×

در سفر مانند یک بومی غذا بخورید

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۱۲
دسته بندی غذا و خوراک
در سفر مانند یک بومی غذا بخورید
آیا دلتان می خواهد كه (هنگام سفر) مانند یك فرد بومی غذا بخورید؟ اول این مطلب را بخوانید. آنگاه شاید نظرتان عوض گردد

هیجان انگیزترین بخش سفر به یك كشور دیگر، غوطه وری در فرهنگ بومی آنجاست. مسافران از تجربه كردن نوع زندگی به طریقی دیگر و با مشاهده یا حتی مشاركت در رویه ها و سنت هایی كه به آنها عادت ندارند، لذت می برند. آنها دوست دارند كه در بازارهای روباز گردش كنند، از خیابان ها و كوچه ها گذر كنند و مهم تر از همه، غذاهایی را بخورند كه موقع برگشت به كشور خود دیگر خبری از آنها نخواهد بود. آنها دوست دارند غذاهایی را بخورند كه مردم بومی كشور مقصد می خورند. البته گاهی اوقات.
در حالی كه امریكایی ها به دلیل خوردن چیزهایی همانند روده كوچك خوك، پای قورباغه، جگر مرغ سوخاری و كنسرو گوشت خوك دارای شهرت هستند، بسیاری از ما فكر می كنیم كه این موضوعی عادی است، حتی اگر شخصاً خودمان آنها را نخورده باشیم. اما در برخی از مكان ها، مردم چیزهای عجیبی را در دهانشان می گذارند كه حقیقتاً با تصور من از نوع عادی غذا خوردن، قابل پذیرش نیست. آنچه كه در برخی از فرهنگ ها به عنوان غذای قابل خوردن تلقی می شود، حتی می تواند معده هایی را دچار مشكل كند كه از نظر هضم مواد غذایی خیلی خوب عمل می نمایند.
البته باید این را نیز عنوان كرد كه بیشتر غذاهای بومی، به خصوص غذاهای محلی كشورمان، طعم و بویی بسیار دلپذیر دارند، به عنوان مثال بسیاری از غذاهایی كه در شمال كشور طبخ می گردند،‌ طرفداران خاص خود را نیز پیدا می كنند، بنابراین با رزرو هتل های گیلان، می توانید با بسیاری از این غذاها آشنا شوید.
1. هاگیس - اسكاتلند
این غذا یك غذای سنتی شناخته شده در اسكاتلند است و تا جایی كه ندانید كه چه می خورید، غذایی بسیار خوشمزه به نظر می رسد. برای كسانی كه با این غذا آشنایی ندارند باید گفت كه، این غذا در داخل شكم یك گوسفند پخته می شود و هدف، هدر ندادن هیچ بخشی از بدن این حیوان است. حتی یك تكه.
قلب، شش ها و جگر با پیاز چرخ كرده و دیگر ادویه جات مخلوط شده و همراه با چربی و خون در داخل بدن جاسازی می گردد و سپس برای چند ساعت جوشانده می شود. این غذا را می توان در سوپرماركت ها یافت و شركت هایی وجود دارند كه این ماده غذایی را در درجه پایین تر با استفاده از شكم های مصنوعی تولید می كنند.
این غذا قرن ها قبل و در دوران قحطی پدیدار گشت، همان زمانی كه شهروندان گرسنه برای زنده ماندن هر چیزی را كه بر سر راهشان بود، می خوردند. اصلی ترین دلیل خوردن این غذا، عادت مردمان است و حتی پس از اتمام دوران قحطی هم به خوردن آن ادامه دادند.
همانطور كه گفته شد، غذاهای محلی خوشمزه ای در استان های مختلفی در كشورمان تهیه می گردند، برای نمونه می توانید با رزرو هتل جهانگردی سنندج، یكی از غذاهای معروف این شهر یعنی خورش ریواس را میل كرده و حتماً دستور پخت آن را از مردم محلی سوال كنید تا آن را به عنوان یك سوغاتی با خود به خانه برگردانید.
هاگیس - اسكاتلند
2. تونا آی بالز - ژاپن
گفته شده كه این غذا طعمی بسیار شبیه به ماهی مركب دارد. چشمان آن با چربی ماهی و ماهیچه هایی جدا شده احاطه شده است كه قرار است بهترین بخش این غذا باشد. تهیه اینها به آسانی و از طریق جوشاندنشان انجام می گیرد.
قفسه های خواروبار فروشی ها مملو از این غذا می باشند. به طور عمده این غذا را می توانید در رستوران های سوشی بیابید، اگرچه نیاز است كه به آرامی طبخ گردند و نبایستی آنها را به صورت خام خورد. دفعه بعد كه شب هنگام و خیلی دیر مشغول تماشای فیلم سینمایی بودید، ذرت بو داده را فراموش كنید و به جای آن یك كیسه از این خوردنی های كوچولو را بجوشانید.
تونا آی بالز - ژاپن
3. خاش - ارمنستان
این غذا كه در كشور ارمنستان توسعه یافته است، در حال حاضر در بسیاری از كشورهای شرقی اروپا و خاورمیانه مانند ایران، افغانستان، بوسنی، بلغارستان، تركیه، مغولستان و عراق تهیه می گردد. در اصل عقیده بر این بوده كه این غذا خواص درمانی داشته و پیشنهاد شده كه همراه با برخی از نوشیدنی ها مصرف گردد.
این یكی از آن غذاهایی است كه اگر حتی جرأت خوردنش را نیز داشته باشید، دلتان نخواهد خواست كه نگاهش كنید. هنگام ارائه غذا، خواهید دید كه سر یك گاو یا گوسفند به شما خیره شده است. خاش با استفاده از سر یا پاها یا هر دو قسمت حیوان مزبور تهیه می گردد. گاهی اوقات، بخش های دیگر مانند مغز یا شكم هم به آن اضافه می گردند. در گذشته های دور و در فصول زمستان از آن به عنوان غذایی برای آرامش یاد می شده است. امروزه، به دلیلی كه فقط برای افراد علاقه مند به این معجون عجیب و غریب آشكار است، از آن به عنوان یك خوراكی لذیذ و خوشمزه یاد می شود.
پاها برای مدت زمانی، در آب سرد خیسانده می شوند تا بوی بد آن گرفته شود و سپس تمام طول شب همراه با سر جوشانده می شود، بنابراین گوشت ها از استخوان جدا شده و یك آبگوشت به رنگ قهوه ای پررنگ ایجاد می گردد.
گفته شده كه خاش، در صورتی كه صبح ها میل شود، دارویی عالی برای رفع اثر سردرد و به هم خوردگی مزاج می باشد.
خاش - ارمنستان
4. سارسترومینگ - سوئد
شاه ماهی معروف دریای بالتیك برای جلوگیری از پوسیدگی، به مقدار زیادی، نمك اندود می شود. این غذای شدیداً تند معمولاً در فضای باز میل می شود تا از بروز بوی بد غیر قابل تحمل در فضای آشپزخانه یا اتاق غذاخوری ممانعت به عمل بیاید. برای اینكه بیشتر در مورد علت پایین بودن میزان جذابیت آن سخن گفته باشیم، این نكته را بدانید كه این غذا در داخل كنسرو ارائه می گردد.
پس از قرار دادن ماهی در شوراب به مدت یك روز كامل، در ظروف استوانه ای شكلی قرار داده می شوند و به مدت 24 ساعت در مقابل نور آفتاب قرار می گیرند. در بالای این ظروف به اندازه یك اینچ فضای خالی نگه داشته می شود تا به خاطر بروز فشار گازهای تخمیری ایجاد شده، منفجر نشود. آنگاه ماهی در مكانی سرد انبار می شود، اینجا همانجایی است كه به آرامی عمل تخمیر انجام می گیرد. با گذشت زمان و ادامه فرآیند، بوی ایجاد شده هم قوی تر می گردد.
كنسرو زمانی كه باز می شود در آب غوطه ور می گردد، و اغلب دور از افراد دیگر باز می شود. اگر یك كنسرو به مدت یك سال در دمای 68 درجه نگهداری گردد، شروع به متورم شدن و پف كردن می نماید. فقط زمانی كه كنسرو رفته رفته به مرز انفجار می رسد، بهترین زمان برای باز كردن محتاطانه آن است. پیشنهاد شده كه كسی كه قرار است كنسرو را باز كند، سرش را به طرف دیگر برگرداند تا گازها و آمونیاكی كه با فشار بسیار زیاد خارج می شود، منجر به حادثه نگردد. گفته شده كه این روش، بهترین روش برای خوردن آن است.
 سارسترومینگ - سوئد
5. سنچری اِگ - چین
این تخم مرغ ها واقعاً صدساله نیستند، ‌اما ممكن هم است كه باشند. یك تخم مرغ در داخل محلولی از خاك رس، لجن و آهك خام قرار داده شده و برای مدت چند ماه در آن نگهداری می گردد. در این مدت زرده تخم مرغ لزج شده و رنگ آن سبز تیره یا حتی سیاه می گردد. سفیده هم تبدیل به یك ماده ژله ای قهوه ای رنگ می شود.
سنچری اِگ - چین
به محض شكستن پوسته، بوی سولفور و آمونیاك بسیار شدیدی از آن خارج می شود، به طوری كه كسی نمی تواند از فاصله چند متری آن نیز عبور كند، چه برسد به اینكه فكر خوردن آن هم به ذهنش خطور نماید. اما مردم این كشور این غذا را می خورند. موضوع عجیب این است كه این تخم مرغ قرار است كه دقیقاً طعم تخم مرغ آبپز بدهد، و اینجاست كه این سوال پیش می آید كه، خُب، چرا خود تخم مرغ را به شیوه معمولی آبپز نمی كنند؟