لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> هتل ها >> غار يخی چما، زمستانی در دل تابستان
غار يخی چما، زمستانی در دل تابستان

غار يخی چما، زمستانی در دل تابستان

بی شك شما هم مثل بسیاری از مردم، اهل طبیعت، سفر و ماجراجویی هستید كه واقعا حس بی مانندیست .قدم زدن در دل طبیعت، حسی است غیر قابل توصیف و فقط شخصی كه در دل طبیعت است و منظره ای را از نزدیك لمس می كند می تواند احساسش كند. ما میخواهیم سفری داشته باشیم در دل كوهی پر از برف، كه گاه ارتفاع آن به 30 تا 50 متر میرسد. لازم به ذكر است كه این حجم از برف را می توانید حتی در اوج تابستان، از نزدیك ببینید. قطعا اسم استان چهارمحال و بختیاری برای شما دوستداران سفر و به ویژه طبیعت گردان و مسافران اهل طبیعت آشناست. اسامی و واژه هایی همچون شهركرد، بام ایران، بلند ترین نقطه ایران، سردترین نقطه ایران و …كلماتی هستند كه به شما كمك خواهد كرد، ذهن خود را آماده سفری به استانی كوهستانی و بكر، پر از آبشار های طبیعی و سردترین و بلند ترین نقطه ایران كنید. سفر به بزرگترین و شیرین ترین چشمه آب شیرین ایران و تماشای برفی به بلندای 50 متر حتی در گرمترین فصل سال.

استان چهارمحال و بختیاری در جنوب غربی كشور و در همسایگی استان های اصفهان و خوزستان و كهكیلویه و بویر احمد و لرستان قرار گرفته است. مركز این استان رویایی، «شهركرد» فاصله ای كمتر از 100 كیلومتر با شهر اصفهان دارد. بهترین راه برای پرسیدن از زیبایی های این استان و جاذبه های دست نخورده آن، پرس و جو كردن از مردم استان های همجوار به ویژه مردم اصفهان و خوزستان است كه تقریبا تمام آخر هفته ها و تعطیلات خود را به این استان زیبا كه در همسایگی آنهاست سفر سپری میكنند. منطقه ای كه تصمیم گرفته ایم در این سفر نامه گردشگری به آن بپردازیم، كوهرنگ و غار رویایی «چما» یا همان «غار یخی» می باشد. از شهركرد به سمت كوهرنگ حركت می كنیم، به سمت «چلگرد» كه حدود 85 كیلومتری شهركرد مركز استان واقع شده است. جاده ای آسفالته با مناظر و زیبایی های اطرافش چشم هر طبیعت دوستی را به سمت خود میكشد. باید برای سفر به این منطقه به دو موضوع مهم دقت كنیم، یكی فصل سفر به این منطقه كه در صورت سفر در فصل زمستان می توان از پیست اسكی كاملا مجهز آن كه برای دوست داران ورزش های زمستانی كاملا شناخته شده است استفاده كرد، و دیگری ، سفر در فصول گرم سال كه پذیرای مسافران بسیاری از مناطق جنوبی كشور می باشد كه به دلیل سرمای هوا و خنكای بیش از حد این منطقه، این نقطه را برای گذراندن لحظاتی به یاد ماندنی انتخاب می كنند.
chama cave
در نزدیكی این غار زیبا مناطق بكر و زیبای بسیاری وجود دارد، از دشت لاله های واژگون گرفته تا تونل زیبا و پر آب كوهرنگ. این تونل از دل كوه، آبی به سردی برف را راهی رودخانه زاینده رود می كند و سر چشمه اصلی زاینده رود می باشد؛ چشمه دیمه كه آب معدنی معروف آن هر شخصی را وسوسه توقف در كنار این چشمه و نوشیدن آبی گوارا می كند. این استان به دلیل شرایط جغرافیایی و كوهستان های بلند، همچنین به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا آب و هوایی سرد در زمستان و خنك در بهار و تابستان را دارد.
به شهر چلگرد كه بین كوه های سر به فلك كشیده و در امتداد رشته كوه زاگرس و زرد كوه قرار گرفته است می رسیم. كمی بعد از شهر چلگرد، كه حدود 12 كیلومتر تا آبشار زیبای «شیخ علی خان» فاصله دارد، مسیری البته خاكی ولی قابل قبول ما را به كنار غار یخی می رساند. بهترین محل برای صرف یك صبحانه دلنشین كنار آبشار زیبای شیخ علی خان می باشد. عشایر با سیاه چادر های زیبا و بوی نان محلی یا همان (فتیر) كه تمام دشت و چمن زار را پر كرده است حس زیبایی را به همه میدهد. بعد از استراحت و لذت بردن از این آبشار و مناظر اطرافش كه زیبایی آن با خانه هایی ساخته شده از سنگ بیشتر خود نمایی می كنند، می توان به سمت غار چما به راه افتاد. با فاصله گرفتن از آبشار شیخ علی خان 10 كیلومتر جلوتر به كوه بزرگ و زیبایی كه غار چما را در آغوش گرفته است میرسیم. كوهی بزرگ و زیبا كه دره ای را در دل خود جای داده است، چشم همه را خیره خواهد کرد . دره ای كه سالیان سال برف ها را روی هم انباشته كرده است. غاری بزرگ و زیبا، با قندیل های آویزان از سقف، كه در هوای بهار و تابستان می توانید با ورود به این غار عجیب هوایی زمستانی را تجربه کنید.
شیخ علی خان
پس از ورود به این غار زیبا باید دل به آب زد و داخل رودخانه زیر پا به راه افتاد رودخانه ای با آبی بسیار سرد كه از زیر پایتان رد می شود. كمتر گردشگری در دل تابستان می تواند سرمای این آب را تحمل كند. با داخل شدن به غار اولین منظره خیره كننده سقف غار است كه پوشیده از برف و با روی هم قرار گرفتن برف و یخ طی سالیان دراز سقفی به ضخامت چندین متر را بوجود آورده است. غاری كه هرچه به درون آن بیشتر وارد شوید سرمای هوا را بیشتر احساس می كنید، سرمای هوا و سردی آب زیر پا باعث میشود كه نتوان مدت زیادی را در این غار ماند و برای لحظاتی هر گردشگری را به دنیایی دیگر خواهد برد و فراموش خواهد كرد كه در فصل تابستان به این مكان آمده است.
chama cave
استان چهارمحال و بختیاری به دلیل همجواری با استان هایی با آب و هوای گرم، یكی از قطب های گردشگری و مسافر پذیر در فصل های گرم سال شده است. مسافرانی كه گاهی به مدت بیش از سه ماه در این استان زیبا و در دشت های پر از چشمه و با آب و هوایی خنك می مانند. از دیگر جاذبه های این منطقه، گیاهان دارویی آن است كه در كنار هر چشمه ای و در هر گوشه و كنار دیده می شود. گیاهانی معطر كه عطر آنها را می توان در فضای دشت به راحتی احساس كرد. آویشن و مرزه كوهی در كنار پونه های وحشی كه می توان به عنوان سوغاتی از دل طبیعت آنها را فراهم كرد.
chama cave
گوشه گوشه این منطقه پناهگاهیست كه می توان در آن روزها اقامت كرد و از طبیعت بیشترین استفاده را كرد. همان طور كه می دانید انتخاب محل اقامت یكی از مهم ترین نكات در سفر است كه هر كسی با سلیقه خود و البته نسبت به نوع و شرایط سفر خود محلی را برای اقامت انتخاب می كند. بیشتر اوقات مسافران سعی می كنند نزدیك ترین هتل به مقصد مورد نظر را انتخاب كنند، كه در این استان خوشبختانه همانند دیگر نقاط كشور هتل های بسیار قابل و زیبایی برای گردشگران وجود دارد.البته لازم به ذكر است هتل های ایران از معدود هتل های جهان هستند كه با كمترین هزینه بیشترین امكانات را در اختیار مسافران قرار می دهند. در نزدیكی این منطقه می توان از هتل كوهرنگ نام برد كه در شهر چلگرد واقع شده است. یا به راحتی می توانید حتی قبل از سفر با رزرو هتل در شهركرد خیال خود را بابت اقامتتان راحت كنید و از هتل هایی از جمله هتل پارسیان شهركرد، هتل لاله شهركرد، هتل دامون و بسیاری از هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی این استان استفاده كنید.
chama cave
همان طور كه می دانید، سفر به هر منطقه جغرافیایی به غیر از بعد طبیعت گردی و تاریخی، ما را با آداب و رسوم و فرهنگ آن منطقه نیز آشنا می كند. آشنایی با غذاها و سوغات های هر استانی جزء جدانشدنی هر سفر می باشد. استفاده از انواع غذاهای محلی طی اقامت در این دیار، سفر شما را خاطره انگیز تر و به یاد ماندنی تر خواهد كرد. غذاهایی از جمله انواع كباب، مخصوصا كباب بختیاری نام آشنا، انواع آش ها از جمله آش مچه و كاردنگ و البته نان سنتی كه به فتیر معروف است از لذیذ ترین سوغات های این منطقه می باشند. البته در گوشه گوشه كشور می توان صنایع دستی و دست ساخته های مردم آن دیار را كه در نوع خود بی نظیر هستند به عنوان سوغات برای خود تهیه كرد. در این استان نیز به كوشش عشایر و مردمان این منطقه انواع صنایع دستی از جمله قالی و و دیگر دست بافت های محلی و لباس های محلی، انواع جاجیم را می توان نام برد.

دشت هلن چهارمحال بختیاری
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر