لوگو ایران هتل آنلاین
خانه >> جهانگردی >> آگار وود؛ بویی در هنگ کنگ که از طلا نیز قیمتی تر است
آگار وود؛ بویی در هنگ کنگ که از طلا نیز قیمتی تر است

آگار وود؛ بویی در هنگ کنگ که از طلا نیز قیمتی تر است

همه ما با بوی عود آشنا هستیم، بویی معطر و خوشایند که از سوختن تکه ای چوب حاصل می شود اما کمتر کسی است که بداند این تکه چوب معطر از کجا آمده است. باید بدانید که ریشه این گیاه معطر در روستاهای هنگ کنگ است و اگر فرصتی برای سفر به چین پیدا کردید یا از پیش رزرو آنلاین هتل خود را در هنگ کنگ انجام داده اید و بزودی قصد سفر به این منطقه را دارید به شما توصیه می کنیم که حتماً از فروشگاه ها یا مزارع محدود درختان عود در این بندر زیبا دیدن کنید.
بوی معطر هزاران تکه چوب خوشبو از ورودی باریک فروشگاه «Wing Lee Joss Sticks & Sandalwood Company» استشمام می شود، یک کسب و کار تاریخی خانوادگی در محله یاو ما تی در هنگ کنگ. دیوارهای مغازه با دسته های معطر طلایی و قرمز تزیین شده بود اما قیمتی ترین چوب معطر این مغازه روی کابینت های مغازه دیده می شود که آگاروود (agarwood) نام دارد.
بوی تند و زمینی این چوب در نامگذاری شهر هنک کنگ بسیار موثر بوده و اسم این شهر در واقع از آن گرفته شده است. هنگ کنگ در زبان کانتونی به معنای بندر معطر است. این بوی معطر همه را به یاد گذشته استعماری این بندر تجاری می اندازد که اکنون یک مرکز مهم تجاری در جهان بوده و روزگاری نقشی بسیار مهم در تجارت چوب های معطر به خاورمیانه و فراتر از آن داشته است.

در سن 84 سالگی، یون واه اکنون بیش از 70 سال است که در کسب و کار خرید و فروش چوب های معطر کار می کند. پسرش، کنی، که اکنون مدیریت فروشگاه خانوادگی را در اختیار دارد این کسب و کار را توسعه داده و شعبه هایی نیز در سرزمین اصلی چین در شهرهای پکن، شانگهای و هاربین راه اندازی کرده است. اگر چه دیگر بازنشسته شده اما واه هنوز هم از مغازه خود در خیابان شانگهای دیدن می کند.

او به یاد می آورد که در سن 13 سالگی وارد این کسب و کار شده و در ادامه می گوید: «آگاروود همیشه یک چوب بسیار گران قیمت بود. در گذشته به عنوان دارو به کار گرفته می شد زیرا مُسکن بسیار قدرتمندی بود. اما امروز از استفاده به عنوان دارو به استفاده به عنوان یک ماده معطر کننده رسیده است». آگاروود زمانی بدست می آید که درخت های آکویلاریا (Aquilaria) صدمه دیده و نوعی قارچ به بدنه آن حمله می کند. وقتی که این تکه چوب های جدا شده از بدنه درخت جمع آوری می شوند نوعی چوب تیره، رزین دار و مبتلا به قارچ از چوب سالم، بدون بو و کرمی رنگ جدا می شود. درخت آکویلاریا از دیرباز در اطراف روستاهای شهر شانگهای به خاطر خواص فنگ شویی شان کاشته و نگهداری شده اند.
بیشتر بخوانید:
Aquilaria tree

رزین همان چیزی است که باعث قیمتی شدن و پرطرفدار بودن این چوب معطر شده است. آگاروود که نوعی عود است با لقب «سلطان عودها» یا «سلطان چوب های معطر» شناخته شده و در مقادیر فراوان در خاورمیانه و آسیا خرید و فروش می شود. اسناد بجای مانده از دوران سلسله های تانگ و سونگ در چین نشان می دهد که این چوب معطر در گذشته نیز کالایی بسیار قیمتی بوده است و بوی تند آن ارتباطات تاریخی زیادی در ادیان بودایی، تائو، اسلام و مسیحیت نیز دارد. در سال 2014 بخش های کوچکتری از رزین آگاروود به عنوان تکه چوب های معطر به قیمت حدود 58.000 دلار هنگ کنگ به فروش می رسید. تکه های بزرگ تر این چوب که گاهی طول آن ها به یک متر می رسد نیز پس از حکاکی به فروش می رسد که در یک مورد قیمت 1.2 میلیون دلار هنگ کنگ نیز برای تکه ای از این چوب حکاکی شده به ثبت رسیده است و به گفته واه نوعی کار هنری هستند.

این رزین به طور ویژه در تولید عطر و عود به کار می رود. رزین آگاروود برای تولید روغن عود تقطیر می شود که یکی از ترکیبات مهم در تولید عطرهای گرانقیمتی مانند Armani Privé’s Oud Royal و Yves Saint Laurent’s M7 Oud Absolu است. قیمت عود هر کیلوگرم حدود 300.000 دلار هنگ کنگی تخمین زده می شود که به دلیل قیمت بالا به آن لقب «طلای مایع» داده اند. اما حجم بالا و دائماً در حال افزایش تقاضا برای آگاروود در دهه های اخیر باعث شده که درختان آکویلاریا در هنگ کنگ در خطر انقراض قرار داشته باشند.
Plantations

کمپانی Asia Plantation Capital (APC) که یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان درخت های آکویلاریا برای مصارف بزرگ صنعتی در آسیا محسوب می شود قصد دارد با ترویج کاشت آگاروودهای مقاوم در هنگ کنگ و سراسر آسیا از انقراض این نوع درخت نادر و باارزش جلوگیری کند. آن ها بر این باورند که تنها چند صد گونه نادر از درختان وحشی آگاروود در هنگ کنگ باقی مانده است اما در مقابل دولت هنگ کنگ ادعا دارد که از سال 2009 تاکنون بیش از 10.000 قطعه نهار این درخت را در زمین های روستایی این کشور کاشته است.

اما کاشت نهال این درخت به معنای زنده ماندن نسل این درختان نیست زیرا درخت آگاروود به سال ها رشد برای رسیدن به دوران بلوغ نیاز دارد و تعداد درختان بالغ کنونی نیز به دلیل استفاده بیش از حد و سوء استفاده های قاچاقچیان و برداشت های غیرقانونی آن ها در معرض خطر جدی قرار گرفته است. قاچاقچیان و استفاده کنندگان غیرقانونی به دنبال درختان قدیمی تر هستند که به صورت طبیعی به قارچ خوشبو کننده مبتلا شده اند زیرا چوب این درختان ارزش بیشتری داشته و همین موضوع آن ها را در معرض خطر فزاینده ای قرار داده است. اکنون در هنگ کنگ پیدا کردن درختی که بیش از 30 سال عمر داشته باشد به سختی امکانپذیر است.
Plantations

اگر چه تعداد دقیق درختان آگاروود وحشی به دلیل تفاوت برآوردها قابل ارائه نیست اما می توان با اطمینان گفت که استفاده غیرقانونی این درختان را با خطر جدی مواجه کرده است. در نزدیکی روستای کوچک شینگ پینگ، در مجاورت مرز شنژن، کوون وینگ چان که سومین نسل از کشاورزان پرورش دهنده آگاروود در این روستاست، مالکیت مزرعه ای کوچک با حدود 6.000 درخت را در اختیار دارد. او تنها کشاورز در هنگ کنگ است که درخت آگاروود کاشته بوده و در تلاش برای نجات این درخت از خطر انقراض با کمپانی APC همکاری می کند.
برای تاکید کردن بر رنج و مشکل درختان عود وحشی، APC تورهایی را به مزرعه چان و چندین پارک عمومی راه اندازی کرده که خانه درختان آکویلاریا هستند. در نزدیکی مزرعه چان، در پارک پات سین لن کانتی، فضا از بوی تند آگاروود درختانی که تنها تنه آن ها باقی بمانده معطر شده است. فرآیندی که روی این درختان صورت گرفته بسیار خشن و بی رحمانه بوده و به جای از بین بردن کامل درخت هدف آن زخمی کردن آن است.

واه می گوید: «همه درختان رزین ندارند از این رو سارقان در واقع نوعی قمار می کنند». در طبیعت وحشی تنها 7 درصد درختان رزین معطر گران قیمتی تولید می کنند. در زیر بوته های کوچک مرطوب و پر از پشه پارک نیز بویی متفاوت به مشام می رسد که نشان می دهد سارقان از قمار خود منتفع شده اند، قانون شکنی که می تواند تا 10 سال زندان را برای آن ها در پی داشته باشد. اگر آن ها بتوانند به این رزین گرانقیمت دسترسی پیدا کنند می توانند آن را با قیمتی هنگفت در بازار سیاه به فروش برسانند.
Plantations

در طول دو سال گذشته، پرسنل اداره ماهیگیری، کشاورزی و پلیس هنگ کنگ بیش از 35 عملیات ضد سرقت رزین آگاروود را در نقاط عمده این کار در سای کونگ، جزیره لانتاو و بخش های شمالی مناطق جدید هنگ کنگ اجرا کرده اند. اکنون این اداره قصد دارد که به صورت آزمایشی از سیستم های مانتیورینگ از راه دور الکترونیکی و سیستم های دوربین مدار بسته در مرکز حفاظت شده تای پو کاو در ساحل غربی هنگ کنگ استفاده کند و همزمان در صدد کاشت نهال های بیشتر در تای تونگ در نزدیکی یون لانگ است.
به نظر نمی رسد که کاشت نهال های بیشتر در هنگ کنگ باعث کاهش سرقت و قاچاق رزین آگاروود شود اما افزایش سرمایه گذاری ها در زمینه کاشت درختان آگارووود مقاوم می تواند درخت های باقیمانده کنونی در هنگ کنگ را از خطر انقراض نجات دهد. اکنون کمپانی APC در 5 کشور درختان آگاروود می کارد و در تلاش است که توجه جامعه را به سمت محافظت از این درختان و خطری که آن ها را تهدید می کند جلب نماید. همکاری آن ها با چان به توسعه فرصت های دراز مدت تجاری در هنگ کنگ برای افزایش کاشت این درخت کمک کرده و همزمان به چان کمک می کند که به صورت محلی روغن عود تولید نماید.
های کلیدی: بو، طلا، هنگ کنگ، سفر به هنگ کنگ، آگاروود، چوب معطر

آسمان خراش افقی چین در انتظار افتتاح
ادامه مطلب

3.3/5 - (14 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر