×

فوتبال به کاتالیزوری برای رشد گردشگری در اسپانیا تبدیل شده است

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۱۹
دسته بندی اخبار فصلی
فوتبال به کاتالیزوری برای رشد گردشگری در اسپانیا تبدیل شده است
لالیگا یا همان لیگ دسته اول اسپانیا به یک رقابت بسیار مدرن، دینامیک و جهانی تبدیل شده است که همواره در میان 3 لیگ اول فوتبال جهان قرار می گیرد. این لیگ در طول هر هفته تماشاگرانی از بیش از 19 ملیت مختلف را به ورزشگاه ها می کشاند. بدین ترتیب فوتبال به کاتالیزوری برای رشد و رونق قابل توجه صنعت گردشگری در اسپانیا تبدیل شده است.
هر هفته طرفداران فوتبال در ورودی ورزشگاه سن مامس در بیلبائو ازدحامی غیرقابل باور ایجاد می کنند و بدین ترتیب این ازدحام به یک گردهمایی هر هفته ای موسوم به «گوگنهایم» (Guggenheim) تبدیل شده است. در شهر مجاور سن سباستین نیز ورزشگاه نوسازی شده آنوئتا به یکی از بزرگترین و متمایزترین جاذبه های گردشگری شهر تبدیل شده است. سویا، والنسیا و لاکرونیا نیز به خاطر ورزش فوتبال مورد توجه خاصی قرار گرفته اند، در حالی که ورزشگاه های نیوکمپ بارسلون و سانتیاگو برنابئو در مادرید سالهاست که وضعیتی مشابهی را تجربه می کنند.
موزه فوتبال
بر اساس آمار رسمی لالیگا بیش از 2.7 میلیون تماشاگر در سراسر جهان دارد که افرادی که در خانه هایشان مسابقات فوتبال این لیگ را دنبال می کنند، یا کسانی که از طریق اینترنت به تماشای بازی تیم مورد علاقه خود می پردازند و یا حتی کسانی که پیراهن تیم محبوبشان را در هر نقطه ای از دنیا خریداری می کنند را نیز باید به آن اضافه کرد. در کنار این طرفداران ثابت، کسانی که به صورت موردی و گزینشی برای تماشای یک بازی خاص از لالیگا به این کشور سفر می کنند را نیز باید به ارقام سرسام آور بینندگان بازی های لالیگا اضافه کرد.
فروش بلیط خارج از کشور برای تماشای بازی های لالیگا از سال 2012 تاکنون 6 برابر شده است. بر اساس آمار ارایه شده توسط موسسه Goalnomics ، در حالی که مردم اسپانیا هنگام خرید بلیط بازی های فوتبال لیگ کشورشان با احتیاط و محافظه کاری بیشتری عمل می کنند، طرفداران این لیگ در خارج از کشور حتی حاضرند که قیمت های بسیار بالاتری را برای جایگاه های ویژه پرداخت کنند.
موزه فوتبال
فوتبال باعث رشد و رونق بی سابقه صنعت گردشگری اسپانیا شده است و هر ساله بر تعداد این گردشگران اضافه می شود که متعاقباً افزایش کسب و کارها و کاهش نرخ بیکاری در کشور را در پی دارد. کره جنوبی، چین و ژاپن بازارهای اصلی فوتبال اسپانیا را تشکیل می دهند اما 20 درصد از کل خرید بلیط های این لیگ از ایالات متحده می آید. این کشور بیش از هر کشور دیگری برای تماشای بازی های لالیگا بلیط خریداری کرده است. جالب این که خرید بلیط بازی ها تنها منحصر به بازی های تیم های بارسلونا و رئال مادرید نبوده و رفته رفته بر تعداد تماشاگران بازی های دیگر تیم های لالیگا که از خارج وارد کشور می شوند افزوده می شود.
باشگاه خیرونا با انجام دو بازی دوستانه در هند طرفداران زیادی در خارج از کشور پیدا کرد و ایبار نیز به سومین باشگاهی که بیش از هر باشگاه دیگر در لالیگا مورد توجه شهروندان ژاپنی قرار گرفته تبدیل شده است. این تیم ها تنها مثال هایی از محبوبیت تیم های لالیگایی در دیگر نقاط جهان هستند که علت رشد گردشگری منتسب به فوتبال در اسپانیا را توجیه می کنند.
رشد در صنعت توریسم که از علاقه مردم سراسر جهان به فوتبال اسپانیا نشأت می گیرد تاثیر خود را در اقتصاد کشور نشان داده است. صنعت فوتبال در اسپانیا مانند هر صنعت دیگری در حال رشد بوده و هر فصل شاهد شکستن رکورد جدیدی در زمینه کسب درآمد در این عرصه هستیم. این موضوع می تواند تاثیر مثبتی نیز روی جامعه داشته باشید زیرا لالیگا و تیم های حاضر در این لیگ هر ساله بیش از 1.3 میلیون یورو به دولت اسپانیا مالیات می دهند که جدای از مالیاتی است که توسط بازیکنان به اداره مالیات این کشور پرداخت می شود. این میزان از رشد در درآمد و بهبود وضع اقتصادی کشور در نتیجه رونق فوتبال تنها از طریق تکامل، بین المللی سازی و نوآوری در لالیگا محقق شده است.
موزه فوتبال
بازار فوتبال در حال توسعه مداوم بوده و اکنون تمام دنیا فوتبال اسپانیا را دنبال کرده و بخشی از درآمد باشگاه ها را تامین می کنند. آیا این رشد و بین المللی شدن پویا تاثیر مثبتی بر ترویج مقاصد گردشگری جدید در کشور خواهد داشت؟
بر اساس اظهارات کارشناسان، جواب این سوال مثبت است اما بسته به شرایطی خاص. اولین شرط این است که دستکم یکی از تیم های لالیگا آنقدر رسانه ای شود که توجه مخاطبان فوتبال در دیگر نقاط جهان را به خود جلب نماید. رسانه های کشور میزبان باید در مورد تیم های لیگ صحبت کرده و برنامه تولید نمایند و آن ها را در معرض رادار مخاطبان خود قرار دهند. فوتبالیست های این لیگ و به خصوص بزرگ ترین ستارگان تیم های لالیگایی نیز باید همچنان محبوبیت خود را میان طرفداران محلی حفظ کرده و تا جایی که می توانند به این طرفداران امضا داده و با آن ها عکس های یادگاری بگیرند. همچنین باید به جای استفاده صرف از واژه football از واژه soccer نیز که در برخی از کشورها مانند ایالات متحده معادل این نوع فوتبال است در رسانه های کشور استفاده شود و برنامه سازی در مورد تیم ها باید ضرورتا با تبلیغ گردشگری در شهر مذکور همراه باشد.
موزه فوتبال
تحقیقی که توسط یک شرکت مشاوره ای به نام KPMG Sports صورت گرفته با تمرکز بر روی تاثیر موضوعات اجتماعی- اقتصادی فوتبال حرفه ای بر روی اقتصاد اسپانیا، نقش ورزش را در این عرصه بسیار قابل توجه نشان می دهد. فوتبال دومین فاکتور مهمی است که بیش از هر فاکتور دیگری بر برند اسپانیا در صنعت توریسم تاثیرگذار بوده و پس از آن نیز فاکتورهای غذا و فرهنگ قرار گرفته اند. اسپانیا در زمینه گردشگری کشش بسیار خوبی دارد، از سواحل زیبا گرفته تا غذاهای خوشمزه و هنر معماری اما بازی های فوتبال این کشور نیز به یک عنصر کلیدی برای جلب توجه گردشگران خارجی تبدیل شده است. عرضه بیشتر فوتبال و در دسترس قرار دادن بیش از پیش آن برای طرفداران فوتبال در خارج از کشور نقش مهمی در توسعه صنعت توریسم اسپانیا دارد. اکنون طرفداران تیم های لالیگایی تنها در سویا، مادرید، والنسیا و بارسلونا نیستند بلکه می توان طرفداران پروپاقرص این تیم ها را در خارج از کشور مانند توکیو، بمبئی و میامی نیز یافت که به اندازه طرفداران داخلی این تیم ها به تیم محبوب خود علاقه داشته و برای دیدن بازی های آن هزینه می کنند.
در پایان این مقاله از شما دعوت می کنیم که در صورت نیاز به رزرو آنلاین هتل در بهترین هتل های ایران به سایت ایران هتل مراجعه کرده و به آسانی با قیمت هایی باورنکردنی هتل خود را در تمامی شهرهای ایران رزرو کنید.