لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> شهرهای دیدنی استان همدان
شهرهای دیدنی استان همدان

شهرهای دیدنی استان همدان

استان همدان یکی از استان های تاریخی ایران است. مرکز این استان شهر باستانی همدان می باشد و موقعیت این استان از نظر اقلیمی و طبیعی از دیرباز سبب شده که این منطقه محل استقرار و شکل گیری تمدن های باستانی باشد. وجود تپه های باستانی این ادعا را اثبات می کند که مردمان ساکن در این استان از تمدن نسبتا پیشرفته ای برخوردار بوده اند. قدیمی ترین متون سنگ نبشته ی آشوری، همدان را آکسیا نام برده است و حفاری های باستان شناسی که در گودین و سگاوی انجام شده، گوشه هایی از تمدن ماد را که در این منطقه مستقر بودند بر ما آشکار ساخته است، این آثار که شامل نخستین نمونه های خط و نگارش و اشکال اولیه ی سکه می شوند، بیانگر تمدن قدرتمند مادها هستند، این قوم که بر اساس تاریخ هرودت در اواخر قرن هشتم قبل از میلاد توانستند نخستین قدرت مقتدر را در فلات ایران پایه گذاری کنند، به رهبری شخصی به نام دیاکو همدان را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند.

همدان در آن زمان پایتخت ایران به شمار می رفت و هگمتانه نامیده می شد. پس از آن هگمتانه در زمان فرمانروایی بخت النصر ویران شد ولی بعدها داریوش به مرمت آن پرداخت. این شهر و در واقع استان همدان در طول تاریخ همواره مورد توجه و تخریب قرار گرفته است، اما به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم و راه های اصلی غرب کشور دوباره بازسازی و احیا شده است. در حال حاضر این استان و شهرهای آن از مقاصد گردشگری کشور به شمار می روند و در فصولی از سال پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور هستند. با ما همراه باشید تا با شهرهای زیبا و تاریخی استان همدان بیشتر آشنا شویم. شهرهایی که گوشه هایی از تاریخ پرفراز و نشیب کشور را در خود محفوظ داشته و با آثار باقی مانده از دوران کهن آن را بازگو می کنند. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های ایران همراه همیشگی شماست.

آتشکده نوشیجان ملایر، کهن ترین بنای برجای مانده از مادها
ادامه مطلب

ملایر
ملایر دومین شهر بزرگ همدان و یک شهر تاریخی است. ملایر از ترکیب دو واژه ی مال و آگر تشکیل شده که به معنای سرزمین آتش است. این شهر را سرزمین آریایی ها نیز تعبیر کرده اند. سکونت در ملایر از زمان عیلامی ها وجود داشته است. پس از عیلامی ها مادها در آن سکونت کردند و آثار بدست آمده از تپه های نوشیجان ملایر سه حکومت تاریخی را نشان می دهند. این سه گروه شامل مادها، هخامنشیان و ساسانیان هستند. شهر امروزی ملایر به فرمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. ملایر در آن زمان با سبک معماری اصفهانی و شهرسازی نوین ساخته شد، سبکی که زیبایی خاصی به ملایر بخشیده بود و تا اواخر دوره ی قاجار همراه آن بود. صنایع دستی آن بسیار معروف بوده و نام آن به عنوان شهر جهانی انگور به ثبت رسیده است. آثار باستانی و دیدنی بسیار در ملایر وجود دارد که بر جذابیت این شهر دلپذیر افزوده اند. آثاری همچون آتشکده نوشیجان، پارک سیفیه ملایر، قلعه ی انوج، مسجد شیخ الملوک ملایر، موزه ی ملایر، تالاب کرد خورد ملایر، خانه و موزه ی لطفعلیان، قلعه ی پری ملایر و منطقه حفاظت شده ی لشگر شهر زیرزمینی دوره ی اشکانی، مینی ورد ملایر، بام ملایر از جاذبه های این شهر هستند. این شهر هتلی به نام هتل کریم خان زند ملایر دارد که با امکان رزرو آنلاین هتل های ملایر سفر شما را با اطمینان خاطر بیشتری همراه خواهد کرد.
تویسرکان
تویسرکان
تویسرکان یکی از شهرهای کهن و باستانی ایران است و بعد از همدان، ملایر و نهاوند چهارمین شهر بزرگ استان همدان به شمار می رود. این شهر آب و هوای معتدل و کوهستانی دارد و در جنوب شهر الوند و همدان واقع شده است. بر اساس کاوش های باستان شناسی و آثار بدست آمده از تپه های بابا کمال قدمت این منطقه به حدود 4 هزار سال قبل از میلاد می رسد. بر اساس شواهد، تویسرکان در زمان حمله ی مغول از بین رفته است، اما در دوره ی صفویه با اقداماتی که صورت گرفته است، دوباره آباد شده است. در این شهر 57 مورد جاذبه ی گردشگری وجود دارد. از جاذبه های تاریخی تویسرکان می توان به آرامگاه حیقوق پیامبر، مسجد جامع سرابی، قلعه ی اردلان، پل تاریخی فرسفج، کاروانسرای شاه عباسی، آرامگاه میررضی آرتیمانی، مدرسه ی شیخ علی خان زنگنه، خانه ی مسعودی و قلعه ی شاهزادگان اشاره کرد. طبیعت تویسرکان نیز با جاذبه هایی همچون پارک توریستی کمربسته، دره ی گزندر سرابی، دره باغ های سرکان و محله ی جولستان برای گردشگران جذابیت دارد. هتل فاران تویسرکان، هتلی از هتل های تویسرکان است که در سال 1393 افتتاح شده است و با امکان رزرو آنلاین، سفر شما به این شهر را دلپذیرتر خواهد کرد.
مریانج
مریانج
مریانج یا مرگانه یکی از شهرهای استان های همدان است که در دامنه ی کوه های الوند و در 6 کیلومتری جاده ی همدان – کرمانشاه واقع شده است. اگرچه در منابع تاریخی نام مریانج به وضوح قید نشده است اما بدون تردید مریانج به علت داشتن شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی خاصی که داشته از زمان های دور برای سکونت مناسب بوده است. وجود تپه های باستانی و گورهای تاریخی در مریانج نشان از قدمت تاریخی آن دارد. تپه های مریانج در دوره های پیش از اسلام محل استقرار نیروهای نظامی بوده و آن ها امنیت هگمتانه را تامین می کردند. تپه های مریانج از مهم ترین آثار تاریخی این شهر به شمار می روند و در 2 کیلومتری جاده ی اصلی همدان – کرمانشاه واقع شده اند. برای بازدید از این شهر کهن می توانید درهتل های مریانج از جمله مهمانسرا ورزش همدان اقامت کنید.
اسدآباد
اسدآباد
یکی از شهرهای استان همدان و مرکز شهرستان اسد آباد است که در مجاورت استان کرمانشاه و استان کردستان قرار دارد. اسدآباد شهری است که در زمان سعد وقاص در محل امروزی شهر به نام سعدآباد بنا شده است و از آن جا که در زمان سلجوقیان تعدادی ایل ترک زبان افشار به این منطقه کوچ کردند، به اسدآباد افشار نیز معروف است. مردم این شهر به زبان های فارسی، ترکی، کردی و لکی صحبت می کنند. در اسدآباد حدود 110 جاذبه ی گردشگری وجود دارد که 52 عدد آن در آثار ملی ثبت و جهانی شده اند. بعضی از این آثار در حدود 6 تا 7 هزار سال قدمت دارند. این جاذبه ها عبارتند از: کتیبه ی آقاجان بلاغی، حمام گلستان، بنای یادبود سید جمال الدین اسدآبادی، مسجد جامع(سلطانی)، پل شکسته خسرو آباد، روستای ملهمدره، دربند، دره خنداب، بهمن دره، گردنه ی اسدآباد، پارک جنگلی، آب انبار شاه عباس و تالاب پیرسلیمان. برای اقامت درهتل های اسدآباد می توانید اقامتگاه بومگردی ترلان اسد آباد را رزرو کرده و آسوده خاطر سفر کنید.
لالجین
لالجین
لالجین به عنوان قطب گردشگری همدان و شهر جهانی سفال گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. سفال های ساخته شده در لالجین شامل انواع ظرف های تزئینی و مصرفی است. سفالینه های لالجین با تنوع رنگ و طرح خود هر بیننده ای تحت تاثیر قرار می دهند. در واقع پیشینه ی سفال سازی در این شهر به 700 سال قبل می رسد و در حال حاضر سفال گری به عنوان مهم ترین رشته ی صنایع دستی همدان شهرت جهانی دارد. به اعتقاد برخی از محققان، نام کنونی شهر لالجین تغییریافتهٔ واژه ی «لاچین» است که نام پرنده‌ای شکاری و عنوان یکی از قبیله‌های ترک بوده‌است. به احتمال زیاد این قبیله این منطقه را برای سکونت انتخاب کرده و در آن ساکن شده است. به همین دلیل شهر لالجین به این نام مشهور شده است. این شهر که با سفالینه های زیبایش به شهرت جهانی دست یافته ، میزبان گردشگران بسیاری از سراسر جهان می باشد.
برای اقامت درهتل های لالجین هتل آپارتمان سینا لالجین با امکان رزرو آنلاین پذیرای گردشگران است.

جاهای دیدنی همدان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
2 ماه قبل

شهرستان نهاوند به بهشت گمشده غرب ایران معروفه، به شهر سراب ها معروفه ، که متاسفانه داخل این مقاله جایی ندارد

[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر