×

تالاب حله بوشهر، نگینی در نزدیکی خلیج فارس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
دسته بندی ایرانگردی
تالاب حله بوشهر، نگینی در نزدیکی خلیج فارس
صدای آوای پرندگان گوش هوا را پر کرده است. نسیمی آرام و خنک تن زمین را نوازش می دهد. نیزارها روی آب با ذوق و شوقی وصف ناپذیر می رقصند و آب با شیطنت خودش را به این طرف و آن طرف می رساند. درختچه های کوچک با زیبایی تمام لب آب صف کشیده اند و در همسایگی آب منظره های تماشایی خلق کرده اند. پرنده ها دسته دسته از راه می رسند و هر کدام گوشه ای آرام و آهسته سرگرم زندگی اند. اینجا تالاب است، زیستگاهی حیرت انگیز و پر رمز و راز که همیشه خدا میزبان میهمانان مهاجری است که از گوشه و کنار دنیا به رسم یافتن خانه ای گرم تر کوچ پرهیاهوی شان را آغاز می کنند. تالاب ها ذخیره گاه زمین اند، چیزی بین مرداب و دریاچه با دنیایی زیبا و پیچیده که در سراسر زمین پراکنده اند. ایران زیبا و چهارفصلمان هم با همه اقلیم های متفاوتی که در خودش جای داده است در وسعت پهناور خودش چند تالاب زیبا را نیز جای داده است. تالاب های ایرانی اگرچه گاهی در هجوم خشکسالی های اخیر بسیار آسیب دیده اند اما هنوز هم بوی زندگی می دهند و برای هر رهگذری جذاب و دیدنی اند. این بار عازم جنوب کشورمان می شویم و در سرزمین آفتابی و جذاب بوشهر جایی در نزدیکی خلیج فارس خودمان را به تالاب حله می رسانیم. اگر شما هم به طبیعت گردی آن هم در جنوب کشورمان علاقمندید حتما با ایران هتل آنلاین همسفر شوید.
تالاب حله بوشهر
تالاب حله
همه چیز از نزدیکی روستای درودگاه استان بوشهر آغاز می شود. جایی که رود دالکی و شاپور به یکدیگر می پیوندند و رودی پرآب به نام حله متولد می شود. حله رودخانه ای است که هر چهار فصل سال جاری است و از شهرها و روستاهای بوشهر می گذرد و در نهایت در بندر گناوه خودش را به خلیج فارس می رساند. اما این شاخه اصلی رودخانه است که خودش را یکراست به خلیج می رساند یک شاخه فرعی از رودخانه حله جدا شده و خودش را به نزدیکی روستای کره بند در شهرستان گناوه می رساند. در 10 کیلومتری ساحل خلیج فارس اما این شاخه فرعی به تالابی می ریزد که به تالاب حله معروف است و منبع اصلی تامین آب این تالاب است. تالاب اما عمر آنچنانی ندارد. در حوالی سال 1343 ه.ش رودخانه حله طغیان می کند و اینجا در ده کیلومتری ساحل تالابی زیبا شکل می گیرد که چیزی در حدود 20000 هکتار وسعت دارد.
تالاب حله بوشهر
تالاب حله در درون منطقه حفاظت شده حله قرار دارد که در سال 1355 به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شده است. نیمی از این منطقه حفاظت شده 42000 هکتاری را تالاب حله فرا گرفته است. گاهی جزر و مد خلیج فارس خودش را به تالاب می رساند و سطح آبش را افزایش می دهد و گاهی سرریز آب تالاب به خلیج فارس می ریزد. نیزاری وسیع سرتاسر تالاب را فرا گرفته و اطراف تالاب را نیز مراتع و چراگاه هایی سرسبز فرا گرفته است.
تالاب حله بوشهر
نی، گز، گردو، نخل مردابی، کهور و پیازین از جمله درختان و گیاهانی است که حتما در تالاب حله خواهید دید. اگر به طبیعت گردی و به خصوص پرده نگری علاقمندید تالاب حله یکی از مناسب ترین مقاصد طبیعت گردی است. این تالاب یکی از ارزشمندترین زیستگاه های پرندگان در جنوب کشور است و همه ساله به خصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان بسیاری است.
تالاب حله بوشهر
پلیکان، دراج، حواصیل، اگرت، قمری، فلامینگو، درنا، غاز خاکستری، اردک نوک پهن، اردک کله تیر، چنگر، هوبره، عقاب و بسیاری دیگر از پرندگان را می توانید به وفور در این تالاب زیبا مشاهده کنید. دراج و جغدانبار از جمله پرندگانی هستند که در این تالاب به وفور به چشم می خورند در حالی که جزو پرندگان نادر محسوب می شوند. برخی از این پرنده ها ساکنان همیشگی این مناطق هستند اما برخی دیگر مهاجرند و گاه به گاه به تالاب سر می زنند. ماهی خورک نیز به وفور در این تالاب زیبا به چشم می خورد. اغلب روستایی ها برای صید ماهی حتما سری به تالاب می زنند.
تالاب حله بوشهر
گراز، گرگ، روباه، گربه وحشی، خرگوش و شغال نیز از دیگر ساکنین حوالی تالاب حله هستند که البته به ندرت به چشم می خوردند اما گاهی به هنگام پرسه زدن در اطراف تالاب آن ها را هم خواهید دید.
تالاب حله بوشهر
خشکسالی های اخیر با حله نیز نامهربان بوده و آن را هم در معرض خطر نابودی قرار داده است اما خوشبختانه بارش های چند ماه اخیر و همچنین مراقبت از منابع آبی تالاب جانی دوباره به این تالاب زیبا بخشیده است. اگر قصد بازدید از تالاب حله را داشتید زمستان مناسب ترین فصل برای بازدید از این منطقه جنوبی است. حضور پرندگان هزار و رنگ و مهاجر و آب وهوای دلپذیر بوشهر در زمستان این تالاب را به مقصدی مناسب بدل کرده است. اگر سری به شهر زیبا و بندری گناوه زدید و یا قصد بازدید از بندر بوشهر را داشتید حتما سری به این تالاب زیبا بزنید و از زیبایی هایش نهایت لذت را ببرید.
اگر سری به شهرستان بوشهر زده و قصد رزرو هتل های بوشهر را داشتید حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید. هتل جهانگردی دلوار بوشهر پیشنهاد این باره ما برای اقامت در این شهر زیباست. اما اگر به دنبال یک هتل ساحلی و یا یک اقامتگاه بوم گردی هستید حتما سری به آی هو بزنید تا لیستی از تمام هتل های بوشهر به همراه هزینه رزرو و حتی تخفیفات گاه و بی گاه هتل ها در اختیارتان قرار بگیرد و تنها با چند کلیلک ساده و البته با تضمین پایین ترین قیمت کار رزرو هتل را به صورت صد درصد آنلاین انجام دهید.