لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> 25 مکان مهم جهان در معرض نابودی
25 مکان مهم جهان در معرض نابودی

25 مکان مهم جهان در معرض نابودی

بناهای تاریخی یادگاری از شکوه و عظمت دوران گذشته اند و بخاطر فرسودگی به مرمت و بازسازی نیاز دارند در غیر اینصورت نابود شده و اثری از آنها برجای نخواهد ماند. در گوشه و کنار ایران می توانید سایت های باستانی را مشاهده کنید؛ از اصفهان و میدان نقش جهان گرفته تا خوزستان و مهندسی باستانی سازه های آبی، ارگ علیشاه تبریز، و دیگر سایت های تاریخی، فراموش نکنید که در سایت ایران هتل آنلاین می توانید با تخفیف هتل های اصفهان، هتل های تبریز و دیگر شهرها را رزرو نمایید و سفری خوش با ما تجربه کنید. در ادامه به سایت های تاریخی جهان که در معرض نابودی قرار دارند اشاره می کنیم، با ما همراه باشید:
طبق گزارش فهرست دیده بان بناهای تاریخی جهان در سال 2020، برخی از سایت های تاریخی در معرض نابودی می باشند؛ فهرست 25 سایت ذکر شده که شامل کوتاماکو سرزمین باتاماریبا، بنین و توگو نیز می باشد. مردم باتاماریبا تنها در صورت بازسازی مکان های سنتی خود می توانند در خانه های تاریخی خود زندگی کنند.
طبق گزارش سی ان ان، آتش سوزی های اخیر موجب شده که کلیسای نوتردام پاریس رو به ویرانی قدم بگذارد؛ این بنای تاریخی شهرت جهانی دارد. بنای یادبود ملی بیرز ایرز در ایالت متحده امریکا نیز در معرض خطر است و حامیان این بنا معتقدند که برنامه های دولت فدرال موجب تهدید این سایت شده است؛ زمین های تحت حفاظت برای بومی های امریکایی مقدس می باشد و دولت فدرال در تلاش است از وسعت این زمین ها بکاهد.
ساخت و راه اندازی یک فرودگاه جدید در منطقه ی کوسکو، پرو، در نزدیکی ماچو پیچو موجب شده دره مقدس محافظت شده اینکاها در معرض نابودی قرار گیرد.

صندوق بناهای تاریخی جهان 25 مورد از مهم ترین سایت های تاریخی را به فهرست دیده بان بناهای تاریخی جهان در سال 2020 افزوده است این مکان ها همگی ارزش تاریخی داشته و میراث با ارزشی می باشند که در معرض خطر نابودی قرار دارند. این لیست هر ساله تغییر یافته و دیگر بناهای آسیب پذیر به آن اضافه می گردد.
بندیکت د مونتلور، مدیر ارشد اجرایی صندوق بناهای تاریخی جهان، معتقد است که ما قدر با ارزش ترین سایت ها و میراث به یادگار مانده از گذشته را نمی دانیم؛ اغلب تا زمانی که آنها در معرض خطر قرار نگیرند متوجه ارزش آنها نمی شویم و فراموش کرده ایم که این بناها در ساخت هویت ما به عنوان افراد، جوامع یا شهروند یک کشور چقدر مهم به شمار می روند.
25 سایت از میان فهرستی با بیش از 250 نامزد انتخاب شده است؛ این موارد به 836 مورد دیگر که از سال 1996 میلادی ثبت شده بودند اضافه می گردند. امریکن اکسپرس یک شرکت خدمات مالی بزرگ است که اسپانسر مالی صندوق بناهای تاریخی جهان می باشد و حامیان بناهای تاریخی برای اختصاص یک میلیون دلار توسط این شرکت رقابت می کنند. همچنین حامیان می توانند توسط صندوق بناهای تاریخی جهان و یا دیگر منابع این مبلغ را افزایش دهند. از سال 1996 میلادی تا کنون بیش از 110 میلیون دلار به سایت های محافظت شده اختصاص یافته است و دیگر منابع و صندوق ها تقریبا مبلغ 300 میلیون دلار برای مکان های حفاظت شده بخشیده اند.
ساختمان وول ورث در معرض خطر قرار دارد!
1683278839 826 25 مکان مهم جهان در معرض نابودی
ساختمان وول ورث سن آنتونیو یکی از برجسته ترین سایت ها در جنبش حقوق مدنی ایالت متحده امریکا محسوب می شود.
دیگر بناهای یادبود که در لیست دیده بان بناهای تاریخی جهان قرار دارند عبارتند از: زیارتگاه مام راشان در کشور عراق، یکی از زیارتگاه های یزیدی ها یا ایزدی ها که نابود شد؛ حکاکی های چشمگیر بر روی صخره های جزیره ی ایستر در پارک ملی راپا نوئی در سرزمین شیلی در خطر نابودی است؛ ساختمان وول ورث سن آنتونیو در ایالت متحده امریکا که بنای یادبود مهمی در جنبش حقوق مدنی آمریکایی آفریقایی ها در تگزاس است و به خاطر برنامه های توسعه مجدد و بازسازی در معرض نابودی قرار دارد.
طبق گفته ی مونتلور، مدیر عامل صندوق بناهای تاریخی جهان: ساختمان وول ورث سن آنتونیو برای نمونه یکی از اولین مکان هایی بود که در طول جنبش حقوق مدنی با صلح میزهای غذاخوری را برای رفع تبعیض نژادی به روی همه گشود، اما امروزه این خاطرات کم رنگ شده اند.
اختصاص 500 میلیون دلار برای محافظت از بناهای تاریخی
1683278839 494 25 مکان مهم جهان در معرض نابودی
صندوق بناهای تاریخی جهان در سال 1965 میلادی تاسیس شد و بیش از 600 پروژه را در 90 کشور جهان تامین مالی نموده است. دیده بان بناهای تاریخی جهان در سال 1995 میلادی و همزمان با سی امین سالگرد فعالیت صندوق بناهای تاریخی جهان راه اندازی شد؛ هدف این سازمان شناسایی و تامین حمایت از سایت های برجسته ای بود که در معرض بلایای طبیعی بوده، یا تحت درگیری های شدید، تنش های سیاسی و یا با گسترش شهرنشینی روبرو بوده اند.
صندوق بناهای تاریخی جهان بخشی از جامعه و سازمان هایی از سراسر جهان می باشد که در حال نجات، محافظت و مرمت از سایت های طبیعی و دست ساخته ی بشر است که دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی می باشند. چند نمونه از سازمان های دیگر این مجموعه عبارتند از لیست میراث جهانی در حال انقراض یونسکو و نشنال تراست ایالت متحده امریکا برای محافظت سالانه از مکان های تاریخی و فهرست 11 سایت تاریخی که بیشتر از مکان های دیگر در معرض نابودی قرار دارند.
فهرست دیده بان بناهای تاریخی جهان در سال 2020
1 – کوتاماکو ، سرزمین باتاماریبا، بنین و توگو (Koutammakou, Land of the Batammariba, Benin and Togo )
2 – کاخ انتاریو، کانادا (Ontario Place, Canada )
3 – پارک ملی راپا نوئی، شیلی (Rapa Nui National Park, Chile )
4 – کاخ الکسان، مصر (Alexan Palace, Egypt )
5 – کلیسای جامع نوتردام پاریس، فرانسه ( Notre-Dame de Paris, France)
6 – پارک ملی توشیتی، گرجستان (Tusheti National Park, Georgia)
7 – محله جینجربرد در پورتو پرنس، هائیتی (Gingerbread Neighborhood of Port-au-Prince, Haiti)
8 – سیستم های آبی تاریخی در دشت دکان، هند (Historic Water Systems of the Deccan Plateau, India)
9 – ورزشگاه سردار والبهای پاتل، هند (Sardar Vallabhbhai Patel Stadium, India)
10 – زیارتگاه مام راشان، عراق (Mam Rashan Shrine, Iraq)
11 – حمام ایناری یو، ژاپن (Inari-yu Bathhouse, Japan)
12 – ناحیه ایواماتسو، ژاپن (Iwamatsu District, Japan)
13 – کانال ناسیونال، مکزیک (Canal Nacional, Mexico)
14 – معبد چویجین لاما، مغولستان (Choijin Lama Temple, Mongolia)
15 – خانه ی سنتی روستایی برمس تیک، میانمار (Traditional Burmese Teak Farmhouses, Myanmar)
16 – چیواس و چایتیاس در دره ی کاتماندو، نپال (Chivas and Chaityas of the Kathmandu Valley, Nepal)
17 – بازار آنارکالی، پاکستان (Anarkali Bazaar, Pakistan)
18 – دره ی مقدس اینکاها، پرو (Sacred Valley of the Incas, Peru)
19 – کلیسای کیندلر، گورستان اونجلیکال پابیانیس، لهستان (Kindler Chapel, Pabianice Evangelical Cemetery, Poland)
20 – خانه هایی با حیاط اندرونی اکسرکیا، اسپانیا ( Courtyard Houses of Axerquía, Spain)
21 – پل دره ای بینرلی، بریتانیا ( Bennerley Viaduct, United Kingdom)
22 – یادبود ملی بیرز ایرز، ایالت متحده امریکا (Bears Ears National Monument, USA)
23 – منطقه ی تاریخی آگیره مرکزی، ایالت متحده امریکا (Central Aguirre Historic District, USA)
24 – ساختمان وول ورث سن آنتونیو، ایالت متحده امریکا (San Antonio Woolworth Building, USA)
25 – خانه های سنتی در محله ی قدیمی یهودیان بخارا، ازبکستان ( Traditional Houses in the Old Jewish Mahalla of Bukhara, Uzbekistan)

میدان نقش‌جهان اصفهان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر