×

بازدید از مهم ترین کلیساهای ایران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۲۹
دسته بندی ایرانگردی
بازدید از مهم ترین کلیساهای ایران
کلیسا مانند مساجد مکان مقدسی بوده و با گذشت زمان هنوز هم بسیاری از مراسم های مسیحیان در کلیسا ها برگزار می گردد. کشور بزرگ ایران با تاریخ کهن کلیسا های بیشماری داشته و مهم تر اینکه تاریخی ترین کلیسای جهان را می توانید در این سرزمین مشاهده کنید. در ادامه زیبا ترین و مهم ترین کلیساهای ایران را معرفی می کنیم، با ما همراه باشید:
 
9 - کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا (St. Thaddeus Monastery)
قره کلیسا
کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا که به معنای کلیسای سیاه است، صومعه ای باستانی است که در نواحی کوهستانی ایران، در استان آذربایجان غربی و در فاصله ی تقریبا 20 کیلومتری از شهر ماکو، در نزدیکی چالدران واقع شده است. این کلیسا به قدری بزرگ است که از فاصله ی دور نیز می توانید آن را مشاهده کنید. قره کلیسا معماری منحصر به فردی دارد و می توانید دیواره ها و گوشه های گرد مانند، سقف های مخروطی شکل و دو گنبد بزرگ آن را از نزدیک تماشا کنید. در اطراف کلیسا چندین کلیسای کوچک یا دعا خانه نیز به چشم می خورند: سه کلیسا بر فراز تپه و در سمت شرقی رود قرار دارند، یکی دیگر تقریبا در سه کیلومتری جنوب صومعه در خیابان بسطام قرار دارد و دیگری به عنوان کلیسایی برای اهالی روستا می باشد که با عنوان قره کلیسا در خدمت مردم است. گفتنی است که این کلیسای باستانی در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و توریست های زیادی از این مکان بازدید می کنند. با اقامت در هتل شهریار بازرگان ماکو، از جاذبه های تاریخی این شهر بازدید کنید. 
 
8 - کلیسای سنت استپانوس (Saint Stepanos Monastery)
کلیسای سنت استپانوس
کلیسای سنت استپانوس در ده کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ی سه کیلومتری از رودخانه ی آراز در نزدیکی منطقه دره شام قرار دارد، و روستای دره شام نیز در این مکان قرار دارد. گفتنی است که نام این کلیسا از نام اولین شهید مسیحیت گرفته شده است. کلیسای سنت استپانوس در منطقه ی امن و مستحکم بنا شده است. این کلیسا پس از قره کلیسا از مهم ترین کلیساهای ارامنه بوده و در مورد قدمت این اثر بحث هایی وجود دارد، برخی معتقدند که قدمت کلیسای سنت استپانوس به دوران اوایل مسیحیت باز می گردد، اما تاریخ دان ها ساخت بنای اصلی کلیسا را دوران صفویان می دانند. گفتنی است که با اقامت در هتل خزر جلفا سفر خوبی را رقم خواهید زد.
 
7 - کلیسای کانتور (Cantor Church)
کلیسای کانتور
کلیسای کانتور یادگاری از زمان حمله روسها به ایران و تصرف شهر قزوین بوده و توسط نیروهای روسی ساخته شده است. در این کلیسا مقبره یک خلبان روسی قرار دارد. این کلیسا برج ناقوس نیز نامیده می شود و گفتنی است که کانتور کوچک ترین کلیسای ایران است. در سفر به شهر قزوین بازدید از کانتور را فراموش نکنید و با اقامت در هتل مرمر قزوین سفر خوبی را تجربه کنید.
 
6 - کلیسای سنت مری یا ننه مریم ارومیه (کلیسای آشوری ها) (Church of Nane maryam )
کلیسای سنت مری یا ننه مریم ارومیه
کلیسای ننه مریم در شمال غربی ایران در استان آذربایجان غربی و در شهر ارومیه واقع شده است. کلیسای سنت مری یا ننه مریم طبق نظر تاریخ دان ها یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان به شمار می رود. برخی معتقدند این کلیسا در سال 32 بعد از میلاد مسیح بنا گردیده است. گفته می شود که یک شاهزاده چینی در سال 642 بعد از میلاد، این بنای باستانی را بازسازی نمود و نام خود را بر روی سنگی در دیوار کلیسا حکاکی نمود. همچنین مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی معروف، بازدید از کلیسای ننه مریم را توصیف کرده است. قدمت بنای فعلی کلیسا به دوران ساسانیان باز می گردد و در طراحی داخلی آن ترکیبی از معماری ساسانیان و اشکانیان به چشم می خورد. گفتنی است که این کلیسا منحصر به فرد بوده و به هیچ کلیسایی در جهان شباهت ندارد. با اقامت در هتل ساحل ارومیه می توانید از خدمات لوکس بهره برده و اقامت خوبی تجربه کنید.

5 - کلیسای زور زور یا کلیسای بارون (Zoorzoor (Barone) Church)
کلیسای زور زور یا کلیسای بارون
کلیسای زور زور در روستای بارون در دره ی زنگ مار واقع شده است. این کلیسا در نزدیکی قره کلیسا و در حوالی شهر ماکو قرار دارد. برای حفظ این کلیسا و جلوگیری از آسیب بنا در برابر سیل و آبگیر ها، ساختار کلیسا با نهایت دقت و مراقبت به فراز کوهستانی انتقال داده شد. قدمت این کلیسای باستانی به قرن ده بعد از میلاد باز می گردد. گفتنی است که این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و بازدید کنندگان می توانند با رزرو هتل جهانگردی ماکو اقامت خوبی را تجربه کنند.

4 - کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس (Vank Cathedral)
کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس
کلیسای وانک یکی از اولین کلیساهایی بود که در محله ی جلفا اصفهان بنا گردید، پس از جنگ با دولت عثمانی در سال 1603 - 1605، ارمنی هایی که با دستور شاه عباس اول در منطقه ی جلفا ساکن شدند، اقدام به ساخت این کلیسا کردند. کلیسای وانک با نزدیکی به رودخانه زاینده رود تغییرات زیادی را شاهد بوده و وجود ترکیب متنوعی از مبلغ های مذهبی، سربازان مزدور و گردشگران اروپایی، همگی در ترکیب و سبک این کلیسای جامع نقش داشته اند و معماری این اثر با تاثیر از عوامل مختلف دارای سبک متفاوتی در درون و بیرون ساختمان است. با رزرو هتل جلفا اصفهان می توانید به راحتی و با قدم زدن از این اثر باستانی و دیگر جاذبه های اصفهان دیدن کنید و لحظات آرامی را سپری کنید.

3 - کلیسای سارکیس مقدس (Saint Sarkis Cathedral)
کلیسای سارکیس مقدس
کلیسای سارکیس مقدس در شهر تهران قرار گرفته و یک کلیسای ارامنه پاپ می باشد. ساخت این کلیسا در تهران از سال 1964 میلادی شروع شد و در سال 1970 میلادی به اتمام رسید. برادران سارکیسی برای یادبود و گرامی داشت پدر و مادرشان این کلیسا را بنا کردند. کلیسای اسقفی مریم مقدس در مرکز تهران در کنار این بنا قرار داشت اما طبق گفتگوهایی که صورت گرفت در اوایل دهه 1960 میلادی، اداره ی اسقف ارامنه تهران به این مکان جدید انتقال یافت. با رزرو هتل آزادی تهران اقامت بی نظیری در پایتخت تجربه خواهید کرد.

2 - کلیسای هاکوپ (Hakoop Church)
کلیسای هاکوپ
کلیسای هاکوپ یکی از اولین کلیسا های ارمنیان در محدوده شهر اصفهان است و در سال 1065، پس از مهاجرت ارمنی ها به این منطقه ساخته شده است. این کلیسا در حقیقت درون حیاط کلیسای بزرگ مریم مقدس قرار دارد و یکی از معروف ترین بنا های باستانی شهر به شمار می رود. گردشگران می توانند با رزرو هتل آسمان اصفهان سفر خوبی را رقم بزنند.

1 - کلیسای مریم مقدس (Saint Mary Church)
کلیسای مریم مقدس
کلیسای مریم مقدس کلیسای ارامنه می باشد که در استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز واقع شده است. این بنا بزرگ ترین و قدیمی ترین کلیسای شهر تبریز می باشد و یکی از مهم ترین مراکز برای برگزاری مراسم ها و مناسبت های مختلف ملی و دینی ارمنی های تبریز محسوب می شود. این کلیسا در محله ی دیک باشی قرار دارد و در قرن دوازدهم بعد از میلاد مسیح بنا شده است. ماکوپولو جهانگرد معروف هنگام سفر به چین و عبور از ایران در قرن چهاردهم میلادی، به این مکان نیز اشاره کرده است. در طول سالیان درازی این کلیسا مقر اسقف ارمنی های ساکن آذربایجان بوده است. گردشگران می توانند با اقامت در هتل بین المللی تبریز، و با بازدید از دیگر مکان های تاریخی و جاذبه های توریستی تبریز، سفر بی نظیری را تجربه کنند.