×

موزه آبگینه و سفالینه تهران پر بازدید ترین موزه كشور

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۳
دسته بندی ایرانگردی
موزه آبگینه و سفالینه  تهران  پر بازدید ترین موزه كشور
استان و شهر  تهران  سال هاست كه مهد اتفاقات بزرگ تاریخی و محل تجمع باغ ها، عمارت ها، اماكن زیبای دولتی و شخصی و ساختمان های زیبا و كم نظیر از جمله زیباترین هتل های ایران در كشور می باشد. از آنجایی كه شهر  تهران  سال هاست به عنوان پایتخت انتخاب شده و در سال های قبل از انقلاب اسلامی نیز از مهم ترین شهر های پادشاهان گذشته به شمار می رفته است، در خود اماكن و بناهای تاریخی بسیاری را جای داده است. به هر نقطه ای از شهر  تهران  كه سر بزنیم می توانیم یكی از یادگاران سال های پیش هنرمندان كشور را ببینیم. وجود موزه ها، عمارت های تاریخی، باغ ها و دیگر زیبایی ها نشانه تاریخ غنی و فرهنگ و هنر كشور می باشد. یكی از این زیبایی ها «موزه آبگینه و سفالینه تهران» می باشد. موزه ای كه در عمارتی زیبا و تاریخی منصوب به "قوام السلطنه" می باشد قرار گرفته است. پلان موزه آبگینه و سفالینه تهران را اگر از نزدیك ببینید به زیبایی و عظمت این موزه بیشتر پی خواهید برد.
موزه آبگینه و سفالینه
شهر "تهران" از شهرهای زیبا و تاریخی كشور كه می توان در آن مدرن ترین بنا ها را در كنار تاریخی و سنتی ترین بنا ها دید. اگر به خیابان جمهوری "تهران" برویم با رسیدن به خیابان "سی تیر" می توانیم عمارتی زیبا را به نظاره بنشینیم. آدرس موزه آبگینه و سفالینه تهران را كه البته به نام موزه آبگینه در بین محلی ها معروف است، از اغلب افرادی كه در شهر "تهران" ساكن هستند اگر بپرسیم، بی گمان به راحتی ما را راهنمایی خواهند كرد. خیابان "سی تیر" در شهر "تهران" را می توان مهد موزه ها و باغ موزه های شهر "تهران" دانست. این خیابان و خیابان های اطراف آن بسیاری از سفارت ها، موزه ها و باغ موزه ها را در خود جای داده اند. به راحتی با رزرو هتل درتهران می توان بهترین دسترسی را به زیباترین بناهای تاریخی و بازار های "تهران" و دیگر جاذبه های گردشگری شهر "تهران" داشت. هتل الیان تهران در خیابان "سی تیر" از جمله این اقامتگاه ها می باشد.
موزه آبگینه و سفالینه
موزه آبگینه و سفالینه "تهران" در عمارتی آجری و سنتی در میان باغی به مساحت 7000 متر قرار گرفته است. این عمارت و باغ زیبا كه در سال 1307 هجری شمسی به دستور "احمد قوام" كه از سیاسیون دوران "قاجاریه" و "پهلوی" ساخته شد. "قوام السلطنه" تا حدود سال 1331 هجری شمسی این عمارت را محل كار و زندگی خود قرار داد كه پس از آن این خانه و عمارت و باغ اطراف توسط مجلس مصادره گردید. این عمارت زیبا در سال های اخیر در بین بسیاری از مقامات و دولت مردان گذشته دست به دست شده و هم اكنون به موزه ای زیبا تبدیل گشته است.

پس از سال ها كه این عمارت تحت نظر صاحب و بانی آن یعنی "قوام السلطنه" بود، این ملك به دولت "مصر" فروخته شد و سال ها سفارت "مصر" در این عمارت به فعالیت خود ادامه می داد. پس از حدود 7 سال با مشكلاتی كه بین دولت "ایران" و "مصر" به وجود آمد این سفارت تعطیل و عمارت به سفارتخانه "افغانستان" واگذار شد. بعد از سفارت "افغانستان" مدتی بانك "بازرگان" این عمارت را در اختیار گرفته و پس از آن هم در سال 1354 این عمارت به تملك "فرح پهلوی" در آمد و بار دیگر بازسازی اساسی توسط مهندسان ایرانی، فرانسوی، اتریشی در آن زمان انجام شد. و هم اكنون نیز پس از تغییر و تحولات بسیار و كاربری های مختلف این بنا و باغ زیبا به موزه ای كم نظیر تبدیل شده است و برای بازدید همگان آزاد است. تا جایی كه گاهی سالانه بیش از دو میلیون نفر از این مجموعه بازدید می كنند.
موزه آبگینه و سفالینه
از ساختمان چند ضلعی امارت گرفته تا باغ اطراف و همچنین مصالح به كار رفته در این عمارت هر كدام در زمان خود و حتی در این دوران از ظرافت كم نظیری برخوردار می باشد. عمارتی آجری كه از كم نظیر ترین بناهای آجری شهر "تهران" می باشد نشان از هنرمندی اساتید ایرانی است. بنایی دو طبقه كه در دل خود ایوان هایی را جای داده است كه هر كدام زیبایی منحصر به خود را دارد. قدیمی ترین بلور ها و شیشه ها و لوله هایی از جنس شیشه در كنار گچ بری ها و منبت كاری های انجام شده چشم هر بیننده ای را ساعت ها به خود جذب می كند.
موزه آبگینه و سفالینه
تلفیق هنر و معماری ایرانی، غربی، روسی در این عمارت كاملا مشهود است. وجود آجر كاری های ایرانی باستانی دركنار پله های پیچ در پیچ به سبك معماری "روسی" و تزئینات داخلی كه از منبت كاری ها و گچ بری های ایرانی گرفته تا ویترین های شكیل آن و ستون هایی كه با الهام گرفتن از ستون های "تخت جمشید" و "كعبه زرتشت" در "نقش رستم" توسط مهندس "اتریشی" به نام "هانس هولاین" ساخته و طراحی شده یكی از جذابیت های این عمارت می باشد. همین تجمع فرهنگ و هنر در یك مكان طی سالیان مختلف و دست به دست شدن این مجموعه به دست كشور های مختلف و باز سازی های انجام شده بر روی آن زیبایی این موزه را دو چندان كرده است.

اگر علاقه مند به تاریخ و به ویژه پیشینه تاریخی كشور "ایران" می باشید با بازدید از تالارهای این موزه می توانید به قدمت و فرهنگ گذشتگان این دیار بیش از پیش پی برد. وجود سفال هایی كه قدمت آن ها به بیش از 4000 سال قبل از میلاد می رسد گرفته تا شیشه هایی كه متعلق به هزاره اول قبل از میلاد می باشد . اگر در راهرو طبقه پایین قدم بزنید می توانید بسیاری از آثار سرامیكی، شیشه سرامیك، پیكره های سفالین و ظروفی به شكل جانوران مختلف كه قدمتی بین قرون 8 قبل از میلاد تا قرن 18 میلادی را به نظاره بنشینید.
موزه آبگینه و سفالینه
همان طور كه در ابتدای مقاله گفته شد، در این موزه و عمارت تالار های مختلفی گرداگرد هم جمع شده اند. با ورود به یكی از این تالار ها كه به تالار "بلور" معروف است، می توانید سیر تحل و پیدایش شیشه و بلور را در كشور از هزاران سال گذشته تا كنون ببینید. انواع ظروف زیبایی بلوری و كشف شده از مناطق مختلف كشور كه هر كدام دنیایی از فرهنگ و هنر را از دوران خود تا كنون به همراه دارد. در این تالار بسیاری از كوزه های شیشه ای، كاسه های بلور و شیشه ای، به چشم می خورد كه هر كدام از آن قدمتی چند هزار ساله دارند.
موزه آبگینه و سفالینه
در یكی دیگر از بخش های این عمارت كه به تالار "مینا" معروف است می توان دنیایی از وسایل دكوری و گلدان های شیشه ای را به نظاره نشست. وسایلی كه گاهی به قدری ظریف و در ابعاد كوچك ساخته شده اند كه باور این كه ساخته دست بشر و مربوط به چند هزار سال پیش می باشند سخت است. انواع لوله های شیشه ای و دست سازهایی كه از قدیمی ترین سكونت گاه های "ایران" كشف شده اند. ظروفی كه از بزرگترین معبد ایران یعنی معبد "چغازنبیل" به دست آمده است نشان از ارزشمند بودن آثار جمع آوری شده در این موزه می باشد.
موزه آبگینه و سفالینه
در تالار دیداری شنیداری موجود در این مجموعه می توانید به خرید انواع محصولات فرهنگی و هنری بپردازید و همچنین در طبقه بالای این مجموعه از تالار زیبای "صدف" دیدن كنید. تالار"صدف" محل جمع شدن اغلب سفالینه ها و شیشه های تزئینی و میناكاری های موجود در این موزه می باشد. هنری ظریف و زیبا كه گذشتگان با رنگ های مختلف اشكال بسیاری را بر روی ظروف از خود بجای گذاشته اند. بیشتر آثار موجود در این تالار به دوران آغازین اسلامی بر می گردد.
موزه آبگینه و سفالینه
در طبقه دوم می توان با قدم زدن در تالار "لاجورد" در دنیایی فیروزه ای رنگ آن محو شوید. آثار بسیار زیبایی كه اغلب به رنگ فیروزه و لعاب هایی كه به دست اساتید ایرانی و همچنین استادانی از "ایتالیا" كه به "ایران" سفر كرده و دانش و هنر خود را در اختیار استادان ایرانی گذاشته اند به چشم می خورد. آثاری از قرون هفتم و هشتم و همچنین "قاجاریه" و "صفویه" كه با رنگ های شاد و زیبای خود توانسته اند خیل زیادی از بازدیدكنندگان را به خود جذب كنند.
موزه آبگینه و سفالینه
با گشت و گذار در این موزه بی گمان می توان ساعت ها به تفریح و دیدن از دیدنی های تاریخی و ظروفی كه بی گمان در هیچ موزه ای همانند این مجموعه را نمی توان تجربه كرد. این عمارت زیبا و تاریخی هم خود جنبه باستانی دارد و هم وسایلی كه گرد هم جمع آری شده است. در كنار تمام این زیبایی ها می توان از كلاس ها و دوره های آموزشی این مجموعه كه توسط اساتید بنام كشور برگزار می شود استفاده كرد. فروشگاه بزرگ صنایع دستی موجود در این موزه محل مناسبی برای خرید به ویژه برای گردشگران خارجی می باشد.

قرار گرفتن این موزه در مركز شهر می تواند فرصتی مناسب برای گردش و بازدید از دیگر گالری ها و موزه های اطراف و همچنین بازار گردی در بازار های نزدیك این موزه می باشد. نزدیكی موزه به پارك شهر، موزه طبیعی ایران، خانه امین السلطان و دسترسی عالی به وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو و اتوبوس و رفتن به گوشه گوشه "تهران" از دیگر ویژگی های این مكان گردشگری می باشد.