لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> انواع سفر >> سفر مسئولانه چیست؟
سفر مسئولانه چیست؟

سفر مسئولانه چیست؟

آیا می دانید مسافر مسئول کیست؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید. مسافر مسئول، اصطلاحی همگانی است که می تواند شامل گردشگری پایدار، اکوتوریسم و همچنین اخلاق گردشگری شود. در این مقاله، ما قصد داریم سفر با مسئول پذیری و اینکه چگونه می توانید ضمن کاوش در دنیای زیبایمان، نسبت به آن آگاه شوید را برایتان توصیف کنیم.

چرا گردشگری مسئول بودن مهم است؟
به طور خلاصه، گردشگر مسئولیت پذیر با احترام به آداب و رسوم، محیط و فرهنگ کشور مورد بازدیدش سفر می کند. در سال 2018، شورای جهانگردی (WTTC) گزارش داد که صنعت گردشگری بیش از 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را شامل می شود. وقتی این مسئله را در نظر بگیرید، تأثیر جمعی چیستی انتخاب های ما در یک مقصد، بسیار مهم است.
تضمین این نکته که ردپای جهانگردی ما بیشتر تأثیر مثبتی داشته باشد تا منفی هرگز ضروری نبوده است. همانطور که ما از انتخاب برگشت به خانه مان آگاه هستیم، برایمان مهم است که در سفر از تصمیماتمان آگاه باشیم. کارهایی مانند به حداقل رساندن زباله هایمان، صرف هزینه در مکان های مناسب و توجه به آداب و رسوم محلی، تعداد انگشت شماری از کارهایی است که می توانید هنگام مسافرت به طور فعال انجام دهید.
گردشگری پایدار، اکوتوریسم و گردشگری اخلاقی همگی دارای شباهت های زیادی هستند، همچنین تفاوت های ظریفی دارند و همه ی آنها در “سفر با مسئولیت پذیری” همراه هستند.

چگونه می توانید مسافری مسئول تر باشید؟
گردشگری پایدار:
این گردشگری بر یافتن راهی برای عدم اسراف در سفر و یافتن راه هایی مثبت برای مهار استفاده از منابع جهان متمرکز می شود. سفر پایدار همچنین بر روی راه هایی برای سودمندتر کردن سفر به نفع محیط زیست و جوامع محلی مقصد متمرکز شده است.

اکوتوریسم: این نوع سفر تنها یکی از عناصر گردشگری پایدار است که بر محدود کردن تأثیرات زیست محیطی در سفر متمرکز است. به عنوان مثال، بسیاری از هتل ها برای استفاده ی مجدد از حوله و ملافه از تختخواب مسافرتی استفاده می کنند. نمونه دیگر این موارد می تواند لوازم جانبی سفر قابل استفاده ی مجدد می باشد که از پلاستیک قابل بازیافت یا وسایل مسافرتی بدون استفاده از پلاستیک مانند قرص شامپو ساخته شده است.
گردشگری اخلاقی: این نوع گردشگری تضمین می کند که طبیعت، حیات وحش، فرهنگ و جوامع محلی مقصد به هیچ وجه مورد سوء استفاده بازدید کنندگان قرار نمی گیرد.

5 دلیل برای سفر به ازبکستان
ادامه مطلب

مسافرتی با مسئولیت پذیری: نکته اصلی که باید در سفر با مسئولیت به خاطر بسپاریم این است که فرد وظیفه دارد که بیشتر مراقب تأثیر گردشگری بر مردم، محیط و فرهنگ یک کشور باشد. خبر خوب این است که کارهای زیادی می توان انجام داد تا تفاوت عمیقی ایجاد کنیم.

اصول گردشگری مسئول
آیا هنگام مسافرت، به صورت محلی غذا می خورید یا در یک فست فود زنجیره ای جهانی؟ یک نکته ی ساده، جایی که انتخاب می کنید ناهار یا شامتان را میل کنید، می تواند کمک شایانی باشد تا یک گردشگر مسئول باشید. ما نمی گوییم از غذای مورد علاقه تان صرف نظر کنید، اما شما در کشور دیگری هستید، که مملو از طعم های خوشمزه ای است که قبلاً هرگز نچشیده اید، چرا نمی توانید طعم های مورد علاقه تان را به طعم هایی که تابحال تجربه نکرده اید و جدید هستند ارتقا دهید؟
گروهی از جوانان خوشحال در اطراف آتش اردوگاه
هنگامی که اصول سفر با مسئولیت پذیری را بدانید می توانید آنها را در همه جا عملی کنید
به همین ترتیب، در اینجا بهترین روشهایی که می توانید برای مسافرت با مسئولیت پذیری بیشتر به کار گیرید، آورده شده است!

آنچه در این مورد برای شما وجود دارد: به غیر از تلاش برای حفظ این دنیای زیبا که همه ی ما دوست داریم آن را کشف کنیم، با مسئولیت پذیری کاوش خواهیم کرد و در واقع سفرهایتان شما را از بسیاری جهات پرورش می دهد. توجه کردن به سنت های محلی، هنجارها و فرهنگ اجتماعی باعث می شود تا در فرهنگ کشور های مورد علاقه مان غرق شویم.

برنامه ریزی: قبل از اینکه حتی به هواپیما یا در یک کشور قدم بگذارید، در مرحله ی برنامه ریزی و تحقیق سفرتان توجه کنید تا سؤالات درست را مطرح کنید. آیا در مورد برگزار کننده ی تورتان تحقیق کرده اید تا مطمئن شوید که آنها با راهنماهای محلی ای کار می کنند که برای محیط زیست ارزش قائل هستند؟ آیا از امور جاری کشوری که از آن بازدید می کنید آگاهی دارید؟ بررسی اخبار محلی می تواند به این امر کمک کند.
مسافر مسئول
مکان های با گردشگرهای زیاد: گاهی اوقات هنگام مسافرت فراموش می کنیم که در واقع ما به خانه شخص دیگری می رویم. بسیاری از کشورها که با مسافران خارجی سروکار دارند، ابتکاراتی را برای مقابله با ازدحام جمعیت و استفاده از منابعشان توسط بازدید کنندگان آغاز کرده اند، اما کارهای بسیاری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید. پیشنهاد نمی کنیم بیخیال کشورهایی شوید که همیشه دوست داشتید بروید، اما اگر می توانید، بررسی کنید که آیا مقصدی جایگزین برای رویاهایتان وجود دارد؟ اگر اینطور نیست، سعی کنید در خارج از فصل شلوغی بازدید کنید. هنگامی که در آن کشور هستید، با صرف هزینه در رستوران ها و مشاغل محلی، از اقتصاد پشتیبانی کنید، در محل های اقامتی محلی بمانید و با راهنماهای محلی گشت و گذار کنید.
ردپای globetrotting خود را سبزتر کنید: یک کوهنورد مشهور می گوید تنها چیزی که از سفرتان باقی می ماند بایستی تنها خاطره ی شما در دفتر خاطراتتان باشد ! زمانی که در سفرید عادت هایتان را تغییر دهید. استفاده از پلاستیک (به خصوص کیسه های پلاستیکی و بطری) را کاهش دهید، بطری آب قابل استفاده مجدد مانند قمقمه انتخاب کنید، پیاده روی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را برگزینید و به یاد داشته باشید که چراغ های اتاقتان را خاموش و در کشورهایی که کمبود آب دارند صرفه جویی کنید، و از مصرف انرژی آگاه باشید. دوش کوتاه تری بگیرید . بسیاری از هتل ها دارای طرح های سبز هستند که می توانید از آنها استفاده کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با پذیرش هماهنگ کنید.

به صورت محلی خرج کنید: نحوه هزینه کردن پولتان در هنگام مقصد تفاوت بزرگی را ایجاد می کند. هر وقت چیزی بخورید، در جایی بمانید یا برای چیزی هزینه کنید، فرصتی برای کمک مستقیم به اقتصاد محلی دارید. بنابراین در مهمانخانه های خانوادگی بمانید، یا ناهار و شام را در رستوران زیبا بمانید و با خرید سوغاتی از مجموعه ها از ابتکارات و محصولات جامعه حمایت کنید.

گردشگری اخلاقی حیوانات: مشکلی ندارد که بخواهید جانوران زیبا را در محیط طبیعی زندگی خودشان ببینید، اما مهم است که مطمئن شوید که تور یا پناهگاهی که بازدید می کنید واقعاً به حیات وحش احترام می گذارد. برای اطمینان از این موضوع در مورد تورهای بازدید از حیات وحش و پناهگاه های حیات وحش بطور کامل تحقیق کنید و فقط از مشاغلی پشتیبانی کنید که به این امر توجه لازم را دارند.

نحوه ی احترام به فرهنگ های دیگر: با تمام اطلاعات موجود در نوک انگشتان ما، مسواک زدن به آداب و رسوم محلی و کمی زبان قبل از مراجعه به مقصد کار سختی نیست. هنگامی که در سفر هستید، به عنوان یک میهمان ، به فرهنگ آنها توجه کنید و مراقب باشید کاری را عمدا یا ناخواسته انجام ندهید که بی احترامی یا توهین آمیز تلقی شود. در اینجا چند مبانی وجود دارد: قبل از گرفتن عکس از کسی، اجازه بخواهید، به لباس هایتان در فضاهای مقدس توجه کنید و به یاد داشته باشید که برخی کشورها دارای قوانین پوشش هستند و اماکن مقدس فقط جاذبه های توریستی نیستند بلکه برای افراد محلی مکانی برای عبادت است.

5 نکته ی مهم در رابطه با جمع آوری وسایل سفر برای بانوان
ادامه مطلب

مسئولین تور مسئول
یک اپراتور تور مسئول را انتخاب کنید و مطمئن باشید که از لحظه ای که از فرودگاه خارج می شوید با شرکتی که برنامه ی سفر را مسئولانه میچینند ، سنجیده خواهید شد. بنابراین برای تحقق این امر چه اقداماتی می توانید انجام دهید؟
در مورد برگزار کننده ی تور انتخابیتان تحقیق کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای برگزاری سفری مسئولانه تلاش می کنند.
به قوانین حفظ محیط زیست و وفاداری اپراتور تور به این قوانین مراجعه کنید. آیا آنها می توانند نمونه هایی از نحوه ی کار با جوامع محلی را به اشتراک بگذارند؟ آیا تورهای آنها فرهنگ و طبیعت محلی را حفظ می کند؟ آنها در مورد رفاه کودکان و حفظ حیوانات چه می گویند؟ چگونه آنها با جوامع بومی یک کشور درگیر می شوند؟ چگونه به کره زمین احترام می گذارند؟ این ها همه سؤال های مهمی هستند که می توانید هنگام انتخاب اپراتور تورتان از آنها سؤال کنید.
G Adventures با ابتکارات فراوانش سعی در سفری مسئولانه و اخلاقی دارد. هربار که با آنها سفر می کنید، پولتان صرف حمایت از افراد محلی می شود و در ضمن به ماهیت، حقوق، تاریخ، فرهنگ و رفاهشان احترام گذاشته می شود.

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر