×

پشت قلعه آبدانان ایلام

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۳۱
دسته بندی ایرانگردی
پشت قلعه آبدانان ایلام
مقدمه
در شهرستان آبدانان استان ایلام بر روی تپه آن دژ پشت قلا یا پشت قلعه دیده می‌شود که با گذر رودخانه دو برج از کنار آن در کانال‌های طبیعی که مانند خندقی است بر زیبایی قلعه و منطقه افزوده است. این قلعه چون از گچ و سنگ بناشده است و در اصطلاح بارت نامیده می‌شود بسیار مستحکم است و سالیان متمادی است که پابرجا مانده است. در اطراف تپه برج‌هایی قرار دارد که نشان‌دهنده شاه‌ نشین، اتاق‌های مسکونی، برج‌های نگهبانی، بارو(حصار) و ... است. پشت قلعه توسط دیوارهای به‌ جامانده از آن به سه قسمت تقسیم می‌شود در قسمت غربی آن آثار برج به چشم می‌خورد و در قسمت جنوبی آن مکانی از اتاق‌های کوچک جهت دیده‌ بانی و طاق‌های قوسی دیده می‌شود. دژ شاهین شین قلعه در جنوب شرقی قلعه واقع‌شده است. آنچه از این دژ استنباط شده است جنبه نظامی آن و اشراف کامل بر روستای پا قلعه بوده است.
پشت قلعه آبدانان
 
1. معرفی
روستایی در دهستان جابر انصار از توابع بخش مرکزی شهرستان آبدانان، استان ایلام است. فاصله آبدانان (پشت کوه یا سراب) از شهر ایلام 283 کیلومتر و در مدت‌زمان 4 ساعت و 40 دقیقه است. شهرستان آبدانان در میان دو کوه کبیر کوه و دینار کوه و در جنوب استان ایلام واقع‌شده است. به جنوب شهرستان آبدانان که حرکت کنید در فاصله 5 کیلومتری از آن در شمال غربی، روستای پشت قلعه واقع‌شده است.
 
1-1. ویژگی روستای پشت قلعه شهرستان آبدانان
این روستا با فاصله گرفتن از جنگل‌های بلوط در دشت‌های جنوب استان ایلام از شهرستان آبدانان دارای خاک حاصلخیز برای کشاورزی است. در ارتفاع 582 متری از سطح دریا است و آب و هوایی معتدل دارد. این ویژگی‌ها موجب توسعه ‌بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی در شهرستان آبدانان شده‌اند به‌ گونه‌ای که در منطقه شاهد بادام‌کوهی، زالزالک، گیلاس وحشی، پسته کوهی خواهید بود.
پشت قلعه آبدانان 
وجود آثار به‌جای مانده از دوره ساسانیان خبر از سابقه سکونت انسانی می‌دهد. گویش ساکنین شهرستان آبدانان در برخی نقاط لری و در سایر نقاط لکی است؛ اما ساکنین روستای پشت قلعه به زبان کردی صحبت می‌کنند. به دلیل قدمتی که روستا دارد توسط سازمان میراث فرهنگی محافظت و مرمت‌شده است و در سال 1380 در شمار آثار ملی ایران جای گرفته است.
پشت قلعه آبدانان
1-2. مکان‌های دیدنی روستا
دژ پشت قلا یا قلعه پشت کوه که در شمال روستای پشت قلعه واقع‌شده است بر روی تپه‌ ای قرار دارد که مشرف بر دشت‌های کشاورزی روستای پشت قلعه است. در اطراف این تپه گودال طبیعی قرار دارد و رودخانه کوچک دویرج از میان آن در حال گذر است. آن‌ گونه که بررسی‌شده است این قلعه جنبه نظامی داشته است. ضخامت دیوارها به حدی است که در آن از مصالح گچ، ساروج و قلوه‌ سنگ استفاده‌ شده است و ارتفاع آن‌ها 3 متر بوده است که می‌تواند دلیلی بر امنیت بالای آن در زمان خود باشد. اما متأسفانه امروزه به دلایل مختلف ارتفاع دیوارهای قلعه به ارتفاع 1 متر کاهش‌ یافته است. بخش‌های مختلفی مانند ورودی قلعه، برجک‌های دیده‌ بانی، مکان‌های مسکونی و شاه‌ نشین و تونل در آن قابل‌ مشاهده است. بلندی حصار قلعه به این دلیل بوده است که محوطه داخل قلعه را محصور کند. 
قلعه پشت کوه از راه یک تونل میان قلعه نظامی هزار درب و قلعه هزارانی در زمان ساسانیان ارتباط برقرار کرده است و در مواقع حصر نظامی راهی برای شکستن حصر وجود داشته است.
پشت قلعه آبدانان
2. مسیر دسترسی، هزینه و اقامتگاه
استان ایلام، 5 کیلومتری جنوبی شهرستان آبدانان، شمال غربی روستای پشت قلعه و بر روی تپه پشت قلعه آبدانان قابل‌ مشاهده است. بازدید از این اثر تاریخی برای عموم آزاد و رایگان است. برای آنکه بتوانید در یکی از هتل های آبدانان رزرو انجام دهید و اقامت کنید بعد از بازدید به خیابان شهید بهشتی، انتهای بلوار بسیج هتل ستاره کبیر کوه آبدانان به‌عنوان تنهاترین هتل آبدانان در استان ایلام بروید که پذیرای شما گردشگران است.
پشت قلعه آبدانان
3. سخن آخر
از سال 1396 که پای دیوان کیفری بین‌المللی در شهر لاهه برای جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی بازشده است اما شاهد تخریب آثار تاریخی در بعضی از نقاط کشورهستیم و ماده 558 قانون مجازات اسلامی به‌ درستی اجرا نمی‌شود شاهد این ادعا تخریب خانه پور نواب، خانه اصغر زاده، خانه قلاب دوزها و... است!.