خانه >> غذا و خوراک >> 8 مورد از عجیب ترین و غیرمعمول ترین نوشیدنی های سراسر جهان
8 مورد از عجیب ترین و غیرمعمول ترین نوشیدنی های سراسر جهان

8 مورد از عجیب ترین و غیرمعمول ترین نوشیدنی های سراسر جهان

بدون شک در هوای گرم تابستان و در شرایطی که گرما و عرق شما را کلافه کرده هیچ چیز جذاب تر از خوردن یک نوشیدنی خنک در یک رستوران مجلل نیست. این نوشیدنی می تواند یک آبمیوه ساده خنک یا معجونی باشد که حالتان را جا بیاورد، چیزی که در تمام رستوران ها، کافه ها و هتل های ایران و جهان یافت می شود. اما اگر به دنبال یک نوشیدنی خاص باشید باید به جاهایی خاص نیز بروید، برای مثال برای تجربه نوشیدن دوغ محلی معطر شهرهای شمال یا شمال غرب کشور باید بعد از رزرو هتل در هتل های تبریز، ارومیه یا مازندران، به مناطقی بروید که این نوشیدنی محلی با طعم های مختلف و خاص سرو می شود. با این وجود در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین و غیرمعمول ترین نوشیدنی هایی آشنا کنیم که در نقاط خاصی از جهان یافت می شوند و صادقانه بگوییم که امتحان کردن آن ها را به شما توصیه نمی کنیم.
بسیاری از گردشگران خود را «عاشق خوراکی» می نامند و هدف خود را از سفر عمدتاً آشنایی با خوراکی های دیگر نقاط جهان و امتحان آن ها عنوان می کنند اما در مورد افراد «عاشق نوشیدنی» چه؟ درست مانند غذا، صدها هزار نوشیدنی در سراسر جهان وجود دارد که هر شخص تنها چندین مورد معدود از آن ها را مزه کرده است. بسیاری از این نوشیدنی ها بسیار معمولی و رایج هستند- نمونه های متنوع چای، قهوه، نوشیدنی های غیر الکلی و الکلی. اما برخی از این نوشیدنی ها رازآلود، گاهی عجیب و غریب و دارای اهمیت فرهنگی، خواص دارویی یا با توانایی های جادویی در تغییر حال و هوای روحی و جسمی افراد هستند. از برخی نیز تنها با عنوان یک نوشیدنی عجیب و غریب غیرمتعارف می توان یاد کرد. اگر به تازگی قصد سفر به یک کشور خارجی را دارید و می خواهید ماجراجویی کنید، توصیه می کنیم که در اسرع وقت به یکی از کافه ها و رستوران های آن منطقه بروید یا راهی برای شرکت در مراسم محلی و سنتی آنجا پیدا کرده و برخی از نوشیدنی های غیرمعمول اما غیرالکلی آن ها را دستکم برای یک بار امتحان کنید. با این وجود به شما توصیه می کنیم که از امتحان کردن نوشیدنی های عجیب و غریبی که در ادامه به آن ها اشاره می شود اکیداً خودداری نمایید.
1- سوجو اشک ماهی تُن- کره جنوبی

اگر می خواهید در آینده ای نزدیک به کره جنوبی سفر کنید، شاید فهرستی بلند بالا از غذاها و نوشیدنی های جدیدی که می خواهید در این کشور امتحان کنید را آماده کرده باشید؛ از بی بی کیو کره ای تا کیمیچی جیگائه و سوجو که این مورد آخر معجون جوانی بسیار قدرتمند مشهور کره جنوبی به شمار می رود. سوجو در واقع عرق تقطیر شده برنج است که در هر رستوران، کافه یا مغازه ای در کره جنوبی یافت می شود. این نوشیدنی در طعم های مختلف وجود داشته اما کره ای ها آن را به نوعی ماء الشعیر ترکیب کرده و مائکجو تولید می کنند که بسیار انرژی زا است. گاهی اوقات آن ها حتی این نوشیدنی را با مایع چشم ماهی تن نیز مخلوط می کنند. نوشیدنی اشک ماهی تُن یا چامچی نونمولجو (به زبان کره ای) معمولاً در رستوران های ژاپنی و مراکز تهیه غذاهای دریایی که با عنوان تُن خانه شناخته می شوند سرو می شود. این نوشیدنی ترکیبی از مایع بدست آمده از چشم ماهی تُن و نوشیدنی سوجو است. ترکیب این دو به نوشیدنی تبدیل می شود که شبیه ژله است و به سختی روان می شود.
2- سینچیکارا- اکوادور
سینچیکارا
سینچیکارا یک نوشیدنی اکوادوری است که در منطقه سانکومبیوس در شمال شرقی این کشور تولید می شود. اگر چه همه اکوادوری ها چند بطری تولید شده به شکل صنعتی از این نوشیدنی را در یخچال های خود دارند اما نمونه طبیعی آن بیشتر در میان جوامع آمازون یافت می شود. دستورالعمل تهیه این نوع نوشیدنی ساده است و با جستجو در اینترنت می توان آن را یافته و با ترکیب اقلام مورد نیاز سینچیکارای خانگی تولید کرد. سینچیکارا در واقع عرق گیاه نیشکر در ترکیب با پوست برخی از گیاهان بومی جنگل های بارانی آمازون است و تنها در این منطقه یافت می شود. اگر چه این نوشیدنی الکلی است و یکی از اصلی ترین مواد ترکیبی آن الکل گرفته شده از قند گیاه نیشکر است، اما از آن به عنوان دارویی طبیعی برای درمان سرماخوردگی نیز استفاده می شود. همچنین از این نوشیدنی برای کاهش درد آرتروز و درد مفاصل استفاده شده و گفته می شود که دارای قدرت تقویت قوای جنسی، افزایش شهوت و بهبود خواب نیز هست. البته برخی کسانی که به اکوادور سفر می کنند به سراغ یک نوشیدنی دیگر به نام آیاهواسکا می روند که باعث ایجاد توهم می شود.
3-تونگبا (عرق ارزن): نپال
تونگبا
تونگبا یا عرق ارزن نوشیدنی است که توسط مردمان لیمبو در نپال تولید شده اما دیگر مردمان این کشور و حتی گردشگران نیز از آن استفاده می کنند. این نوشیدنی با تخمیر کل دانه ارزن آغاز شده که ممکن است هفته ها به طول بینجامد. وقتی که آماده شد در فنجان هایی به شکل لوله سرو شده که به آن ها نیز تونگبا گفته می شود. قبل از نوشیدن باید مقداری آب جوش به این مایع اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با برداشتن یک نی ساخته شده از چوب بامبو که مثل فیلتر عمل می کند، مایع را سر کشیده و دانه ارزن و دیگر ترکیبات جامد در ته ظرف باقی می ماند. این نوشیدنی گرم توسط مردمان ساکن کوهستان های هیمالیا برای گرم ماندن در طول شب مصرف می شود.
4-بوزا: بلغارستان و قفقاز
بوزا نوشیدنی است که از تخمیر آرد گندم بدست می آید که مزه ای ملس دارد. مردمان منطقه قفقاز به این نوشیدنی علاقه زیادی داشته به نحوی که بوزا در این مناطق محبوبیت شیر در دیگر نقاط جهان را دارد. به دلیل وجود میکروارگانیسم ها، گفته می شود که بوزا دارای خاصیت پروبیوتیکی بوده و برای سیستم گوارشی مناسب است. همچنین این نوشیدنی حاوی مقدار بسیار اندکی الکل است که باعث می شود برای مصرف همگان مناسب باشد. برخی از مردم محلی بر این باورند که مصرف این نوشیدنی در دوران بارداری مفید است زیرا تولید شیر در زن باردار را افزایش می دهد. این نوشیدنی در دوران حکومت کمونیست ها بر بلغارستان و کشورهای منطقه قفقاز به شدت رواج داشت. امروزه نیز علیرغم کاهش استقبال از بوزا به دلیل وفور دیگر نوشیدنی ها، هنوز هم در بسیاری از مغازه ها و فروشگاه های بلغارستان می توان بوزا را یافت.
5- ماماجوانا- جمهوری دومینیکن
ماماجوانا
ماماجوانا نوشیدنی ملی جمهوری دومینیکن است اما هیچ دستورالعمل ثابت و توافق شده ای از آن در این کشور وجود ندارد و هر خانواده ای ماماجوانای مخصوص خود را تولید می کند. با این وجود، ترکیب اصلی این نوشیدنی که در همه نسخه ها یافت می شود پوست درختی بومی است که توسط مردم بومی کشور برداشت می شود. برای ساخت این نوشیدنی، شراب قرمز، عسل و عرق نیشکر را با پوست درخت مذکور ترکیب کرده و در ادامه هر کسی به صلاحدید خود چیزهایی به آن اضافه می کند. مردم دومینیکن بر این باورند که ماماجوانا خواص دارویی دارد، قوای جنسی را تقویت می کند، مشکلات سیستم گوارشی و سرما خوردگی را درمان می کند و تاثیر قابل توجهی روی کاهش عوارض آنفلوانزا دارد. همچنین این نوشیدنی به عنوان یک نوشیدنی سنتی و برای حفظ سنت های خانوادگی نیز مصرف می شود.
6- کاوا- فیجی
کاوا یک نوشیدنی بسیار مهم در مراسم و سنت های مردمان ساکن کشور فیجی است و ریشه سِووسِوو اغلب ترکیب اصلی این نوشیدنی است که در نشست های رسمی و موارد خاص مصرف می شود. اگر به یک مراسم سنتی در فیجی بروید مطمئناً با این نوشیدنی روبرو می شوید که از یک نوع فلفل قرمز سمی که در سراسر نقاط کشور می روید بدست می آید. این گیاه خشک و به پودر تبدیل شده و در ادامه با آب مخلوط می شود. گفته می شود که این نوشیدنی از 18 ترکیب متفاوت تشکیل شده که انسان را سرحال و شاداب ساخته و باعث کرخ شدن لب ها و زبان فرد می شود. همچنین این نوشیدنی باعث پرحرفی و مشارکت بیشتر مصرف کننده در فعالیت های اجتماعی می شود. کاوا یک نوشیدنی روانگردان است که اگر چه در فیجی قانونی است اما در برخی از کشورها یک نوشیدنی ممنوعه بوده زیرا اثرات جانبی آن می توانند مشکل ساز شوند.
7- مزکال گوشت قرمز: مکزیک
مزکال گوشت قرمز
مزکال یک نوشیدنی بسیار مشهور و رایج در مکزیک است که انواع مختلفی از آن در کافه های این کشور و دیگر نقاط جهان یافت می شود. در این میان اما یک نوع آن که در مکزیک تولید می شود بسیار متفاوت است. این مزکال در زبان اسپانیولی با عنوان Mezcal de pechuga شناخته می شود که به معنای «مزکال سینه گوشت قرمز» است که به روشی متفاوت از دیگر مزکال ها تولید می شود. برای تهیه این نوشیدنی، سینه خام جوجه (مرغ، خرگوش یا حتی بوقلمون) را روی محلی که مزکال تقطیر شده آویزان کرده و می گذارند در این بخار آرام پز شود. گفته می شود این روش باعث می شود که قدرت مزکال بیشتر شود. مکزیکی ها بر این باورند که این نوع مزکال فواید بسیاری دارد، به خصوص برای سیستم گوارش. با این وجود مزکال سینه گوشت قرمز بسیار قوی بوده و نباید با آن شوخی کرد.
8- کوکتل سورتو- داوسون سیتی، کانادا
کوکتل سورتو
کوکتل سورتو یک نوشیدنی الکلی بسیار قدرتمند است که همراه با انگشت پای انسان سرو می شود. بر اساس افسانه ها، این سنت زمانی آغاز شد که یک تولید کننده عرق نیشکر انگشت پای خود را به دلیل یخ زدن در برف از دست داد. بردارش این انگشت را بریده و در یک شیشه مخصوص قرار داد. سال ها بعد این انگشت روی قفسه ای در کلبه او پیدا شده و برای شجاع کردن کسانی که به کافه ها می رفتند همراه با نوشیدنی سرو می شد به نحوی که فرد تنها باید با لب خود و هنگام نوشیدن، آن را لمس کند. از آن زمان به بعد انگشت های پای قطع شده زیادی به شهر داوسون سیتی در کانادا فرستاده شده تا در نوشیدنی های آنجا سرو شوند و جالب اینکه برخی از این انگشت ها ربوده شده یا حتی خورده شده اند.
چرا بچه مار ماهی بی مزه یکی از گرانقیمت ترین غذاهای اسپانیایی است؟
ادامه مطلب

3/5 - (5 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر