×

قره کلیسای آذربایجان غربی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
دسته بندی ایرانگردی
قره کلیسای آذربایجان غربی
قره کلیسا که به عنوان قدیمی ترین کلیسای دنیا نیز معرفی شده است، در استان آذربایجان غربی و حدود 20 کیلومتری شمال شرقی چالدران واقع شده است. همجواری این کلیسا با چالدران منجر شده تا این بنا با نام قره کلیسای چالدران نیز خوانده شود. تکنیک و حجم پردازی بی نظیر این کلیسا آن را به یکی از بهترین نمونه های هنر تجسمی در دنیا مبدل نموده است. گنبد های مخروطی شکل، تضاد رنگی موجود در بنا به جهت بکار گیری سنگ های سیاه سفید و وجود دیوار های آجری و گچی از جمله ویژگی های معماری قره کلیسا به شمار می آیند. قره کلیسا که به کلیسای تادئوس مقدس نیز معروف است، در سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. لذا هوشمندانه سفر کنید و پس از بازدید از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی و رزرو هتل در تبریز نظیر هتل پارس ائل گلی، وارد استان آذربایجان غربی شده و در کنار بازدید از سایر جاذبه های استان، از قره کلیسا دیدن نموده و خاطرات به یاد ماندنی خود را با ثبت لحظات بی نظیر برای خود و عزیزانتان، خلق نمایید.
قره کلیسای آذربایجان غربی
موقعیت جغرافیایی و مسیر های دسترسی به قره کلیسا
قره کلیسا در شمال غرب ایران و در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این کلیسا در منطقه ی کوهستانی چالدران و در مرتفع ترین محل استان، در بلندی کم ارتفاعی واقع شده است. قره کلیسا از جهت شرق بر دره ی کم عمقی که رودی در آن جاریست اشراف می یابد. به طور دقیق باید اذعان نمود که برای رفتن به این مکان پس از رسیدن به استان آذربایجان غربی، در 20 کیلومتری شمال شرقی چالدران وارد روستای قره کلیسا شده و در این روستا کلیسای مذکور قابل مشاهده می باشد. امکان بازدید از این کلیسا از شنبه تا جمعه، از ساعات 9 صبح الی 17 امکان پذیر می باشد.
قره کلیسای آذربایجان غربی
امکان دسترسی از مسیر های تبریز و ارومیه وجود دارد. از جهت تبریز، این کلیسا حدود 270 کیلومتر با تبریز فاصله دارد. پس از گذر از شهر های مرند،ضیاء الدین و شوط به قره کلیسا می رسیم. بین شهر شوط و قره کلیسا حدود 35 کیلومتر فاصله وجود دارد. و در واقع قره کلیسا در میانه ی راه شوط به چالدران قرار گرفته است. فاصله ی ارومیه تا قره کلیسا نیز حدود 275 کیلومتر است، که باید از شهر های سلماس، خوی و چالدران بگذریم. جاده ی خوی به سمت چالدران دارای حدود 100 کیلومتر مسافت می باشد. این جاده نسبتا فرعی و کوهستانی می باشد. از امکانات رفاهیِ این بنا جهت بازدید می توان به امکان تردد معلولین با ویلچر، وجود پارکینگ، سرویس بهداشتی و نیز پوشش شبکه اشاره نمود.
قره کلیسای آذربایجان غربی
پیشینه تاریخی قره کلیسا
بر اساس نتایج پژوهشی ولفرام کلایس (معاون موسسه ی باستان شناسی آلمان در ایران)، در گذشته حومه ی مذکور دارای یک دریاچه ی مصنوعی، کارگاه های متعدد جهت تولید مواد غذایی و .... و نیز چراگاه حیوانات بوده است. مورخان مشهور ارمنی تاریخ ساخت قره کلیسا را به اوایل دوران مسیحیت نسبت داده اند، و عنوان شده که کلیسای مذکور بر روی آرامگاه تادئوس مقدس، بنا گردید. برخی منابع تاریخ سازه ی اولیه ی بنا را قرن چهارم میلادی عنوان نموده اند. این کلیسا در ادوار مختلف و در طی مناقشات سیاسی و جنگ های پی در پی مورد تخریب قرار گرفت. یکی از این جنگها حمله ی چنگیز خان مغول بوده است. عنوان شده که قره کلیسا در دوران هلاکو خان و وزارت خواجه نصیر الدین توسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.
قره کلیسای آذربایجان غربی
همچنین عنوان شده است که در طی قرن 14 میلادی، زلزله ای مهیب بنای اولیه ی قره کلیسا را به طور کامل تخریب نموده است. بنای فعلی توسط شخصی به نام اسقف زاکاریا و دو تن دیگر که از برادران وی بوده اند، بنا شده است. قره کلیسا در تاریخ یازدهم بهمن ماه 1334 با شماره ثبت 405 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. همچنین این بنا به منظور حفظ کهن ترین نماد های معماری ارامنه، در7 ژوئیه ی سال 2008 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
قره کلیسای آذربایجان غربی
ویژگی های معماری در بنای قره کلیسا
قره کلیسا که به کلیسای تادئوس مقدس و نیز طاطاووس معروف است، به جهت تکنیک و حجم پردازی بی نظیرش یکی از کم نظیر ترین های هنرهای تجسمی در دنیا به شمار می آید. عنوان شده که بنای کلیسا بر روی آرامگاه تادئوس مقدس بنا شده است، تادئوس را یکی از حواریون معرفی نموده اند که جهت تبلیغ دین و آئین مسیحیت به سرزمین های مختلف سفر می نموده است.
گنبد های مخروطی شکل، تضاد رنگی موجود در به کارگیری سنگ های سفید و سیاه در آن، فضایی رویایی را تداعی می نماید. طبق کتیبه ی موجود در بنا می توان اذعان نمود که بخش قدیمی یا سیاه رنگ آن با بخش جدید و سفید رنگ کلیسا تلفیق یافته است و مبدل به یک شاهکار در معماری شده است. حتی عنوان شده است که تزئینات بخش سیاه کلیسا توسط اسقف زاکاریا در بازسازی بوسیله ی سنگ های سفید با نقوش هندسی ایجاد شده است، و اینگونه وی توانسته در بنا شاهکاری از تزئینات را خلق نماید.
قره کلیسای آذربایجان غربی
وجود دو گنبد کوچک مخروطی شکل که دارای پنجره های متعدد می باشند، جلوه ای دل انگیز به بنا بخشیده است. گفته شده که کلیسای اولیه دارای سقفی صاف و گنبدی هرمی و دوازده وجهی بوده است. پایه ی گنبد از نوار هایی به رنگ های سیاه و سفید پوشانده شده اند. وجود دو گنبد مشابه و همجوار در بنا، دو قله ی کوه آرارات را تداعی می نماید.
ایجاد دیوار های آجری و گچی که در عین سادگی و زیبایی ساخته شده اند، ساختاری منحصر به فرد را به کلیسا می بخشد. از دیگر ویژگی های خاص بنای قره کلیسا می توان به وجود سنگ نوشته ها و حجاری ها اشاره نمود. از نکات دیگر معماری می توان به ساخت بنا به شکل قلعه اشاره نمود. این نوع ساخت می تواند به نوعی با مناقشات سیاسی و درگیریها و جنگهای رخ داده در محلِ کلیسا در ارتباط باشد. وجود دیوار های دفاعی در اطراف و ورودی اصلی بنا و پنج برج دیده بانی قوس مانند در چهار جهت، نشان از شباهت آن به یک قلعه دارد.

این بنا بر خلاف سایر کلیساها به صورت مستطیل ساخته شده است و سبک معماری بازلیک را به نمایش می گذارد. 4 ستون سنگی ِ120 سانتی متری که با قوس هایی زیبا به همدیگر متصل شده اند، جلوه ی خاصی به آن بخشیده است. بنای مذکور دارای 47 اتاق و محلی جهت غسل تعمید در سمت محراب شرقی کلیسا دارد.