لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> راهنمای سفر >> چگونه به یک ماجراجویی معنوی برویم
چگونه به یک ماجراجویی معنوی برویم

چگونه به یک ماجراجویی معنوی برویم

ماجراجویی معنوی٬ ماجراجویی است که شما برای این آن را انجام می دهید که بدانید چه کسی هستید٬ مشکلات شما در زندگی چیست و چگونه با دنیا به آرامش برسید. هدف ماجراجویی معنوی به ندرت پیدا کردن جواب است؛ در عوض این پروسه ای است که به طور مدام در آن سوال پرسیده می شود. این مقاله به شما نمی گوید که سفر بروید، رزرو هتل انجام دهید و یا ماجراجویی شما چگونه باید باشد ولی به شما ابزارهایی می دهد که ممکن است برای ساختن ماجراجویی مهم باشد.

روش اول: مشخص کردن هدف های معنوی

۱. بدانید که ماجراجویی شما فقط برای خود شماست.
ماجراجویی معنوی هر کسی در پاسخ به چالش های سخت یا استفاده از فرصت از فرصت ها منحصر به فرد است. با وجود این٬ در بسیاری از ماجراجویی های معنوی از ابزارها و یا مسیرهای مشابهی و استفاده می شود. به یاد داشته باشید که گرچه مشورت های دیگران می تواند مفید باشد ولی هیچکس نمی تواند به شما بگوید که سفر معنوی شما چگونه باید باشد و یا اینکه در چه جهتی باید برود.

. شما کاملا درباره ی جهت ماجراجویی خود مسئول هستید.
اگر یکی از این قدم هایی که در ادامه گفته می شود٬ برای شما استرس ایجاد می کند و یا شما را آزار می دهد٬ آن را نادیده بگیرید و یک جایگزین برای آن پیدا کنید تا کمک کند که درباره ی زندگی خود بهتر بیاندیشید.

۲. ماجراجویی احساسی و ذهنی خود را بنویسید.
Keep a journal of your thoughts and feelings
اگرچه این کار شبیه از قبل برنامه ریزی کردن می باشد ولی ماجراجویی شما از همین حالا شروع می شود. فهرستی از تفکرات٬ احساسات٬ ترس ها و انتظارات خود تهیه کنید. تفکرات خود را درباره ی زندگی روزانه و تفکرات بلند مدت خود را ثبت کنید. هر هفته٬ دوباره آن ها را بخوانید و دستاوردها و چالش های خود در طول هفته را مرور کنید. از این به عنوان یک تمرین پایه برای فهمیدن نگرانی ها٬ امید ها و تمایلات خود استفاده کنید.

. این چنین تمرینی معمولا به عنوان یک مقاله برای آگاه نگه داشتن ذهن در نظر گرفته می شود. هدف آن این است که الگوهای ذهنی ای که بر زندگی شما حکمفرما است و احتمالا تفکرات منفی است را عیان کند تا شما آن ها را تغییر دهید.

۳. مجموعه ای از اهداف را مشخص کنید و آن ها را الویت بندی نمایید.
Make a set of goals and prioritize them
داشتن آگاهی ذهنی می تواند برای تعیین کردن اهداف به شما کمک کند. ماجراجویی های معنوی می تواند به افرادی که می خواهند در زندگی آرام تر و کم تر عصبانی باشند٬ کسانی که درباره ی مرگ نگران هستند٬ کسانی که می خواهند حس شگفتی خود درباره ی جهان را گسترش دهند یا کسانی که می خواهند یک سیستم باور قدیمی را کنار بگذارند٬ کمک می کند. همانطور که در این ماجراجویی پیش می روید٬ این به شما کمک می کند تا موردی که بر روی آن تمرکز کرده اید را درمان کرده و یا آن را تغییر دهید.

. چیزهایی که چه از نظر احساسی و چه از نظر فکری به آن ها علاقه مند هستید را الویت بندی کنید؛ درباره ی این فکر کنید که درباره ی چه چیزهایی کنجکاو هستید و همینطور درباره ی اینکه چچه تغییری ایجاد کنید تا زندگی سالم تری داشته باشید. ماجراجویی های معنوی می تواند هم جنبه های عقلانی و هم احساسی زندگی شما را در برگیرد.

12 دلیل اینکه پیاده روی و دویدن آرام در سفر بسیار مفید است
ادامه مطلب

. به یاد داشته باشید که دستیابی به هدف های معنوی به اندازه ی یک عمر زمان می برد و معمولا در طول مسیر تغییر می کنند. از تعیین مهلت برای هدف های خود دوری کنید یا اجازه بدهید که به شما فشار وارد کند.

۴. درباره ی محدوده ی سفر خود تصمیم بگیرید.
Decide on the scope of your journey
آیا با چالشی رو به رو هستید که در آن نیاز به کمک دارید؟ یا آیا به دنبال یک تغییر بلند مدت شخصی هستید؟ آیا به دنبال اضافه کردن یک تمرین مدیتیشن به برنامه ی روزانه ی خود هستید یا آیا دچاره بحران شدید اعتقادی هستید؟ قبل از شروع ماجراجویی خود٬ آن را درک کنید؛ مثل درمان٬ ماجراجویی معنوی نیازمند تمام تمرکز شما برای تغییر دادن رابطه ی شما با دنیای اطرافتان است یا فقط مقدار کمی از زمان و توجه شما را درگیر می کند.

. بسیاری از ماجراجویی های معنوی مسائلی مادام العمر هستند که به طور پیوسته بر روی خودشان تاثیر می گذارند. معنویت بخش حیاتی از زندگی است و به سختی می توان از آن جدا شد. این آزادی عمل را داشته باشید که در مواقع لزوم آن را تغییر دهید.

روش دوم: استفاده کردن از منابع معنوی

۱. متون مقدس را بخوانید.
Read sacred texts
متون مذهبی مثل انجیل٬ تورات٬ قرآن٬ تائو ته چینگ٬ بهاگاوات گیتا یا آپانیشاد می تواند به شما دید جدیدی بدهد درباره ی زندگی بدهد یا چشمان شما را به باورها و تفکرات دیگر انسان ها باز می کند. اگرچه نیازی به ثبت نام در هر یک از آموزه های مندرج در متون مذهبی ندارید٬ می توانید با فهمیدن اینکه سوالات مذهبی در طول تاریخ چگونه مطرح شده اند٬ در فهم بهتر سوالات به شما کمک می کند. خواندن متون مقدس می تواند شما را در در جهت جدیدی قرار دهد و به شما اجازه بدهد سوال هایی بپرسید که تا کنون کلماتی برای پرسیدن آن ها نداشتید.

. ممکن است بخواهید مطالعات خود را با دوره های تحصیلی همراه کنید. دانشگاه ها٬ کالج های محلی و مراکز ادامه ی تحصیل دوره هایی را درباره ی شیوه ها و متون مذهبی ارائه می دهند.
. اگر متون علمی را در کنار متون مقدس می خوانید٬ آگاه باشید که تفاوتی بین الهیات و مطالعات مذهبی وجود دارد. مطالعات مذهبی می تواند به عنوان مطالعه کردن دین از دید خارجی باشد٬ در حالی که الهیات معمولا توسط پیروان آن دین نوشته شده است.

۲. با مراکز عمومی ای که بر روی مسائل معنوی تمرکز دارند٬ مشورت کنید.
Consult public services that focus on spirituality
بعضی از شخصیت های مردمی می توانند به عنوان منبع یا راهنمای شما در ماجراجویی معنوی باشند. یکی از واضح ترین گزینه ها می توانند رهبر یک کلیسای محلی یا یک روحانی باشد؛ آن ها معمولا با افراد دیدار می کنند و درباره ی تصمیم گیری هایشان به آن ها کمک می کنند. قبل از اینکه با چنین رهبری دیدار کنید٬ شاید مفید باشد که در چند رویداد برای درک بهتر نگرش های اعتقادی جماعت شرکت داشته باشید.

