لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> راهنمای سفر >> چگونه بر افسردگی پس از سفر غلبه کنیم
چگونه بر افسردگی پس از سفر غلبه کنیم

چگونه بر افسردگی پس از سفر غلبه کنیم

بسیاری از افرادی که به مسافرت می روند٬ بعد از اتمام سفرشان دچار غم و اندوه می شوند. همچنین این موضوع به عنوان افسردگی پس از سفر نیز شناخته می شود، با بروز کاهش عملکرد در سرکار بعد از یک مسافرت لذت بخش بروز می کند. اصولا٬ اجبار برای بازگشت به کار عادی٬ مدرسه و زندگی روزمره باعث اندوه٬ سردرگمی و ناراحتی می شود. این وضعیت٬ هرچقدر که ناراحت کننده به نظر بیاید٬ شما می توانید هوشمندانه سفر کنید و بر افسردگی پس از سفر٬ با یک تصمیم کوچک٬ مقداری روشن بینی٬ مقداری بینش از درس های آموخته شده در سفر و اندکی مراقبت از خود فائق شوید. با ایران هتل آنلاین همراه باشید.

قسمت اول: بوجود آوردن تغییرات فیزیکی

۱. برنامه ی خواب خود را از پیش تنظیم کنید
بسیاری از مسافران بعد از سفر خود٬ جت لگ را تجربه می کنند. مخصوصا وقتی سفر به یک یا چند محدوده ی زمانی دیگر انجام می شود. جت لگ می تواند روی برنامه ی عادی خواب شما تاثیر بگذارد و این کاهش کیفیت و کمیت خواب٬ بعد از سفر باعث می شود تا احساس سردرگمی و افسردگی به شما دست دهد.

.خودتان را مجددا با محدوده ی زمانی خانه ی خود تنظیم کنید. چند روز قبل از برگشتن از سفر٬ چند ساعت زودتر یا دیرتر بخوابید یا بیدار شوید ( بستگی دارد به کجا سفر می کنید).
. اگر ممکن است٬ سعی کنید در طول سفرتان نیز طبق برنامه ی خواب قبلی خود بخوابید. حفظ کردن برنامه ی خواب می تواند٬ برگشتن به زندگی عادی را برایتان راحتتر کند.
. حداقل سه الی چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب٬ از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.
Exercise while you're on vacation

۲. در طول تعطیلات ورزش کنید
حفظ کردن برنامه ی ورزشی روزمره تان می تواند برای حفظ فرم بدن و کاهش استرس و خستگی به شما کمک کند. اگر به رژیم ورزشی خود در طول سفر ادامه دهید٬ بعد از برگشتن از سفر٬ بدنتان احساس ثبات فیزیکی خواهد داشت. تمرینات ورزشی همچنین باعث ترشح اندورفین می شود که می تواند با افسردگی به خوبی مبارزه کند.

. ورزش کردن در طول سفر ممکن است سخت به نظر برسد ولی با اندکی برنامه ریزی می تواند به راحتی در برنامه ی شما جای بگیرد.

. یک جفت کفش ورزشی و مقداری لباس تمرین یا لباس های شنایتان را با خود بردارید.
Schedule your return trip with a few days to acclimate
۳. برنامه ی خود را چند روز قبل از برگشتن آغاز کنید
سخت ترین کار بعد از اتمام سفر٬ برگشتن به برنامه ی کاری یا زندگی عادی است. با این حال٬ اگر یک یا دو روز قبل از برگشتن از سفر٬ سعی کنید به برنامه ی روتین خود برگردید٬ این کار برایتان بسیار آسان تر خواهد شد.

. حتی اگر از هیچ محدوده ی زمانی ای عبور نکرده اید٬ انطباق پیدا کردن با برنامه ی روتین روزانه بعد از یک سفر لذت بخش و بی نظیر سخت خواهد بود.
. اگر امکان دارد٬ سعی کنید یکشنبه به کار بروید. با این روش می توانید شنبه به سر کار نروید و چهار روز از هفته زمان دارید تا به حالت سابق برگردید.
. اگر تصمیم گرفتید یکشنبه به سر کار بروید٬ مطمئن شوید که پنجشنبه یا حداکثر جمعه به خانه بر می گردید.

آیا در زمان پرواز باید چمدان هایمان را قفل کنیم ؟
ادامه مطلب

قسمت دوم: دیدتان را عوض کنید
Enjoy the experiences and memories you have

۱. از تجربیات و خاطرات خود لذت ببرید
در بسیاری از موارد٬ تغییر نگرش به موضوعی می تواند احساس شما را نسبت به آن عوض کند. این تغییر دید یک شبه اتفاق نمی افتد ولی با تمرین های منظم٬ می توانید ذهن خود را به جای فکر کردن به صبحی که قرار است به سرکار بروید٬ به سمت لذت بردن از تجربیاتی که داشتید٬ جهت بدهید.

. سعی کنید از لحظات لذت بخش سفر خود به عنوان تجربیات جدید و خاطراتی که مادام العمر خواهید داشت٬ لذت ببرید.

. شکرگذار باشید که این شانس را داشته اید تا به این تعطیلات بروید. به یاد داشته باشید که بسیاری از افراد نمی توانند از پس هزینه های سفر بربیایند یا بوسیله ی المان های دیگر زندگی محدود شده اند.
Introduce elements of your trip into your daily life
۲. از المان های سفر خود در زندگی روزمره استفاده کنید
طبیعتا شما نمی توانید هر هفته با جت شخصی به سراسر دنیا سفر کنید و می توانید بعضی از چیزهایی را که در طول سفر از آنها لذت برده اید را نیز در زندگی روزمره انجام دهید. اگر از غذایی در طول سفر خوشتان آمد٬ دستور پخت آن را از آن فرهنگ یاد بگیرید و در خانه آن را بپزید. اگر دوست داشتید زبان خارجی یاد بگیرید یا بشنوید٬ به کلاس های این زبان ها بروید و در کالج محلی آن را بیاموزید.

. با آمیخته کردن المان های سفر با زندگی خانگی خود٬ می توانید هرکجا که زندگی می کنید٬ هیجان و حس اکتشاف را در خود زنده نگه دارید.
. استفاده از المان های درون سفر می تواند به رشد شخصیت شما کمک کند و هویت و فرهنگ شما را گسترش دهد.
. اطمینان حاصل کنید که به المان های فرهنگی که برای خود می آورید احترام می گذارید. همانطور که می دانید استفاده از المان های فرهنگی دیگر در مکانی دیگر در بسیاری از جوامع توهین آمیز خوانده می شود.
Reassess your life

۳. زندگیتان را دوباره ارزیابی کنید
اگر وقتی به خانه برمی گردید٬ واقعا حس می کنید که ناراحت هستید٬ ممکن است فقط دلتان برای سفر تنگ نشده باشد. تعطیلات مفرح هستند چون پیشنهاد یک وقفه از زندگی یکنواختی که می شناسید را به شما می دهد ولی اگر در سرکار یا در خانه ناراحت هستید٬ اگر مقداری تغییر ایجاد کنید٬ ممکن است خوشحالتر شوید. انجام این تغییرات به شما در دیدن چیزهای خوب زندگی و حذف کردن چیزهایی که شما را ناراحت می کند مثل کار یا همسایه یتان٬ کمک می کند.

. قبل از اتخاذ هر تصمیم بزرگی در زندگی٬ برای خودتان ۳ روز فرصت در نظر بگیرید. با برگشتن به زندگی روزمره ی خود٬ متوجه می شوید که زندگیتان آنقدرها هم بد نیست.
. برای تغییرات بزرگ در زندگی٬ عجله نکنید ولی از زمان بعد از تعطیلات برای اینکه تصمیم بگیرید دوست دارید چه المان هایی را در زندگی تغییر بدهید استفاده کنید.
. به جای اینکه به حس رقابت فکر کنید٬ به حس تحسین شدن در سرکار فکر کنید٬. همچنین می توانید از احساس راحتی در خانه بودن٬ در آپارتمان٬ خانه یا در همسایگی خود لذت ببرید.
. قبل از اتخاذ تصمیمات بزرگ در زندگی٬ با اعضای خانواده و دوستانتان مشورت کنید. حتی اگر دوباره بررسی کردن زندگی جاریتان باعث شود تا متوجه شوید که چقدر با وضعیت موجود٬ خوشحال هستید٬ با وضعیتی روبه رو شده اید که به شما احساس بهتری می دهد.
. با دکتر خود صحبت کنید. شما ممکن است از افسردگی رنج ببرید که بر توانایی شما در تنظیم کردن تغییرات زندگیتان تاثیر می گذارد.

چگونه در سفر روش تغذیه ای سالم را دنبال کنیم؟
ادامه مطلب

قسمت سوم: به زندگی عادی خود٬ دوباره نظم دهید
 Carry reminders of home while you travel

۱. در طول سفر٬ یادآورهای خود را به همراه داشته باشید
برخی مطالعات پیشنهاد می کنند تا یادآورهایتان را با خود به مسافرت ببرید تا به شما در کاهش حس بودن در محیطی غریبه کمک کند. این می تواند در برگشتن به حالت عادی زندگی بسیار کمک کننده باشد. حتی کوچک٬ مثل به همراه داشتن عکس های خانوادگی٬ بالش یا پتوی محبوبتان یا بعضی از بعضی از اشیای کوچک مثل ( فنجان قهوه) می تواند حس بودن در جایی غریب و دور بودن از خانه و عزیزانتان را در شما کمتر کند.
 Carry reminders of home while you travel
۲. بدانید وقتی برمی گردید٬ انتظار چه جیزی را دارید
برای بسیاری از افراد٬ قسمت ناراحت کننده ی بازگشت به کار بعد از سفر و استرسی که به سراغ آنها می آید٬ است. با این حال٬ یک راه برای کاهش این استرس٬ یک یا دو روز قبل از برگشتن از سفر با یکی از همکارانتان در ارتباط باشید. همکارتان می تواند همه ی تغییراتی که در شرکت رخ داده را به شما بگوید و هرچیزی که از دست داده اید را برایتان تعریف کند که این می تواند برگشتن به محل کار را نسبت به حالتی که بی خبر به آنجا بروید٬ برایتان آسان تر کند.

. در حالی که خوب است ارتباطتان را با همکاران حفظ کنید٬ همچنین وقتی در سفر هستید٬ نباید نگران این باشید که در سرکار چه اتفاقی درحال رخ دادن است.
. سعی کنید تا قبل از زمانی که می خواهید از تعطیلات برگردید٬ از تماس با همکارانتان دوری کنید. با این روش می توانید از تمام زمان تعطیلاتتان لذت ببرید و در آخر فقط با یک تماس کوتاه از همه ی اتفاقات با خبر می شوید.
Bring a vacation souvenir back to your workplace

۳. به محل کارتان سوغاتی بیاورید
اگر نگران این هستید که در برگشتن به کار٬ زمان سختی را برای تطبیق با کار یا مدرسه یا حتی در خانه بودن دارید٬ به همراه داشتن سوغاتی می تواند شیب این تغییرات را ملایم تر کند. سوغاتی ها می تواند برایتان یادآور زمان لذت بخشی که در سفر داشته اید باشد و مطالعات نشان داده اند که تصویرهایی از اوقات خوش گذشته٬ لذت بخش است. پیدا کردن مکانی برای دوری کردن از استرس و نگرانی بعد از یک سفر بزرگ٬ می تواند به شما کمک کند.

. اگر یک دفتر کار دارید٬ میز خود یا دیوار خود را با عکس هایی از سفرتان تزئین کنید. همچنین می توانید برای پیش زمینه ی کامپیوترتان نیز از عکس های سفر خود استفاده کنید.
. اگر دفتر کاری برای خود ندارید٬ سعی کنید چیزی با خود بیاورید که بتوانید در سرکار بپوشید. حتی با لباس رسمی خود٬ می توانید دستبند یا گردنبندی که یادآور سفرتان هست را بپوشید.
Begin planning your next vacation as soon as you get back

۴. شروع کنید برای سفر بعدی٬ برنامه ریزی کنید
داشتن افق دید برای رفتن به سفر بعدی جتی برای مدت کوتاهی٬ می تواند در برگشتن به محل کار یا مدرسه به شما کمک کند. از نظر روانشناسی٬ برگشتن به کار روزمره ی قدیمی خود می تواند ناراحت کننده باشد ولی اگر بدانید اتفاق روشنی در آینده قرار است رخ دهد٬ می تواند برای شما حس شادی بیاورد و هدفی را برایتان تعیین کند.

. اگر ممکن است٬ به سرعت برنامه ی سفر بعدی را برنامه ریزی کنید. حتی عمل اینکه برای سفر بعدی زمانی را مشخص کنید٬ فعالیتی است که به شما می گوید شما سفر دیگری در پیش دارید. هروقت احساس ناراحتی کردید٬ به چیزهای جذابی که دوست دارید در سفر بعدی انجام دهید فکر کنید. حتی می توانید شروع به تحقیق کردن درباره ی چیزهایی که دوست دارید در وقت آزاد خود ببینید بکنید ( ولی این را در سرکار انجام ندهید٬ ممکن است دچار دردسر شوید).

آموزش دوچرخه سواری در مسافت های طولانی| تمام چیزهایی که باید بدانید
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر