×

کویر ابوزیدآباد اصفهان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۶
دسته بندی ایرانگردی
کویر ابوزیدآباد اصفهان
با فرارسیدن نیمه دوم سال اغلب طبیعت‌گردان خود را به دل کویرها می‌رسانند. کویر که اکنون کمی از تب‌وتاب خورشید فاصله گرفته است کم کم رخ می نماید و با تپه های شنی، نرم و داغ خود به استقبال کویرنوردان می رود. گرچه در سال های اخیر آفرود در دل کویرهای داغ یکی از محبوب ترین تفریحات کویرنوردان است اما کویر مملو از دیدنی های منحصربفرد است. در میان کویرهای ایرانی این بار عازم کویری می شویم که اندکی ناشناخته تر است.
 
کویری که در پنج کیلومتری یک شهر و در دل استان پهناور اصفهان قرار گرفته است و به سبب نزدیکی به پایتخت گزینه مناسبی برای یک کویرنوردی جذاب و سرشار از سکوت در یک روز تعطیل است. کویر ابوزیدآباد در نزدیکی شهر ابوزیدآباد از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان مقصد این باره ما است. این کویر منحصربفرد در نزدیکی بسیاری از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر ابوزیدآباد و شهرستان کاشان قرار گرفته است.
 
کویری مملو از زیبایی و دیدنی های منحصربفرد که به سبب ناشناخته بودن خود از آرامش بیشتری برخوردار است و یکی از قدیمی ترین فرهنگ های ایرانی را در خود جای داده است. قصد سفر به نصف جهان و رزرو هتل‌های اصفهان و یا رزرو هتل‌های کاشان را اگر دارید سری به ایران هتل آنلاین بزنید. پیشنهاد این‌باره ایران هتل آنلاین برای اقامت در اصفهان هتل آسمان اصفهان و برای توقف در کاشان اقامتگاه بوم گردی ملک کاشان است.

ابوزیدآباد، کاشان
کاشان قطعا یکی از زیباترین شهرستان های ایران است. منطقه ای تاریخی که در دل استان زیبای اصفهان قرار گرفته است. این بار اما از مقاصد معمول در این شهرستان زیبا فاصله گرفته و عازم شهری با نام ابوزیدآباد می شویم. ابوزیدآباد در فاصله 35 کیلومتری شهر کاشان و در شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. فاصله 20 کیلومتری این شهر با محور بزرگ راه تهران، اصفهان، یزد دسترسی به این شهر را بسیار آسان تر کرده است و آن را در موقعیتی ممتاز قرار داده است. اما آنچه ابوزیدآباد را به یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است فرهنگ غنی خفته در آن است. ابوزیدآباد که با نام کهن بیزوی شناخته می شود اکنون در نزد مردمان این سرزمین با نام بوزآباد شناخته می شود. بوز واژه ای است که از گویش زرتشتی به یادگار مانده است و به معنای بو است. مردم این منطقه هنوزهم به گویش کهن و باستانی بیزوی سخت می گویند که یکی از کهن ترین گویش های بخش مرکزی ایران است. در اطراف این منطقه بناهای تاریخی یافت شده است که نشان از قدمت بالای آن دارد. فارغ از ریشه های تاریخی و فرهنگی غنی این شهر کمی که از ابوزیدآباد فاصله بگیرید به کویری زیبا خواهید رسید که با تپه های روان و شنی خود چشم شما را خیره خواهد کرد. این کویر علیرغم نزدیکی به شهر سرشار از سکوتی دلنشین است که آرامش را برای هر رهگذری به ارمغان خواهد آورد. تپه های شنی پی در پی و وزش بادی که محتصات این تپه ها را به آرامی تغییر می دهد بسیار دلنشن و خوشایند است. کویر ابوزیدآباد توسط ارتفاعات متعددی همچون کوه یخاب، کرکس، ملک صدرا و لطیف محصور شده است. فصل اتصال کویر و کوه های بلندبالا این منطقه را بسیار جذاب تر کرده است.

چرا کویر زیدآباد؟
سهولت دسترسی کلیدی ترین ویژگی این کویر است. این کویر تنها 190 کیلومتر تا شهر اصفهان و نزدیک به 280 کیلومتر تا پایتخت فاصله دارد. آزاد راه مشهور تهران به یزد هم تنها 15 کیلومتر تا این کویر فاصله دارد بنابراین به راحتی می توانید سری به آن بزنید و از دیدن زیبایی های آن لذت ببرید. نزدیکی به شهر ابوزیدآباد و قرارگرفتن در حاشیه شهر نیز یکی دیگر از مزیت های این کویر است. ابوزیدآباد مهد فرهنگ و آداب و رسوم کهن است و در نزدیکی بسیاری از جاذبه های تاریخی منحصربفرد و جاذبه های طبیعی جذاب قرار گرفته است که در کنار حاشیه کوهستانی آن، این کویر را به مقصدی متمایز تبدیل می کنند. نزدیکی به شهر کاشان با انبوه بناهای تاریخی و دیدنی، قرارگرفتن در نزدیکی روستای مشهور ابیانه، پدیده های کویری همچون دریاچه نمک، حضور نخل ها در بخشی از کویر و آرامش حاکم بر آن از جمله نقاط قوت این کویر است. این منطقه از پوشش گیاهی و جانوری خوبی برخوردار است. اگر حواس خود را جمع کنید شاید چشمتان به یگ روباه سنی، گرگ، شغال، عقاب، هوبره، مار و .... بیافتد بنابراین مراقب سلامتی خود باشید.

جاذبه‌های دیدنی منطقه کویری ابوزیدآباد
اکنون که از کویرنوردی خود نهایت لذت را برده اید باید سری به جاذبه های اطراف این کویر بزنید. یکی از زیباترین بخش های این کویر منطقه ای کوهستانی است که چال عروس نام دارد. چال عروس به داشتن نخلستان های زیبا شهره است اما آنچه چال عروس را منحصربفردتر می کند آبی گوارا است که در نزدیکی سطح زمین و در عمیق نیم متری آن قرار دارد. از چال عروس که فاصله بگیرید در منطقه ای موسوم به یخاب که ارتفاعات یخاب، ملک صدرا و لطیف را در خود جای داده است کویری کوچک قرار دارد که کویر ریگ سیاه نام دارد. ریگ سیاه را بومی ها با نام سیازگه می شناسند و علت نامگذاری آن نیز رنگ سیاه این کویر است که از دوردست پیداست. اما در مسیری که از چال عروس به ریگ سیاه طی می کنید چشمتان به یک دریاچه نمک خواهد افتاد. دریاچه ای مملو از نمک که نمک آن برای مصارف متخلفی استحصال می شود. آب این دریاچه از آب شدن برف های اتفاعات نزدیک و همچنین بارش های گاه و بی گاه فصلی تامین می شود که در فصل بارش و یا در اوایل فصل بهار چشم انداز بسیار منحصربفردی دارد.

اما فارغ از جاذبه های طبیعی و جذاب اکر کمی از ابوزیدآباد فاصله بگیرید می توانید سری به روستای تاریخی و زیبای ابیانه بزنید. در کنار بازدید از این روستا باید حتما سری به قدیمی ترین شهر زیرزمینی جهان یعنی شهر اویی بزنید که درست زیر شهر تاریخی نوش آباد قرار گرفته است. این اعجاب تاریخی چند هزار سال قدمت دارد و تمامی آن با دست حفر شده است. شهر تاریخی نوش آباد که بسیاری آن را پایتخت انوشیروان ساسانی می دانند یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این منطقه است. قلعه کرشاهی، کاروانسرا و آب انبار صفوی و منطقه شکارممنوع یخاب نیز از دیگر جاذبه های هیجان انگیزی است که می توانید سری به آن ها بزنید.

تفریحات کویر ابوزید آباد
شترسواری در دل کویر و بالارفتن از بلندای تپه های شنی نخستین تفریح کویری این منطقه است. در کنار شترسواری شما می توانید از لذت های مهیج تری همچون آفرود نیز لذت ببرید. اگر وسیله نقلیه مناسبی برای آفرود در اختیار ندارید برخی از بومی های منطقه برای کسب درآمد ماشین های خود را برای آفرود در اختیار شما قرار می دهند. دوچرخه سواری و موتورسواری نیز از دیگر تفریحات رایج در این منطقه است. این کویر به سبب ناشناخته بودنش بسیار بکرتر از کویرهایی همانند کویر مصر است. کویر سرشار از سکوت است و راه رفتن در بین تپه های شنی آن و تماشای زیبایی های کویر در آمیزه ای از سکوت یکی از مفرح ترین تفریحات این منطقه است. رصد ستارگان از آسمان بی ریای کویر هم یکی دیگر از جذابیت های کویرنوردی است. روشن کردن آتش و نوش جان کردن یک وعده غذایی دلچسب و یا یک فنجان چای ذغالی هم از دیگر لذت های کویرنوردی در دل پاییز و زمستان است.

بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد
به سبب طبیعت گرم و خشک کویر اغلب نیمه دوم سال بهترین زمان برای بازدید از کویر است. پاییز، زمستان و نخستین روزهای بهار بهترین فصل برای کسب تجربه کویرنوردی است. در این میان اغلب روزهای پاییزی کویر مملو از وزش بادهای به نسب خنک است. بادهایی که وزش آن ها در زمستان نیز به خوبی احساس می شود و شن ها را به وجد می آورد. اگرچه تحمل شن هایی که در گوش و چشم کویرنورد خود را جا می کنند کمی دشوار است اما دیدن جابجایی تدریحی تپه های شنی بسیار هیجان انگیز است. اما در نخستین روزهای بهار آرامشی نسبی بر کویر حاکم است و دیگر خبری از وزش بادهای سوزناک نیست. اگر نیمه دوم سال را برای کویرنوردی برگزدیده اید حتما خود را برای تحمل شب های سرد و سوزناک کویری آماده کنید و لباس مناسب به همراه داشته باشید تا از یک کویرنوردی هیجان انگیز لذت ببرید. عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب نیز از ملزومات سفر به کویر است حتی در نیمه دوم سال!

اقامت در کویر ابوزیدآباد
کاروانسرای چهارصدساله عباسی ابوزیدآباد نه تنها یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی و از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این منطقه است بلکه گزینه ای برای اقامت در دل کویرهای جذاب این منطقه است. اگر قصد دارید تا یک شب را در دل کویر سپری کنید با توجه به هوای سردی که در شب های کویر حکمفرمانی می کند انتخاب این کاروانسرا که روزگاری محل استراحت کاروانیان و لشکریان بوده است گزینه بسیار مناسبی است. این کاروان سرا پس از بازسازی اکنون به عنوان یک اقامتگاه موردبهره برداری قرار گرفته است. اقامتگاه هتل ابروز دارای بیست و نه واحد اقامتی است. این هتل یک رستوران سنتی بزرگ با طرفیت میزبانی از پانصد مهمان را نیز در خود جای داده است. در کتار این رستوران یک شربت خانه نیز قرار دارد که می توانید سری به آن بزنید. حمام سنتی این اقامتگاه نیز به زودی راه اندازی می شود.