خانه >> ایرانگردی >> جاهای دیدنی استان کرمان با عکس و آدرس
جاهای دیدنی استان کرمان با عکس و آدرس

جاهای دیدنی استان کرمان با عکس و آدرس

استان پهناور کرمان از آن دسته مناطقی می باشد که هرشخصی با هرسلیقه و هدف گردشگری و مسافرتی که دارد می تواند به عنوان مقصدی برای سفر خود انتخابش کند وآن هم به این دلیل می باشد که این قسمت از سرزمین ایران مملو از جاذبه های دیدنی، از ارگ ها و قلعه ها که بیانگر تاریخ و تمدن این شهر می باشد گرفته، تا باغ ها و عمارت های چشم نوازو صنایع دستی بسیار نفیسی مانند فرش دستباف وحتی شیرینی های خوشمزه ای مثل: کلمپه، پسته و ادویه های مختلف و معروفی مثل زیره که هر کسی را مجاب میکند این شهر پر از تنوع را برای دیدن و سف خود انتخاب کند.اگر شما هم راغب شده اید این نقطه از سرزمین ایران را از نزدیک ببینید، میتوانید سفر هوشمندانه ی خود را از طریق سایت ایران هتل آنلاین که امکان انتخاب هتل متناسب با سلیقه و بودجه مالی شما وجود دارد را آغاز کنید. یکی از هتل های کرمان این استان که می توانید قبل از شروع سفر اقدام به رزرو آن کنید، هتل پارس کرمان ویا هتل جهانگردی می باشد.
ارگ بم
اولین مکانی که قصد معرفی آن را داریم بنایی با قدمتی کهن که اتفاقات مهم و گاها تلخی از جمله زلزله ایی مهیب را به خود دیده اما همچنان مثل مردمان سخت کوش این دیار پا برجا مانده است. این ارگ خشتی بسیار باشکوه، دارای قلعه ای وسیع با دیوار های بلند که اشکال هندسی از جمله مثلث و لوزی را به خوبی می توان در معماری ان مشاهده کرد می باشد که به تنهایی سرمایه ی بی بدیلی برای این شهر به شمار میرود.بزرگترین بنای خشتی جهان در نزدیکی شهر بم و در استان کرمان واقع شده است.
باغ فتح آباد
ارگ راین
این شهر به دلیل قدمت طولانی خود، پر است از ارگ ها، دژها و به طور کلی آثار تاریخی که همگی مانند نگینی در این شهر میدرخشند. یکی دیگر از این آثار تاریخی، ارگ راین می باشد که در مقایسه با ارگ بم سالم تر مانده است. قلعه ای با اتاق های متعدد که شامل سرباز خانه و اصطبل و غیره … میباشد نوع معماری این بنا هم درست مانند ارگ بم می باشد. ارگ راین در جنوب غربی شهر راین قرار دارد که امروزه تبدیل به قطب مهم گردشگری این استان شده است.
حمام وکیل
حمام وکیل
زیبایی و شکوه این حمام آنقدر زیاد می باشد که در کلام نگنجد.معماری حمام همان معماری خاص دوره زندیه است که دارای بخش های متعددی می باشد و با ستون های بسیار شکیل و سقف های هلالی شکل خود مشغول جلوه گری می باشد. گچ بری های سقف و ستون ها، بسیار چشم نواز و ماهرانه طراحی شده است که چشم هر بیننده ای را از زیبایی سیراب می کند. این بنای تاریخی زیبا در خیابان امام خمینی واقع شده است.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد
ساختمان مجلل و بسیار با شکوهی که هرچه از جذابیت آن بگوییم کم است. عمارت دو طبقه با گچ بری ها و نقش های به غایت هنرمندانه که با انعکاس این عمارت مجلل در حوض بزرگی که درست مقابلش قرار دارد و با اب قنات سیراب شده است، منظره ای چشم نواز را مخصوصا در شب به وجود آورده که چشم همگان را مات این همه زیبایی خود کرده است.دور تا دور عمارت را درختان بلند قامت در بر گرفته اند. این بنا متعلق به معماری دوره قاجار می باشد و در 25 کیلومتری استان کرمان و در روستای اختیار آباد قرار گرفته است.
مجموعه گنجعلی خان کرمان
مجموعه گنجعلی خان کرمان
اگر می خواهید پی به هنربی نظیر گذشتگان خود ببرید، حتما از این مجموعه دیدن کنید. این مجموعه که شامل قسمت های مختلفی از قبیل: حمام، بازار، آب انبار، مدرسه، کاروانسرا می باشد، روی هم رفته مجموعه ای بی نظیری را شکل داده است. سقف های این بنای عظیم، گنبدی شکل می باشد و طرح های مختلفی که برگرفته از معماری ایرانی اسلامی دوره صفویه میباشد و اغلب با رنگ های شادی مثل آبی روشن، نارنجی، زرد و قرمز بر پیکره این بنا نقش بسته است، طرح هایی که چشم همگان را مجذوب این همه دقت، ظرافت، اصالت وهنر میکند. این بنا درست در مرکز قدیمی و کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد.
باغ شازده ماهان
باغ شازده ماهان
یکی دیگر از عمارت و باغ های جذاب و دیدنی کرمان که سالیانه افراد زیادی را برای دیدنش به این شهر می کشاند، باغ شازده ماهان است. بنایی دو طبقه با تالار های وسیع و اتاق های متعدد که حتی در یونسکو نیز ثبت شده است.حوض و فواره های آب مقابل بنا زیبای اش را دو چندان کرده است. طبقات این عمارت با ستون های متعددی که همگی با گج بری های زیبایی مزین شده اند، به هم متصل شده است.این اثر تاریخی نیز متعلق به دوره قاجار می باشد که در دوکیلومتری شهر ماهان قرار دارد.
گندم بریان
گندم بریان
منطقه گندم بریان همانگونه که از نامش پیداست منطقه بسیار گرم که به تعبیری گرم ترین نقطه ایران می باشد است که اکنون تبدیل به یکی از مقاصد گردشگران شده که البته به دلیل گرمای بسیار شدید این منطقه که به دلیل وجود گدازه های اتش فشانی در تارپوت خاک این منطقه است امکان مشاهده این قسمت از استان کرمان در فصل تابستان را غیر ممکن کرده است. اما همانگونه که گفته شد گردشگران بسیاری در فصل زمستان برای نظاره این مکان اعجاب انگیز با سنگ ریزه های متفاوت و سیاه رنگش قدم به شرق رودخانه شور شهدا میگذارند تا خود از نزدیک این جاذبه منحصر به فرد را ببینند.
پیست اسکی سیرچ
پیست اسکی سیرچ
همانگونه که در ابتدا بیان شد کرمان استانی برای همه ی سلیقه ها است قسمتی از این خطه بسیار گرم می باشد و در بخشی دیگر، مردم مشغول اسکی در میان انبوهی از برف می باشند. بزرگترین پیست اسکی جنوب شرق ایران، در کرمان و در جاده قدیم کرمان بم به سمت جاده سیرچ قرار دارد، پیستی که مملو از برف می باشد و می توانید ساعت ها در این مکان به تفریحات و ورزش های زمستانی بپردازید و از وجود نعمت برف در یکی از گرم ترین مناطق ایران بی نصیب نمانید.
آبشار سیمک
آبشار سیمک
ابشاری در دل صخره ها و کوه های روستای کوهپایه ایی که در 35کیلومتری شمال کرمان قرار دارد و لذت هیجان انگیز کوه نوردی و صخره نوردی را در آب های خروشان این استان گرمسیر ممکن کرده است.
یخدان مویدی
یخدان مویدی
در گذشته ی دور که مردم از امکانات و تکنولوژی مدرن بی بهره بوده اند، برای ادامه ی حیات خود دست به خلاقیت هایی میزدند، یکی از این خلاقیت ها که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری کرمان شده است، یخدان مویدی می باشد. یخدان مویدی که نقش یخچال را ایفا می کرده و در فصل تابستان اب را خنک نگه می داشته است و مردم از این نعمت حیاتی استفاده می کرده اند. یخدان مویدی که در خیابان ابوحامد کرمان قرار دارد در سال1378در لیست اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
باغ هرندی
این باغ با عمارت سفید رنگش که اکنون تبدیل به موزه شده است جلوه و نمای خاصی به خیابان شهید بهشتی کرمان داده است.باغ پوشیده از درختان سرسبز و گیاهان و گل های زیبایی می باشدکه با حوضچه پلکانی زیبایش، منظره ای دلنشین را به وجوده آورده است.
بازار مسگری کرمان
بازار مسگری کرمان
از انجایی که کرمان دارای مردمانی خوش ذوق و هنرمند می باشد صنایع دستی متعدد در این شهر شکل گرفته است یکی از این هنرها مسگری می باشد که بازاری با همین نام نیز در میدان توحید کرمان قرار دارد که استادان قدیمی مشغول ساخت ظروف مسی زیبا هستند و از زمانی که قدم به این بازار وسیع می گذارید حتی یک لحظه هم گوش هایتان از شنیدن سرو صدای چکش و قلم راحت نمی شوند.
جنگل پردیسان قائم
جنگل پردیسان قائم
از دیگر جلوه های گردشگری کرمان می توان به جنگلی اشاره کرد که همه ی درختان ان به دست باغبانان و شهرداری کاشته شده است و طبیعتی زیبا با اب هوایی مطبوع را به وجود آورده است.برای رسیدن به این طبیعت مملو از درختان سرسبز باید خود را به کوه های صاحب الزمان کرمان برسانید.
از دیگر مکان های دیدنی کرمان می توان به: گنبد جلبیه(تنها بنای سنگی کرمان)کتابخانه ملی کرمان، موزه هنرهای صنعتی، تیمچه کوزه گرها، سرای گلشن و مقبره مشتاق علی شاه اشاره کرد.
کویر شهداد کرمان
در دل کویر شهداد کرمان کلوت هایی واقع شده اند که باعث اینجاد منظره ای بسیار منحصر به فرد شده اند. کلوت ها در غروب خورشید بسیار جذاب می شوند. به ویژه هنگامی که ستاره ‌در آسمان شب نمایان می گردند، آسمان را به زیبا‌ترین نحو جلوه می دهند.
گفته می شود شهداد گرم ترین نقطه ی زمین است. کلوت های شهداد در دنیا معروف اند و گردشگران بسیاری هر ساله برای بازدید از کلوت ها و کویر شهداد به ایران سفر می کنند. و تصاویر بسیار زیبایی را برای خود ثبت می کنند.

سوغات و صنایع دستی کرمان:

بعد از گذراندن اوقات لذت بخش در کرمان میتوانید با بردن سوغاتی های معروف این شهر که شامل: پسته، زیره، کماچ، کلمپه، ظروف مسی و فرش می باشد لذت اقامت در این جلوه گاه هنر کهن ایرانی را با عزیزانتان شریک شوید.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)
ارگ گوگد گلپایگان اصفهان
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر