×

تفاوت های کلاس های مختلف هواپیمایی 1

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۳۰
دسته بندی حمل و نقل
تفاوت های کلاس های مختلف هواپیمایی 1
افرادی که اهل سیر و سفر هستند معمولا وسایل نقلیه ی متفاوتی را بدین منظور انتخاب می کنند. یکی از این وسایل که مخصوصا برای سفرهای طولانی مناسب است هواپیماست. زمانی که هدف فقط رسیدن به مقصد باشد طی مسافت های طولانی در عرض چند دقیقه بسیار لذت بخش است. امروزه عده زیادی هستند که با هواپیما سفر می کنند اما گاها پیش می آید که بلیط مربوط به یک مسیر ثابت را با قیمت های متفاوتی خریداری می کنند و همیشه این سوال در ذهنشان وجود دارد که چه قانونی بر تعیین نرخ بلیط ها حاکم است و این نرخ به چه عواملی بستگی دارد و چگونه می توانند تفاوت بین بلیط ها را درک کنند. شاید اصطلاح کلاس های هواپیمایی را شنیده باشید اما اطلاعات چندانی راجع به آنها نداشته باشید. امروز قصد داریم شما را با انواع این کلاس ها و کدهای مرتبط با آنها اشنا کنیم تا زین پس با آگاهی بیشتری نسبت به رزرو و خرید بلیط هواپیمایی خود اقدام کنید و از این بابت رضایت خاطر داشته باشید.
هواپیما
یکی از شهرهایی که برای سفر به آن معمولا از هواپیما استفاده می شود جزیره ی دیدنی کیش است. برای رزرو هتل در کیش می توانید وارد سایت ایران هتل آنلاین شوید و نه تنها لیست هتل های کیش بلکه هتل های مربوط به هر شهر دیگری را نیز که بخواهید تنها ظرف چند دقیقه با هم مقایسه کرده و هتل مورد نظر خود را بیابید.
هواپیما
معرفی کلی
اگر اهل سفر با هواپیما هستید و برای رفتن به نقاط مختلف ایران یا جهان از این وسیله ی نقلیه استفاده می کنید بهتر است کلاس های آن را بشناسید. شناخت کلاس ‌های مختلف هواپیما می تواند تا حد زیادی به شما در انتخاب بلیط مناسب کمک کند تا در مقابل هزینه ای که می کنید از رضایت خاطر بالایی برخوردار باشید و سفری به یادماندنی و آرام بخش را تجربه کنید.
هواپیما
امروزه هر یک از شرکت های هواپیمایی با توجه به روش های خاص و البته پیچیده ای که دارند قیمت بلیط های سفر با هواپیما از طریق شرکت خود را تعیین می کنند. این قیمت ها معمولا با توجه به اینکه فرد در کدام قسمت از هواپیما بنشیند مشخص می شود اما علاوه بر مکان نشستن مسافر عوامل دیگری نیز در این تعیین قیمت تاثیر دارد. این روش ها پیچیده و گاهی اوقات چندان قابل درک و منطقی نمی باشد. در واقع شرکت های هواپیمایی در هر پروازی که دارند بلیط های خود را با قیمت های مختلف در قالب کلاس های متفاوت هواپیمایی می فروشند و برای این تعیین قیمت اصول خاص خود را به کار می برند. امروزه تعیین این کلاس ها یکی از روش‌ های رایج کسب درآمد برای شرکت ‌های هواپیمایی به شمار می رود.
هواپیما
در انتخاب کلاس هواپیمایی بایستی شناخت مناسبی از آن داشت تا بتوان بلیط مورد نظر خود را با بهترین قیمت تهیه کرد. نکته ی دیگری که در انتخاب بلیط از اهمیت بالایی برخوردار است اینکه متقاضی باید از اعتبار شرکت هواپیمایی که به عنوان فروشنده ی بلیط با او وارد معامله می شود اطمینان داشته باشد. نکته ی جالبی که در مورد کلاس های مختلف هواپیمایی وجود دارد اینکه تعیین کلاس ‌های هواپیمایی شامل اقتصادی (اکونومی)، تجاری (بیزینس) و فرست تا حد زیادی پیچیده است به طوری که درک منطق آن حتی برای افرادی که بارها با هواپیما سفر کرده و از این کلاس های هواپیمایی بهره برده اند و حتی برای خدمه ی هواپیما نیز کار راحتی نیست و نمی توانند تفاوت بین آنها را به طور واضح تشخیص دهند.
هواپیما
در واقع برای هر کلاس یک کد در نظر گرفته می شود که خواندن آن کار دشواری است. این دشواری زمانی بیشتر می شود که هر یک از شرکت ‌های هواپیمایی کدهای خاص خود را برای کدبندی کلاس های مختلف هواپیمایی لحاظ می کنند. البته معمولا تمام شرکت ‌های هواپیمایی از یک سری کد مشترک هم استفاده می کنند. این کدهای مشترک می‌توانند شما را در انتخاب بلیط مورد نظرتان یاری کنند. در ادامه به توضیح برخی از این کدها می‌ پردازیم تا از این به بعد بتوانید مفهوم کد اصل نرخ (fare basis code) را درک کنید.
هواپیما
کلاس ‌های مختلف هواپیمایی
در تعریف کلاس های مختلف هواپیمایی می توان گفت هر یک از صندلی‌ های یک هواپیما به گروه ‌های مختلفی تقسیم می شوند که قیمت‌ های متفاوتی دارند و از مشخصات خاصی بهره می برند. به هر یک از این گروه ها یک کلاس گفته می شود. تعیین کلاس ها و اینکه یک صندلی به کدام کلاس تعلق می گیرد توسط مسئولان شرکت هواپیمایی مشخص می شود. اقدامی که در این باره صورت می گیرد اختصاص کد به کلاس هاست. این در حالی است که احتمال دارد شرکت های مختلف کلاس بندی متفاوتی برای صندلی های یک هواپیما در یک پرواز واحد در نظر بگیرند. پس برخی از کدهای مربوط به کلاس‌ های هواپیمایی در بین تمام شرکت‌ های هواپیمایی یکسان است اما برخی دیگر از آن‌ ها در شرکت های هواپیمایی مختلف متفاوت هستند. لازم به ذکر است هر کد یک حرف یا تعدادی از حروف است که معنای خاصی دارد. این کدها همان کد اصل نرخ است.
هواپیما
کدهای مشترک هواپیمایی
از جمله کد یا حرف هایی که تقریبا در بین تمام شرکت ‌های هواپیمایی مشترک است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
Y: کلاس اقتصادی با امکان استرداد وجه کامل.
J: کلاس بیزینس با امکان استرداد وجه کامل.
F : فرست کلاس با امکان استرداد وجه کامل.
توجه داشته باشید که «با امکان استرداد وجه کامل» به این معناست که اگر مسافر به هر دلیلی بلیط خود را کنسل کند می تواند مبلغی را که بابت آن پرداخت کرده است از طرف شرکت هواپیمایی به طور تمام و کمال دریافت کند.
هواپیما
سیستم‌ های رزرو بلیط هواپیما و آژانس‌ های مسافرتی هر یک از صندلی‌ های هواپیما را در یکی از این کلاس های هواپیمایی قرار داده و قیمتی برای آن تعیین می کنند و بلیط صندلی را طبق این قیمت به مسافران می فروشند. پس هر زمان به سایت رزرو بلیط یا وب سایت یک آژانس مسافرتی مراجعه کردید می توانید تعداد صندلی ‌های باقیمانده ای را که هنوز توسط هیچ فردی رزرو نشده بر اساس این کلاس ‌ها مشاهده بفرمایید.
به عنوان یک مثال کد F3 A2 P6 J1 R0 D2 I5 Y1 B3 H2 M7 K9 L3 V4 S6 N2 Q1 O5 را در نظر بگیرید. در این ;n می‌ توانید تعداد صندلی‌ های باقیمانده تا این لحظه را مشاهده بفرمایید. اعدادی که در کنار حروف قرار دارند، تعداد بلیط ‌های باقی ‌مانده در کلاس مربوط به آن حرف را نشان می دهند. حروف F، A و P نشان‌ دهنده ی فرست کلاس، حروفJ ،R وD نشان‌ دهنده ی کلاس بیزینس و حروفY ، B، H، M، K، L، V، S، N، Q و O نشان ‌دهنده ی کلاس اقتصادی هستند. لازم به ذکر است صندلی هایی که متعلق به دو کلاس O و Q می باشند ارزان‌ ترین بلیط‌ هواپیما در کلاس اقتصادی را به خود اختصاص می دهند.
هواپیما
در سفر با هواپیما باید به این نکته توجه داشته باشید که در برخی از شرکت‌ های هواپیمایی بلیط های ارزانی که از تخفیفات خوبی بهره مند شده اند شامل برخی از خدمات نمی باشند. از جمله ی این خدمات می توان به استرداد وجه کامل بلیط، اعمال تغییر در بلیط، خدمات مرتبط با میزان بار مجاز برای هر مسافر، سرویس Frequent Flyer Miles (سرویسی که با دریافت آن مسافر می ‌تواند پس از یک یا چند مسافرت، یک مسافرت رایگان با مسافتی مشخص داشته باشد) و ... اشاره کرد. از طرفی ممکن است قیمت یک بلیط در یک روز با قیمت آن در روز بعد متفاوت باشد. یکی از دلایل این امر می تواند فروش بالای بلیط مورد نظر در روز قبل بوده باشد.
کد اصل نرخ
هر کلاس هواپیمایی دارای یک کد اصل نرخ است که با توجه به نوع کلاس مشخص می شود. این کد یک نوع کد الفای عددی است. مسئولان سیستم ‌های رزرو بلیط و آژانس ‌های مسافراتی می توانند با مشاهده ی کدهای اصل نرخ مربوط به هر کلاس، تمام اطلاعاتی را که نیاز دارند به دست آورند. مثلا حرف E به عنوان نمادی از نرخ ‌های مخصوص (Excursion Fare) نشان می دهد که نرخ بلیط با توجه به محدودیت در مدت سفر تعیین شده است، این بلیط معمولا برای سفرهای بیشتر از سه روز و کمتر از یک ماه صادر می ‌شود.

جالب است بدانید کد اصل نرخ می ‌تواند حاوی اطلاعاتی مانند امکان یا عدم امکان استرداد وجه بلیط، یک طرفه یا دو طرفه بودن بلیط، نام مبدا یا مقصد بلیط، امکان یا عدم امکان ترکیب بلیط با سایر کلاس ‌های هواپیمایی، فصل بلیط (فصل‌ شلوغ یا خلوت)، حداقل زمانی که مسافر فرصت دارد بلیط را از قبل رزرو کند و ... باشد. پس یک فرد آشنا با این کدهای اصل نرخ می تواند در همان نگاه اول به بلیط اطلاعات کاملی از آن را به دست آورد و آگاهانه به رزرو آن بپردازد.
برای مثال چنانچه کد اصل نرخ WH4LNR بر یک بلیط درج شده می باشد می توان اطلاعات زیر را از آن دریافت کرد:
W : بلیط متعلق به یک کلاس اقتصادی است.
H : این بلیط مختص فصل های شلوغ سفر یا اصطلاحا ایام پیک (High Season) است.
4: رزرو بلیط هواپیمایی حداقل 4 روز قبل از پرواز الزامی است.
L : بلیط متعلق به یک پرواز طولانی ‌مدت است.
NR (Non-refundable): وجه بلیط غیرقابل استرداد است (R: مکان استرداد وجه بلیط وجود دارد).
این تنها یک نمونه از کد اصل نرخ است. رمزگشایی کدهای اصل نرخ متفاوت به اطلاعات تخصصی خاصی احتیاج دارد. معمولا متخصصان شرکت‌ های هواپیمایی این اطلاعات را به طور کامل دارا هستند. البته ممکن است نحوه ی کدگذاری شرکت ‌های هواپیمایی مختلف متفاوت باشد اما در نهایت از تمام کدها یک سری اطلاعات مشخص قابل برداشت خواهد بود.
هواپیما
معمولا افرادی که با نام کلاس‌ های هواپیمایی آشنایی دارند، برای نشان دادن آنها از چهار کد زیر استفاده می‌ کنند:
Y: کلاس اقتصادی
W: کلاس اقتصادی درجه یک
J: کلاس تجاری یا بیزینس کلاس
F: فرست کلاس
این در حالی است که گاهی اوقات یک سری بلیط با عنوان بلیط های تشویقی از طرف شرکت ‌های هواپیمایی به مسافران شرکت داده می ‌شود که یکی از کدهای زیر بر آن درج شده است:
X: بلیط رایگان اقتصادی
I: بلیط رایگان تجاری
O: بلیط رایگان فرست کلاس
معمولا افرادی که این نوع بلیط را رزرو می ‌کنند کسانی هستند که بارها با هواپیما سفر کرده و انتظار می رود با این حروف آشنایی داشته باشند. در ادامه با کدهای مربوط به کلاس های هواپیمایی که به افراد خاص تعلق دارند اشنا می شوید:
R: مختص به سوئیت ‌های بسیار مجلل هواپیماهای ایرباس A380 شرکت‌ های هواپیمایی سنگاپور.
RU: مختص به شرکت هواپیمایی دلتا (Delta) برای ارتقا رایگان کلاس هواپیمایی به یک کلاس بالاتر.
CB: در این کلاس یک صندلی جداگانه به بارها اختصاص داده می ‌شود.
P: مختص به سوئیت های‌ مجلل رزیدِنست (Residence) هواپیمای ایرباس A380 شرکت هواپیمایی اتحاد (Etihad) .
F: مختص به نوزادان. قیمت این کلاس تنها ۱۰ درصد کلاس بزرگسالان است.
CH: مختص به کودکان. قیمت این کلاس بین ۰ تا ۵۰ درصد کمتر از کلاس بزرگسالان است.
CL: مختص روحانیون
DP: مختص دیپلمات ‌ها
PG: مختص زائران
YGA: نوعی کلاس نظامی که معمولا برای سفرهای کاری استفاده می ‌شود.

مزایای اشنایی با کد اصل نرخ
چنانچه بتوانید معنی کدهای اصل نرخ را درک کنید می توانید از اختصاص خدمت Frequent Flyer Miles به خود مطلع شوید. این مورد زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که بخواهید با یک شرکت هواپیمایی دیگر که با شرکت هواپیمایی همیشگی شما مشارکت دارد سفر کنید. دیگر اینکه می‌توانید بفمید آیا امکان تغییر کلاس بلیط شما به کلاس بالاتر وجود دارد یا نه و این کار به صورت رایگان انجام می شود یا نه. در مواردی که ایجاد تغییرات در بلیط لازم باشد آیا باید بابت این تغییرات پولی پرداخت کنید یا نه و یا اینکه در صورت کنسلی می توانید وجه پرداختی خود را دریافت کنید یا نه. اینها تنها چند مورد محدود از مزایای آشنایی با کد اصل نرخ و کلاس های هواپیمایی است.