خانه >> آداب و رسوم >> مراسم جار ایلام
مراسم جار ایلام

مراسم جار ایلام

در کشور کهن ایران اقوام مختلفی زندگی می کنند. هر یک از این اقوام آداب و رسوم و مراسمات خاص خود را دارند. تعداد زیادی از این مراسمات برای دیگران ناشناخته اند. هر مراسمی که در گوشه و کنار ی از این دیار برگزار می شود پیشینه و فلسفه ی جالبی دارد و چنانچه با دقت مورد بررسی قرار گیرد به خوبی می تواند ویژگی های مهم و کلیدی افراد برگزار کننده و شرکت کننده در آن را به عرصه ی نمایش بگذارد. برخی از این مراسمات تنها یکبار در سال و تعدادی از آنها در صورت لزوم ممکن است چند بار در سال برگزار شوند. هر مراسمی هدف مشخصی را دنبال می کند. برخی تنها جنبه ی شادی و خوشحالی دارد، برخی جنبه ی پاک سازی روح و روان و برخی در پی رسیدن به اهداف دیگری انجام می شود. معمولا هر چه منطقه از قدمت بیشتری برخوردار باشد مراسمات و آداب و رسوم فراوان تری نیز دارد. یکی از مناطقی که دارای مراسمات جالب توجهی است شهر ایلام واقع در غرب کشور ایران می باشد. شهری که مردمانی مهربان، مهمان نواز و خونگرم دارد. مردمانی که به مراسمات سنتی خود احترام می گذارند و در صدد زنده نگه داشتن آداب و رسوم گذشتگانشان بر می آیند.
برای اقامت در ایلام دو گزینه ی مناسب پیش روی دارید. با مراجعه به سایت ایران هتل آنلاین می توانید این دو گزینه را مشاهده و با هم مقایسه کنید. در واقع با ورود به سایت ایران هتل آنلاین و نوشتن نام ایلام در کادر مربوطه و کلیک بر دکمه ی جست و جو می توانید هتل های ایلام را مشاهده بفرمایید. در همین صفحه اطلاعاتی که بتواند شما را در انتخاب هتل مناسب یاری کند وجود دارد. از جمله ی این اطلاعات می توان به قیمت، امتیاز مسافران قبلی، تعداد ستاره ها، آدرس و میزان تخفیف ویژه ی اعضا اشاره کرد. اینها مواردی است که شما می توانید با مشاهده ی آنها هتل مورد نظر خود را انتخاب و رزرو بفرمایید. رزرو هتل در این صفحه با کلیک بر دکمه ی درخواست رزرو امکان پذیر است. اما چنانچه مایلید اطلاعات کامل تری در مورد هر هتل به دست آورید و سپس اقدام به رزرو کنید می توانید با کلیک بر هر هتل هر آنچه را که لازم دارید به راحتی متوجه شوید و سفری هوشمندانه را تجربه کنید. رزرو انلاین هتل بهترین گزینه برای اقامت در هر شهر و دیاری است چرا که قبل از اقدام به سفر می توانید بابت محل اقامت خود اسوده خاطر باشید، از طرفی از تخفیفات خوبی بهره مند شوید و سفری به صرفه را تجربه کنید. از طرف دیگر با اطلاعات کامل و جامعی محل اقامت خود در سفر را تعیین کرده و ارامش و آسایش در سفر را برای خود و همراهانتان به ارمغان آورید.
مراسم جار ایلام

هر دو هتل ایلام دارای تعداد ستاره های یکسانی هستند اما هتل خلاش از مسافران قبلی که البته کاربر سایت ایران هتل آنلاین می باشند و نظر خود در مورد آن را در این سایت به ثبت رسانده اند امتیاز بالاتری کسب کرده است. این هتل در شهر ایلام – میدان کشوری – خیابان آیت الله حیدری قرار دارد. هتل خلاش ایلام در سال 1382 فعالیت خود در زمینه ی هتلداری را شروع کرده است. ساختمان این هتل در دو طبقه بنا شده و دارای 24 باب اتاق اقامتی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران گرامی می باشد. این هتل به منظور جلب رضایت هر چه بیشتر مهمانان در سال 1390 بازسازی شده و امکانات تمام اتاق های آن نوسازی و به روز شده است. هتل دو ستاره ی خلاش ایلام به دلیل واقع بودن در خیابان آیت الله حیدری، به کاخ فلاحتی که از جاذبه های تاریخی ایلام به شمار می رود دسترسی آسانی دارد و این مورد از جمله مزایای آن محسوب می شود. این هتل با سطح بالایی از پاکیزگی، کارکنانی مجرب و خونگرم و مهمان نواز، غذاهایی خوشمزه و امکاناتی قابل قبول به راحتی می تواند آرامش و اسایش مسافران در سفر به ایلام را فراهم کند و خاطرات خوشی از سفر به این خطه از ایران را در کلبه ی ذهن آنها بسازد.
مراسم جار ایلام
معرفی کلی
استان ایلام واقع در غرب کشور ایران استانی سرسبز و زیباست که می تواند یک مقصد گردشگری بسیار مناسب و مطلوب در فصل بهار باشد. مرکز این استان شهرستان ایلام است که دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است. از جمله ی این جاذبه ها می توان به کوه قلاقیران، منطقه ی جنگلی ششدار، طبیعت روستای بانقلان، دره ی ارغوان، منطقه ی حفاظت شده ی مانشت، آبشار گچان، منطقه ی تفریحی گل انار، دریاچه ی سد، قلعه ی اسماعیل خان، سنگ نوشته ی تحت خان یا خاتون، آبشار سرطاف، آبشار وه زیر، قلعه ی والی، مسجد صاحب الزمان، پارک کودک، پارک سراب یا ملت، موزه ی تاریخ طبیعی، کاخ فلاحتی، تپه ی خرگوشان، پارک جنگلی چغاسبز و … اشاره کرد. ایلام همچنین دارای سوغاتی های فراوانی می باشد. بژی برساق، کله کنجی، حلوای بگل، برنج عنبر بو، روغن حیوانی و عسل کوهی، گلیم برجسته، چیغ بافی، گیوه و … همه و همه از جمله سوغاتی های این خطه ی سرسبز از ایران به شمار می روند. ایلام که به عنوان عروس زاگرس شناخته می شود در کنار چشم اندازهای فوق العاده زیبایش دارای رسم و رسوم و مراسمات جالبی نیز است که هر یک پشتوانه ای قدیمی دارد و زمان شکل گیری آن به سال های بسیار دور می رسد.
مراسم جار ایلام

از جمله مراسماتی که در ایلام برگزار می شود مراسم شله مله(sela mela) است که در شب اول بهار کردی یعنی 20 اسفند شروع می‌شود. این مراسم به این ترتیب است که عده ای از جوانان به در منازل رفته و با صدای موزون واژه ی شله مله که ریشه در فرهنگ گذشته ی استان ایلام دارد را تکرار می‌ کنند و این ابیات را بر زبان می ‌آورند: «امشو اول وهاره، خیر ده مالت بواره». یعنی امشب اول بهار است خیر و برکت به خانه ات ببارد. سپس صاحب خانه، مقداری گندم، میوه، خرما و … را به عنوان هدیه به آن‌ ها می ‌دهد. البته این مراسم بیشتر در گذشته انجام می شد و امروزه از رونق کمتری برخوردار است. از دیگر مراسمات جالبی که در ایلام انجام می شود مراسم جار است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.
مراسم جار ایلام

مراسم جار ایلام
مراسم جار(jar) یکی از آداب و رسوم جالب و رایجی است که همواره توسط ایلامی ها در منطقه ی آن ها انجام می شود. منظور از جار در حقیقت فریادی است که توسط چند تن به نام جارچی سر داده می شود. هدف از جار زدن پیدا کردن اشیاء گم شده و برگرداندن این اشیاء به صاحبان اصلیشان می باشد. این مراسم دقیقا به این صورت است که چند نفر به عنوان جارچی شناخته می شوند، زمانی که شخصی شیءی را گم می کند که تقریبا از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است از جارچی ها در منطقه درخواست می کند که برای او جار بزنند. جارچی ها به صورت نوبتی در ساعت های اولیه ی شب با آهنگی خاص ندایی سر می دهند که همان جار می باشد. مضمون ندا یا فریاد آنها نیز این است که اگر کسی شیء گم شده یا هر شی دیگری را پیدا کرده و نمی داند متعلق به کیست آن را بیاورد تا جارچی ها شیء را به صاحبش برگردانند. پس کل مراسم برای پیدا کردن اشیاء گم شده ی اهالی برگزار می شود. این مراسم نشانه ی اطمینان مردم به یکدیگر و ذات پاک آن ها و رعایت قوانین شرعی مخصوصا قوانین مربوط به حلال و حرام است. جارچی ها بیشتر با بر زبان آوردن نام حضرت عباس (ع) کار خود را انجام می دهند. متن ندای جارچی ها از این قرار است که «جار جار حضرت عباس، هر کسی فلان شی را پیدا کرده به صاحبش برگرداند، به جار حضرت عباس». با شنیدن این ندا هر کس هر شیءی را که یافته باشد و از صاحبش بی خبر باشد آن را نزد خود نگه نمی دارد بلکه به جارچی ها تحویل می دهد تا به صاحب اصلی اش برگردانده شود و او را خوشحال کند.

چشم زخم در باور ایرانیان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر