لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> کشورهایی با بیشترین و کمترین تعداد مجموعه میراث جهانی
کشورهایی با بیشترین  و کمترین تعداد مجموعه میراث جهانی

کشورهایی با بیشترین و کمترین تعداد مجموعه میراث جهانی

تابستان سال گذشته، یونسکو 21 مجموعه میراث جهانی را به لیستش که مدام طولانی تر می شود، اضافه کرد. با اضافه شدن این 21 اثر، تعداد مجموعه ها در167 کشور مختف به عدد قابل توجه 1073 رسیده است. دراین مقاله، کشورهایی با بیشترین مجموعه و چند کشوری که هیچ مجموعه ای ندارند، آورده شده اند تا بتوانید با وبسایت ایران هتل آنلاین هوشمندانه سفر کنید.
رتبه 16: کانادا

تعداد کل مجموعه ها: 18
نام مجموعه ای که تاکنون شنیده اید: پارکهای کانادایی رشته کوههای راکی که شهرهای خوش منظره بنف و جسپر جزء خوش منظره ترین آنها هستند.

مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: مرکز صید نهنگ باسکی ها در رد بی (Red bay). باسکی ها، صیادان نهنگ قرن شانزدهمی بودند که قسمتی از کشور باسک را با خودشان به سواحل آتلانتیک کانادا آوردند.

رتبه 15: یونان
تعداد کل مجموعه ها: 18
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: آکروپولیس، آتن.

مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: دلوس. این شهر براساس اسطوره ها و افسانه ها، زادگاه آپولو است. دلوس دربردارنده وسیع ترین آثار بجا مانده از عصر طلایی هلنیستی ( و حتی قبل از آن) یونان باستان است. این ویرانه ها در سراسر جزیره پراکنده شده اند و از سال 1872، بصورت برنامه ریزی شده، از زیر خاک بیرون کشیده شده اند. این ویرانه ها شامل: معابد، مجسمه ها، موزائیکها و یک سالن تئاتر است.

میراث جهانی
رتبه 14: استرالیا
تعداد کل مجموعه ها: 19
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: دیواره بزرگ مرجانی که از سال 1981 شناخته شده است.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: صخره مرجان نینگالو. جایگزینی بینظیر. این صخره به دلیل توسعه نیافتگی محلی، بکرتر از صخره قبلی است.
میراث جهانی
رتبه 13: ژاپن
تعداد کل مجموعه ها: 21 (اثر جدیدی که سال گذشته به ثبت رسید، جزیره مقدس اکینوشیمو است)
مجموعه ای که اسمش را شنیده اید: آثار تاریخی کیوتو قدیم (در تصویر آمده است)

مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: کوره های بازتابی نیرایاما. این کوره ها بخشی از یک محوطه وسیع تر هستند که جز مناطق مهم در انقلاب صنعتی ژاپن به شمار میروند.

میراث جهانی
رتبه 12: برزیل
تعداد کل مجموعه ها: 21 ( اثر جدیدی که سال گذشته به ثبت رسید، مجموعه باستانشناسی والنگو وارف است)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: پارک ملی ایگوئاچو، محل آبشارهای معروف.
محلی که نامش را نشنیده اید: ساختمانهای مذهبی یسوعیون گوارانیس. این مکان شامل ویرانه های جذاب پنج ساختمان مذهبی یسوعیون ساخته شده در قرن 17 و 18 است.
میراث جهانی
رتبه 11: ایران
تعداد کل مجموعه ها: 22 (شهر تاریخی یزد، جدیدا در سال 2017 به ثبت رسیده است)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: میدان نقش جهان در اصفهان که مسجد جامع در گوشه آن خودنمایی میکند.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: ویرانه های شهر سوخته. شهر آجر خشتی که در حدود 3200 سال قبل از میلاد ساخته شد و 1500 سال بعد ساکنانش آن را ترک کردند ولی بخاطر آب و هوای خشک و بیابانی این منطقه، هنوز بخوبی حفظ شده است.
میراث جهانی
رتبه 10: ایالات متحده
تعداد کل مجموعه ها: 23
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: مجسمه آزادی نیویورک
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: میزا ورده در کلرادو. اندرو گامبل مینویسد: ” ریچارد وتریل، یک گله دار عضو فرقه کویکر، اولین انسان سفیدپوستی بود که این خانه های صخره ای خارق العاده که در دره های میزا ورده در جنوب غربی کلرادو قرار دارند را پیدا کرد. او بطور اتفاقی تعدادی عتیقه پیدا کد که متعلق به تمدنهای بومی بودند که خیلی وقت پیش از میان رفته بودند. بعد از این اتفاق، ریچارد تصمیم گرفت تا برادرانش و تعدادی از دوستان مورد اعتمادش را برای جستجوی بیشتر دره، استخدام کند. نتیجه کار او، پایه گذاری یکی از خارق العاده ترین پارک های ملی ایالات متحده بود، پارکی با مناظر مهیج و وهم آور این دره عمیق و قله هایی پوشیده از برف. پایه های تمدن باستانی اناسازی در اینجا پی ریزی شده و 200 سال هم پررونق و شکوفا بود تا اینکه این تمدن شکوفا در حدود سال 1300 طی یک شب، از بین رفت.”

گردشگری جهان
رتبه 9: روسیه

تعداد کل مجموعه ها: 28 (در سال 2017 دو مجموعه به ثبت رسید، کلیسای جامع کاتولیک و صومعه¬ی جزیره-شهر سویاژک و چشم انداز داریا)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: سن پترزبورگ، یکی از شهرهای بزرگ اروپا.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: کیژی پوگوست. یک جفت کلیسای چوبی قرن هجدهمی که در جزیره ای در دریاچه انگا (دومین دریاچه بزرگ اروپا) ساخته شده اند.
گردشگری جهان
رتبه 8: بریتانیای کبیر
تعداد کل مجموعه ها: 31 (لیک دیستریکت (Lake district) پارسال به ثبت جهانی رسید)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: استون هیج
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: مجموعه غارهای گرهام که در جبل الطارق و در محدوده خارج از مرزهای انگلستان قرار دارد. این مجموعه بخشی از چهار غار دریایی است که د سال 2016 به ثبت رسیده اند. این غار آخرین سکونتگاه انسانهای غارنشین اروپایی بوده و دارای نقشهای 39000 ساله ای است که از این نقشها به عنوان یکی از نخستین نمونه های هنر انتزاعی یاد می شود.
گردشگری جهان
رتبه 7: مکزیک
تعداد کل مجموعه ها: 34
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: چیچن ایتزا. این شهر با فاصله نسبتا زیادی از کنکون پرسرو صدا قرار گرفته است. این شهر مایایی به شدت مهجور است ولی دیدنش لذتی دارد که باید تجربه کنید. تاج افتخار این مجموعه، معبد ال کستیلو است؛ معبدی سر به فلک کشیده که هر چهار گوشه اش، 91 پله دارد که با احتساب آخرین پله به رقم 365 میرسیم که مجموع روزها در تقویم مایاهاست.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: خانه و استودیوی متعلق به لوئیس باراگان معمار.
گردشگری جهان
رتبه 6: هند
تعداد کل مجموعه ها: 36 (شهر تاریخی احمدآباد سال گذشته به ثبت رسید)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: تاج محل. این مجموعه مرتبا به عنوان زیباترین ساختمان جهان معرفی میشود.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: پارک ملی کازیرانگا. در کشوری که میتواند پر از شتاب و جوش و خروش باشد، این پارک که در کرانه ی رود برهماپوترا قرار گرفته است، میتواند مایه آرامش شگرفی باشد. این پارک در مجموعه اخیر “سیاره زمین 2” ساخته دیوید اتنبرو نمایش داده شده و سال گذشته دوک و دوشس کمبریج از اینجا بازدید کرده اند.
گردشگری جهان
رتبه 5: آلمان
تعداد کل مجموعه ها: 42 (در سال 2017، غارها و هنرهای عصر یخی در سوابیان جورا به ثبت رسیدند)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: کلیسای جامع کلن، بلندترین ساختمان روی زمین
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: کارخانه فاگوس. کارخانه کفش در الفلد. اگر شما به معماری صنعتی یا نحوه تولید کفش علاقه مندید، باید اینجا را ببنید.
گردشگری جهان
رتبه 4: فرانسه
تعدادکل مجموعه ها: 43 (جدیدترین اثر تاپوتاپواتی در پلینزی فرانسه است)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: شهر محصور و زیبای کارکاسون.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: حوضه معدنی نرد- پس د کلی. گودالهای استخراج معدن، زیرساختهای بالابری و توده های خاکستر و مواد زائد.

روستای فهرج در استان یزد جایگاه قدیمی ترین مسجد ایران
ادامه مطلب

رتبه 3: اسپانیا
تعداد کل مجموعه ها: 46
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: سانتیاگو د کمپوستلا. این شهر در آخر مسیر زیارت سنت جیمز قرار دارد.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: پل ویزکایا در نزدیکی بیلبائو. اولین پلی در جهان که مردم و ماشینها را بر روی یک واگن معلق بلند جابجا میکند.
گردشگری جهان
رتبه 2: چین
تعداد کل مجموعه ها: 52 (دو مجموعه جدید در سال 2017 به ثبت رسیدند: محل سکونت بین المللی تاریخی کولانگسو و کینقای هو زیل.
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: دیوار بزرگ چین
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: کانال بزرگ. بله، کانال دیگری به جز ونیز هم وجود دارد. شروع ساخت این کانالهای آبی که 2000 کبلومنر وسعت دارند و پنج حوزه رودخانه ای را بهم متصل میکند، از قرن پنجم قبل میلاد بوده است.
گردشگری جهان
کشوری با بیشترین تعداد مجموعه میراث جهانی، کشور….
رتبه 1: ایتالیا
تعداد کل مجموعه ها: 53 (یک مجموعه در سال 2017 به ثبت رسیده است. استحکامات ونیزیها که دربین قرنهای 16 و 17 ساخته شده اند، باعث شده تا ایتالیا از چین پیشی بگیرد)
مجموعه ای که نامش را شنیده اید: فلورانس، یکی از زیباترین شهرهای کره زمین.
مجموعه ای که نامش را نشنیده اید: اوربینو و قصر باشکوه دوک (دوکال پالاس). این قصر در منطقه کمتر شناخته شده مارکه در شرق امبریا ساخته شده است که نسبت به منطقه توسکانی باصرفه تر است.
گردشگری جهان
کشورهایی که هیچ مجموعه میراث جهانی ندارند
کشورهایی کمی وجود دارند که هیچ اثر ثبت شده ای نداشته باشند، کشورهایی نظیر: سیرالئون، لیبریا، سومالی، گینه بیسائو، گیانا، سودان جنوبی و بوتان. این هفت کشور جز 20 مقصد برتر سال 2015 به انتخاب تلگراف تراول بودند. در آن زمان، چارلز استارمر اسمیت چنین نوشته بود: ” ممکن است تیمفو، پایتخت کشور بوتان، تحت تاثیر موبایل، ماشینهای غربی و تیم منچستر یونایتد قرار گرفته باشد ولی دره های پارو و پوناکا با تپه های سرسبز، رودخانه هایی با آب های شفاف و کریستالی، کوه های بلند و زمینهای کشاورزی دیمی که هنوز هم از گاو آهن و گاوهای نر و داس استفاده می کنند، مناظر بدیعی ایجاد می کنند. پیدا کردن محل های سکونت راحت و گرانقیمت کار چندان سختی نیست. علاوه بر اقامتگاه آمان، هم در پارو و هم در پوناکا دو “هتل کمو” وجود دارد. اما این را بدانید که پوشیدن لباس های سنتی در اجتماع و خوش بینی دائمی مردم اینجا برای خوش آمد و راضی نگهداشتن گردشگرانی نیست که دائما در حال عکاسی اند.”

مشهورترین دیوارهای جهان را بشناسید
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر