لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> پارک ملی تفلیس گرجستان
پارک ملی تفلیس گرجستان

پارک ملی تفلیس گرجستان

شهر تفلیس واقع در کشور گرجستان دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است. یکی از این جاذبه ها پارک ملی است که از قدیمی ترین پارک های ملی کشور گرجستان می باشد. این پارک ویژگی هایی دارد که آن را به یک مکان محبوب و خواستنی تبدیل کرده است. از جمله ی این ویژگی ها می توان به طبیعتی بکر و زیبا اشاره کرد. این پارک وسعت بسیار زیادی دارد و یکی از جاذبه های مهم شهر تفلیس به شمار می رود. از طرفی دارای چندین صومعه ی قدیمی و باستانی می باشد. از طرف دیگر دریاچه ای دیدنی دارد که روح زندگی را در پارک می دمد. با وبسایت رزرو هتل ایران هتل آنلاین همراه باشید.

شکی نیست که رفتن به یک سفر خارج از کشور بسیار جالب و جذاب است اما چنانچه امکان چنین سفری برایتان فراهم نیست یکی از شهرهای زیبای ایران را برگزینید و عازم سفر شوید. کشور ایران مناطق دیدنی بی شماری دارد. برای رزرو هتل نیز نگران نباشید. تنها کافی است وارد سایت ایران هتل آنلاین شوید تا لیست هتل های شهر مورد نظر خود را ببینید و هتلی را که می پسندید انتخاب و رزرو کنید.
پارک ملی تفلیس
معرفی کلی

تفلیس پایتخت کشور گرجستان است و از وجود جاذبه های بسیاری بهره می برد. از جمله ی این جاذبه ها می توان به پارک ملی ان اشاره کرد. این پارک مزایای خوبی دارد؛ از جمله اینکه در فاصله ی نزدیکی از شهر واقع شده است. دوم اینکه منطقه ای بکر و زیباست. سوم اینکه بازدید از آن یک تیر و دو نشان است چون هم می توان در طبیعت بی نظیرش گردش کرد و هم از دیدن چند صومعه ی تاریخی لذت برد. دیگر اینکه مسیرهای بسیار مناسبی برای دوچرخه سواری در اختیار گردشگران قرار می دهد، مسیرهایی که در سال 2013 با همکاری سازمان جهانی گردشگری ساخته شده است. در کنار تمام اینها می توان شاهد حضور حیوانات مختلفی در اطراف خود بود. از طرفی از چهره ی زیبای دریاچه ای که در منطقه وجود دارد لذت فراوان برد.
بیشتر بخوانید:

پارک ملی تفلیس
پارک ملی تفلیس (Tbilisi National Park) نزدیک ترین پارک ملی به شهر تفلیس است که در شمال این شهر واقع شده و مکانی مناسب برای طبیعت گردی و بازدید از چند بنای تاریخی و قدیمی است. این پارک بخشی از فضای سبز شهر تفلیس به شمار می رود با این حال حدود 25 کیلومتر با آن فاصله دارد. کشور گرجستان تنها 9 پارک ملی دارد که پارک ملی تفلیس یکی از آنها و البته اولین پارک ملی این کشور می باشد. این پارک در سال 1973 در محل حفاظتگاه ملی ساگورامو (Saguramo) رسما به عنوان یک پارک ملی شناخته شد. پارک ملی تفلیس مساحتی بالغ بر 240 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است. این پارک در میان دامنه های جنوبی رشته کوه ساگوراما، در شرق رودخانه ی آراگوی و حوضه ی آبریز رود کُر (Kura) قرار گرفته است. این موقعیت قرارگیری وجود پستی و بلندی های بسیاری را در پارک موجب شده است به طوری که ارتفاع زمین پارک نسبت به سطح دریا چیزی بین 600 تا 1345 متر متغیر است.
پارک ملی تفلیس
تنها نکته ی منفی که در مورد این پارک ملی وجود دارد اینکه با توجه به نزدیک بودن به شهر امکانات قابل توجهی ندارد و مرکز اطلاعات آن از پایتخت دور می باشد. البته مسیرهای دوچرخه سواری و ماشین سواری آن جزء مواردی است که تا حد زیادی نظر و رضایت بازدیدکنندگان را جلب می کند اما انتظار می رفت دارای امکانات بیشتری باشد. البته این پارک بیشتر با هدف محافظت از زیستگاه جانداران در حال انقراض منطقه و حفاظت از بافت جنگلی آن احداث شده است اما به قدری زیبا و دیدنی است که به عنوان یک مکان گردشگری هم مورد توجه قرار گرفته است.
پارک ملی تفلیس
جاهای دیدنی پارک ملی تفلیس
با گشت و گذار در پارک ملی تفلیس می توان از وجود تعداد بسیار زیادی جاذبه ی طبیعی لذت برد. در کنار این جاذبه ها می توان از چند بنای تاریخی نیز بازدید کرد و با سبک معماری کشور گرجستان در گذشته آشنا شد. در ادامه به برخی از جاذبه های دیدنی موجود در محدوده ی پارک ملی تفلیس اشاره می شود.
پارک ملی تفلیس
1. صومعه ی جیواری (Jvari Monastery)
صومعه ی جیواری یکی از بناهای باستانی کشور گرجستان است که از نوع ارتدکس می باشد. قدمت این بنا به قرن ششم میلادی بر می گردد. این صومعه بر روی نقطه ی بسیار بلندی در غربی ترین منطقه ی پارک ملی تفلیس و در نزدیکی شهری به نام متسختا (Mtskheta) قرار دارد. با دیدن از این صومعه که در دل طبیعتی بکر واقع شده می توان بازدیدی متفاوت از تاریخ در دل طبیعت را تجربه کرد. بازدید از این صومعه به خود آن ختم نمی شود بلکه در اطرافش می توان مناظر فوق العاده ای از شهر متسختا و طبیعت زیبای پارک ملی تفلیس را همزمان مشاهده کرد. لازم به ذکر است نام صومعه ی جیواری در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
پارک ملی تفلیس
2. دریاچه ی جیواری (Jvari Lake)
از دیگر جاذبه های زیبای پارک ملی تفلیس دریاچه ی جیواری است. نام این دریاچه از نام صومعه ی جیواری که در فاصله ی کمی از آن قرار دارد گرفته شده است. دریاچه ی جیواری در واقع در سمت شرق صومعه واقع شده و شما می توانید با رفتن به صومعه همزمان از هر دو دیدن کنید. در واقع زمانی که مسیر رسیدن به صومعه را در پیش می گیرید تماما از کنار دریاچه ی جیواری عبور می کنید. این در حالی است که می توانید هدف سفر خود به پارک ملی تفلیس را از همان ابتدا دریاچه ی جیواری قرار دهید. در این صورت باید بدانید از شهر تفلیس تا دریاچه ی جیواری با ماشین تنها 30 دقیقه راه در پیش دارید. این دریاچه و فضای زیبای اطراف آن که کوه هایی پر درخت و طبیعتی شاداب و با طراوت است مکان بسیار مناسبی برای گرفتن عکس های یادگاری و حرفه ای می باشد.
پارک ملی تفلیس
3. جنگل های سابادوری (Sabaduri Forests)
یکی دیگر از جاذبه های دیدنی پارک ملی تفلیس جنگل های انبوه و سرسبزی به نام سابادوری است که بر روی کوه های بلندقامتی به همین نام قرار گرفته است. این جنگل ها علاوه بر زیبایی خاصی که دارد از آب و هوای بسیار خوبی بهره مند می باشد و به عبارتی در آنها می توان از اکسیژن خالصی که در محیط وجود دارد تنفس کرد. جالب اینکه طبیعت این جنگل ها در هر فصل از سال جذابیت خاصی دارد و در تمام طول سال زیبا و دیدنی است. مخصوصا در فصل های پاییز و زمستان واقعا از انسان دل می رباید و او را به دنیای دیگری می کشاند.
پارک ملی تفلیس
4. صومعه مارتکوپی (Martkopi monastery)
صومعه ی مارتکوپی بنای تاریخی دیگری است که در محوطه ی پارک ملی تفلیس قرار دارد. قدمت این صومعه به قرن ششم میلادی بر می گردد. این بنای قدیمی در فاصله ی 30 کیلومتری از شهر تفلیس قرار گرفته و در واقع بر روی کوه لالنو (Laleno) جا خوش کرده است. برای رسیدن به این صومعه و بازدید از بنای آن بایستی حدود 5 کیلومتر پیاده راه بروید. البته طی این مسیر می توانید از طبیعت پارک لذت ببرید و در آن به گردش بپردازید. این صومعه در زمان خود به دستور پدر آنتون ساخته شده و شامل چند کلیسای بزرگ و کوچک بوده است اما امروزه اثری از کلیسای بزرگتر در آن دیده نمی شود. این صومعه در طول تاریخ بارها مورد آسیب قرار گرفته با این حال دور بودن آن از منطقه ی شهری باعث شده در زمان های جنگ خیلی مورد اصابت دشمن نباشد و صدماتی که در طول عمر خود دیده است بیشتر مربوط به بلایای طبیعی بوده که آن هم مورد بازسازی قرار گرفته است. پدر آنتون به عنوان سازنده ی این صومعه از نظر مسیحیان جایگاه و مقام والایی دارد. مقبره ی ایشان در این صومعه قرار گرفته و یکی از مقدس ترین بخش های صومعه به شمار می رود که در نزد مسیحیان بسیار مهم و قابل احترام است.
پارک ملی تفلیس
5. صومعه زدازنی (Zedazeni Monastery)
صومعه ی زدازنی بر روی کوهی به همین نام در رشته کوه ساگورامو در پارک ملی تفلیس واقع شده است. برای رسیدن به این صومعه بایستی خود را به نزدیکی های شهر متسختا برسانید و به سمت شرق رود آراگوی (Aragvi) بروید تا بتوانید از این بنا دیدن کنید.
6. صومعه سنت جرج (Monastery of St. George)
این صومعه نیز مانند دیگر صومعه های موجود در پارک ملی تفلیس یک بنای تاریخی و باستانی و سازه ای از نوع ارتدکس است که بر بالای کوهی بلند بالا قرار دارد و در این ناحیه از پارک نظرات را به سمت خود جلب می کند.
پارک ملی تفلیس
تفریح و خوشگذرانی در پارک ملی تفلیس
در پارک ملی تفلیس به روش های مختلفی می توان تفریح کرد و اوقات خوشی را پشت سر گذاشت و خاطرات خوبی را برای خود رقم زد. از جمله ی این تفریحات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. طبیعت گردی و دوچرخه سواری
یکی از بهترین و مناسب ترین کارهایی که در یک پارک ملی وسیع می توان انجام داد پیاده روی، گردش در دل طبیعت و دوچرخه سواری است. در این پارک مسیرهایی برای دوچرخه سواری فراهم و تابلوهای راهنما برای دنبال کردن آنها نصب شده است که گردشگران می توانند از آنها استفاده کرده و بهترین تجربه از دوچرخه سواری را به دست آورند.
پارک ملی تفلیس
2. مشاهده ی پرندگان مختلف
در پارک ملی تفلیس، می توانید پرندگان مختلفی را از نزدیک ببینید و با انواع آنها آشنا شوید و چنانچه دوربین شکاری در اختیار دارید لذت بیشتری از وجود آنها را نصیب خود گردانید.
3. عکاسی
خاطره ی رفتن به هر مکان زیبایی با تصاویری که از طریق دوربین عکاسی یا حتی دوربین گوشی همراه ثبت می شود برای همیشه زنده می ماند. پارک ملی تفلیس مناظر دل انگیزی دارد که ثبت تصویر آنها بسیار جذاب و دوست داشتنی است. پس در این سفر گرفتن عکس یادگاری را فراموش نکنید.
4. بر پا کردن بساط پیک نیک
در بخش هایی از پارک ملی تفلیس میزهایی در نظر گرفته شده که برای پیک نیک موارد مناسبی است و افراد می توانند دور این میزها بنشینند و خوراکی های خوشمزه ای را که با خود به همراه دارند در کمال ارامش میل کنند.
حیوانات موجود در پارک ملی تفلیس
علاوه بر گیاهان متنوع حیوانات مختلفی نیز در این پارک زندگی می کنند. از جمله ی اینها می توان به پستاندارانی مانند روباه قرمز، گرگ خاکستری، سمور سنگی و راسو اشاره کرد که تقریبا در هر قسمت از پارک قابل رویت هستند. علاوه بر اینها حیوانات کمیابی نیز در این پارک دیده می شود. از جمله ی این حیوانات سیاه گوش، خرس قهوه ای و مارال یا گوزن قرمز است. در کنار این پستانداران پرندگانی هم در میان شاخ و برگ درختان پارک لانه دارند. از جمله این پرندگان می توان از زاغ کبود، طرقه و چندین نوع دارکوب و پرندگان شکاری و بزرگی مانند قرقی، عقاب شاهی، عقاب خال دار بزرگ و پیغو نام برد. حدود 12 نوع خزنده هم در این پارک زندگی می کنند که مارمولک های شیشه ای بیش از سایرین دیده می شوند. در این میان به وفور می توانید مارهای چمنی و گرگ مارها را ببینید.
پارک ملی تفلیس
بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی تفلیس
بهترین راه برای انتخاب زمان مناسب جهت رفتن به پارک ملی تفلیس بررسی وضعیت آب و هوای منطقه است. پارک ملی تفلیس در حالت کلی منطقه ای کوهستانی اس و. از آنجا که نسبت به سطح دریا ارتفاع زیادی دارد از اب و هوای متفاوتی نسبت به شهر تفلیس برخوردار است. البته این پارک در حالت کلی آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد اما دارای زمستان هایی نسبتا سرد و تابستان هایی بسیار طولانی می باشد. از طرفی میزان بارش سالیانه در آن چیزی حدود 520 تا 720 میلی متر است که مقدار قابل توجهی است.
نحوه ی دسترسی به پارک ملی تفلیس
دسترسی به این پارک از طریق ماشین شخصی، تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو امکان پذیر است. علاوه بر اینها می توان از تورهای پارک ملی تفلیس استفاده کرد. هزینه ی این تورها چیزی در حدود 15 تا 20 لاری گرجستان است. جالب اینکه این تورها حتی در فصل زمستان هم برگزار می شود.

بهترین مسیرهای طبیعت‌نوردی در سوئیس
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر