×

شهرهای دیدنی خراسان جنوبی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۱۴
دسته بندی ایرانگردی
شهرهای دیدنی خراسان جنوبی
هر یک از استان های ایران شهرهایی دارد که دارای جاذبه های خاص خود می باشد. آشنایی با تمام شهرهای یک استان می تواند بسیار جالب و جذاب باشد. امروز قصد داریم شما را با استان خراسان جنوبی و شهرهای دیدنی آن اشنا کنیم تا در سفر به این استان با آگاهی بیشتری مقصد خود را مشخص کنید و بیشترین بهره را از آن ببرید. از طرفی می توانید وارد سایت ایران هتل آنلاین شوید و بعد از مشاهده ی هتل های خراسان جنوبی با توجه به مشخصاتی که مد نظر دارید هتل مورد پسند خود را انتخاب و رزرو کنید تا از مزایای این وبسایت محبوب بهره مند شوید و آسوده خاطر به سمت خراسان جنوبی حرکت کنید.
خراسان جنوبی
معرفی کلی
استان خراسان جنوبی واقع در شرق کشور ایران تا سال ۱۳۸۳ همراه با دو استان خراسان شمالی و خراسان رضوی تحت عنوان استان خراسان شناخته می شدند. مرکز این استان شهرستان بیرجند می باشد. استان خراسان جنوبی از لحاظ مساحت سومین استان ایران و از لحاظ جمعیت بیست و هشتمین آن به شمار می رود. این استان از شمال به استان خراسان رضوی، از غرب به استان‌ های یزد، اصفهان و سمنان، از شرق به کشور افغانستان و از جنوب به استان ‌های سیستان و بلوچستان و کرمان می رسد. استان خراسان جنوبی دارای ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۲۸ شهر است. مهم ‌ترین شهرهای آن بیرجند، فردوس، طبس و قائن هستند. استان خراسان جنوبی در مسیر استان‌ های جنوبی ایران به شهر مهم و مقدس مشهد قرار دارد. یکی از قدیمی ‌ترین جاذبه ‌های گردشگری موجود در این استان که به ثبت ملی هم رسیده سنگ نگاره کال جنگال در ۵ کیلومتری جنوب شهر خوسف است که به دوره اشکانیان تعلق دارد. از طرفی این استان دارای چشمه های آب معدنی فراوانی است که خواص درمانی بسیاری دارند. از جمله این چشمه ها می توان به چشمه آب گرم علم آباد، آب گرم گندگان، چشمه معدنی کُلوته و ... اشاره کرد. در ادامه به معرفی برخی از شهرهای استان خراسان جنوبی می پردازیم و به تعدادی از جاذبه های گردشگری آن ها اشاره می کنیم.

بیرجند
شهر بیرجند به عنوان مرکز استان خراسان جنوبی اولین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده است. در واقع بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌ شود. از طرفی این شهر دومین شهر در ایران است که از سیستم لوله‌ کشی آب شهری برخوردار شده است. بیرجند دارای بناهای تاریخی فراوانی است. از جمله ی اینها باغ اکبریه است که در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان یک میراث جهانی در نشست یونسکو به ثبت رسید. از طرفی مدرسه شوکتیه بیرجند بعد از دارالفنون تهران و رشدیه تبریز به عنوان سومین مدرسه آموزش به سبک نوین شناخته شده است. از دیگر جاذبه های دیدنی شهر بیرجند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ارگ بهارستان (باغ زرشکی)
آبشار گیوک
بند دره
باغ امیرآباد
عمارت کلاه‌ فرنگی
بازار بیرجند
باغ شوکت ‌آباد
قلعه فورک
برج چشمه مولید
برای اقامت در بیرجند می توانید روی هتل سپهر بیرجند حساب کنید.
بیرجند
طبس
شهر طبس یکی از شهرهای کویری موجود در ایران است که جاذبه های دیدنی بسیاری دارد. طبس یا همان تبس ترکیب دو واژه‌ ی تب و بس می باشد که تب در زبان فارسی به معنای حرارت و بس به معنای داغ است. طبس در واقع فرصت کویرنوردی را برای گردشگران فراهم می کند و مناظری از کویر را در پیش رویشان قرار می دهد که واقعا بی نظیر است. شهر طبس که با عنوان عروس کویرهای ایران شناخته می شود دارای جاذبه های دیدنی زیر می باشد:
باغ گلشن
کال جنی
دره کال سردر
سد تاخیر شاه ‌عباسی
ارگ طبس
برج ‌های هادرباش
کاروانسرای خان طبس
قلعه اسماعیلیان
کویر حلوان
جنگل سنو
برای اقامت در طبس می توانید روی اقامتگاه بومگردی نخل و نرگس طبس حساب کنید.
طبس
بشرویه
شهر بُشرویه واقع در غرب استان خراسان جنوبی در حاشیه کویر قرار دارد. لذا از آب و هوایی گرم و کویری برخوردار می باشد. بشرویه به دلیل وجود بادگیرهای زیبا به شهر بادگیرها در خراسان مشهور است. این شهر یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی ایران می باشد که بیش از چند صد سال قدمت دارد. شغل غالب مردم بشرویه کشاورزی است و بیشتر محصولاتی که در این دیار کشت می شود پنبه، جو، گندم و پسته است. واژه ی بُشرویه ترکیب دو واژه ی «بُش» و «رویه» است و به معنای محل رویش بُش می باشد. بُش بوته‌ ای خودرو از خانواده گیاهان بیابانی است. در بشرویه آثار تاریخی فراوانی وجود دارند که قدمت برخی از آنها به دوران قبل از اسلام بر می‌ گردد. از جمله این آثار می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قلعه دختر
آب ‌انبار میان ده
حسینیه میان ده (حسینیه حاج علی اشرف)
مدرسه علمیه
مسجد جامع میان ده
امام زاده هوگند
مسجد جامع رقه
تپه کرند
رباط اصفاک و نیگنان
قدمگاه ساغند
زیارتگاه بی‌ بی نجمه خاتون مجد
قلعه‌ های نظامی و دفاعی بشرویه و بند ریز
برای اقامت در بشرویه می توانید روی اقامتگاه بوم گردی ریگ و آفتاب بشرویه حساب کنید.
بشرویه
سرایان
شهر سرایان شهری کوچک اما پر از جاذبه های ناب در قسمت ‌های باختری استان خراسان جنوبی است. این شهر یکی از شهرهای مورد علاقه ‌ی پادشاهان اسماعیلی بوده است. سرایان از غرب به شهرستان فردوس، از شمال به بخش کاخک شهرستان گناباد، از شرق به بخش سده شهرستان قائنات، از جنوب و جنوب شرقی به بخش خوسف شهرستان بیرجند و از جنوب غربی به بخش دیهوک شهرستان طبس می رسد. سرایان علاوه بر جاهای دیدنی خوراک ‌های خوشمزه ای هم دارد که از جمله آنها اشکنه قند و بلغور پلو است. از جمله جاهای دیدنی شهر سرایان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
روستای مصعبی
روستای کریمو
منطقه نمونه گردشگری مصعبی و کریمو
کویر سه قلعه
آبشارهای دره سبز رود
کاروانسرای سرایان
غار بتو
موزه صنایع دستی و مردم‌ شناسی
آرامگاه تورانشاه
دق رباط سرایان
برای اقامت در سرایان می توانید روی اقامتگاه بوم گردی زرین چاه سرایان حساب کنید.
سرایان
فردوس
شهر فردوس که با نام شهر باستانی تون هم شناخته می شود به سبب قدمت زیادی که دارد از وجود آثار باستانی متنوعی برخوردار است. در واقع فردوس تا سال ۱۳۰۸ هجری شمسی با نام تون شناخته می‌ شد اما اکنون از آن با عنوان فردوس یاد می شود. شهر فردوس در طول تاریخ دستخوش حوادث ناگواری مانند حمله مغول ‌ها و زلزله ‌های شدید قرار گرفته اما هرگز متروکه نشده و همواره حیات در آن جاری بوده است. فردوس با وجود وسعت کوچکی که دارد حدود ۶۵ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی را در دل خود جای داده است. این شهر حتی دارای یک اثر با ثبت جهانی نیز می باشد. از جمله جاذبه های شهر فردوس می توان به موارد زیر اشاره کرد:
آبگرم معدنی هلال فردوس
سنگ سوراخ
کوه قلعه فردوس
قلعه حسن ‌آباد (قلعه دختر)
کویر پلوند
قنات بلده فردوس
شهر تاریخی تون
مدرسه علمیه علیا
مدرسه علمیه حبیبیه
مسجد جامع تون
مجموعه تاریخی کوشک
حمام خیروز (موزه مردم ‌شناسی فردوس)
حوض ‌انبار و مسجد سیدی
آب انبار بازار (میدان)
حمام جهانیار
بارگاه امام‌ زادگان سلطان محمد (ع) و ابراهیم (ع)
برای اقامت در فردوس می توانید روی هتل سنتی عماد نظام فردوس حساب کنید.
فردوس
قائنات
شهرستان قائنات در شمال شرق استان خراسان جنوبی قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان ‌های خواف و گناباد از استان خراسان رضوی، از غرب به شهرستان سرایان، از جنوب به شهرستان بیرجند و از شرق به شهرستان زیرکوه می رسد. این شهرستان امروزه با نام پایتخت زعفران جهان شناخته می شود. مرکز این شهرستان شهر قائن می باشد که بر روی دشتی به همین نام قرار دارد. شهر قائن با بیرجند حدود 100 کیلومتر فاصله دارد و دارای جاذبه های زیر می باشد:
مسجد جامع
آرامگاه ابوذر جمهر قاینی (منطقه نمونه گردشگری استان)
قلعه کوه (آرتاگوانا)
مساجد صدر اسلام
قلعه هاجر آباد
خانه سلطانی
خانه موسوی
موزه آب
خانه قارنی
موزه مردم شناسی
غار جوجه
برای اقامت در قائنات می توانید روی مهمانپذیر سعید قائنات حساب کنید.
قائنات
نهبندان
نِهبَندان یکی از مناطق کویری استان خراسان جنوبی به شمار می رود. «نِه» در واقع نام یکی از شهرهای باستانی متعلق به سلسله ی اشکانیان بوده ‌است. شهرستان نهبندان دارای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی فراوانی است. از جمله محصولات کشاورزی شهرستان نهبندان می ‌توان به عنّاب، خرما، پسته، زعفران، زرشک، انار و … اشاره کرد. اما محصول اصلی نهبندان سنگ‌ های قیمتی معدن قلعه زری و سنگ ‌های زیبای گرانیتی سیاه و سفید آن است. از جمله جاذبه های دیدنی نهبندان موارد زیر است:
کوه های مینیاتوری یا مریخی
آسیاب آبی
مسجد طارق
قلعه نهبندان
برای اقامت در نهبندان می توانید روی اقامتگاه بوم گردی عمارت اکرم خان نهبندان حساب کنید.
نهبندان
خوسف
خوسف شهر دیگری از استان خراسان جنوبی است که در فاصله ی تقریبی 35 کیلومتری غرب شهرستان بیرجند قرار دارد. این شهر در حاشیه کویر واقع شده و بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. خوسف آثار تاریخی و دیدنی بسیاری دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب برای رویش گل نرگس به دیار گل های نرگس شهرت یافته است. خوسف یکی از قدیمی ترین شهرهای استان خراسان جنوبی است به طوری که تاریخچه ی آن به دوران پیش از اسلام بر می گردد. در منابع تاریخی، از این شهر قدیمی با نام های خسف، خسب و خوسف یاد شده است. به دلیل موقعیت قرارگیری شهر خوسف بر هسته ای مقاوم از زمین، این شهر همواره در طول تاریخ از دست زمین لرزه در امان بوده و بافت تاریخی آن یکی از سالم ترین بافت های تاریخی در منطقه به شمار می رود. این بافت با مساحتی در حدود 20 هکتار از وجود تعداد بسیار زیادی بنای تاریخی و فرهنگی باارزش بهره می برد. از جمله ی این بناها می توان به مساجد، آب انبارها، مدرسه، قلعه، خانه های علوی و مالکی و آرامگاه ابن حسام اشاره کرد. از دیگر جاهای دیدنی خوسف موارد زیر می باشد:
آرامگاه ابن حسام خوسفی
مسجد جامع خوسف
مدرسه ابن حسام
بافت تاریخی روستای ماژان
خوسف
درمیان
شهرستان دَرمیان با مرکزیت شهر اسدیه واقع در شرق شهرستان بیرجند، جنوب شهرستان قائنات و شمال شهرستان سربیشه در حال حاضر دارای سه بخش مرکزی، قهستان و گزیک، ۶ دهستان و ۱ نقطه شهری است. این شهرستان تا سال ۱۳۸۴ یکی از بخش ‌های شهرستان بیرجند بود که در این سال و پس از تشکیل استان خراسان جنوبی استقلال یافت و خود به یک شهرستان تبدیل شد. نام درمیان برای این شهرستان از نام یکی از روستاهای آن گرفته شده است. این روستا در میان کوه‌ های بلندقامتی واقع شده است. از جمله جاذبه های درمیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
روستای آنیک
قلعه درخش
روستای مسک
خانه مهدی خان رفیعی
خانه ابراهیم بیک مسینایی
مسجد جامع هندوالان
مدرسه علمیه درمیان
خانه باغ عطایی نوغاب
درخت کهنسال چنار مزار سلطان تیمور
قلعه مسک
درمیان
سربیشه
شهر سربیشه در ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بیرجند و در مسیر راه بیرجند – نهبندان قرار دارد. این شهر با ارتفاعی حدود 1900 متر از سطح دریا دارای آب و هوایی معتدل و خشک است. در مورد علت نامگذاری شهرستان سربیشه نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند سربیشه به معنای ابتدای بیشه (مکانی سرسبز و آبخیز) می باشد. برخی آن را ساربیشه می دانند که با گذر زمان به سربیشه تبدیل شده است. عده دیگری نیز می گویند از آنجا که این شهر در دشتی با آب و هوایی سرد واقع شده آن را سردبیشه نامیده‌ اند و بعدها به نام سربیشه تبدیل شده است. قدمت بناهای تاریخی سربیشه تقریبا به دوران قبل از اسلام می‌ رسد و شامل انواع مختلفی از آثار تاریخی مانند تپه‌ های باستانی، قلعه ها و خانه‌ های قدیمی، غارها و روستاها و... می باشد. وجود چنین اثاری در شهرستان سربیشه نشانی روشن‌ از فرهنگ و تمدن غنی این منطقه دارد. از جمله جاذبه های شاخص سربیشه موارد زیر می باشد:
غار چنشت
غار چهل چاه
غار چهل دختر
روستای ماخونیک
باغ و عمارت مود
زیارتگاه سبز پوش سربیشه
مسجد گنجی سربیشه
تپه چهکندوک
چشمه آب گرم علم آباد
آبگرم گندگان
چشمه آب معدنی تناک
چشمه آب معدنی سیاه دره
مجتمع گردشگری اب درمانی ابترش