لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> طبیعت >> باغ وحش ها چگونه در طول آتش سوزی ها از حیوانات حفاظت کرده و آنها را تخلیه می کنند
باغ وحش ها چگونه در طول آتش سوزی ها از حیوانات حفاظت کرده و آنها را تخلیه می کنند

باغ وحش ها چگونه در طول آتش سوزی ها از حیوانات حفاظت کرده و آنها را تخلیه می کنند

از آنجا که بیش از پیش شاهد آتش سوزی در کشورهای غربی هستیم، باغ وحش ها باید برای این گونه فجایع آمادگی داشته باشند. اگر در فصل تابستان به فکر مسافرت هستید و قصد رزرو هتل در اصفهان را دارید، به وبسایت ایران هتل آنلاین مراجعه کنید و با رزرو هتل عباسی اصفهان، خاطره ای خوش برای خود رقم بزنید.

در ساعات اولیه روز جمعه، آتش سوزی کوچکی در نزدیکی باغ وحش لس آنجلس شروع شد. آتش سوزی 9 نوامبر آغاز شد و آتش نشانان کالیفرنیای جنوبی همان موقع در حال خاموش کردن شعله های آتشی بودند که در تاریخ سابقه نداشته است. در شمال شرقی لس آنجلس، آتش سوزی وولسی در ساعات اولیه همان روز از آزادراه 101 عبور کرده بود و داشت مناطق جنوبی را می سوزاند. این آتش سوزی تنها هفت ساعت بعد، می-توانست از مالیبو رد شود و به ساحل برسد و تنها ویرانه های جزغاله شده به جای بگذارد.
گریفث پارک در زمینی به مساحت 4210 جریب در شمال شرقی لس آنجلس واقع شده است و دربردارنده باغ وحش و باغ گیاهشناسی این شهر و میزبان بیش از 1400 نوع پستاندار، پرنده، دوزیست و خزنده است که بسیاری از آنها از گونه های در معرض انقراض هستند. در پشت این پارک سرسبز، تپه هایی پوشیده از بوته ها و بیشه زارهاست که در طول فصول خشک به شدت خشک شده اند و پر از علف هایی است که در پایان تابستان به شدت خشک میشوند و تبدیل به دسته های از پوشال های زرد و شکننده می شوند (همین بوته ها و علف ها تپه های طلایی معروف کالیفرنیا هستند).
از آنجا که گرمایش جهانی باعث افزایش تعداد آتش سوزی ها، سیل ها و طوفان ها شده است، باغ وحش ها در سراسر کشور در حال ارائه کردن برنامه هایشان برای حفاظت از حیواناتشان در برابر این حوادث هستند. جولی برنس، مدیر بخش مراقبت و سلامت در باغ وحش سانتا باربارا، می گوید که در طی پنج سال اخیر، شرایط اضطراری و آمادگی برای شرایط بحرانی یکی از داغ ترین موضوعات مورد بحث بوده است. او اضافه می کند: “زلزله خطری همیشگی است و همیشه درموردش بحث و گفتگو بوده است اما با تغییرات آب و هوایی، ما شاهد وقایع شدیدی در رابطه با آب و هوا هستیم و شاهد تاثیرات این اتفاقات هستیم.”
دکتر شوبرت، زیست شناس انستیتوی غیرانتفاعی Animal Welfare، می گوید: از سال 2005 و با وقوع طوفان کاترینا، بحث درمورد فجایع طبیعی و حیوانات و نیاز به برنامه برای شرایط غیرمترقبه شروع شد. اول درباره حیوانات خانگی بود ولی حیوانات باغ وحش و سایر حیوانات در بند را نیز شامل می شد.
با آتش سوزی های فجیع وسالیانه ای که در کالیفرنیا رخ داده است، برنامه ریزی برای رو در رویی با شرایط اضطراری در آتش سوزی ها در اولویت قرار گرفته اند.
برنامه ها و مانورها
آتش نشانی لس آنجلس در ساعت 7:10 صبح به جلوی در باغ وحش رسیده بود. این آتش نشانان نمی توانستند خود آتش را ببینند، ولی دودی که به آسمان بلند شده بود نشان میداد که تنها چند تپه از قسمت شمالی زمین های باغ وحش فاصله دارد و برای ماشین های آتش نشانی غیرقابل دسترسند. آتش نشانان با پای پیاده به سمت سرازیری راه افتادند.
در ساعت 7:16 صبح، کارکنان باغ وحش عملیات اضطراری را شروع کردند.
اتحادیه باغ وحش ها و آکواریوم ها نیاز به اعضای مجاز خودش دارد (که باغ وحش لس آنجلس یکی از اعضاست) تا رویه ای مکتوب برای آتش سوزی و همچنین سه مقوله اضطراری دیگر (آسیب دیدگی بازدیدکنندگان یا کارکنان، فرار حیوانات، و شرایط اضطراری محیط اطراف باغ وحش نظیر زلزله) داشته باشد.
کارکنان باغ وحش های مجاز باید هر سال برای هر یکی از موارد اضطراری حداقل در یکی از مانورهای شبیه ساز از پیش برنامه ریزی شده شرکت کنند.
آتش سوزی در جنگل
سخنگوی باغ وحش لس انجلس در روز چهارشنبه در مورد محدودیت زمانی صحبت کرد و حاضر نشد درباره رویه های واکنش سریع به مسائل اضطراری باغ وحش سخن بگوید ولی در ایمیلی خاطر نشان کرد که برنامه-های غیرمترقبه به صورت سالانه مورد بازبینی قرار می گیرند و اگر لازم باشد، به روز رسانی می شوند.
آپریل سوپرلاک، مدیر روابط عمومی، در اعلامیه ای از پیش نوشته شده، اعلام کرد که کارکنان باغ وحش کارهای پیشگیرانه نظیر زدودن بوته و علف ها، به کارگیری سیستم های آبپاش در سراسر باغ وحش، و قرار دادن کپسول های آتش نشانی در سراسر زمین های پارک که کارکنان طرز کار با آنها را یاد گرفته اند، انجام داده اند. مانورها به طور مرتب انجام می شوند و باعث می شوند تا کارکنان هنگام مواقع ضروری آماده ی محافظت از حیوانات، کارمندان و بازدیدکنندگان باشند.
اولویت بندی
بارنز می گوید: از آنجا که آتش سوزی جزء خطرات بالقوه در کالیفرنیای جنوبی است، باغ وحش سانتاباربارا بسته به شرایط محیط و چکونگی توسعه ی آتش سوزی، برنامه های مختلفی برای واکنش نشان دادن به این خطرات دارد.
زمانیکه آتش سوزی تاریخی توماس در سال 2017 در Ventura در جنوب سانتاباربارا رخ داد، کارکنان آماده تخلیه باغ وحش شدند. آنها جعبه های مخصوص انتقال را که در انبارها گذاشته بودند را درآوردند و آنها را در نمایشگاه حیوانات و محل های نگه داری حیوانات قرار دادند.
آتش سوزی در جنگل
باغ وحش لیستی از الویت ها دارد: حیواناتی که به شدت در معرض خطر هستند، برای برنامه های تولید مثل بسیار باارزش هستند، یا جزء حیوانات قرضی هستند که در باعث جذب بازدیدکننده می شود. در مواقع ضروری اول به این حیوانات رسیدگی می شود.
کرکس های کالیفرنیایی اولین حیواناتی بودند که چندین روز قبل از نزدیک شدن آتش به باغ وحش از آنجا تخلیه شدند. بارنز می گوید: این کرکس ها از لحاظ حفظاظت و بقایشان بسیار حائز اهمیت هستند و ما می-خواستیم اطمینان یابیم که این پرندگان در امنیت کامل بسر می برند. کرکس ها و چندین لاشخور بزرگ به باغ وحش لس انجلس فرستاده شدند. هر دوی این باغ وحش ها در برنامه ی بازگشت به حیاتی مشارکت دارند که کرکس های کالیفرنیایی را از لبه پرتگاه انقراض برگرداند.
تخلیه یا پناه دادن در محل؟
بارنز می گوید که کارکنان علاوه بر اولویت بندی حیوانات، باید در نظر داشته باشند که انتقال حیوانات تا چه اندازه عملی است و آیا حیوانات می توانند استرس در قفس بودن و جابجا شدن را تحمل کنند.
کرکس ها به راحتی قابل جابجا شدن هستند ولی زرافه ها و فیل ها نه چندان. این حیوانات مانند پرندگان یا پستانداران کوچک عادت به داخل قفس رفتن ندارند و جابجایی چنین حیوانات بزرگی بیشتر شبیه یک کابوس شبانه است، مخصوصا اگر قرار باشد با عجله صورت گیرد. بارنز می گوید: قفس ها و تریلرهایی که برای این کار لازمند، بسیار بزرگ هستند. به جای جابجایی، برنامه باغ وحش این است که این حیوانات بزرگ در داخل باغ وحش بمانند و کارکنان از آنها دفاع کنند.
اصلا اگر قبل از اینکه بتوانید حیوانات را جابجا کنید، آتش به باغ وحش رسید چه؟ بارنز می گوید: در این صورت ما حیوانات را در محلی از باغ وحش دور هم جمع می کنیم که بتوانیم از آنها در برابر آتش دفاع کنیم. ما آنها را به امن ترین ساختمان ها منتقل می کنیم (ساختمانهای بتنی، ساختمانهای سیمانی نسوز و فضاهایی که بتوانیم به راحتی در مقابل آتش از حیوانات دفاع کنیم).
آتش سوزی در جنگل
زمانیکه آتش سوزی توماس به شهر نزدیکتر شد، تخلیه اجباری مناطق انسانی و بسته شدن جاده ها باعث شد تا کارکنان باغ وحش برای رسیدن به محل کارشان دچار مشکل شوند. هوا دودآلودتر می شد. نوزاد مورچه-خواری که باید با شیشه شیر تغذیه می شد و نیاز به مراقبت دائمی داشت به باغ وحش Fresno فرستاده شد. تنها در طول یک شب، آتش 13 مایل گسترش یافت. کارکنان تعدادی از گوزن های شمالی که از کشور دیگری به امانت گرفته شده بودند، تخلیه کردند. حیوانات مرزعه ای را به اصطبل هایی در سالن نماش سانتاباربارا فرستاده شدند. حیوانات کوچک و پرندگان را داخل قفسه های قابل حملی گذاشتند و آنها را در ساختمان هایی با بهترین سیستم های تهویه هوا نگهداری کردند تا اگر نیاز شد، آنها را سوار کامیون کنند و به سلامت به سایر باغ وحش ها برسانند. کارکنان این قفس ها را در محل نگهداری قرار دادند و برای هر کدام از آنها برنامه ای خاص داشتند. درصورت نیاز، حیوانات خطرناک به باغ وحش سن دیگو فرستاده می شدند.
گروهی از کارکنان شب در باغ وحش ماندند تا اگر اوضاع وخیم تر شد، آماده باشند. روبرو شدن با شعله های آتش تنها خطری نبود که آنها باید با آن روبرو می شدند. بارنز می گوید: تمام حیوانات و حتی انسان ها در معرض آسیب دیدگی و مرگ در اثر استنشاق دود هستند.گرمای شدید می تواند به سیستم تنفسی نیز آسیب برساند. حتی اگر حیوانات از آتش و دود محافظت شوند، هنوز خطر سوختن در اثر تماس با سطح داغ قفس یا حصار وجود دارد.
هر چیزی ممکن است
بر اساس سایت رسمی اتحادیه باغ وحش ها و آکواریوم ها، این اتحادیه یک رکورد ثبت شده و قابل اثبات در زمینه ی اجرایی کردن استانداردهایش دارد و تمام موسسات عضو این اتحادیه باید تمامی مراحل اعتباربخشی را هر پنج سال یکبار تکرار کنند. (روابط عمومی این اتحادیه تا بعداز ظهر پنجشنبه به تماس های تلفنی و ایمیلی ما پاسخی نداد تا اظهار نظر کند).
با این وجود، تمام باغ وحش ها تاییدیه ی این اتحادیه را ندارند. و حتی برای چنین باغ وحش هایی نیز نظارت-هایی برای برنامه هایی واکنش به شرایط اضطراری وجود دارد.
در دسامبر 2012، وزارت کشاورزی ایالات متحده قوانین مرتبط به رفاه حیوانات را اصلاح کرد تا باغ وحش ها ( و سایر نهادهایی که حیوانات را به نمایش می گذارند) ملزم به اجرای “برنامه ریزی برای شرایط غیرمترقبه” و ” آموزش به کارکنان” شوند.
دیجی شوبرت، زیست شناس حیات وحش، معتقد است که قوانین به طرز آشکاری ناکافی هستند. او خاطر نشان می کند که دستگاههای اجرایی الزامی برای ثبت کردن برنامه هایشان جهت بررسی ندارند یا سرویس بازرسی سلامت حیوانات و گیاهان نیز بعد از حادثه ها، میزان کارایی این برنامه ها را ارزیابی نمی کند. در حقیقت، هر چیزی ممکن است.
مورچه خوار درمانی
تیم آتش نشانی لس آنجلس در ساعت 7:53 دقیقه صبح، محل آتش سوزی در پارک گریفث را تیشخیص داد و تخمین زد که مساحت آتش دو یا سه جریب باشد. خوشبختانه، در این منطقه خبری از بادهای وحشی سانتا آنا که باعث گسترش آتش در مناطق دیگر جنوب کالیفرنیا شده بود، نبود. با این وجود، ماشین های آتش نشانی به دلیل نوع زمین منطقه نمی توانستند به محل آتش سوزی برسند.
کارکنان باغ وحش پرندگان دست آموز و تعدادی از میمون های کوچک را به پارکینگ انتقال دادند، زیرا دود آتش کمتری به آنجا راه می یافت. همچنین، سراشیبی تپه ها را پاکسازی کردند تا از مشتعل شدن آنها توسط خاکسترهای آتش جلوگیری کنند. تا سال 9:29 صبح، آتش به 30 جریب گسترش یافت. بیش از 125 آتش نشان در حال فعالیت بودند تا آتش را کنترل کنند و هواپیماهای آبپاش نیز برفراز آسمان در حال فعالیت بودند. در ساعت 10:24، آتش نشانان جلوی گسترش آتش را گرفتند و تا ساعت 2 بعدازظهر، 60درصد محصور شده بود. خطر قریب الوقوع برطرف شده بود ولی آتش نشانان به همراه سه ماشین آتش نشانی در طول شب همان جا ماندند و مواظب بودند تا آتش مجددا شعله ور نشود.
در سال گذشته در سانتا باربارا، آتش سوزی توماس در نهایت در دو یا سه مایلی باغ وحش متوقف شد. کارکنان تا زمانیکه از وجود سدهای حفاظتی مطمئن نشدند، به شدت مراقب و هشیار بودند. در پایان، آنها مجبور شدند تنها چند حیوان را تخلیه کنند اما خودشان را برای بدتر از این آماده کرده بودند.
بازنز می گوید حیوانات به خوبی این شرایط را تحمل کردند. ولی آتش (و سیلاب گل وحشتناکی که بعدا راه افتاد) بار واقعا سنگینی بر دوش کارکنان گذاشت. برنامه های خطرات پیش بینی نشده این موارد را لحاظ نکرده بود: خستگی ناشی از تخلیه مدام کارکنان از خانه هایشان، سختی رسیدن به محل کار در منطقه حادثه، کار در شرایط بد هوا، مرگ تخریب در محل زندگی کارکنان.
در روز سال نو، نانسی همان بچه مورچه خوار، به باغ وحش بازگشت. بارنز می گوید: این بچه مورچه خوار از مادری متولد شد که توانایی پرورش یک بچه را داشت ولی دوقلو به دنیا آورده بود. پس نانسی با شیشه شیر و توسط کارکنان بزرگ شد و رفتاری بسیار دوستانه دارد و بغلی است. افرادی که غمگین هستند دوست دارند به باغ وحش بیایند و نانسی را بغل کنند. به خاطر همین، ما به شوخی می گوییم که نانسی برای کسانیکه نیاز به درمان دارند، مورچه خوار درمانی ارائه می کند.
در همین حال، بارنز و سایر کارکنان مراقبت از حیوانات و کارکنان بخش امنیت و ایمنی بر اساس درس هایی که از آتش سوزی توماس یاد گرفته اند، در حال ارتقای رویه های اضطراری در مورد آتش سوزی هستند. پس آنها برای زمانیکه آتش سوزی دیگری راه افتاد، آماده تر و کارآزموده تر هستند و دیگر به اما و اگر فکر نمی کنند.

باغ پرندگان کرمانشاه، نگینی در خاورمیانه
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر