لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> دشت دریاسر تنکابن- روایت تولد زیبایی
دشت دریاسر تنکابن- روایت تولد زیبایی

دشت دریاسر تنکابن- روایت تولد زیبایی

دشت دریاسر تنکابن روایت تولد زیبایی

کوه ها پر غرور و سرافراز دور تا دور ایستاده اند با کلاه پوش های برفی، تنی مخملی و قله هایی که پشت پرده مه پنهان کرده اند. بلندیشان طعنه به آسمان می زند اما در دامن پر مهرشان با سخاوت تمام دشتی را جای داده اند. رودخانه ای سرخوش و سرمست، چابک و پر سر و صدا از سیلان پر غرور پایین می آید و درست در میانه دشت بازیگوشی می کند. چشمه هایی آرام و باوقار، با متانت تمام، جای جای دشت از دل زمین می جوشند و خود را به رودخانه می رسانند. طعم شیرین آب این چشمه های آرام چیزی کم از عسل ندارد و مثل آبی است که عمر ابدی می بخشد. جنگلی در یک گوشه از این زیبایی، مهربان و وسیع هم صدا و هم نوا با زمزمه ی باد پابرجا ایستاده و سبزی اش را نامحسوس به رختان می کشد، و نازدانه ی این دشت اعجاب‌انگیز که محصور کوه هاست و در دامن دشت آرام قد می کشد و با آب چشمه ها و رودخانه سیراب می شود، بابونه های زرد وحشی که الحق درس دلبری را از مادر طبیعت خوب آموخته اند. اگر چشم بچرخانید می بینید این زرد هیجان انگیز در متن این سبز آرام چقدر خواستنی است. درختچه های آلو و ازگیل که وسط این بهشت جا خوش کرده اند و آماده پذیرایی از میهمانان بانونه ها هستند. این تصور یک رویا نیست یا یک تصویر ذهنی اغراق آمیز، اینجا دشت دریاسر است. آتلانتیس خفته در میان جنگل ها، هم نشینی غرور آفرین سیالان مخملی و الموت بلند بالا و همیشه پر برف با جنگل های سبز مازندران، مرز بین سرما و سبزی طبیعت. و ماحصل این برخورد تولد دشت دریاسر است. دریاسری که دو هزار متر بالاتر از سطح دریاست و وقتی در میانه دشت می ایستید این شکوه و بلندی سیلان است که شما را مدهوش می کند.

آغاز سفر

مقصد ما بازهم استان مازندران است. برای زیبایی های مازندران پایانی نیست. گوشه گوشه مازندران پر از حس زندگی و طراوت است، چشم نواز و روح نواز، آرام بخش روح و جان و صد البته آمیخته با هیجان کشف دنیاهای جدید. سفر را از تنکابن آغاز می کنیم شهری در غرب مازندران که خودش سرشار از دیدنی است اما این بار قصد توقف در تنکابن را نداریم پس به مسیرمان به سمت جنوب تنکابن ادامه می دهیم.
دشت دریاسر تنکابن
به خرم آباد می رسیم اینجا محل آغاز جاده پر آوازه دو هزار است، دو هزاری که از اینجا تا ارتفاعات البرز ادامه دارد، از هر کس که سوال کنید مسیر جاده دو هزار را نشانتان می دهد. از همین حالا لذت ببرید این سفر از همان قدم های اول زیباست. جاده ی جنگلی پر پیچ و خم که گاه مه آلود نیز هست، با درختانی سربه فلک کشیده و سر سبز. تا چشم کار می کند جنگل است و زیبایی و هوای خوب دو هزار که در عمق جانتان نفوذ می کند. بیست و چهار کیلومتر بعد به روستای امام زاده قاسم می رسید بعد از عبور از روستا به یک دوراهی می رسید. برای رسیدن به مقصد مورد نظرمان مسیر سمت چپ را ادامه می دهیم.
اسل محله

ایستگاه اول: اسل محله

از دور خانه های شیروانی زیبایی را می بینید که غرق در سرسبزی هستند. اسل محله یا به گویش غیر بومی ها عسل محله آخرین مرحله ماشین رو است. روستایی زیبا با آب و هوای خنک که در این روز های گرم سال جانتان را جلا می دهد. نمیدانم شما کی به اسل محل می رسید صبح یا ظهر یا دم غروب. هر زمانی که به اسل محله رسیدید حتما وعده ای را در یکی از خانه های روستاییان مهمان کدبانوی خانه باشید. صبحانه ای لذیذ با لبنیات خوشنام اسل محله یا مربای خانگی تمشک و بهار نارنج، ناهاری خوشمزه و خوش عطر و بو مثلا مرغ ترش یا خورشت آلوی هیزم پز آن هم با ترشی آلبالوی خوشمزه یا سیر تازه یا شامی اسل محله ای که نوید خوابی خوش را می دهد. اگر قصد ماندن در روستا را دارید، روستاییان با مبلغ کمی خانه شان را برای اقامت در اختیارتان قرار می دهند. اما اگر قصد اقامت ندارید بعد از استراحتی کوتاه در روستا به مسیرمان ادامه می دهیم. بهتر است یک کفش پیاده روی خوب به همراه داشته باشید، باقی مسیر را باید یکی دو ساعت با پای پیاده طی کنیم.
دشت دریاسر تنکابن

ایستگاه دوم: ملاقات با دشت دریاسر

مسیر شیبدار جنگل که آنقدر زیباست که اصلا متوجه گذر زمان نمی شوید. باز هم تا چشم کار می کند جنگل است و درخت و مه هم بر راز آلود بودن مسیر می افزاید. کم کم صدای آب به گوش می رسد، حالا نوای پرنگان نیز شنیده می شود ولی هنوز هم فقط جنگل را می بینید. صدای آب قوی تر می شود و نوری به میان درختان می تابد. آرام آرام از حصار جنگل خارج می شوید. هر طبیعت گرد یا مسافری وقتی به این نقطه می رسد همین احساس شما را دارد. می ایستد رو به زیبایی بی کرانی که شبیه یک رویاست و حیرت زده به بهشتی می نگرد که اینجا آرمیده است. زندگی در این دشت جریان دارد، صدای آب باد و آواز پرندگان، نسیمی خنک و رقص آرام درختچه ها و شاید هم بابونه ها.
دشت دریاسر تنکابن

بهار دریاسر: تولد رود و بابونه

کم کم با آب شدن برف های سیالان رودخانه باز هم جان گرفته و بر پهنه دشت باز می گردد. چشمه ها آرام آرام شروع به جوشیدن می کنند، پرندگان باز می گردند و مه کم کم رخت بر می بندد. نیمه های اردیبهشت جشن تولد بابونه هاست. دریاسر به بهشت اردیبهشت ایران معروف است و الحق هم برازنده این نام است. اگر در بهار به دریاسر رسیدید و قصد اقامت در دشت و چادر زدن را داشتید حواستان به آب و هوای دشت هم باشد. باران های پراکنده و هوای سرد شب هنگام دشت را هم در محاسباتتان لحاظ کنید.

تابستان دریاسر: نزدیکی آسمان و زمین

آسمانی صاف و یکدست پیشکش دریاسر در تابستان است. گذر شهاب سنگ ها یا همان بارش شهابی و درخشش و خودنمایی ستاره ها در قلب آسمان آنقدر زیبا و نزدیک است که وسوسه تان میکند دست دراز کنید و ستاره ای بچینید. حتما لذت یک شب اقامت در تابستان دریاسر را تجربه کنید تا از موهبت شب های این دشت زیبا نصیبتان شود. دریاسر در تابستان سبز سبز است.
دشت دریاسر تنکابن

پاییز دریاسر: هم آغوشی برگ ها و زمین

برگ ها زرد و سرخ و گاه سبز آرام آرام از درخت دل کنده و راهی زمین می شوند. این سقوط زیبا نوید آغاز پاییز دل انگیز است. پاییزی حیرت انگیز و عاشقانه با تلفیقی از رنگ و صدای خش خش برگ ها که حالا تبدیل به سمفونی منطقه دریاسر شده است. مسیر جاده دو هزار تا خود دشت دریاسر در پاییز آنقدر زیباست که با بهار دریاسر شانه به شانه رقابت می کند. اگر اهل هیجان و عکاسی هستید پاییز دریاسر متعلق به شماست.
دشت دریاسر تنکابن

زمستان دریاسر: غرش سرما و قدرت نمایی برف

برف و برف و برف. چشمه هایی که همراه با جنگل برای خواب زمستانی رفته اند و برفی که حالا از نوک سیالان تا انتهای دشت را در بر گرفته است. رودخانه ای که حالا یخ زده و سکوت تنها نوای حاکم بر دریاسر است.
دشت دریاسر تنکابن

اقامت در دریاسر

در دریاسر آهسته راه بروید و در انتخاب مسیر حرکت در دشت دقت فرمایید تا با کمترین آسیب به دشت وارد شوید. مطلقا آتش برپا نکنید این همه زیبایی باید برای همیشه پابرجا باشد. اگر قصد اقامت در دشت را داشتید چادرهایتان را در محل چادرهای قبلی برپا کنید و حتما کیسه خواب و وسایل گرمایشی به همراه داشته باشد. اگر قصد اقامت در روستا را دارید خانه های محلی ها در اختیار شماست با پرداخت هزینه ای کم، هم جایی برای اقامت دارید و هم از پذیرایی صاحبخانه بی نصیب نمی مانید. اما اگر قصد اقامت در شهر را دارید سری به ایران هتل آنلاین بزنید. لیست هتل ها و امکانتشان را چک کرده و هتلی مناسب برای اقامتتان انتخاب کنید. هتل قو الماس خاورمیانه تنکابن یا متل نگین خزر کنار و یا حتی اقامتگاه بوم گردی خونه مادرجون تنکابن یا اقامتگاه بوم گردی کلچال تنکابن و کلی انتخاب دیگر پیش روی شماست که بسته به سلیقه ی شما اقامت به یادماندنی را برای شما رقم می زنند. رزرو آنلاین هم خیالتان را از بابت یک اقامت دلپذیر راحت خواهد کرد.
دشت دریاسر تنکابن

یک توصیه برای داشتن سفری دلپذیر

اگر قصد سفر به دشت دریاسر در تنکابن را داشتید حتما از یک راهنما کمک بگیرید. این راهنما می تواند یکی از افراد روستا و یا راهنمای تور حرفه ای باشد. در هر حال با حضور یک راهنما قطعا سفر مطمئن تری خواهید داشت.

پیشنهاد ویژه

اگر یک طبیعت گرد حرفه ای هستید و یا به کوهپیمایی علاقه دارید می توانید تجربه فتح قله ی سیالان با ارتفاع چهار هزار متری را نیز داشته باشید. در این صورت عبور از جنگل و پشت سر گذاشتن دشت دریاسر سرآغاز سفر خواهد بود. بعد از عبور از متن دشت و گذار از هرسنگ بعد از چند ساعت پیاده روی به ییلاق چوپانان الموتی می رسید، و می توانید شب را در کنار این چوپانان به سر برید البته حواستان به هوای سرد این منطقه نیزباشد. چند ساعت دیگر پیاده روی در مسیر که بیشترش سربالایی است شما را به قله خواهد رساند. البته اگر هوس هیجان بیشتری به سرتان زده می توانید بعد از گذار از سیالان سرب به الموت قزوین بزنید.
دشت دریاسر تنکابن

و در آخر، خداوند زیباست و عاشق زیبایی است.او خالق زیبایی است و هر آنچه منتسب به اوست بی نهایت زیباست. هر جا نشانی از زیبایی باشد محل تحقق اراده اوست. این آفریدگار زیبا بی نهایت مهربان نیز هست، یکی از نشانه های مهربانی خداوند خلق این همه زیبایی است که روح و جان را جلا می دهد و تولدی دوباره حاصل می شود. این بار این تولد دوباره در متن دریاسر است، در آغوش گل های بابونه وحشی. سفر به این دیار زیبا را فراموش نکنید.

آبشارهای کوه سر تنکابن
ادامه مطلب

3/5 - (1 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر