×

روستای الماس تبریز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دسته بندی ایرانگردی
روستای الماس تبریز
روستاها یکی از مناطق زیبا و دلنشین بر کره ی زمین هستند. هر روستا جنبه های جالب توجهی دارد و به شکل متفاوتی انسان شهرنشین امروز را به سمت خود جذب می کند. برخی از روستاها دارای معماری زیبا و برخی طبیعت بکر و فوق العاده ای دارند. برخی کوهستانی و برخی کویری هستند. در این میان روستاهای کوهستانی به شدت مورد توجه می باشند چرا که انسان دارای هر سلیقه ای که باشد نمی تواند از سرسبزی و طراوت این نوع از روستاها بگذرد و به سمت آن ها کشیده نشود. یکی از این روستاهای زیبای کوهستانی روستای الماس از توابع شهرستان تبریز است که در اوج زیبایی می درخشد و همواره گردشگران را به سمت خود فرا می خواند. از جمله جذابیت های این روستا می توان به کوچه باغ های زیبا، دیوارهای سنگ چین کوتاه، درختان انبوه میوه، دشت های پر گل، چشمه های آب جوشان، کوچه های سنگی و گذرگاه های سرپوشیده ی روستا اشاره کرد.
روستای الماس تبریز
برای رفتن به روستای الماس بایستی راهی شهرستان تبریز شوید. تبریز یکی از شهرهای گردشگری ایران است که جاذبه های دیدنی فراوانی دارد. از جمله ی اینها می توان به محله های قدیمی، مساجد و موزه های دیدنی، خانه ها و عمارت های تاریخی، جاذبه های طبیعی و روستاهای تماشایی و ... اشاره کرد. پس تردید نکنید و رفتن به تبریز را در برنامه های گردشگری خود قرار دهید. بابت محل اقامت هم اسوده خاطر باشید چرا که ایران هتل آنلاین کار را برای شما راحت کرده و اطلاعات بهترین هتل های تبریز را تنها با چند کلیک ساده در اختیارتان گذاشته است. تنها کافی است وارد سایت ایران هتل آنلاین شوید و نام تبریز را در این وبسایت جست و جو کنید تا لیست هتل های آن را ببینید. بعد از مشاهده ی هتل های تبریز می توانید یکی را به دلخواه انتخاب و رزرو کنید و در کمال آرامش بار سفر ببندید. مثلا هتل لاله پارک تبریز را رزرو کنید و از سفر خود به تبریز کمال لذت را ببرید.
روستای الماس تبریز
معرفی کلی
روستای الماس تبریز یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری نه تنها در شهرستان تبریز بلکه در استان آذربایجان شرقی است. بعد از خواندن این جمله راجع به روستای الماس احتمالا اولین سوالی که در مورد این مکان زیبا در ذهن ایجاد می شود اینکه روستای الماس تبریز کجاست؟ این روستا در بخش غربی شهرستان شبستر از استان آذربایجان شرقی در دهستانی به نام گونی واقع شده است. روستای الماس تبریز در فاصله ی کوتاه چند کیلومتری از روستای تسوج و پشت یک تعداد تپه ی بلند قرار دارد. آدرس دقیق این روستا استان آذربایجان شرقی - شهرستان تبریز – جاده ی شبستر به سمت تسوج - 5 کیلومتر مانده به تسوج است. لازم به ذکر است که تمام جاده هایی که به روستای الماس تبریز ختم می شود همگی جذاب و زیبا هستند به همین خاطر هرگز در حین سفر به این روستا دچار خستگی یا کسالت نمی شوید بلکه می توانید در طول مسیر همواره از سفر خود لذت ببرید و بهترین لحظات را در دل طبیعت تجربه کنید.
روستای الماس تبریز
روستای الماس با قرارگیری در دل یک منطقه ی کوهستانی همواره دارای طبیعتی بسیار زیبا و البته بکر و دست نخورده است. طبیعت این روستا در هر فصل از سال چهره ی جدید و البته زیبایی به خود می گیرد، چهره ای که انسان با دیدن آن به وجد می آید و دلش می خواهد زندگی شهرنشینی را رها کرده و حتی برای مدت محدودی هم که شده در چنین فضای دل نشینی روزگار به سر برد. این روستا علاوه بر طبیعت زیبا دارای جاذبه های دیگری نیز می باشد که از جمله ی آنها می توان به چشمه های جوشانی که از دل زمین بیرون زده و روح زندگی را در تن طبیعت روستا دمیده است اشاره کرد. جالب اینکه این چشمه ها که همگی در نزدیکی روستا قرار دارند بعد از بیرون زدن از دل زمین چند متری را بر زمین جاری شده و ناگهان از مقابل دیده ها پنهان می شوند انگار که دوباره به درون زمین باز می گردند. برخی وجود این چشمه ها و ویژگی جالب آنها را علت نامگذاری روستا می دانند.
روستای الماس
لازم به ذکر است که حدودا 22 سال پیش یعنی در سال ۱۳۷۶ سیل عظیمی به روستا هجوم آورد و بخش هایی از آن را نابود کرد و متاسفانه جان چهارده نفر از اهالی روستا را گرفت. بعد از این فاجعه ی بزرگ ساکنان روستا تصمیم گرفتند مکان زندگی خود را تغییر دهند و در منطقه ی امن تری سکنی گزینند لذا خانه های خود را ترک کرده و خانه های جدیدی برای خود بنا کردند و از مکان فعلی خود فاصله گرفتند تا در زمان بروز مجدد سیل جانشان در امان باشد. این در حالی است که باغ و مزرعه و حتی آغل حیوانات خود را تغییر مکان نداده و همواره در همان مکان قبلی باقی گذاشتند لذا با ورود به مکان قبلی روستا می توانید شاهد درختان تنومند و قدیمی بسیاری باشید که همواره زیبا و پابرجا جلوه نمایی می کنند.
روستاهای تبریز
بهترین فصل سفر به روستای الماس تبریز
همان طور که اشاره شد روستای الماس در هر فصل از سال لباس زیبایی بر تن دارد و به طرز متفاوتی دل از آدمی می رباید. در فصل بهار درختان میوه ی روستا شکوفه می دهند و گل های وحشی اطراف آن لب به خنده می گشایند و روستای الماس را به یکی از زیباترین تابلوهای نقاشی خالق هستی تبدیل می کنند. در فصل تابستان درختان روستا به ثمر می نشینند و میوه می دهند و شور و هیجان فراوانی را در بین اهالی بر پا می کنند. در فصل هزار رنگ پاییز که با عنوان عروس فصل ها شناخته می شود می توان صحنه هایی را در روستای الماس نظاره گر بود که به حقیقت شبیه یک رویا می ماند. از طرفی نسیم ملایمی می وزد و دست نوازش بر تن اهالی روستا و گردشگران می کشد و حس شادابی را در دل همگان به وجود می آورد. از طرف دیگر صدای طبیعت در هوا می پیچد و همه را به تماشای خود فرا می خواند. با این اوصاف طبیعی است که بسیاری از تورهای گردشگری تبریز که با مقصد روستای الماس بر پا می شود این فصل از سال را به گردشگران پیشنهاد می دهد.
روستای الماس تبریز
همان طور که پاییز به پایان می رسد و کم کم روزهای سرد زمستان سر بر می آورد طبیعت روستای الماس نیز تا حدی سرد و خشن می شود اما همچنان زیبا می ماند. معمولا روستای الماس در زمستان پوشیده از برف می شود و طبیعت آن به خواب عمیق زمستانی فرو می رود. گرفتن عکس های یادگاری در زیر درختانی که با برف به زیبایی تزئین شده واقعا لذت بخش و خاطره انگیز است. سردی هوا در این منطقه ی زیبا هرگز مانع ورود گردشگران و طبیعت دوستان به دل آن نمی شود چرا که فضای روستا همواره خیال انگیز و زیباست و دقیقا مانند یک تابلوی نقاشی است پس بودن در میان آن خاطره ای فوق العاده بی همتاست. تماشای این همه زیبایی و جذابیت انسان را به یاد خالق آن می اندازد و به یک عالم دیگر می برد و مدت ها بی انکه خود بداند به اطراف خیره نگه می دارد.
روستای الماس تبریز
در کنار تمام اینها دیوار چینی های سنگی اطراف باغ ها واقعا دیدنی است. دیوار چینی هایی که در کمال زیبایی دور تا دور باغ ها کشیده شده تا حریم آنها رعایت شود و مرز بین آنها مشخص گردد. از طرفی مسیرهایی در بین باغ ها ساخته شده که پیاده روی در آنها لذتی وصف ناپذیر دارد. خلاصه اینکه روستای الماس تبریز یک جاذبه ی طبیعی است که حقیقا مانند الماس می درخشد پس هیچ گردشگری که راهی استان آذربایجان شرقی می شود و به سمت تبریز حرکت می کند نباید خود را از دیدن آن محروم سازد.