×

فیلبند آمل- تماشای سمفونی رقص آفتاب بر فراز ابرها

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۹
دسته بندی ایرانگردی
فیلبند آمل- تماشای سمفونی رقص آفتاب بر فراز ابرها
وجب به وجب مازندران ارزش گشتن و دیدن را دارد، اگر تمام تعطیلات یکسال خود را صرف گشت و گذار در این خطه بی نظیر بکنید قطعا وقت کم خواهید آورد و به همه ی زیبایی های آن نخواهید رسید. اما برخی از زیبایی های مازندران است که اگر سری به آن ها نزنید و از نزدیک این همه شکوه و عظمت را درک کنید حتما متضرر خواهید شد. یکی از این نقاط استثنایی ییلاق فیلبند در جنوب شهر آمل است.
فیلبند
اینجا یک پرتره زیبا در حال نمایش است، هجوم ابرهایی که موج روی موج می زنند و گاه همانند آب دریا که تا لب ساحل می آید تا خانه ها و درخت ها جلو می آیند و بعد عقب نشینی می کنند. گاهی آسمان با بارش باران بر روی ابرها خانه تکانی کرده و هوای دل انگیزی را پیشکش فیلبند می کند و گاه با رنگین کمان خوش آب و رنگی چشم نوازی می کند. فیلبند نمونه کامل اعجاز الهی است و هر آنچه از زیبایی متصور هستید اینجا به منصه ظهور می رسد. فیلبند به منزله ایوانی است رو به دریایی بی کران از ابر ها، که زیبا کلمه ناقصی در وصف شگفتی های منطقه است.
فیلبند
فیلبند همیشه زیباست و زیباییش محصور در یک فصل نیست. بهار فیلبند حیرت انگیز و چشم نواز است، سرشار از عطر دل انگیز شکوفه های زالزالک وحشی و ازگیل و بازی درخت هایی که پشت مه پنهان می شوند و خزری که حالا کاملا در زیر ابرها مدفون است و قله هایی که هر از چندگاهی از لا به لای ابرها بیرون می زنند و خودی نشان می دهند، با جوشش چشمه هایی ناب همانند لار که حتما باید سری به آن بزنید چرا که مردم منطقه سلامتی و تنومندی خود را مرهون این چشمه می دانند. تابستان فیلبند به معنای کامل کلمه دلنشین است و سبزِ سبز، با درختانی خوش قد و بالا مثل توسکا و ون و با طنازی جنگل های باشکوه هیرکانی و دشتهایی وسیع و یکپارچه پوشیده از گلهای زرد بر دامن سبز مراتع. پاییز فیلبند عاشقانه است و عشق را نمیتوان توصیف کرد و باید چشید و در نهایت زمستانی بی بدیل در فیلبندی که با اولین همنشینی برف و مراتع خالی از سنکه می شود و سکوتی که دوباره بر زیبای بالانشین حاکم می شود.
فیلبند
فیلبند بالاتر از همه نقاط مجاور خود است بنابراین برازنده لقب بام مازندران است، چرا که مسیر پنج کیلومتری سنگچال تا فیلبند به یکباره اختلاف ارتفاع هفتصد متری می یابد، اینجا بامی است که لمس ابرها را میسر می کند. این منطقه به دلیل برودت هوا و شدت بارش در زمستان خالی از سکنه می شود اما با آغاز بهار و افزایش نسبی دما مردمان روستای دیوا و ملکشاه به قصد ییلاق به فیلبند کوچ می کنند و باز همهمه جمعیت فضا را پر می کند. خانه های روستا درست مثل معماری منطقه هراز از چوب های قطور ساخته شده است و سقف آن ها با شیروانی های رنگارنگ و گاه سفال آذین بسته شده است.
فیلبند
در داخل روستا دو تکیه قدیمی وجود دارد که محل برگزاری آیین های مذهبی است اما در داخل یکی از آن ها یک مسافرخانه تعبیه شده است تا مورد استفاده گردشگران قرار بگیرد. امام زاده قاسم و امام زاده یحیی یکی در داخل روستا و دیگری بر فراز کوه مأمن مردم روستاست که در نزدشان از قداست و اهمیت بالایی برخوردار است. در نزدیکی امام زاده قاسم دو گودال بزرگ وجود دارد که مردم محلی آن را رستم چال می نامند و بر این باورند که رستم در آنجا زانو زده است. در فیلبند آسمان آنچنان پر شور و غیر قابل پیش بینی است که می تواند در یک روز آفتاب، باران، تگرگ و رنگین کمان را یکجا به شما هدیه بدهد اما اگر خوش شانس باشید می توانید در یک شب صاف و کم نظیر به تماشای کهکشان راه شیری از فراز فیلبند بنشینید. بهترین زمان برای سفر به فیلبند از اوایل اردیبشهت ماه تا اوایل مهر ماه است، درست زمانی که برف ها شروع به آب شدن می کنند و چشمه ها می جوشند و گیاهان بهاری شروع به رویش می کنند تا زرد شدن اولین برگ های پاییزی. در هفته آخر مرداد ماه نیز یک مراسم محلی کشتی لوچو که آیین پهلوانی مردم مازندران است به همراه سرو غذاهای بومی برگزار می شود و زنان منطقه لباس های سنتی خود را بر تن می کنند.
فیلبند
مسیرهای منتهی به فیلبند
بهترین راه برای رسیدن به فیلبند مسیر جاده هراز و آمل است چرا که جاده آسفالته است. در جاده هراز بیست و پنج کیلومتر مانده به آمل سمت راست جاده یک فرعی به سمت روستای سنگچال قرار دارد. بعد از طی کردن مسافت تقریبی هجده کیلومتر به سنگچال می رسید، خود سنگچال روستایی با ویژگی های منحصر بفرد است، سپس با پیمودن مسافت پنج کیلومتر از سنگچال به فیلبند می رسید این جاده تماما رو به بالا بوده و در مسیر می توانید از مردم محلی نیز راهنمایی بگیرید. اگر یک کوله گرد هستید و به کوهنوردی و جنگل نوردی علاقه دارید، مسیر پاکوب کرمیناپی از درون جنگل به سمت فیلبند وجود دارد که از روستای دیوا و ملکشاه آغاز می شود و سی کیلومتری طول دارد، یک مسیر جنگلی و مسحور کننده که ارزش امتحان کردن را دارد.
فیلبند
ایستگاه آخر فیلبند
اگر قصد اقامت در فیلبند را دارید، می توانید اتاقی را در خانه یکی از روستاییان کرایه کنید، چندین واحد دو خوابه و یا تک خوابه با امکانات مناسب نیز برای گردشگران تدارک دیده شده است که هزینه اقامت در آن ها بسته به فصول مختلف متفاوت است، البته همانطور که قبلا هم اشاره کردیم می توانید در تکیه های روستا و یا در نزدیکترین هتل ها که در شهر آمل هستند نظیر هتل شهر آمل و هتل المپیک شمال آمل اقامت کنید. اما اگر به چادر خوابی علاقه دارید و هوا هم خیلی سرد نباشد می توانید لذت کمپین زدن در فیلبند را تجربه کنید.
و سخن آخر، یکی از دوستان طبیعت گرد خوش ذوق میگفت: در سفر به فیلبند مراقب روح خود باشید چرا که احتمال جاماندنش فراوان است.