. دیگر موسسات مدنی ممکن است افرادی را داشته باشند که تبحر خاصی در کمک کردن به مردم در بعضی مسائل خاص داشته باشند٬ مقل اندوه و از دست دادن کسی.
. بعضی از موسسات بیمارستان یا پایگاه های نظامی دارند و لازم باشد که شما کاربر همیشگی آنجا باشید تا بتوانید از خدمات و مشاوره های آن ا استفاده کنید.

۳. منابع مشهور معنوی را بخوانید و یا گوش دهید.
Read or listen to popular spiritual sources
بسیار ی از نویسندگان و سخنرانان محبوب وجود دارند که ایده های معنوی و مذهبی را به گونه ای بیان می کنند که با زندگی روزمره مطابقت دارد. کتاب های مفید می تواند در بخش های “معنوی”٬ “مذهب” یا “عصر جدید” از یک کتابخانهیا کتاب فروشی پیدا شود. سمینارها و گروه های خواندن ممکن است توسط کالج ها یا مراکز اجتماعی در منطقه ی شما برگزار شود. رادیوی عمومی و پادکست های آنلاین نیز منابع خوبی برای ارزیابی تحقیق حال حاضر٬ نقد و بحث درباره ی ایده های معنوی می باشد.

. از اشخاصی که به طور فعالانه درخواست حمایت های مالی می کنند٬ قول جواب های قابل اعتماد می دهند و یا کسانی که چیزی می فروشند٬ دوری کنید. اغلب اوقات آن ها ماجراجویی معنوی شما را در اولویت قرار نمی دهند.
. اگر می توانید از پس آن بر بیایید٬ به کمپ ها٬ دورهمی های معنوی بروید و این ها راهی سالم برای گسترش افق های دید شما و ملاقات با افراد تازه می باشد.

۴. از استفاده کردن از حمایت های جامعه نترسید.
Don't be afraid to use community support
اگرچه تصویر کلیشه ای از یک ماجراجوی معنوی٬ یک راهب است که در تنهایی به سر می برد٬ ماجراجویی های معنوی می تواند با حضور افراد دیگر غنی تر شود. با دیگران یا اعضای خانواده درباره ی سوال های خود یا ایده هایی که در تلاش برای اصلاح آن ها هستید٬ صحبت کنید. در دورهمی ها و گروه های مطالعاتی ای که بر روی موضوع مورد نظر شما تمرکز دارن٬ حضور پیدا کنید. درحالی که شما در تلاش برای بهبود بخشیدن به مهارت خود هستید٬ مثل فرآگاهی یا مدیتیشن یا سعی دارید تا از نظر فرهنگی با سوادتر بشوید٬ یادگیری از افراد دیگر می تواند در تکمیل پروسه به شما بسیار کمک کند.

. این راه نه تنها برای شما یک معلم فراهم می کند٬ بلکه می تواند شما را به سمتی هدایت کند که شما دیگران را راهنمایی کنید که می تواند ماجراجویی شما را غنی تر کند.

چگونه با تأخیر در پروازها کنار بیاییم؟
ادامه مطلب

روش سوم: استفاده کردن از تمرین های معنوی

۱. مدیتیشن کنید.
Practice meditation
مدیتیشن عمیقا می تواند به شما در درک احساس شخصی و از بین بردن تشویش شما و پاک کردن ذهنتان کمک می کند. این یک تکنیک برای هدایت توجه و تصحیح چگونگی تمرکز افراد بر روی خودشان است. برای مدیتیشن کردن نیاز به باز کردن پاها روی زمین خالی نیست؛ اصلاحاتی مثل مدیتیشن در پیاده روی وجود دارد و بسیاری از مذهب ها روش خودشان را برای خودشناسی دارند.

. یوگا می تواند یک مولفه ی فیزیکی به تمرین ذهنی شما اضافه کند و در روشن کردن اهداف معنوی شما به شما کمک کند.
. تنوع زیادی در انواع مدیتیشن کردن ها وجود دارد. می توانید آن ها را در تنظیمات اجتماعی یاد بگیرید و تمرین کنید٬ چه دورهمی های معنوی باشد و چه گروه های مدیتیشین دارای مربی که به صورت منظم جلساتشان را برگزار می کنند. این دورهمی ها معمولا رایگان هستند و یا مبالغ کمی برای کمک کردن درخواست می کنند.

۲. ورزش کردن را به زندگی معنوی خود اضافه کنید.
در بعضی از آموزه های مذهبی٬ بدن یک معبد برای روح می باشد و حفاظت از معبد خود٬ از لحاظ معنوی برای شما معنی پیدا می کند. علاوه بر آن٬ تمرین های روزانه می تواند توانایی ذهنی ما را ارتقا دهد و برای از بین بردن افسردگی های خفیف به ما کمک کند و ما را به سمت تفکر مثبت سوق دهد. یک رویکرد جامع و متعادل در زندگی٬ از جمله ورزش می تواند بر روی فرد تاثیر بگذارد و فرآگاهی وی و کیفیت زندگی اش را بهبود ببخشد.

. نیازی نیست تا تمرین ها خسته کننده باشند. تمرین های خود را متعادل کنید و در طول هفته آن را تقسیم کنید. این کار می تواند در روی فرم بودن بدن٬ به شما کمک کند.

۳. فضاهای بازتابی ایجاد کنید.
Create reflective spaces
فضاهای بازتابنده و ساکت که در آن ذندگی را در ذهن شما متبادر می کند٬ می تواند مانند سپری برای شما در برابر اطلاعات و استرس های روزانه باشد. کمپ های دانشگاهی و مکان های کاری٬ فضاهای طبیعی٬ حرکت کردن و ریتم٬ ساکتی و آرامشبه منظور بهبود بخشیدن فرآگاهی و ذهنیت را با یکدیگر ترکیب می کنند. درست کردن یک فضای راحت در خانه یا دفتر می تواند برای پیشرفت در مسائل معنوی به شما کمک کند.

. فضاهای بازتابنده٬ ممکن است شامل تصویرها٬ نمادها و پوسترها٬ رایحه ها ( مثل محرک ها و گیاهان)٬ سکوت و یا موسیقی های آرامش بخش باشد.

۴. از مکان های مقدس دیدار کنید.
Visit sacred places
مکان های مقدس معمولا مکان هایی هستند که از لحاظ تاریخی قدمت دارند و به میزبان اتفاقات بزرگ تاریخی و مذهبی در گذشته بوده اند. تعداد زیادی از اماکن مقدس وجود دارد که بسیاری از آن ها در طول سال بسیار مورد بازدید قرار می گیرند. ( مثل استونهنج یا واتیکان ) و مکان های دیگری نیز وجود دارند که فقط برای علاقمندان به تاریخ می تواند جالب باشد. مکان های مقدس معمولا در ابعاد بزرگ هستند و احساس رفیعی به بازدید کننده می دهد. این مکان ها می توانند درک شما را از زندگی معنوی تقویت کنند و همچنین باعث شناخت بیشتر شما از تاریخ بشوند.

. بعضی از مکان های مقدس همراه با رویدادهای مذهبی هستند مثل Hajj. وقتی با توجه به تاریخ برگزاری رویدادهای مذهبی از آن بازدید کنید٬ آن را بهتر درک می کنید.

۵. خودتان را بررسی کنید.
Investigate yourself
به نظارت کردن بر اینکه تمرین و تحقیق چگونه بر زندگی و تفکر شما تاثیر گذاشته است ادامه دهید. یک ماجراجویی فرآگاهانه یک ابزار مهم است و شما را در ارتباط با یافته هایتان٬ شک هایتان و جنبه های جدیدی از باورهایتان و موقعیت خود در جهان قرار می دهد. توجه داشته باشید که اگر تفکر منفی شما در حین پیشروی شما در این ماجراجویی زیاد و یا کم می شود و چیزهایی را که در طول مسیر فهمیده اید که باید تغییر بدهید را تغییر دهید.

. ماجراجویی روحانی اینجاست تا به شما خدمت کند و اگرچه در بعضی اوقات راحت نیست٬ شما باید توانایی این را داشته باشید تا بهبود رابطه یتان با خود٬ دیگران و احساس شادی بوجود آمده در خود را ببینید.

چگونه در راه سفر سرحال به نظر برسیم
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر