×

تئاتر دلفی ;یونان آمیزه ای از هنر و تمدن غرب

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۳
دسته بندی جهانگردی
تئاتر دلفی ;یونان آمیزه ای از هنر و تمدن غرب
یونان کشوری با هزارو یک جاذبه اسرار آمیز می باشد. بی شک سرزمینی که خاستگاه و پرورش دهنده فلاسفه بزرگ، اسطوره آشیل و افسانه هایی که برگرفته از جنگ های یونانی تروا است برای هر شخصی هیجان انگیز می باشد، مهد تمدن غرب آنقدر قدمت و تاریخ کهن را در خود جای داده که تبدیل به کشوری اسرار امیز و مجموعه ای از جاذبه های متفاوت شده است. یکی از مکان های تاریخی این تمدن قوی " تئاتر دلفی" می باشد که در این مقاله کامل و جامع به آن پرداخته خواهد شد. با سایت " ایران هتل آنلاین" هوشمندانه سفر کنید.
تئاتر دلفی
تاریخچه تئاتریونان
کلمه تئاتر که واژه ای یونانی می باشد بیانگر این نکته است که خاستگاه تئاتر نیز همین کشور با پیشینه ی غنی خود می باشد، هنرتئاتر که جزئی از زندگی مردم یونان به شمار می رود از گذشته تا کنون با زندگی یونانیان عجین بوده است. در گذشته بسیار دور که به قبل از میلاد حضرت مسیح برمی گردد یکی از مهم ترین سرگرمی های مردم یونان باستان بعد از دیدن مبارزات جنگاور های سرزمینشان و اجرای مناسک دینی، مشاهده نمایش های صحنه ای بوده است و در کل هنر تئاتر به این دلیل که یونیان باستان آن را متعلق به حریم خدایان مقدس می دانسته اند برای این مردم بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد و به همین دلیل است که در کشور یونان زمین هایی با نیمکت های بسیار زیاد سنگی که در دو طرف صحنه نمایش بنا شده به وفور یافت می شود. این مکان ها که محلی برای رقص ها، جشن ها، نمایش های آیینی و گاو بازی استفاده می شده، به شکل مستطیل و دایره، به عرض 12 و طول 14 متربا معماری مخصوص یونانیان باستان بنا شده است.
تئاتر دلفی
تاریخچه تئاتر دلفی یونان 
تئاتر دلفی که امروزه به تنهایی گردشگران بی شماری را از سراسر جهان به سمت خود می کشاند در شهر باستانی و معروف دلفی و داخل تئونوس آپلو و در برابر گوشه شمال شرقی پریبولوس یا همان دیوار محوطه واقع شده است و مکانی برای برگزاری مسابقات موسیقی و جشنواره های مذهبی به شمار می رفته است. جالب است بدانید که این شاخه تئاتر را معادل هنر و معنویت می دانند و جزئی از شاخه های پر طرفدار هنر در میان مردم یونان بوده است. با مشاهده ی مکان تئاتر دلفی که نمایش های فاخری در آن اجرا می شده می توان فهمید که تماشاگران دور تا دور این صحنه روی صندلی های چوبی و یا روی زمین می نشسته اند و ساعت ها محو هنر هموطنان خود می شده اند.
تئاتر دلفی
معماری تئاتر دلفی
تئاتر دلفی را می توان اولین تئاتر سنگی دانست که دوباره مرمت و بازسازی شده و با معماری رومی و اشکال برجسته، مزین شده است. در اصل این مکان به عنوان پرسشگاه و وحی گاه "آپلو" ساخته و به عنوان محلی برای نمایش، شعر خوانی به کار گرفته شده و تعداد تماشاگرانی که گرداگرد این منطقه می نشسته اند به 5000 هزار نفر می رسیده است که همین موضوع نشان دهنده میزان توجه به هنر تئاتر در میان مردمان یونان می باشد. این سازه هنرمندانه، شامل 35 ردیف صندلی می باشد که توسط راه پله های متقارن به هم مرتبط شده و محل ارکستر این مکان به قطر 18.50 متر، توسط یک گذرگاه2.20 متری گسترده شده است که به تماشاچیان اجازه حرکت می دهد، مردم یونان باستان هنگام ساخت تئاتر دلفی فکر همه چیز را کرده اند و در زیر این گذرگاه کانالی برای تخلیه آب باران قرار داده اند که این موضوع بیانگر هوش و ذکاوت مردمان ان زمان می باشد. سطح زمین این جاذبه شگفت انگیز همگی با سنگ فرش های دوره رومی خود نمایی می کند. همچنین از کنده کاری ها و کتیبه هایی که در رابطه با رهایی بردگان بر روی دیوار های نگهبانی حک شده است نمی توان سخنی به میان نیاورد. اگر بخواهیم تصویری از نمای تئاتر دلفی ارائه دهیم، باید بگوییم : سر در این بنای عظیم با سنگی زیبا از جنس مرمر تزیین شده و در مقابل تپه، صحنه تئاتر گسترده شده است. در شمال تئاتردلفی، ستون های کوچک یا نیم ستون هایی دیده می شود که بنا را استوار نگه داشته است. این را باید اشاره کرد که این بنا به مانند دو بال عقب ساخته شده و جلوی آن با " فریزر کارگران هرکول" که هم اکنون در موزه نگهداری می شود تزیین شده و نما و جلوه خاصی را به خود گرفته است. تئاتر دلفی بر فراز تپه ای چشم نواز بنا شده و روبرویش دره ایی وسیع ودیدنی خود نمایی می کند.
تئاتر دلفی
قدمت تئاتر دلفی
همان طور که بیان شد، تئاتر دلفی اولین تئاتر سنگی بود که در قرن چهارم بنا شد و این سازه تبدیل به یکی از شاهکار های دیدنی گشت و به عنوان میراثی جهانی در یونسکو به ثبت رسید.
موقعیت مکانی تئاتر دلفی: شهر دلفی میعادگاه تاریخ، هنرو تمدن می باشد و مکانی مذهبی با عنوان " خدای نور، نبوت، صدا و سلامتی" به شمار می رود که تئاتر دلفی را در دل خود جای داده است. تئاتر دلفی در 11 کیلومتری شمال غرب مرکز شهر آتن و در دامنه کوه پاراناسوس یعنی محلی که در روزگار گذشته به مرکز زمین معروف بوده است قرار دارد و فاصله این منطقه با آتن تقریبا 2ساعت و نیم می باشد که یادگار های شاهکاری عظیم را می توانید در این منطقه مشاهده نمایید. اگرصحنه هایی از قبیل اسب دوانی و مبارزات با جمعیت بسیار زیاد را در تلوزیون مشاهده کرده اید، با قدم گذاشتن در این منطقه امکان این دارید که آن صحنه ها را برای خود مجسم کنید و در دنیایی متفاوت و حیرت انگیز قرار بگیرید.
 تئاتر دلفی
امکانات شهر دلفی
شما می توانید به غیر از مشاهده آثار تئاتر دلفی، معبد قدیمی آپلو، خزانه آتن و میدان اسب دوانی را در این شهر باستانی نظاره کنید و لذت ببرید. هتل ها و مهمان خانه های بی شمار همراه با رستوران های فراوان با غذاهای خوشمزه، لذت سفر به این منطقه رویایی را برای گردشگران دو چندان کرده است.
 
کلام آخر
کشور یونان با آن پیشینه قوی و قدمت کهن، جاذبه های فراوانی را دارا می باشد، از غذاها لذیذ گرفته تا سواحل نیلگون و البته مکان هایی که قدمتشان به چند هزار سال قبل پیوند خورده است و برای مشاهده و لذت بردن از تمامی این مناطق روزهای زیادی را باید در این کشور منحصر به فرد اقامت داشت و از تک تک مناظر و اماکن جذاب که بخش عظیمی از تاریخ جهان را تشکیل می دهد بهره جست. ایران هتل آنلاین خاطره انگیز ترین سفر را برای شما آرزومند است.