بودن یا تنها سفر كردن ، هر شخصی باید در لحظه بهترین تصمیم را بگیرد كه خود و همراهانش بیشترین لذت را از سفر برده. روی هم رفته هتل های ایران از لحاظ امكانات و هزینه دریافتی از هتل های هم سطح در دیگر كشورهای دنیا قابل قبول و مناسب تر هستند.
hotel
طبق عادت سفر، همیشه قسمتی از سفر به سوغات و صنایع دستی آن منطقه برمی گردد و البته خیلی ها بازارگردی را نوعی لذت می دانند و ساعات زیادی از سفرهای خود را به خرید می پردازند. در این شهر زیبا صنایع دستی بسیاری از جمله فرش و گلیم و همچنین دستباف های نخی و ابرشمی زیبایی در بازار چشم نوازی می كند، در كنار آن ها از سبد های زیبای حصیری كه حاصل دست رنج بومیان منطقه است نیز نمی شود گذشت. البته سوغات و خوراكی های این شهر نیز حرفی برای گفتن دارند، از عسل دشت های زیبا و پرگل گرفته تا لبنیات تازه محلی این منطقه كه هنوز طعم واقعی خود را حفظ كرده اند.

روستای ورسک، سفر به خانه‌ دیوها تا عبور از پل ورسک
ادامه مطلب

3.7/5 - (21 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر