×

فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا، بازی با شن های سواحل ترکیه

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۹/۴
دسته بندی آداب و رسوم
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا، بازی با شن های سواحل ترکیه
گاهی می شود که ستاره ها از زمین به سمت آسمان پرواز می کنند، باران از زمین به آسمان می بارد، گوجه فرنگی ها به جای حضور در ظرف سالاد و یا بشقاب غذا سر از خیابان درمی آورند و تمام کوچه و خیابان را سرخ فام می کنند، رنگ ها پرواز کرده و تمام فضا را به رنگین کمانی از رنگ تبدیل می کنند و تمام این ها تنها و تنها در فستیوال هایی ممکن اند که گاه و بیگاه در گوشه ای از جهان متولد می شوند و روزگاری متفاوت خلق می کنند. فستیوال ها، تجربه های متفاوتی هستند که کمتر فرصت کسبشان بدست می آید.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
اما اگر علاقمندید که در یکی از همین فستیوال های جذاب شرکت کنید و روزی متفاوت و هیجان انگیز را سپری کنید و دست به کارهایی بزنید که در روزهای عادی اصلا فکرش را هم در ذهن تان راه نمی دهید با ما در سفری به یک فستیوال شن بازی بی نظیر در فاصله ای نه چندان دور در آنتالیای ترکیه همراه شوید تا علاوه بر لذت یک شن بازی درست و حسابی خلاقیت تان را به اوج رسانده یک اثر هنری نیز خلق کنید. اگر به فکر رزرو هتل در آنتالیا هستید و برنامه سفرتان را آماده کرده اید به شما قول می دهم که این فستیوال برنامه تان را از این رو به آن رو می کند.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
فستیوال سرزمین شنی
آنتالیا شهر مدرن این روزهای ترکیه، در بین گردشگران بیشتر با سواحل تمیز و جذاب و تفریحات هیجان انگیزش در کنار هتل های لوکس و جورواجورش شهره است. آنتالیا آنقدر متنوع است که می توانید هر نوع گردشگری را در آن ببینید اما این بار که عازم آنتالیا شده ایم یکراست به سمت ساحل توریستی لارا می رویم. حتما می گویید که ساحل مختص چند هتل آنچنانی است و استفاده از آن رایگان نیست. بله، اما قسمتی از ساحل است که منطقه عمومی محسوب شده و استفاده از آن رایگان است. مقصدمان یک نمایشگاه و موزه روباز وسیع است که SandLand نامیده می شود. حتما می پرسید چرا باید این همه راه را برای دیدن یک نمایشگاه آن هم در ساحل طی کنیم؟
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
SandLand یا موزه مجسمه های شنی، بزرگترین و منحصربفردترین فستیوال مجسمه های شنی در دنیا است که هیچ یک از فستیوال های مشابه آن در تمام دنیا به گرد پایش هم نمی رسند. مجسمه های شنی حیرت انگیز و منحصربفرد در پایان هر فستیوال خروجی های باورنکردنی این گردهمایی حرفه ای است که حتما شما را هم انگشت به دهان خواهد کرد. اگر می خواهید به اهمیت هر چه بیشتر این فستیوال پی ببرید بهتر است سری به مراسم افتتاحیه آن بزنید چرا که سران فرهنگی حکومت ترکیه حتما در آن حضور یافته و اسپانسرهای مهمی همچون وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، ایرلاین ترکیه و فرودگاه آنتالیا مستقیما از آن حمایت می کنند.
ماجرا از این قرار است که موسسه جهانی Global Design Art Works تصمیم به طراحی یک فستیوال در سواحل پرطرفدار آنتالیا می گیرد و آن را به مسئولین محلی پیشنهاد می دهد. از آنجایی که گردشگری در آنتالیا صنعت مهمی است و همه چیز همچون ساحلی مناسب، شن های مرغوب و آب و هوای معتدل دست به دست هم داده بودند تا این پروژه عملی شود پروژه استارت خورد و یک زمین وسیع 10 هزار متر مربعی در سواحل چشم نواز لارا به این پروژه اختصاص یافت.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
این فضای عظیم حتما نیازمند حجم وسیعی از مواد اولیه بود و چه چیزی بهتر از شن های رودخانه ای ظریف و مرغوب. تامین ده هزار تن شن رودخانه ای در فضای تخصیص یافته، قدم دومی بود که برای جان گرفتن یک فستیوال استثنایی و موزه ای خارق العاده برداشه شد. حالا که همه چیز مهیا بود کم کم سر و کله ی هنرمندان مطرح از گوشه و کنار دنیا پیدا شد.
آن هایی که دغدغه های متفاوتی در زمینه کار هنری داشتند و یک جورهایی انجام کارهای هنری موقت برایشان لذت بخش بود و کم کم شن ها جان گرفتند و مخلوقات شنی عظیم پا به عرصه وجود گذاشتند. شاهکارهای که به سختی می توان باور کرد تنها و تنها مخلوطی از شن و آب هستند.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
مجسمه هایی غول پیکر با صدها تن وزن در نهایت ظرافت که تیم هایی گاه تک نفره و گاه دو الی سه نفره به مدت چند هفته روزی هفت الی هشت ساعت از طلوع آفتاب گرفته تا غروب خورشید بر روی خلق آثارشان کار می کنند و آنچه در ذهنشان می گذرد را در مخلوطی از شن و آب عینیت می بخشند.
فرقی نمی کند زن و مرد، جوان یا کهنسال و یا حتی نوجوان و خردسال هر کسی که بخواهد می-تواند وارد این سرزمین جادویی شده و به خلق آنچه دوست دارد بپردازد. موزه با جان گرفتن مجسمه ها تبدیل به سرزمین هزار و یک شب می شود که داستان ها و افسانه های فراوانی را روایت می کنند. اینجا بیشتر شبیه یک مدرسه مجسمه سازی است که از صفر تا صد ساخت یک اثر شنی را به شما می آموزد. قالب یا ابزار خاصی در کار نیست، چند کاردک و یک سطل برای مخلوط کردن شن وآب تنها ابزاری است که احتیاج دارید. البته اگر یک مجسمه ساز حرفه ای هستید حتما اوضاع فرق می کند.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
با فروکش کردن تب و تاب ساختن ها زمانی که قدم در موزه می گذارید گویی قدم در سرزمین رویاها گذاشته اید و به هر گوشه ای نگاه می کنید دنیایی تازه را کشف می کنید هر اثری که می بینید آنقدر گیراست که شما را چند دقیقه ای در برابر خود میخکوب کند. اینجا رویاها با شن و آب جان می گیرند و گاه ماندگار می شوند. سرزمین شنی یک تیر و دو نشان است. هم فرصت بازدید از یک موزه استثنایی و منحصربفرد و هم فرصت خلق یک اثر هنری و لذت بازی با شن ها در سواحل زیبای لارا.
با فرا رسیدن شب ماجرا رنگ و بویی نو به خود می گیرد. چراغ های رنگارنگ روشن شده و مجسمه ها در هاله ای از نورهای رنگی در دل شب جذاب تر به نظر می رسند. صدای انواع موسیقی ها به گوش رسیده و غوغایی در سرزمین شنی برپا می شود. گاهی وقت ها کم کم نم نم باران نیز به این فستیوال اضافه می شود و لحظات زیبایی را خلق می کند اما اگر آسمان به باران ملایمی کفایت نکند و هوس برهم زدن یک طوفان را داشته باشد باید دست از کار بکشید و برای ساعاتی موزه را ترک کنید.
فرقی نمی کند در چه فصلی یا چه روزی به این موزه سر بزنید. موزه شنی، همیشه خدا پر از مجسمه ها و آثار هنری شنی جذاب است که شما را سرگرم کند. اگر از دیدن مجسمه ها حسابی سر ذوق آمده اید دست به کار شوید و شما هم اثر خودتان را خلق کنید و در نهایت یادگاری از خودتان در این موزه برجای بگذارید.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
سال شنی 2018
اینکه مجسمه ها در همان مکان موزه و جلوی چشمان هزاران بیننده ساخته می شوند خود یکی از دلایل جذابیت این موزه است اما اگر به دنبال جذابیت های بیشتری هستید، باید بدانید که این فستیوال یک جشنواره موضوعی است تا هیچ گاه رنگ تکرار به خود نگیرد و همواره پر از ایده ها و خلاقیت های نو باشد. فستیوال سال 2018 مجسمه های شنی آنتالیا، این بار به اسطوره ها و افسانه ها اختصاص یافته است.
اگر سری به سرزمین شنی بزنید تمام اسطوره های شناخته شده جهان را از انواع و اقسام فرهنگ ها در حالی که گویی بعد از هزاران سال بی نقص و در کمال ظرافت سر از خاک برآورده اند، خواهید دید. در انتهای هر فستیوال به آثار برگزیده جوایزی اهدا می شود پس شانس خود را امتحان کنید شاید شما برنده این فستیوال باشید و اثری خلق کنید که ما ها زینت بخش فضای ساحل لارا باشد.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
دنیای شنی کودکانه
اگر کودک و خردسالی به همراه دارید و عازم این سفر شده اید نگران نباشید. این فستیوال و سرزمین شنی محیط مناسبی برای فرزند دلبندتان است. نه تنها نگران نباشید بلکه حتما فرزندتان را به این فستیوال جذاب ببرید تا لذت کشف و شهود را از نزدیک لمس کند و تجربه ساختن را بیاموزد و در نهایت از بازی در دنیایی کودکانه پر از شن های تمیز نهایت لذت را ببرد.
تعریف و طراحی استراتژی ساخت و تحریک قوه تخیل کودکان از جمله اهدافی است که در قلعه کودکان سرزمین شنی دنبال می شود. لبخند ها و تلاش کودکانه ماحصل این فستیوال شنی به یاد ماندنی است و نیازی نیست نگران فرزند دلبندتان باشید فقط یک دست لباس تمیز به همراه داشته باشید تا جانب احتیاط را رعایت کرده باشید.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
سوالات شنی
بازدید از این موزه روباز و استثنایی شنی حتما سوالات فراوانی همانند ماندگاری مجسمه ها در ذهنتان ایجاد کرده است. اگر سری به وب سایت سرزمین شنی بزنید لیستی از این سوالات رایج را خواهید دید که ذهن های مشتاق بسیاری پرسیده اند. در ادامه به چند مورد از این سوالات و پاسخ های جالبشان اشاره می کنیم تا شما هم بیشتر با این موزه جذاب و فستیوال مشهور آن آشنا شوید.
• آیا این مجسمه ها واقعا فقط و فقط از آب و شن ساخته شده اند؟ بله، مطمئن باشید جادویی در کار نیست، تنها شن است و آب. دانه های شن به خصوص شن های رودخانه چند ضلعی اند و زمانی که با آب ترکیب می شوند در هم چفت و تبدیل به یک توده منسجم شده و قابلیت فرم دادن پیدا می کنند.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
• آیا تاکنون اتفاق افتاده که مجسمه ای فرو بریزد؟ بله، مجسمه ها در زمانی که هنوز شن مرطوب و خیس است بسیار آسیب پذیرند اما زمانی که خشک می شوند آنقدر محکم هستند که اگر خودرویی با آن ها تصادف کند حتما باید فکری برای تعمیر آن بکنید.
• ساخت مجسمه ها چقدر زمان می برد؟ این زمان ها متفاوت است، مثلا در فستیوالی که سال جاری برگزار شد 15 مجسمه ساز حرفه ای نه روز تمام و هر روز به مدت هشت سال مشغول فعالیت بودند البته این زمان می تواند طولانی تر نیز باشد.
• به هنگام بارش باران چه اتفاقی برای مجسمه ها می افتد؟ فقط خیس می شوند اما باور کنید این مجسمه ها بسیار استوار و محکمند و گاهی بارش باران یک سری خراش های سطحی ایجاد می کنند که به راحتی قابل تعمیر و چشم پوشی است.
• چه ماده ای و چرا بر روی مجسمه ها اسپری می شود؟ قاعدتا ما از ساروج یا سفیده تخم مرغ استفاده نمی کنیم، تنها از یک ترکیب بی خطر استفاده می کنیم که دوستدار محیط زیست است و تغییری در بافت مجسمه ایجاد نمی کند. این ماده لایه ای بسیار نازک بر روی سطح خارجی اثر ایجاد می کند و باعث می شود تا قطرات باران در آن نفوذ نکند. این کار سبب می شود تا بتوانیم برای مدت زمان طولانی تری مجسمه ها را حفظ کنیم تا در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرند.

• چه مدت زمانی می توان مجسمه ها را حفظ کرد؟ رکورد حفظ مجسمه بیشتر از یکسال است و در انتها مجسمه ها برای ساخت آثار جدیدتر تخریب می شوند.
• آیا مجسمه ها در نمایشکاه های دیگر ساخته شده یا به نمایش گذاشته می شوند؟ ابدا، مجسمه ها در سرزمین شنی ساخته می شوند و منحصربفرد هستند و در هیچ کجای دیگر مشابه آن را نمی یابید.
• آیا معلولین و کودکان نیز می توانند در این فستیوال حضور پیدا کنند؟ بله حتما، امکان استفاده از کالسکه بچه و یا صندلی های چرخدار در محیط موزه کاملا مهیاست.
• قوانین ورود حیوانات خانگی به موزه چگونه است؟ ورود سگ ها آزاد است اما حتما باید قلاده داشته و قابل کنترل باشند.
فستیوال مجسمه های شنی آنتالیا،
زمان برگزاری فستیوال
زمان بازدید از موزه به دو بازه زمانی تقسیم می شود. از اول می تا 31 اکتبر از ساعت 9 الی 23 و از اول نوامبر تا 30 آوریل از ساعت 9 الی 19 می توانید به این موزه مراجعه کنید.
به خاطر داشته باشید که به هنگام وقوع طوفان موزه تعطیل است بنابراین قبل از مراجعه به موزه حتما از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید تا از اتلاف وقتتان جلوگیری کنید و یا دچار ناراحتی های احتمالی نشوید چرا که اینجا یک موزه روباز رو به دریاست و هر اتفاقی در آن ممکن است و این کاملا به شانس شما بستگی دارد.

بلیط فستیوال
قیمت بلیط موزه به شرح ذیل است:
• بزرگسالان: 7 دلار
• کودکان(3 الی 12 سال): 3 دلار
• نوزادان(0 الی 2 سال): رایگان
درصورت مراجعه گروهی می توانید از تخفیفات ویژه موزه شنی استفاده کنید. برای این کار حتما قبل از مراجعه با موزه تماس بگیرید. وب سایت موزه به آدرس www.sandlandantalya.com و خطوط تلفن برای این امر در دسترس شماست.
بلیط را می توانید به صورت آنلاین از سایت مربوطه و یا مستقیما از گیشه خود موزه تهیه کنید. در صورت استفاده از کارت موزه می توانید بدون ایستادن در صف از یک تخفیف 25 درصدی در خرید بلیط استفاده کنید. با این کارت می توانید از اغلب آثار تاریخی و فرهنگی ترکیه با تخفیفات ویژه دیدن کنید.
امیدوارم اطلاعات کافی برای شرکت در این فستیوال جذاب را کسب کرده باشید. به جز بازدید از موزه و شرکت در فستیوال سرزمین شنی، آنتالیا آثار تاریخی، تفریحات آبی و پلاژهای بسیار زیبایی دارد که می توانید سری به آن ها بزنید.