×

نارین قلعه میبد یزد

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
دسته بندی ایرانگردی
نارین قلعه میبد یزد
یکی از مکان های دیدنی هر شهر و دیاری که همواره گردشگران را به سمت خود فرا می خواند بناهای تاریخی است. بناهایی که هر یک سال های سال از عمرشان می گذرد و به همین دلیل حرف ها برای گفتن دارند. جالب اینکه هر بنا با توجه به مصالحی که در آن به کار رفته و معماری خاصی که دارد می تواند شرایط اب و هوایی منطقه قرارگیری خود را تا حدی بیان کند. از جمله بناهای تاریخی ایران که بسیار هم دیدنی و جالب است نارین قلعه در میبد می باشد که در شهر یزد قرار دارد. نارین قلعه‌ میبد بنایی باشکوه متعلق به دوران ساسانی است که معماری بسیار زیبایی دارد به طوری که تماشای آن تحسین باستان‌ شناسان و تاریخ‌ دانان را برانگیخته است. زیبایی و جذابیت این بنای قدیمی موجب شده تا نام آن به عنوان یک اثر معماری ارزشمند در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در لیست اثار ملی ایران قرار گیرد و بدین ترتیب به ثبت ملی برسد.
نارین قلعه میبد
از جمله اقداماتی که قبل از رفتن به هر سفر باید انجام داد و حتی بر بستن چمدان ها هم اولویت دارد تعیین محل اقامت است. محلی که طی مدت سفر بتوان با خیال راحت در آن استراحت کرد. امروزه این دغدغه به یک تفریح تبدیل شده به این صورت که وارد یک سایت کاربرپسند مانند ایران هتل آنلاین می شوید و بعد از تایپ نام شهر مورد نظر خود و کلیک بر گزینه ی جست و جو می توانید لیست هتل های آن را مشاهده و بعد از کلیک بر نام هر یک با جزئیات کامل آنها آشنا شوید؛ جزئیاتی مانند قیمت، میزان تمیزی، نحوه برخورد کارکنان، آدرس دقیق و غیره. بدین ترتیب برای اقامت در میبد نیز می توان لیست هتل های میبد را در سایت ایران هتل آنلاین مشاهده کرد. از جمله این هتل ها هتل بهجت میبد  اقامتگاه بوم گردی هوم میبد است. هتلی سه ستاره که در ابتدای بلوار بسیج - کنار پل زیرگذر در شهر تاریخی میبد قرار دارد. این هتل در سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرده است. هتل بهجت میبد که تا نارین قلعه تنها 700 متر فاصله دارد دارای 22 واحد اقامتی در سه طبقه می باشد. از دیگر مزایای آن فاصله 5 کیلومتری تا دانشگاه آزاد اسلامی است.
نارین قلعه میبد
معرفی کلی
یک بنای تاریخی در هر نقطه از دنیا که باشد دیدنی و باارزش است چرا که با ویژگی های خاصی که دارد هنر معماران و سازندگان زمان خود را به رخ امروزی ها می کشد و چشمان هر بیننده ای را محو تماشای طرز فکر و اندیشه ی گذشتگان می کند. حال اگر این بنا در ایران عزیز خودمان باشد می تواند از پیشینیانمان سخن بگوید. ایران کشوری با قدمتی بیش از هزاران سال است لذا دارای فرهنگی غنی و تمدنی اصیل می باشد. به همین خاطر بناهای تاریخی فراوانی در نقطه به نقطه آن جای گرفته است.
استان یزد و شهرستان های تابع آن یکی از تاریخی ترین مناطق ایران اند که دارای اثار تاریخی باارزشی می باشند، آثاری که هر یک بخشی از تاریخ و تمدن ایران را نشان می دهند. این اثار با شیوه ی ساخت خود موجب شگفتی هر گردشگر داخلی و خارجی شده و او را به وجد می آورند. از جمله آنها می توان به مسجد جامع یزد، مجموعه‌ ی امیر چخماق، زندان اسکندر و آتشکده‌ ی بهرام اشاره کرد. در کنار تمام اینها نارین قلعه میبد از جذابیت و شیوه معماری خاصی برخوردار است. در این قلعه که به نارنج قلعه نیز شهرت دارد اصول معماری به شکلی رعایت شده که آن را به دژی مستحکم و استوار تبدیل کرده به طوری که به عنوان اثری بی نظیر برای آیندگان به یادگار مانده است.
نارین قلعه میبد
نارین قلعه‌ ها و یا به عبارتی شهر قلعه‌ ها نوعی تاریخ شهرسازی مصوری هستند که از دوران باستان برای ما امروزی ها به یادگار مانده اند. نارین ‌قلعه‌ ی میبد نیز بعد از ارگ بم بزرگترین شهر قلعه ‌ی خشتی ایران است که دارای ساختاری مانند ساختار ارگ بم بوده و به همان اندازه زیبا و جالب است.
آدرس و موقعیت نارین قلعه میبد
نارین‌ قلعه میبد در استان یزد، شهرستان میبد، بین جاده‌ ی ری - کرمان، در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد و روی تپه ‌ای به ارتفاع ۲۵ متر با شیب کم از قسمت جنوب به شمال واقع شده است. قسمت ‌هایی از قلعه که در حاشیه‌ های بخش جنوبی شهر قرار گرفته ‌اند بیش از ۲۰ متر نسبت به قسمت‌ هایی که در بخش شمالی واقع شده است از ارتفاع بیشتری برخوردار هستند. موقعیت نارین قلعه بر روی این تپه به قدری جالب و هوشمندانه انتخاب شده که با ایستادن بر بالای آن، می ‌توان به تمام شهر میبد و حتی مناطق اطراف آن مشرف بود، موقعیتی که در زمان خود بسیار مهم و پرکاربرد بوده و به اهالی قلعه در دیدبانی و حفاظت از آن تا حد زیادی کمک کرده است.
نارین قلعه میبد
تاریخچه‌ نارین قلعه‌ میبد
شهر میبد قدمتی بالغ بر چندین هزار سال دارد و بدین خاطر از قدیمی ترین شهرهای ایران به شمار می رود. این در حالی است که بسیاری از بناهای آن واقعا باارزش اند و به ثبت ملی رسیده اند. در این شهر سکه ای توسط باستان شناسان یافت شده که به دوران ساسانیان تعلق دارد. این سکه نشان از اهمیت و ارزش شهر میبد در این دوران می دهد.
نارین قلعه میبد
اولین تاریخ دان و تاریخ نویس استان یزد که در قرن هشتم هجری می زیسته بر این اعتقاد بوده که نارین قلعه در زمان حضرت سلیمان بنا شده است. البته او به داستانی راجع به پنهان کردن گنج حضرت سلیمان در این قلعه اکتفا می کند که مسلما افسانه ای بیش نیست و جنبه ی تاریخی و علمی ندارد. در این میان کاوشگران در نارین قلعه تکه ای از یک ظرف سفالی را یافته اند که اطلاعات مهمی راجع به قدمت این بنای تاریخی بیان می کند. آنچه تا حدی بر این سفال قابل رویت است تصویر موجودی است که نیمه بدن او انسان و نیمه ی دیگرش حیوان است. تصویری که شباهت زیادی با تصاویر هزاره سوم قبل از میلاد مسیح دارد و به زمان عیلامی ها بر می گردد.
نارین قلعه میبد
نارین‌ قلعه در آغاز ظهور اسلام نیز از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بوده به طوری که می ‌توان از آن تحت عنوان مکانی غیرقابل نفوذ در مقابل دشمنان و بیگانگان یاد کرد. دلیل این گفته مشاهده ی بخش ‌هایی از معماری مربوط به قرن چهارم و پنجم هجری قمری در این مجموعه‌ است. از جمله نکات جالب توجه در مورد این بنای تاریخی عظیم وجود شبکه‌ های زیرزمینی آن است. شبکه هایی که تردد در آنها صورت گرفته و معماران این بنا، آنها برای تهیه ‌ی آب و غذا و سایر مایحتاج افراد ساکن قلعه طراحی کرده ‌اند. جالب تر اینکه هرگز این شبکه ها به دست هیچ بیگانه ای نیفتاده است. برخی از باستان ‌شناسان، قدمت سکونت در نارین قلعه میبد را حدود ۳ تا ۴ هزار سال قبل از میلاد تخمین زده اند. اگر چنین باشد که احتمالا است نارین ‌قلعه از قدیمی ترین نوع تمدن در یزد برخوردار است.
نارین قلعه میبد
در بخش‌ها و لایه ‌های زیرین نارین قلعه، دقیقا در قسمت‌ های زیر دیوار شمالی و بخش شاه ‌نشین آثاری از مجموعه ‌ای بسیار ارزشمند یافت شده است که نشان می دهد نارین‌ قلعه روی زمینی بکر و دست نخورده بنا نشده است بلکه بر اثار برجای مانده از بنای مهم دیگری احداث گردیده است. جالب تر اینکه به نظر می رسد حتی این بنای مهم نیز خود بر بنای دیگری ساخته شده است. دلیل این ادعا آثاری از سوختگی و نیز تعدادی سفال یافت شده مربوط به دوران آهن در زیر سازه ان است. بدین ترتیب می توان گفت نارین قلعه طی دوران های مختلف مرمت شده، گسترش یافته و یا حتی از نو ساخته شده است. البته چنین به نظر می رسد که این عملیات در دوران حکومت آل مظفر به پایان رسیده است. بیشترین بازسازی ‌ها مربوط به بخش شاه ‌نشین، مردم ‌نشین، برج و باروها و خندق می باشد. البته معماران معتقد هستند در انجام این مرمت ‌ها اصول معماری به درستی رعایت نشده به طوری که بخش های بازسازی شده از استحکام کافی برخوردار نبوده و بسیار با شتاب و بدون دقت لازم به صورت دیوارهایی به شکل چینه و خشت ساخته شده است.
نارین قلعه میبد
امروزه بخش زیرین نارین قلعه قابل دسترسی نیست اما باستان شناسان معتقدند این بخش ها متعلق به دوران ساسانیان است. دلیل ادعای آنها مهر و کتیبه‌ ی پهلوی مربوط به آن است که با خشت ‌هایی با ابعاد ۱۲*۲۸*۴۲ ساخته شده است.
معماری نارین قلعه میبد
نوع معماری به کار رفته در نارین قلعه میبد به صورتی است که این بنای خشتی زیبا که در بین گذشتگان به نام دژ دالان نیز شهرت داشته پس از گذشت سال های سال همچنان محکم و استوار بر تپه ای که بر آن قرار دارد قد بر افراشته است. باستان ‌شناسان و معماران، قدمت این بنای تاریخی را به دوران اشکانیان و دوران قبل از اسلام نسبت داده اند، آنان مساحت بخش شاه ‌نشین بنا را بالغ بر ۳ هکتار و در بعضی منابع تنها ۱۵۰۰۰ مترمربع ذکر کرده اند که به نظر می رسد این عدد به بخش شارستان یعنی بخش مردم ‌نشین، مسجد، حمام و گذرگاه‌ها و دیگر بخش‌های شهری بنا مربوط می شود. قلعه‌ ی میبد یک بنای هفت طبقه است و از برج و باروها و دربندهای مختلفی برخوردار است.
نارین قلعه میبد
از جمله نکات جالب توجه در ساخت این بنای تاریخی، حفر خندقی است که نقب ‌های زیر آن تا امتداد یک فرسنگ نیز ادامه دارد. این خندق برای دفاع از قلعه در مقابل متجاوزان و بیگانگان لحاظ شده است. نارین‌ قلعه‌ی میبد یزد در ابتدای ساخت خود دارای ۴ برج گرد بوده که از ارتفاع زیادی برخوردار بوده اند، اما متاسفانه امروزه تنها بخش مرکزی آنها برجای مانده است.
از دیگر نکات ساخت نارین قلعه وجود اتاق ‌های کوچکی در این دژ مستحکم است که امروزه تنها بخش ‌هایی از این اتاق‌ ها که به صورت تودرتو و متصل به هم ساخته شده‌اند، قابل مشاهده و دسترسی است و تعداد زیادی از آنها به دلیل حضور در طبقات زیرین قلعه به خاطر فروریختن راهروها قابل دسترسی نیستند. برخی از کارشناسان معماری معتقدند پی نارین قلعه یک خندق بوده، سپس پنج طبقه آن را که از خشت و گل بوده احداث کرده اند. ابعاد خشت‌ هایی که در ساخت این بنا مورد استفاده قرار گرفته است با یکدیگر تفاوت دارد؛ این امر نشان دهنده ی ساخت نارین قلعه در دوران مختلف تاریخی می باشد. ابعاد برخی از این خشت ‌ها که احتمالا مربوط به دوران مادهاست، برابر با ۱۰*۲۴*۴۰ سانتیمتر می باشد.
نارین قلعه میبد
برای این بنا یک تخته ‌پل (یک پل از جنس چوب که هر زمان لازم باشد بر مکان مورد نظر گذاشته می شود تا عبور و مرور از روی آن صورت گیرد) نیزتعبیه شده است که با احداث خیابانی در سال ۱۳۴۳ از بین رفته است. این تخته‌پل در بخش غربی قلعه قرار داشته و احتمالا برای ارتباط قلعه با شهر بوده است و در مواقع لزوم، بر خندق قرار می گرفته و آن را می پوشانده است. دروازه‌ ی ورودی قلعه نیز در همان بخش غربی قرار داشته و با دو برج در دو طرف دربند، مسئول محافظت از قلعه بوده است. نکته جالب بعدی در مورد معماری نارین قلعه وجود یک چاه آب بسیار قدیمی با ابعادی برابر با ۱*۳۰*۳۰۱ سانتی ‌متر با شکل هندسی چهارضلعی است.
نارین قلعه میبد
در واقع نارین قلعه از دو قسمت اصلی برای سکونت و زندگی تشکیل شده است. این دو قسمت به دو بخش بالایی و پایینی شهرت دارند. متاسفانه در بخش پایینی که همان بخش شارستان بناست خرابی ‌های بسیاری صورت گرفته است و امروزه تقریبا اثری از آنها باقی نمانده است. اما خوشبختانه بخش بالایی از خرابی ها در امان بوده و امروزه برای گردشگران قابل رویت است. در بخش بالایی که به بخش شاه ‌نشین معروف است، عمارات و مکان ‌هایی در سه طبقه احداث شده است و از دربند سوم شروع و با حرکتی حلزونی در بخش شاه ‌نشین، که به شاه ‌نشین مظفری معروف است، پایان می‌یابد. نور فضاهای سرپوشیده قلعه نیز از طریق سوراخ‌ هایی که به شکل روزنه در بخش‌های بالایی دیوارها قرار گرفته‌اند تامین می‌شود.