لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> 12 هرم شگفت انگیز و مهم در مصر باستان
12 هرم شگفت انگیز و مهم در مصر باستان

12 هرم شگفت انگیز و مهم در مصر باستان

بدون شک اهرام مصر از مهم ترین سمبل های سرزمین مصر در سرتاسر تاریخ به شمار می روند. این ساختار ها و بنا ها با طرح های هرمی شکل به سبک فراماسونری بوده و در فرهنگ مصری سمبولیک و با اهمیت می باشند. امروزه اهرام مصر در میان برترین و مهم ترین جاذبه های توریستی قرار دارند. اخیرا تاریخ شناس ها توانسته اند بیش از صد هرم را در سراسر مصر شناسایی و کشف کنند که بسیاری از این اهرام به دوران پادشاهی قدیم و دوران پادشاهی میانه در تاریخ مصر باز می گردد. بزرگ ترین و معروف ترین اهرام مصر در جیزه کشف شده اند که در حوالی شهر قاهره، پایتخت مصر واقع شده اند. با وجود این کشفیات، فلات جیزه تنها مکانی نیست که گردشگران می توانند اهرام تاریخی را مشاهده کنند. این ساختار های باستانی را می توان در نقاط مختلف سرزمین مصر دید و بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند در سفر به مصر بیشترین تعداد اهرام را از نزدیک مشاهده کنند.

در میان اهرام، مجسمه ی ابوالهول که دارای تنه ی شیر و سر انسان است و هرم خوفو از معروف ترین اهرام بوده و توریست ها در طول اقامت در مصر از این اهرام عکس های زیادی تهیه می کنند. با داشتن اطلاعات کافی بهتر است که با وبسایت رزرو هتل ایران هتل آنلاین هوشمندانه سفر کنید. در ادامه تعدادی از اهرام کمتر شناخته شده و مهم در تاریخ مصر را معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.
12 – هرم لاهون (Pyramid of Lahun)
هرم لاهون به نام اللاهون نیز شناخته می شود در دوران حکومت پادشاه سنوسرت دوم که از سلسله ی دوازدهم مصر بود، در حدود 1180 سال قبل از تولد مسیح ساخته شده است. اللاهون به معنی دروازه ی کانال می باشد و در حقیقت این هرم در کنار آب ‌بند در لاهون قرار داشت که پادشاه برای افزایش کشت و کار دستور ساخت کانال های آبی را داده بود. این هرم امروزه رو به ویرانی می باشد و راه های ارتباطی به آن آسیب دیده و غیر قابل دسترسی می باشند. در دهه 1840، کاوشگران زیادی تلاش کردند تا مدارک زیادی راجع به اهرام به دست آورند و فلندرز پتری باستان شناس بریتانیایی، ماه ها در پی یافتن ورودی هرم لاهون بود. دروازه ورودی هرم در سمت اندورنی جنوبی سازه پنهان مانده بود، در حالی که به دلایل مذهبی اغلب دریچه های ورودی در قسمت شمال ساخته می شد. هرم لاهون اولین هرم مصری است که در آن حفاظت از محتویات درون هرم، و ایجاد امنیت برای مقبره مهم تر از پیروی از پروتکل های تاریخی بود. باستان شناس ها معتقدند که فضای بیرونی هرم با استفاده از گرانیت پوشیده شده بود، هرچند که اثری از این پوشش باقی نمانده است. در محیط هرم سنگ آهک های طبیعی به چشم می خورد که برای مقاومت بیشتر پایه های هرم بکار رفته است و ساخت این بنا را نسبت به موارد دیگر ساده تر نموده است. یک هرم کوچک گرانیتی سیاه رنگی در بالا و راس این سازه قرار داده شده است. گفتنی است که سنوسرت دوم فرعونی می باشد که در زمان یوسف پیامبر بر تخت بوده است.
11 – هرم اوسرکاف (Pyramid of Userkaf)
Pyramid of Userkaf
یکی از هرم هایی که در سقاره کشف شده است هرم اوسرکاف می باشد که در بین 2494 تا 2487 سال پیش از میلاد مسیح، در زمان حکومت اوسرکاف، فرعونی از سلسله ی پنجم مصر ساخته شده است. این هرم به نام محلی الهرم المخربش معروف می باشد که به معنی توده ای سنگ می باشد. محتویات درون هرم اوسرکاف با سنگ احاطه شده اند. امروزه این هرم معروف نیز رو به ویرانی است و به جای شباهت به هرم، بیشتر به یک تپه ی مخروطی شکل که از شن ساخته شده باشد شباهت دارد. هرم اوسرکاف از اهرام سلسله ی چهارم مصر متفاوت می باشد و از جهات مختلفی بر طرح های دیگر اهرام در سلسله ی پنجم تاثیر داشته است. دیوار بلندی در اطراف مجموعه هرم باقی مانده است و مسیر هرم یک مقبره را به هرم اصلی وصل می کند. این هرم محور های شمالی و جنوبی داشته و برخلاف دیگر اهرام یک نیایشگاه کوچک در قسمت بیرونی دارد. پس از گذشت 1500 سال از ساخت هرم اوسرکاف، این هرم بازسازی شد و به عنوان آرامگاهی توسط رامسس دوم استفاده شد. طبق نوشته های تاریخ مدرن، ورودی هرم در سال 1831 کشف شد اما تا سال 1839 هیچ فردی به داخل هرم وارد نشده بود تا اینکه تونلی که سارقان مقبره کنده بودند کشف گردید و دسترسی راحتی به داخل هرم در اختیار باستان شناسان قرار داد.
10 – هرم هاوارا (Pyramid of Hawara)
pyramid_of_hawara
پس از سه ساعت رانندگی از جنوب قاهره به هرم هاوارا خواهید رسید، این هرم توسط آمِنِمهات سوم، ششمین فرعون از سلسله ی دوازدهم مصر ساخته شده است. طبق نظر تاریخ شناسان هرم در حدود 1850 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است، که با این حساب امروزه قدمت هرم هاوارا 3.865 سال می باشد. هرم هاوارا در مقایسه با اهرام موجود در دوره ی خود، دارای ظاهری تیره رنگ می باشد به همین خاطر هرم سیاه نیز نامیده می شود. آجر های سنگی و پوشش سنگ آهکی در ساخت هرم بکار رفته و چهره ای تاریک و سیاه به هرم بخشیده است. این هرم تقریبا 60 متر ارتفاع داشته است که در طول زمان، فرسایش و شن های صحرایی از ارتفاع آن کاسته اند. هرم هاوارا اولین هرمی نبوده که توسط فرعون آمِنِمهات سوم بنا نهاده شد. اولین هرمی که توسط آمِنِمهات سوم ساخته شد، دهشور نام داشت، ساخت این هرم موفقیت آمیز نبود و پس از مدتی فرو ریخت. به همین خاطر هرم هاوارا با زاویه های کمتری طراحی شد تا سقوط نکند. امروزه قسمت های زیادی از هرم هاوارا فرسوده شده است و به سختی کوه هرمی شکل از آجر های گلی قابل مشاهده است. هرم هاوارا با وجود ساختار بیرونی، مانند دیگر اهرام راس و قله ی تیز ندارد و این نکته ی قابل توجهی است که موجب شده سارقان مقبره ها فریب بخورند و این هرم از دست دزدان در امان باشد. همچنین این هرم دالان هایی با طرح های پیچ در پیچ دارد و افرادی که در مصر باستان برای سرقت وارد می شدند درون این قسمت ها گیج شده و با شکست مواجه می شدند.
9 – هرم تتی (Pyramid of Teti)
Pyramid of Teti
هرم تتی یکی دیگر از سازه های مهم می باشد که در ناحیه ی سقاره واقع شده است. این هرم در حدود 2345 و 2333 سال پیش از میلاد مسیح در طول ششمین سلسله ی مصری بنا شده است. هرم تتی دومین هرمی است که نوشته هایی دارد، احتمالا این نوشته ها ورد های جادو می باشند که در دیواره های مقبره ها حک شده اند. در طول کاوش و حفاری ها در اواخر قرن 19 میلادی مشخص شد که هرم تتی از یک هرم اصلی که محل دفن پادشاه بوده، یک معبد سوگواری و دو هرم کوچک تر برای ملکه های فرعون تتی تشکیل شده است. با نگاه به تصاویر متوجه می شویم که هرم تتی تقریبا به طور کامل ویران شده است و شاید ساختار هرم به طور اشتباه یک تپه ی کوچک در نظر گرفته شود. گفتنی است که راهرو ها و تالار های زیرزمینی به دلیل نگهداری و محافظت در طول زمان شرایط بهتری دارند. فرورفتگی و قسمت دره مانند هرم از بین رفته است اما گردشگران می توانند اتاق بزرگان را تماشا کنند، نیایشگاه داخلی دارای پنج مجسمه ی متفاوت از فرعون تتی می باشد. راهرویی طولانی با سراشیبی به سوی تالار تدفین وجود دارد و متن هایی بر روی دیوار های هرم نگاشته شده است.
8 – هرم اوناس (Pyramid of Unas)
Pyramid of Unas
هرم اوناس در محوطه هرم های سقاره در نزدیکی قاهره واقع شده است. این هرم 24 قرن پیش از میلاد مسیح، برای فرعون اوناس ساخته شد. فرعون اوناس آخرین پادشاه در سلسله ی پنجم مصر می باشد. ساختار اولیه هرم اوناس 43 متر ارتفاع داشت اما هرم امروزه به شدت آسیب دیده است. هرم اوناس اولین هرمی است که به هرم متن و نوشته معروف می باشد و به همین خاطر اهمیت و ارزش بسیار زیادی دارد. به دستور فرعون در دیوار های اطراف قبر او متن های جادویی حک شده است تا در زندگی پس از مرگ از او محافظت نمایند. پس از اوناس فراعنه دیگر نیز از این کار او الهام گرفتند و این به یک روند در میان پادشاهان مصری تبدیل شد. در حقیقت برخی معتقدند که نوشته های هرم، الهام بخش کتاب مرده ها و همچنین نوشتن تابوت ها در دوره های بعدی بوده است. هرم اوناس از سنگ آهک ساخته شده است و در قرن 19 میلادی مجددا توسط کاوشگر های غربی کشف شد و در آن زمان یک مومیایی را درون قبر پیدا کردند. به دلیل ویرانی های هرم تاریخ شناس ها مطمئن نیستند که این بقایای هرم اوناس می باشد. نوشته‌ هایی که روی دیوار های درون هرم به چشم می خورند، نخستین نوشته ‌های کشف شده از مصر باستان می باشند.
7 – هرم می دوم (Pyramid of Meidum)
Pyramid of Meidum

هرم می دوم، تقریبا در 100 کیلومتری جنوب شهر قاهره قرار دارد و این هرم همچون هرم منكورع در مجموعه اهرام جیزه دارای ارتفاع بسیار زیادی می باشد. هرم می دوم در طول سومین سلسله ی مصر ساخته شده است و قدمت بیشتری نسبت به اهرام جیزه دارد. این هرم برای فرعون هونی ساخته شده بود. هونی، واپسین فرعون در سلسله ی سوم مصر باستان به شمار می رفت. با تفاوت هایی که در ساخت اهرام دیده می شود می توان نتیجه گرفت که در آن تاریخ ساخت و طراحی اهرام به یک دانش علمی تبدیل نشده بود، و هرم می دوم در اصل به صورت هرم پلکانی بنا شده بود و در این سازه تراس هایی قرار داشت تا مراحل ساخت هرم را آسان تر نماید. در لایه ی بیرونی به جای سنگ، شن بکار رفته که موجب شده این هرم معروف در طول زمان فرو بپاشد.

امروزه هرم می دوم دارای سه مرحله یا سه پله می باشد که به وضوح دیده می شود. این هرم در راس خود قله ی شیب دار ندارد به همین خاطر مصری ها آن را الهرم الكذاب، هرم ناقص یا شبه هرم می نامند. با این وجود بازدید از این اثر باستانی و معروف ارزش زیادی دارد. گردشگران با ورود به هرم و قدم زدن در طول راهرو ها تنه های چوبی را خواهند دید که از ساختار هرم محافظت می کند و در ادامه می توان از تالار های دفن بسیار بزرگ دیدن کرد. در اطراف هرم مجموعه ای از آرامگاه ها یا قبر ها (به ويژه دخمه هاى اجساد موميايي شده ى مصريان باستان) وجود دارد که از آجر های گل و لای ساخته شده اند. این قبر های کوچک شباهت زیادی به پایه هرم دارند و در میان آنها تونل های زیادی کشف شده است که سارقان در قرن های گذشته برای دزدیدن محتویات آنها بکار برده اند.
6 – هرم منکورع یا مَنقُرَع (Pyramid of Menkaure)
Pyramid of Menkaure

هنگامی که از اهرام جیزه بحث می شود اغلب به سه ساختار متفاوت و معروف هرم خوفو، هرم خَفرِع و هرم منکورع اشاره می شود. در میان این سه هرم، هرم منکورع کوچک ترین می باشد با این وجود این هرم جایگاه بسیار مهمی در میان اهرام جیزه دارد و بهتر است که در طول سفر از آن بازدید کنید. هرم منکورع 2510 سال پیش از میلاد مسیح برای سلسله ی فراعنه منکورع ساخته شده است و 65 متر ارتفاع دارد. این هرم تقریبا به اندازه ی نصف دیگر اهرام محوطه ارتفاع دارد. گرانیت قرمز رنگ در ساخت قسمت های پایینی هرم منکورع بکار رفته است و در قسمت های بالای هرم از سنگ آهک استفاده شده است. قسمت هایی از گرانیت بکار رفته در هرم تراشیده نشده است، بر همین اساس باستان شناسان و تاریخ شناس ها معتقدند که ساخت هرم به پایان نرسیده است. امروزه با تماشای هرم منکورع متوجه می شویم که یک ردیف عمودی از سنگ های هرم در گوشه ای برداشته شده اند. برخی بر این باورند که در قرن 12 میلادی پسر صلاح الدین تلاش داشت که این هرم را نابود کند. ویران کردن هرم زمان و هزینه ی زیادی در برداشت به همین خاطر از تصمیم نابودی هرم صرف نظر کردند. این سنگ های نابود شده در یک ردیف هرم نشان دهنده ماندگاری و بقای هرم بوده و تاکید بر اهمیت حفاظت از این نوع ساختار ها دارد.

گردشگران با ورود به هرم منکورع از پله های هرم پایین می روند تا وارد راهرو شوند. در مرحله ی اول به سرسرا و اتاق کوچکی می رسند که می توانند نقش های برجسته ی حک شده بر دیوار ها را تماشا کنند و وارد تالار دیگری شوند. با ورود به تالار های اصلی هرم می توانند راس و قله ی گنبدی شکل هرم را تماشا کنند، منظره ای بی نظیر که خاطرات متفاوت و شگفت انگیزی برای مسافران به همراه خواهد داشت.
5 – هرم پلکانی جوزر (Step Pyramid of Djoser)
Step Pyramid of Djoser

هرم پلکانی جوزر در محوطه هرم های سقاره در 25 کیلومتری جنوب شهر قاهره واقع شده است، در این محوطه مجموعه ی زیادی از اولین اهرام تاریخ مصر باستان، ساخته شده اند. یکی از مهم ترین اهرام این محوطه هرم پلکانی می باشد که جوزر نام دارد، این هرم قدیمی ترین ساختار سنگی جهان به شمار می رود و برای مصرشناسان، باستان شناسان و معماران اهمیت بسیار زیادی دارد. این هرم پلکانی در سلسله ی پادشاهی سوم مصر باستان توسط ایمهوتپ، وزیر فرعون جوزر، ساخته شده است و در حدود 27 قرن قبل از میلاد مسیح بنا شده است. در مقایسه با دیگر اهرام مصری هرم پلکانی جوزر ظاهری متفاوت دارد. گوشه های هرم هموار و صاف نبوده و دارای شیب زیادی است. هر یک از سطوح یا تراس هرم بر فراز دیگری بنا شده است. از لحاظ فنی هرم از شش (آرامگاه) تشکیل شده است که بر روی هم قرار گرفته اند و هر یک نسبت به دیگری اندازه های کوچکتری دارد. کل مجموعه ی هرم جوزر توسط دیواری از جنس سنگ آهک احاطه شده است و 14 درب ورودی در این دیوار ها ساخته شده بود. هرم دارای یک دروازه ورودی است و شاید دیگر درها تنها جنبه ی زیبایی داشته و یا قصد فریب و جلوگیری از ورود افراد به درون محوطه را داشته اند. از دیگر ویژگی های مهم هرم وجود خندقی بزرگ بود که مجموعه هرم را احاطه کرده بود و همچنین پایه های سنگی تزئین شده در ستون های راهرو که برای شبیه سازی به نی حکاکی شده بودند.

قسمت جنوبی مجموعه هرم جوزر، محوطه ای بسیار بزرگ می باشد که با هدف جداسازی هرم از مقبره های جنوبی طراحی شده بود. امروزه نیز سنگ های حکاکی شده که مربوط به فستیوال های هب سد می باشند را می توانید تماشا کنید، هدف از این حکاکی ها کمک به فراعنه جهت ادامه حکومت بر سرزمین مصر حتی پس از مرگ بوده است. طبق سنت مصریان، هر فرعونی که سی سال سلطنت می کرد، برای نیمه خدا شدن وی جشنی بر پا می شد که فستیوال هب سد نام دارد. نظریه های زیادی در مورد محتویات موجود در مقبره ی جنوبی وجود دارد اما در مورد محتویات موجود در سه تالار بزرگ که با مهارت خاصی تزئین شده اند و بدون شک زیباترین قسمت در کل مجموعه جوزر به شمار می روند، اطلاعات زیادی وجود ندارد.
4 – هرم مُنحَني یا هرم خمیده (Bent Pyramid)
Bent Pyramid
مهم ترین اهرام مصر در محوطه های جیزه و سقاره قرار دارند همچنین یکی دیگر از مهم ترین محوطه های اهرام باستانی و تاریخی، ناحیه ی دهشور می باشد. هرم خمیده در مرکز دهشور واقع شده است و در دوران حکومت فرعون سنفرو در پادشاهی کهن مصر، تقریبا 2600 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. هرم خمیده نامش را از ظاهر سازه گرفته است، پایه ی این ساختار با زاویه ی 54 درجه ای از بخش زیرین به سوی بالا می رود اما زاویه ی هرم در بالا کم شده و نزدیک به 43 درجه می باشد، در نتیجه هرم ظاهری تقریبا خمیده و کج دارد و به نظر می رسد که به یک قسمت خم شده است. نام رسمی هرم خمیده، هرم سنفرو یا هرم درخشان جنوبی می باشد. نظریه های زیادی در رابطه با علت خمیدگی این هرم وجود دارد اما تاریخ شناس ها اندکی به وجود اشتباه در طراحی و ساخت این هرم اعتقاد دارند. از نظر آنها خمیدگی هرم مربوط به افت سلامت فرعون است که به همین دلیل ساخت هرم را می بایستی با سرعت بیشتری تمام می کردند و یا هدف از این خمیدگی جلوگیری از سقوط و فروپاشی هرم به دلیل وجود زاویه ی شیب دار بوده است. و احتمالا این خمیدگی به دلیل فرو پاشی هرم می دوم، ساخته شده است، هرم میدوم زاویه ی شیب دار بی سابقه و زیادی داشت که موجب ریزش قسمت های زیادی از هرم گشت. هرم خمیده اولین هرم هموار در مصر باستان محسوب می شود. هرم می دوم قبل از این هرم ساخته شده است و با وجود گوشه های هموار، تفاوت زیادی با هرم خمیده دارد. در حقیقت هرم می دوم در مرحله ی اول ساخت به صورت هرم شیب دار طراحی شد و بعد ها گوشه های هموار پس از ساختار اولیه ی هرم، ایجاد شدند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد هرم خمیده، ظاهر بیرونی هرم می باشد که به خوبی محافظت شده است. سنگ آهک بکار رفته در محیط بیرونی هرم دست نخورده و سالم باقی مانده است که با در نظر گرفتن قدمت این اثر می توان گفت که این گزینه بسیار نادر می باشد. گردشگرانی که مایل به بازدید از هرم خمیده می باشند از حضور انبوه جمعیت در این محوطه تعجب خواهند کرد و برای بازدید و تماشای قسمت های درونی هرم بهتر است که برنامه ی مناسبی در اولین وقت تنظیم کنند تا فرصت ورود به هرم را به دست آورند.
3 – هرم سرخ (Red Pyramid)
Red Pyramid

هرم سرخ، به نام هرم شمالی نیز شناخته می ‌شود و در محوطه ی هرم های دهشور قرار دارد. به دلیل رنگ قرمز آجر های دیواره بیرونی، این هرم به نام هرم سرخ نامیده شده است. پس از هرم بزرگ خوفو در جیزه، هرم سرخ بزرگ ترین پایه نسبت به دیگر اهرام مصر را دارد. گوشه های هرم دارای سراشیبی، با زاویه ی 43 درجه و کوتاه تر از 104 متر می باشد. امروزه هرم سرخ سومین هرم بزرگ مصر و چهارمین هرم بلند مصر باستان محسوب می شود. این هرم اولین هرمی بود که با گوشه های هموار به طور موفقیت آمیز در مصر ساخته شد و از طرح های اهرام جیزه الهام گرفته بود. هرم سرخ دومین هرم (یا احتمالا سومین هرم) بود که به دستور فرعون سنفرو در 2575- 2551 سال قبل از میلاد مسیح، و تقریبا بین 22 یا 39 سالگی حکومت فرعون بنا شد. بر اساس سنگ نوشته ها و کتیبه هایی بر روی سنگ های سیاه مشخص شده که ساخت این هرم تقریبا 17 سال طول کشیده است. ارتفاع هرم 105 متر بوده و دارای سه تالار می باشد. همانند دیگر اهرام مصر، درب ورودی هرم در قسمت شمالی واقع شده است. در ورودی هرم راهرویی به طول 60 متر وجود دارد. در قسمت زیرین قسمت ورودی راهرو کوچکی قرار دارد که به تالار اول وصل می شود. ارتفاع تالار در حدود 12 متر می باشد. در قسمت جنوبی اولین تالار راهروی دیگری وجود دارد که به تالار دوم وصل می شود، اندازه ی این دو تالار تقریبا یکسان است. بر خلاف دیگر تالار های اهرام مصری، تالار دوم دقیقا در زیر راس و گنبد هرم سرخ واقع شده است. این دو تالار در سطح زمین قرار دارند. در قسمت جنوبی تالار دوم فضایی وجود دارد اما به دیوار ختم می شود. راه ورود به تالار سوم، راه پله های چوبی با سبکی مدرن می باشد. این تالار نسبت به دو تالار دیگر در ارتفاع بالاتری قرار داشته و توسط معماران فریماسونری ساخته شده است. تالار سوم 15 متر ارتفاع دارد و مکان اصلی دفن به شمار می رود. فرعون خوفو پسر فرعون سنفرو، پدرش را در این مکان دفن نمود. اثر باقیمانده ای در هرم وجود ندارد. سنگ کمیاب بالای دیوار کشف و بازسازی شد و امروزه در اختیار بازدید عموم قرار دارد. اینکه این سنگ کاربردی داشته یا نه، مشخص نیست و زاویه ی شیب آن با شیب هرم سرخ تفاوت دارد. بقایایی از معبد مردگان در قسمت شرق هرم به چشم می خورد.

هرم سرخ اهمیت بسیار زیادی دارد به خاطر اینکه فرعون سنفرو اولین فردی بود که با استفاده از محور های شرق و غرب، معابد مصری را در مسیر آفتاب به یکدیگر وصل می کرد. در گذشته سفر به سوی ناحیه ی دهشور امنیت زیادی نداشت. به همین خاطر امروزه گردشگران می توانند بدون ازدحام به راحتی از این هرم دیدن کنند و بازدید در کنار آرامش لذت بخش تر خواهد بود. گفتنی است که گردشگران بدون محدودیت های خاصی که در دیگر اهرام اعمال می شود، می توانند به این ناحیه وارد شوند. پس بدون شلوغی ها و بدون محدودیت دسترسی بازدید از هرم سرخ فرصتی استثنائی به شمار می رود که بهتر است گردشگران آن را غنیمت شمرده و از نزدیک یکی از معروف ترین هرم های مصری را تماشا کنند.
2 – هرم خَفرِع (Pyramid of Khafre)
Pyramid of Khafre
هرم خَفرِع در مجاورت هرم خوفو قرار دارد. هرم خَفرِع در مقایسه اندازه ی کوچکی دارد اما به عنوان خواهر هرم خوفو در نظر گرفته می شود. این هرم در 2570 سال پیش از میلاد مسیح، تنها یک دهه پس از هرم خوفو ساخته شده است و به سلسله ی پادشاهی چهارم مصر تعلق دارد. هرم خَفرِع به عنوان مکانی جهت آرامش ابدی فرعون خَفرِع طراحی شده بود و با نام خَفرِن در کتاب های تاریخی به آن اشاره شده است. هرم خَفرِع کوچک تر از هرم خوفو می باشد اما با این وجود در نگاه اول اندکی بزرگ تر به چشم می خورد. هرم خفرع بر روی بستری از صخره واقع شده است که موجب افزایش اندک ارتفاع آن نیز شده است و به خاطر وجود گوشه های شیب دار، قله و راس هرم تیزتر دیده می شود. ساخت هرم خَفرِع نشان دهنده ی قابلیت های زیادی در مهندسی و طراحی در دوران مصر باستان می باشد به ویژه انتخاب بلوک هایی از سنگ آهک که استحکام ساختار هرم را گارانتی می کند، اهمیت زیادی دارد. در قسمت پایه ی هرم خَفرِع، سنگ ها بزرگ تر می باشند اما با افزایش ارتفاع هرم از اندازه ی سنگ ها کاسته می شود. چهار گوشه ی هرم به صورت عالی و مناسب در جای خود قرار نگرفته اند و موجب شده اند که راس هرم اندکی خمیدگی داشته باشد و این مورد یکی از ایراد های اساسی در ساخت هرم خَفرِع محسوب می شود. برخلاف دیگر اهرام مصر، هرم خَفرِع دارای دو ورودی جداگانه می باشد. درون هرم چندین تالار وجود دارد که بازدید از آنها برای عموم آزاد است و گردشگران می توانند از نزدیک این هرم معروف را تماشا کنند. بهتر است که از تالار دفن که دارای باریکه نور از سنگ آهک های بزرگ در سقف می باشد، دیدن کنید. همچنین قسمت های گودی در زمین برخی از تالار ها به چشم می خورد که احتمالا در این بخش ها تابوت های سنگی قرار داده بودند. گفتنی است که برخی از معروف ترین ساختار های هرم در سراسر محوطه ی جیزه، از مجموعه ی پیچیده هرم خَفرِع به شمار می روند. برخی از مجسمه های یادبود که در محوطه قرار دارند عبارتند از تندیس بزرگ ابوالهول، معبد مردگان، ویرانه های هرم ستیلایت یا ماه و معبد ولی یا دره، که بهتر است هنگام سفر به این ناحیه بازدید از آنها را فراموش نکنید.
1 – هرم خوفو (Pyramid of Khufu)
Pyramid of Khufu

هرم خوفو در بین عجایب هفتگانه جهان باستان تنها اثر قدیمی و بازمانده است. همچنین هرم خوفو بزرگ ترین هرم کشور مصر بوده و در محوطه ی اهرام جیزه واقع شده است. این ساختار عظیم و باشکوه به نام های زیادی شناخته می شود که از جمله می توان به هرم بزرگ جیزه یا هرم خئوپس اشاره کرد. تاریخ شناس ها معتقدند که قدمت این هرم به 2560 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و اتمام سازه تقریبا بین 10 تا 20 سال به طول انجامیده است. بر اساس نام فرعون خوفو این هرم نامگذاری شده و هرم خوفو جایگاه مقبره ی فرعون خوفو می باشد، این فرعون از سلسله ی چهارم مصر بوده است. گفته می شود که همیونو، وزیر ارشد دربار خوفو، معمار هرم بزرگ جیزه بوده است. بیش از دو میلیون قطعه سنگ در ساختار هرم بکار رفته است که می بایستی از معادن سنگ محلی جابجا می شد، و مواد اصلی و تشکیل دهنده ی ساختار شامل سنگ آهک، گرانیت و ملات برای پوشاندن می باشد. امروزه هرم بزرگ خوفو 139 متر ارتفاع دارد و شاید این هرم ارتفاع بیشتری داشته که تحت فرسایش قرار گرفته و از ارتفاع آن کاسته شده باشد. گردشگران می توانند هنگام بازدید از هرم خوفو از محوطه ی درونی آن نیز دیدن کنند اما می بایستی توجه کنند که روزانه تنها 300 بلیت برای گردشگران وجود دارد و در صورت خوش شانس بودن و خرید بلیت می توانید به داخل هرم وارد شوید که در قسمت شمالی 15 متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد. با حرکت در تونلی که به سمت بالا پیش می رود، می توانید فضای داخلی تعدادی از تالار ها را که هرم از آنها تشکیل شده را تماشا کنید. فرصت بازدید از تالار ملکه، تالار پادشاه و گالری بزرگ را از دست ندهید. در این هرم پنج تالار برجسته ی دیگری نیز وجود دارد که هدف از ساخت آنها محافظت از تالار پادشاه در برابر سقوط یا تغییرات در طول زمان بوده است. با قدم زدن درون هرم به خاطر بسپارید که محتویات درون هرم و بسیاری از آثار و هنرهای دستی تاریخی، پس از مرگ خوفو، قرن ها پیش ربوده شده است و موارد باقیمانده از دوران قدیم همگی به موزه ها انتقال یافته اند تا در محیطی امن از آنها محافظت کنند.

بهترین مقاصد گردشگری جهان برای دوستداران حیات وحش
ادامه مطلب

2.8/5 - (14 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر