لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> کویر مصر
کویر مصر

کویر مصر

مقصد امروز ما برای سفر و تفریح؛ جاذبه‌ای خاص، متفاوت، آرام و درعین‌حال پر هیجان است. جایی می‌رویم که نشود حتی یک‌ لحظه از آسمان شب آن چشم پوشید. درست حدس زدید؛ کویری با‌شکوه و آرام‌بخش در انتظارتان است. کویر مصر یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که بسیار تماشایی که برخلاف تصور خیلی‌ها سفری پر هیجان برایتان رقم می‌زند.

جاذبه‌هایی مثل کویر مصر با آرامش و صبوری خود حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. جنس کویر را چیزهایی ساده، اما عمیق و پر از احساس معنا می‌کنند. خودتان را برای سفری آماده کنید که همه چیز به شما می‌دهد؛ از سکوت و آرامش وصف‌نشدنی تا شور و هیجان بی‌انتها.

معرفی کویر مصر

معرفی کویر مصر

اهالی طبیعت‌گردی و تفریح، نام کویر مصر را بسیار شنیده‌اند. این جاذبه از اولین گزینه‌های انتخاب مقصد به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان برای گردشگران است. کویر زیبای مصر با تپه‌های طلایی شنی خود، تجربه متفاوت کویرنوردی را به تجربیات سفر شما اضافه می‌کند. شاید وقتی شما هم ‌نام کویر مصر را شنیدید، ذهنتان سمت کشور مصر و بیابان‌های آن رفت. نگران نباشید، نیاز نیست برای یک تفریح بیابانی تا مصر بروید وقتی ایران غنی از جاذبه‌های طبیعی متنوع است. کویر مصر همین‌جا کنار گوش خودمان در اصفهان است.

شهرت زیاد کویر مصر، به‌ویژه در سال‌های اخیر سبب حضور گردشگران بسیاری در این مکان شده است. کویر مصر در کنار روستایی به همین نام است که روایت‌های بسیاری برای آن وجود دارد. در قصه معروفی نقل می‌شود که در روزگار نه چندان دور، حدود ۱۰۰ سال پیش یکی از اهالی این روستا به نام یوسف به چوپانی مشغول بوده و به همین علت در آن زمان ساکنین به روستا؛ مزرعه یوسف می‌گفتند. یوسف با حفر چاه در این روستا کمک می‌کند تا مشکل کم‌آبی مردم روستا رفع شود.

بعد از گذشت مدتی، روستا دوباره با کم‌آبی مواجه می‌شود و این بار یوسف داستان ما، چاهی عمیق‌تر حفر می‌کند و اهالی نام «چاه دارز» را بر روی روستا می‌گذارند. پیشنهاد جالب یوسف به مردم روستا؛ انتخاب نام مصر به یاد قصه مشهور یوسف و مصر و افتادن آن حضرت در چاه است و مردم به خوبی از پیشنهاد او استقبال می‌کند. همت و محبوبیت یوسف این روایت؛ جاذبه‌ گردشگری کویر مصر را این‌گونه رقم می‌زند.

کویر مصر در گودال‌هایی طبیعی در کوهپایه‌ کوه، تپه‌های ماسه‌ای زیبایی را تشکیل داده که مردمش با روی ‌باز میزبان مسافران این منطقه گردشگری هستند. اهالی اینجا در گذشته بیشتر به کشاورزی و دامداری می‌پرداختند و در کنار کاشت زعفران و گندم، به پرورش شتر نیز شاغل بودند و امروزه بیشتر به میزبانی از توریست‌ها مشغول‌اند.

این روستا در حدود ۱۲۰ نفر جمعیت دارد و با چشم‌اندازهای نفس‌گیرش، میزبان بخشنده‌ای برای  بازدیدکنندگان است تا وصفی که از آن شنیده‌اند را به واقعیت تبدیل کند. اینجا از پرطرف‌دارترین جاذبه‌های کویری ایران و جهان است که در لیست گردشگران وجود دارد.

کویر مصر کجاست؟

kavir mesr 1 jpg

کویر مصر با نام‌های «مزرعه یوسف»، «کلاته یوسف» یا «چاه دراز» نیز شناخته می‌شود. این جاذبه در استان اصفهان، ۴۵ کیلومتری شهر جندق و ۵۵ کیلومتری شهرستان خور و بیابانک، در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان است. کویر مصر در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان واقع شده است. کویر باشکوه مصر را رشته‌کوه‌هایی از سمت غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره کرده‌اند. این رشته‌کوه‌ها بخشی از سلسله جبال کوه‌های فلات مرکزی ایران به حساب می‌آید.

مسیر دسترسی به کویر مصر

مسیر دسترسی به کویر مصر

برای تماشای زیبایی بی‌حد کویر مصر مسیرهای مختلفی پیش‌روی شماست. همان‌طور که می‌دانید کویر مصر در نزدیکی روستایی به همین نام است؛ پس باید اول خودتان را به روستای مصر برسانید.

اگر قصد سفر هوایی برای رسیدن به این جاذبه از مبدأ تهران را دارید؛ فرودگاه شهر اصفهان نزدیک‌ترین گزینه برای شماست. مسیر اصفهان تا کویر را باید از خودرو استفاده کنید که فاصله‌ای در حدود پنج ساعت و نیم پیشرو دارید.

بسیاری از گردشگران سفر با خودروی شخصی را ترجیح می‌دهند تا در طول مسیر از دیدن جاذبه‌های اطراف نیز لذت ببرند. اگر مستقیم از تهران با ماشین شخصی بخواهید به کویر مصر بیایید، حدود ۶۳۰ کیلومتر فاصله را باید طی کنید.

اگر می‌خواهید از سمت تهران – دامغان به نائین و اصفهان بروید، می‌توانید در بین راه و پس از عبور از مزارع امیرآباد به ‌سمت روستای خشتی مصر برسید و خود را برای تماشای کویر زیبای مصر آماده کنید.

لوکیشن کویر مصر روی نقشه

برای دسترسی به جاذبه دیدنی کویر مصر می‌توانید پیش از رفتن به اینجا از طریق لوکیشن به‌راحتی مسیرهای موجود را بررسی کنید.

فاصله تهران تا کویر مصر

فاصله تهران تا کویر مصر حدود ۶۳۰ کیلومتر است که با ۹ الی ۱۰ ساعت رانندگی از طریق بزرگراه امام رضا شروع می‌شود و باید به سمت سمنان و دامغان بروید. گردشگران برای رفتن به جاذبه کویر مصر می‌توانند از یکی از مسیرهای موجود که به آن اشاره می‌کنیم استفاده کنند.

تهران، سمنان، دامغان، معلمان، جندق: و در نهایت کویر زیبای مصر با دنبال‌کردن این مسیر روبروی شماست. مسیر دیگر از سمت جاده قم برای مسافران در دسترس است. شما با طی‌ کردن مسیر تهران، قم، کاشان، نائین، اردکان، چوپانان، چاه ملک، فرخی به کویر دیدنی مصر می‌رسید.

فاصله اصفهان تا کویر مصر

از شهر اصفهان تا جاذبه کویر مصر حدود ۴۰۶ کیلومتر فاصله را باید با خودرو طی کنید که تقریباً ۵ ساعت طول می‌کشد. مسیر استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک، بخش جندق، روستای مصر، راه پیش روی شما از طریق شهر اصفهان است.

کویر ریگ زرین یزد
ادامه مطلب

اگر از شهرهای مهم دیگری بار سفر به سمت این کویر زیبا را بسته‌اید خوب است بدانید؛ فاصله مشهد تا کویر مصر: حدوداً ۷۵۰ کیلومتر، فاصله ساری تا کویر مصر: حدوداً ۵۷۵ کیلومتر، فاصله طبس تا کویر مصر: حدوداً ۲۴۷ کیلومتر، فاصله کاشان تا کویر مصر: حدوداً ۶۱۶ کیلومتر است.

بهترین زمان سفر به کویر مصر

بهترین زمان سفر به کویر مصر

قرار است به قلب دشت کویر ایران سفر کنید. جدا از آشنایی لازم قبل از سفر با این منطقه بهتر است با آب‌وهوای حاکم بر این جاذبه تماشایی آشنا شوید. از اینجا انتظار هوای خوش و مرطوب در هر فصلی را نداشته باشید. کویر شهره به هوای بسیار گرم و خشک است. شاید صبر مردمان این منطقه در برابر این هوا و استقامت در مقابل ناملایمات کویر، سبب شده تا آن‌ها را به خصلت صبوری و مهربانی بشناسیم.

خنکی شب‌های کویر، پاداش کسانی است که گرمای طاقت‌فرسای روزش را تاب آورده‌اند. اقلیم کویر برای اکثر مردم آشناست؛ پناه گردشگران و مسافرانی که به دنبال گوشه دنجی در فصل‌های سرد سال می‌گردند. این جاذبه در فصل‌های زمستان و پاییز روزهای معتدل و شب‌های سرد دارد که نباید از سوز شب‌های کویر غافل شد.

رفتن به کویرهای ایران حتی کویر طلایی مصر در فصل تابستان و انتهای بهار اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. تحمل گرمای سوزان و طاقت‌فرسا در این زمان از عهده هر کسی خارج است و هیچ لذتی از سفر را به همراه ندارد.

عمده حیوانات کویری، معمولاً موجودات گزنده و خطرناکی چون مار، عقرب و رتیل هستند؛ اما خبر خوب اینکه در فصل‌های سرد سال به خوابی خوش می‌روند و آزاری برای مسافران ندارند. یکی از دلایلی که این فصل را برای گردش به زمانی مناسب تبدیل کرده است، در امان بودن از دست حیوانات سمی کویر است.

اینجا انتظار تماشای پاییز خوش‌رنگ بر روی درختان یا برف سپید کوهسار در زمستان را نداشته باشید، هر چند جاذبه‌های کویر تمامی ندارد و نداشتن درختان رعنا چیزی از زیبایی آن را کم نمی‌کند. با این اوصاف و طبق تجربه گردشگران در سفر به اینجا باید گفت، از ماه آبان تا ماه اردیبهشت هر سال، بهترین زمان سفر به جاذبه کویر مصر است.

تفریحات کویر مصر

شب‌ های کویر و تماشای رقص ستارگان

شب‌های کویر

از دید یک طبیعت‌گرد، دراز کشیدن در زیر سقف آسمان شب‌های کویر با هیچ لذتی برابری نمی‌کند. بی‌هزینه‌ترین و شاید لذت‌بخش تفریحی که مردم را سمت کویر می‌کشاند؛ غرق شدن در سیاهی شب‌های آن است. شب‌نشینی‌های گردشگران در شب‌های خنک و روشن کردن آتش و نواختن موسیقی‌های اصیل ایرانی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات سفر به کویری چون مصر است.

شترسواری در کویر

شترسواری در کویر

شاید از جای بی‌آبی مثل کویر، زیاد انتظار تفریح نداشته باشید؛ اما همان‌طور که قبلاً گفتیم اینجا بسیار سرگرم کننده است و به شما خوش می‌گذرد. در کویر مصر، شتر‌ سواری جزء جدانشدنی تفریحات شما خواهد بود. مثل معروف شتر سواری دولادولا نمی‌شه را بعد از سوار شدن بر گرده این حیوان، خیلی بهتر درک می‌کنید. مردم محلی اینجا با دریافت هزینه‌ای کم، امکان تجربه شتر سواری در کویر را برایتان فراهم می‌کنند.

موتور چهارچرخ

موتور چهارچرخ

موتور چهار چرخ از تفریحاتی است که بیشتر در کویر و ساحل دریا که شنی هستند دیده می شود. تجربه تفریحی هیجان‌انگیز بر روی رمل‌های شنی کویر با سرازیری و شیب‌های تندی که ته دلتان را خالی می‌کند. با موتور سواری در اینجا به معنی واقعی گردوخاک به پا می‌کنید و صدای خندهایتان در گوش کویر می‌پیچید. تا دلتان می‌خواهد جیغ بکشید که اینجا تخلیه انرژی واجب و آزاد است.

خودرو آفرود

خودرو آفرود

هیجان تفریح‌های آفرودی در اینجا انتها ندارد. هر وقت ماشین‌های آفرودی را در خیابان می‌بینیم یاد کویر و تفریحات پر هیجان آفرودی می‌افتیم. در بازدید از کویر مصر پا به خانه آفرود بازها گذاشته‌ایم. تماشای چرخ‌زدن ماشین‌های آفرودی بر روی شن‌های نرم کویری هم لذت‌بخش است چه برسد به تجربه انجام این کار. اگر آفرود باز باشید و با ماشین شخصی خود به کویر زیبای مصر بیایید، در واقع به بهشت خود قدم گذاشته‌اید.

سند بوردینگ

سند بوردینگ

سند بوردینگ همان شن سواری است که کویر مصر جای درستی برای این تفریح است. گردشگرانی که در تمنای ساعاتی پر‌هیجان پا به کویر مصر می‌گذارند خوب می‌دانند که با شن سواری موقعیت خوبی برای بالا بردن آدرنالین خون دارند. اوج هیجان و لذت در تفریحات کویری با وجود شن‌های طلایی رقم می‌خورد که حتما باید در لیست تفریحات کویری خودتان قرار دهید.

عکاسی

عکاسی در کویر مصر

به بخش ثبت خاطرات و سوژه‌های ناب سفر که می‌رسیم صحبت از لذتی مادام می‌شود. ثبت تصاویری که دوست داریم همیشه شیرین و لذت‌بخش است؛ اینجا در کویر مصر بسیاری از گردشگران به طور حرفه‌ای مشغول ثبت سوژه‌های نابی هستند که از لنز دوربین پنهان نمی‌ماند. فیلم و عکس‌های که در آسمان شب با دوربین‌های حرفه‌ای ثبت می‌شود عیشی ابدی را در حافظه دوربینتان برای شما می‌سازد تا هر وقت دلتنگ شب‌های کویر شدید به سراغ آن بروید.

گردش در روستا

هر چه از خانه‌های کویری و روستایی شنیده‌اید اینجا به زیبایی می‌بینید. با گردش در بین کوچه‌های روستای مصر و گپ و گفت با مردم مهربانش، با آداب‌ورسوم آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید. خانه‌های روستا در اوج سادگی و درست مانند معماری که در دیگر خانه‌های کویری ایران به کار رفته است حس می‌شود. حس نوستالژی که با دیدن این خانه‌ها و قدم زدن در کوچه‌ها دارید غیرقابل وصف است.

دیوارهای کاه‌گلی، سقف‌های گنبدی و درهای چوبی طوری ساخته شده‌اند که با محیط کویر یکدست باشند. در کنار هر خانه، طویله کوچکی قرار دارد که اهالی روستا در آن‌ بوقلمون، بز و شتر نگه‌داری می‌کنند. گردش در روستاهای کویری مثل روستای مصر تفریح روز شما را کامل می‌کنند.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مصر

پوشش گیاهی کویر مصر

تصوری که از طبیعت بیابان در ذهن بسیاری از مردم هست به نقطه‌ای بی‌آب ‌و علف شبیه است؛ اما باید بگوییم که این تصور‌ کاملاً درست نیست. البته که انتظار سرسبزی و رطوبت هوا در این مناطق بعید است؛ اما معماران ایران باستان از خودشان میراثی به نام قنات برای این دیار باقی گذاشته‌اند تا به زندگی مردم کویر رنگ ببخشد.

بهترین اقامتگاه های بومگردی کویری در ایران
ادامه مطلب

رمل‌های شنی اصلی‌ترین و زیباترین ویژگی طبیعت کویر مصر هستند. وجود چاه عمیق آب برای سرسبزی این منطقه بیابانی و کشت درخت‌های مثل گز، برای جلوگیری از جابه‌جایی شن‌های روان و تخریب محیط‌زیست و زندگی در اینجا کاربردی حیاتی دارد.
پوشش گیاهی کویر مصر را، انواع گون‌ها، درختچه‌هایی مانند گز و تاق، نخل، قیچ و درمنه تشکیل داده‌اند. پوشش گیاهی که زندگی حیوانات اینجا به آن وابسته است؛ تکمیل‌ کننده شن‌های طلایی کویر مصر شده است.

نیش کویر تیز و گاهی کشنده است بسیار مواظب باشید. وجود گونه‌های جانوری در لابه‌لای علفزار و درختچه‌ها دور از انتظار نیست. علاوه بر حیوانات گزنده گونه‌های مثل گربه، روباه شنی، مار جعفری، خرگوش، کارال، انواع جانوران کانگورویی و دو پا، پرندگان شکاری چون شاهین و نیز حیوانات خزنده مثل مار، رطیل و عقرب از جمله حیوانات کویر مصر هستند که در گوشه و کنار این طبیعت آرام و خشن زیست می‌کنند.

لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای سفر به کویر مصر

سفر به کویر مصر

وقتی بار  سفر به کویر مصر را می‌بندید باید به پیشامدهای یک سفر کویری هم فکر کنید به ویژه اگر ترجیح می‌دهید سفری دوستانه داشته باشید و از راهنما کمک نگرفته‌اید که البته پیشنهاد خوبی برای این سفر نیست. در سفر کویری علاوه بر تجربه شخصی و کمک راهنما، باید خودروی مجهز و تجهیزات مناسب کمپینگ در کویر را داشته باشید. لاستیک‌های خودرو باید مناسب مسیر کویری باشند تا دچار پنچری نشوید؛ باک بنزین پر باشد و لاستیک زاپاس و چهار لاستیک اصلی خودرو تنظیم باد شوند. به همراه داشتن آب کافی از واجبات این سفر به شمار می‌رود.

پوشش شما در کویر بسیار مهم است؛ باید لباسی بر تن کنید که حین کویرنوردی سبک باشد و شما را اذیت نکند. لباس‌هایی که با کویر هم‌رنگ باشند گزینه خویی برای بازدید از این جاذبه به‌حساب نمی‌آیند. این را هم بگوییم که نباید از آفتاب سوختگی غافل شوید و لباستان بهتر است بلند و آستین‌دار و خنک باشد. کلاه، عینک‌آفتابی و ضدآفتاب از الزامات سفرتان است که نباید از آن غافل شد.

تجهیزات مهم و کاربردی دیگری که باید در سفر کویر مصر حتماً با خود همراه داشته باشید شامل گزینه‌هایی چون قطب‌نما، آینه برای انعکاس نور در صورت گم شدن، قمقمه آّب، لباس مناسب، پتوی نازک، بالشت کوچک، پاوربانک جیبی، پوتین مناسب برای پیاده‌روی در کویر، پماد یا دستبند دفع حشرات، جعبه کمک‌های اولیه و هر وسیله دیگری که فکر می‌کنید در سفر لازم می‌شود و در کویر به آن دسترسی نیست.

جاهای دیدنی اطراف کویر مصر

با اینکه اینجا خبری از باغ و جنگل و دریاچه نیست، اما کویر به تنهایی زیباست. شاید همین تنهایی و آرامش محض آن را خاص کرده تا به جاذبه‌ای محبوب بین گردشگران تبدیل شود. سفر به کویر مصر و بازدید از جاهای دیدنی اطراف آن همان تنوعی است که در بین مقصدهای گردشگری به آن نیاز دارید تا حالتان را خوب کند.

کویر مصر آن‌قدر درگیر کننده هست که بتوانید چند روزی را در آن بگذرانید؛ بااین‌وجود حالا که تا اینجا آمده‌اید، بازدید از جاهای دیدنی اطراف خالی‌ از لطف نیست.

چال سلکنون

چال سلکنون

این جاذبه زیبا در قسمت جنوب کویر مرکزی ایران و در شمال روستای مصر قرار دارد. چال سلکنون از جاهای دیدنی کویر مصر به حساب می‌آید. چال‌ها، مناطقی هستند که نسبت به مناطق اطراف خود دارای ارتفاع کمتری بوده و حالت فرورفتگی در زمین ایجاد کرده‌اند. جاذبه چال سلکنون هم فرورفتگی جالب و زیبا دارد که تپه‌های شنی دور آن را احاطه کرده‌ و منظره جالبی به وجود آورده‌اند.

برای بازدید از چال سلکنون باید از روستای مصر به سمت شمال بروید و پس از روستای فرحزاد، دو راهی چال سلکنون را ادامه دهید تا به دو راهی دیگری برسید که مسیر شمالی، شما را به چال سلکنون و مسیر شمال شرقی به دریاچه نمک سلکنون، تخت عروس و تخت عباسی می‌رساند. گفته می‌شود این چال‌ها به دلیل سیلی که در روزگار گذشته آمده ایجاد شده‌اند و نام آن‌ها نیز به همین خاطر سیل کنون گذاشته شده است که بعدها به سلکنون تغییر پیدا کرده است.

تخت عروس

هر چه در اینجا پیشتر می‌رویم بیشتر به این اعتقاد پیدا می‌کنیم که زیبایی‌های کویر حد و حصری ندارد. جایی مثل تخت عروس که از زیباترین مناطق کویری ایران به حساب می‌آید شما را به مجذوب خود می‌سازد. با رفتن به اینجا از بالای آن می‌توانید تپه‌های شن روان، چال سلکنون، روستای مصر، تخت شور و در صورت مساعد بودن هوا، باتلاق‌های کویر مرکزی و کوه‌های دامغان را مشاهده کرد. چیزی مثل قسمت‌های بلندی در شهرها که به آن بام شهر می‌گویند.

دیوار‌های شرقی و نیمه شمالی تخت عروس به دلیل فرسایش به شکل پلکانی درآمده‌اند‌ و منظره‌ حیرت‌انگیزی ایجاد کرده‌اند تا چشمان بیننده را به سمت خود بکشاند. با بادهای شدیدی که اینجا می‌وزد، سنگ‌ریزه‌های زیادی در بالای تخت قرار گرفته است. اهالی کویری به مناطق زیبا لقب عروس داده‌اند و چشم‌انداز زیبای بالای این تخت، علت نام‌گذاری اینجا به تخت عروس است. پاداش بالا رفتن از اینجا، نشستن بروی تخت عروس و چشم‌انداز رویایی است که شاید فقط در فیلم‌ها دیده باشید.

بافت قدیمی و قلعه بیاضه

قلعه بیاضه

روستای بیاضه با بافت زیبای خود همیشه به‌ عنوان جاذبه‌ای کویری برای گردشگران جالب‌توجه است. این روستا در بخش کویری اصفهان در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی خور و بیابانک قرار گرفته است. روستای بیاضه تا روستای مصر حدود یک ساعت و نیم فاصله دارد. علاوه بر بافت دلنشین خانه‌ها، آثار تاریخی و نخلستان‌های اینجا بیشترین چیزی است که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. ناصرخسرو در سفرنامه خود، به قلعه تاریخی بیاضه با بیش از هزار سال قدمت و معماری بناهای عصر ساسانی اشاره کرده است. بعد از تماشای قلعه، قدم ‌زدن در نخلستان‌های سربه‌فلک‌کشیده نیز لذت‌بخش و رؤیایی است.

چهارباغ عباسی اصفهان
ادامه مطلب

دریاچه نمک کویر مصر

دریاچه نمک کویر مصر

یکی نقاط زیبا و شگفت‌انگیز کویر ایران، دریاچه نمک خور و بیابانک است که به‌ عنوان دریاچة کویر مصر نیز بین گردشگران شهرت دارد. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچة نمکی کشور محسوب می‌شود و از منابع مهم مادة معدنی پتاس در جهان نیز به شمار می‌رود. این دریاچه نمک فصلی است و حدود ۲۰۰۰ کیلومتر وسعت دارد.

پلی‌گون‌ها همان اشکال چند ضلعی هستند که شما را به یاد کندوی عسل می‌اندازند؛ اما برعکس، اینجا خبری از شیرینی عسل نیست و فقط مزه شوری حس می‌شود. این دریاچه پوشیده از اشکال پنج‌ضلعی نمک است که به ‌دلیل اختلاف زیاد درجه حرارت روز و شب و همچنین شکسته شدن لایه نمک سطحی، رطوبت از لایه‌های زیرین خارج شده و این اشکال نمکی بسیار زیبا ظاهر شده است.

اختلاف دما در فصل‌ها و شب و روز، رنگ این اشکال را تغییر می‌دهد به‌طوری‌که در تابستان رنگ روشن و زمستان رنگ تیره‌تر به خود می‌گیرند. ویژگی‌ دیگر این دریاچه، عمق کم، نمک آن نسبت به سایر دریاچه‌های نمکی است؛ طوری که عمق آن به ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد. حرکت مادام سفره‌های آب شور زیرزمینی و لجن‌های سیاه لایه‌های زیرین؛ مانع شکل‌گیری و تراکم پلتفرم‌های نمکی می‌شود.

دریاچه نمک مثل کویر آب‌وهوای گرم و خشکی دارد و میزان بارندگی در آن حدود ۲۰ میلی‌متر در سال است. اینجا دمای هوا در گرم‌ترین زمان به ۵۵ درجه و در سرد‌ترین زمان به حدود ۲۵ درجه می‌رسد. موقع بارندگی با وارد شدن سیلاب‌های اطراف، سطح دریاچه را آب می‌گیرد. آب‌هایی که وارد دریاچه می‌شوند، به دلیل شوری کویرهای اطراف، مملو از نمک هستند که در اثر دمای بالای هوا به‌سرعت تبخیر می‌شوند و نمک آن‌ها در دریاچه به جا می‌ماند تا صحنه‌ای زیبا و باشکوه بسازد.

امروزه با حفر کانال‌هایی در این منطقه، آب‌های شور را به حوضچه‌های تبخیر، انتقال می‌دهند و در کارخانة پتاس ترکیب‌های مهم از آن خارج می‌شود. غیر از پتاس، ۱۶ نوع مادة دیگر از این نمک‌ها به دست می‌آید؛ از جملة آن‌ها نمک صنعتی، نمک طعام، نمک طبی، نمک شست‌و‌شو و منیزیم را می‌توان نام برد.

اگر قصد بازدید از اینجا را دارید باید بدانید، زمین‌های اطراف دریاچه در قسمت‌های غربی، شرقی و شمالی به‌شدت باتلاقی هستند و چسبندگی زیادی دارند. همچنین در قسمت‌های جنوبی به‌صورت زمین‌‌های پف کرده درآمده‌اند؛ توصیه می‌شود، برای بازدید از اینجا حتما از  شخصی به‌عنوان راهنما کمک بگیرید. بهترین مسیر دسترسی به دریاچه نمک کویر مصر، جاده‌ آسفالتة شهرستان خور به طبس است که پس از طی کردن مسافت ۵۰ کیلومتری، به قسمت جنوبی دریاچه می‌رسید.

رمل‌ ها و نیزارهای کویر مصر

رمل‌ها و نیزارهای کویر مصر

مگر می‌شود این همه راه تا قلب طلایی کویری ایران آمده باشید و به دیدن رمل‌ها نروید. رمل‌ها از جاذبه‌های دیدنی و بی‌نظیر کویر مصر هستند که دیدن وسعت شکل‌های خاص و ماسه‌ای آن‌ها شما را به سکوت و سکون وا‌دار می‌کند. اینجا باید کفش‌ها را دربیاورید تا کف پاهایتان گرمای لذت‌بخش روی ماسه‌ها را به تنتان بکشاند. قدم اول را که برمی‌دارید نرمی شن و ماسه پوستتان را نوازش می‌کند و به رفتن ادامه می‌دهید.

یکی دیگر از دیدنی‌های اطراف این جاذبه نیزارها هستند. این نیزارها در فاصله ۶ کیلومتری این روستا قرار دارند و چشم‌انداز بی‌نظیر آن‌ها، ناخودآگاه مهمان لنز دوربین شما می‌شود. ترکیب نیزار با پس‌زمینه شنزار عکسی رؤیایی از طبیعت کویر به شما می‌دهد.

از دیدنی‌های دیگر اینجا منطقه می‌توان به کویر طبقه واقع در ۵۰ کیلومتری جاده خور طبس، روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان بیدستان، جاده آفرود ابراهیم زهرا، ریگ کله و تخت عباسی اشاره کرد.

اقامت در کویر مصر

احتمالاً با تصوری که از کویر و مناطق دیدنی غیرمسکونی آن در ذهنتان هست نگران بخش اقامت سفر خود باشید. خوشبختانه هتل های کویر مصر نیاز مسافرانی که اینجا را برای گردش انتخاب کرده‌اند مرتفع ساخته است. مکان‌هایی مثل اقامتگاه بوم گردی گندمزار کویر مصر در نزدیکی این جاذبه زیبا محیطی فراهم ساخته تا با خیال آسوده به تفریح و گردش در کویر مصر بپردازید.

اقامتگاه بوم گردی گندمزار کویر مصر

اقامتگاه بوم گردی گندمزار کویر مصر

این اقامتگاه در ۵۸ کیلومتری شمال شهرستان خور و بیابانک در روستای فرحزاد واقع شده است. اقامتگاه بوم گردی گندمزار کویر مصر فاصله‌ای در حدود ۳.۵ کیلومتر تا جاذبه کویر مصر دارد که موقعیت بسیار خوبی برای استراحت بعد از تفریح روزانه شما فراهم کرده است.

اقامتگاه بوم گردی گندمزار کویر مصر در سال ۱۳۹۵ به‌عنوان امکانی برای اقامت مسافران شروع به کار کرده است. اینجا قبلاً به عنوان مدرسه استفاده می‌شده که با تغییراتی، کاربری آن به اقامتگاه تغییر کرده است. برای رفتن به این اقامتگاه باید مسیری در حدود ۴ کیلومتر از طریق جاده خاکی طی شود.

سخن آخر

کویر از آن جاذبه‌های گردشگری است که باطنش بیشتر شما را جذب می‌کند. آرامشی که کویر مصر به شما می‌دهد را با هیچ‌چیز نمی‌توان عوض کرد و جالب اینکه محیطی چون اینجا با سادگی و خاکی بودن خود و مردمش با هیچ جای دیگری قابل قیاس نیست.

کجای دنیا می‌شود زیر گنبد آسمان دراز کشید و رقص ستارگان را به این زیبایی تماشا کرد. در کویر ورزنه اصفهان و سایر کویرهای ایران آسمان آن‌قدر پاک و بی غبار است که حس می‌کنید می‌توانید دستتان را دراز کنید و ستاره‌ای برچینید. محال ممکن است درگیر حس و حال نابی که کویر مصر به مهمانانش هدیه می‌کند نشوید و سرسری از آن بگذرید.

از کویر جز پاکی و زیبایی انتظاری نیست پس بهتر است همان‌طور که بوده آن را رها کنیم و با ناملایمتی آلوده نکنیم. آخرین تصویر ثبت شده از کویر در کنج ذهنمان غروب زیبا بر روی شن‌های طلایی است. آفتاب داغی که تا حالا ما را با بازی سایه‌هایش بر روی صافی ماسه‌ها سرگرم می‌کرد، حالا با سرخی غروبش لذتی ناتمام به روحمان می‌بخشد تا روز را به پایان ببریم.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر