خانه >> جهانگردی >> بازگشایی ساخالین؛ بهشتی یخ زده در شرق دور روسیه
بازگشایی ساخالین؛ بهشتی یخ زده در شرق دور روسیه

بازگشایی ساخالین؛ بهشتی یخ زده در شرق دور روسیه

تا جایی که چشم می بیند ساحلی مه گرفته و دراز در برابر چشمانش شماست. در ابتدا موج هایی که به سمت ساحل برف گرفته می روند و خط بین آب و یخ را می شکنند به سختی قابل مشاهده هستند تا اینکه آب شور یخ زده به پاهای ما برخورد کرده و به سمت آب های اقیانوس آرام شمالی باز می گردد. اما این تنها نکته شگفت انگیز در مورد این جزیره یخ زده و متروکه نیست. راهنمای محلی ما قبل از کشیدن یک مکعب کوچک زرد رنگ و نیمه شفاف روی کف دست خود فریاد می زند: «آنجا را نگاه کنید!» و ما سنگ کهربای طبیعی را می بینیم که توسط آب به سال برده شده و در ساحل باقی می ماند. با ایران هتل آنلاین همراه باشید.

به ساخالین خوش آمدید، بزرگ ترین جزیره روسیه: یک باریکه طولانی 1.000 کیلومتری که بین دریای اوختوسک در سمت شرق و دریای ژاپن در سمت غرب گرفتار شده است. ساخالین که هیچگاه مکان محبوب و پرطرفداری برای گردشگران نبوده است، حتی در شرق دور روسیه که به ندرت مورد توجه گردشگران قرار می گیرد نیز در سایه مقاصد گردشگری شناخته شده تری مانند کامچاتکا با آتشفشان های حیرت انگیز یا ولادیووستوک (Vladivostok)، ترمینال شرقی خط آهن مشهور سیبری، قرار داشته است.
اگر چه در سال های اخیر بر تعداد بازدید کنندگان از این جزیره افزوده شده اما این موضوع بیش از هر چیزی با توسعه و استخراج نفت از آب های منطقه و میدان های گازی بوده و به ندرت می توان در ساحل شاهد حضور گردشگران زیادی بود. اما با ارائه ویزاهای ساده و جدید این شرایط می تواند دچار تغییر شود. ساخالین تجربه های بسیار خاص و منحصربفردی در آستین خود دارد، از طبیعت زیبا تا سواحل پر از سنگ کهربا در اطراف منطقه استارودوبسکوی (Starodubskoye) و البته سحرآمیز بودن شهر مرکزی آن. بدین ترتیب می توان با قاطعیت گفت که ساخالین هیچگاه گردشگرانی که به دنبال یک مقصد گردشگری متفاوت و غیرمرسوم هستند را ناامید نخواهد کرد. اخیراً فرآیند اخذ ویزا برای رفتن به ساخالین و مناطق شرق دور روسیه بسیار آسان شده و تنها لازم است هوشمندانه سفر کنید و چند روز پیش از عزیمت درخواست ویزا داده و در فرودگاه های منطقه ویزای الکترونیکی خود را دریافت کنید.
یک روز در یوژنو-ساخالینسک
سفر به روسیه

برای بسیاری سفر به ساخالین از مرکز این منطقه یعنی شهر یوژنو-ساخالینسک (Yuzhno-Sakhalinsk) آغاز می شود. در این شهر است که بسیاری از زیرساخت های مربوط به گردشگری ساخته شده، از جمله تنها فرودگاه بین المللی جزیره که در طول روز پروازهایی به مقصد مسکو، توکیو، سئول و ساپورو و همچنین چندین منطقه محلی پر رفت و آمد در آن انجام می شود. حتی اگر برای تماشای طبیعت غیرشهری ساخالین به این منطقه سفر کرده باشید نیز شهر یوژنو-ساخالینسک ارزش یک اقامت کوتاه را نیز دارد. در نگاه اول این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای کوچک روسیه است با ساختمان های بتنی وصف ناپذیر به سبک معماری اتحاد جماهیر شوروی اما چیزهای دیگری نیز در یوژنو-ساخالینسک وجود دارد که نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

ابعاد نسبتاً کوچک شهر و خیابان های پهن آن شبکه ای را تشکیل داده که قدم زدن در آن ها و دیدن جاذبه های زیبای شهر را بیش از پیش جذاب و سرگرم کننده می سازد. از جاذبه های مهم شهر می توان به میدان پیروزی (Victory Square) اشاره کرد، جایی که کلیسای جامع ارتدوکس با نام Nativity با گنبدهای طلایی پیازی شکل خود در کنار موزه نظامی یوژنو-ساخالینسک قرار گرفته که بر جنگ جهانی دوم تمرکز دارد.
حکومت ژاپنی ها
War memorial

همانند دیگر نقاط روسیه، در ساخالین نیز موضوع جنگ جهانی دوم (یا آنطور که روس ها از آن یاد می کنند: جنگ بزرگ میهن پرستانه) با شور و شوق خاصی مورد توجه قرار می گیرد و در مورد آن صحبت می شود. اما جنگ جهانی دوم برای جزیره ساخالین اهمیت دو چندانی دارد. در سال 1945، این شهر پس از دو دهه حاکمیت ژاپنی ها، بار دیگر به منطقه ای تحت کنترل روس ها تبدیل شد. در دوران حکومت ژاپنی های این جزیره را کارافوتو (Karafuto ) و یوژنو-ساخالینسک را تویوهارا (Toyohara) می نامیدند. این پیشینه فراموش نشدنی را می توان در جای جای شهر یوژنو-ساخالینسک دید که چندین بنای یادبود با این مضمون در نقاط مختلف آن ساخته شده است.

امروزه ساخالین بیشتر و بیشتر روسی شده است و تنها خودروهای دست دومی که وارداتی هستند و فرمان آن ها در سمت راست قرار دارد به مردم و گردشگران یادآور می شود که این منطقه کمتر از 45 کیلومتر با شمالی ترین نقطه خاک ژاپن فاصله دارد.
سفر جادویی از طریق راه آهن
Beaches

برای کسانی که به اطلاعاتی بیشتری در مورد تاریخچه جزیره ساخالین علاقه دارند، دیدار از موزه ساده اما پر اطلاعات باارزش ساخالین یک ضرورت است. در این موزه ارجاعات جالبی به مردم بومی آینو (Ainu) و دیگر مردمان محلی خواهید یافت که از دوران پیش از تاریخ ساکن جزیره ساخالین بوده اند. این موزه که به سبک معماری سنتی ژاپنی ساخته شده، یکی از معدود آثار فیزیکی بجای مانده از عصر کارافوتو است. یکی دیگر از یادگارهای آن دوران یک خط راه آهن کوچک و باریک است که یوژنو-ساخلینسک را به نوگلیکی (Nogliki) در شمال جزیره متصل می کند.
سفر 12 ساعته با قطار در طول شب، مانند یک پل باریک ارتباطی است که بخش جنوبی جزیره، جایی که بخش اعظم جمعیت جزیره در آن زندگی می کنند، را به مناطق دور دست و جوامع گرد آمده در اطراف منابع طبیعی در شمال جزیره را به هم متصل می سازد. در کنار این خط راه آهن یک موزه کوچک وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود و چندین لوکوموتیو قدیمی که در این خط کار می کردند را به نمایش گذاشته است.

اما اگر تنها یک چیز باشد که نماد شهر یوژنو-ساخالینسک باشد آن پیست اسکی محلی گورنی ووزدوخ (Gorny Vozdukh) به معنای هوای کوهستان است که از طریق جاده ای که از سمت راست میدان پیروزی می گذرد و با پای پیاده به آن خواهید رسید. بلندترین قسمت این مکان تفریحی قله 600 متری کوه بلشویک (Mount Bolshevik) است که اگر چه با دیگر مراکز تفریحی زمستانی کوهستان های آلپ و راکی قابل مقایسه نیست اما در فصل زمستان برف زیادی در آن باریده و قرار گرفتن آن در سمت راست مرکز شهر باعث شده که هنگام اسکی کردن و پایین آمدن از شیب مسیرهای اسکی آن، نمایی خیره کننده از شهر در مقابل چشمان شما قرار داشته باشد.
طبیعت رام نشده
Untamed nature

اگر چه اسکی کردن در فضای حاشیه ای منطقه بسیار مفرح است اما کسانی که به دنبال تفریحات جذاب تری در هوای آزاد می گردند لازم نیست که فاصله زیادی از محدوده شهر یوژنو-ساخالینسک بگیرند. بخش اعظم جزیره ساخالین از طبیعت بکر و رام نشده تشکیل شده است. مرکز جزیره کاملاً کوهستانی و صخره ای است با جنگل های وحشی که در فصل زمستان و با بارش برف کتانی شما را به یاد قصه های پریان می اندازد. اما یادتان باشد که روسیه کشور خرس است و در این منطقه نیز خرس به وفور یافت می شود. با این وجود، در ساخالین احساس دوری از دریا نیز نخواهید داشت زیرا باریک ترین نقطه جزیره تنها 25 کیلومتر عرض داشته و دو طرف آن را دریا پوشانده است.

نزدیکی با دریا در فرهنگ غذایی منطقه ساخالین هویداست، فرهنگی که وابستگی عمیقی به غذاهای دریایی باکیفیت دارد. درک این موضوع بیش از هر جایی در بازار ماهی فروشی اوسپخ (Uspekh ) در یوژنو-ساخالینسک میسر خواهد بود. در این بازار بهترین ماهی ها و دیگر موجودات دریایی خوردنی را خواهید یافت. اما ستاره غذاهای دریایی منطقه خرچنگ بزرگ و قرمز رنگ کینگ است، موجودی شبیه هیولا که در آب های شمال اقیانوس آرام زندگی کرده و به سراسر جهان صادر می شود. علاوه بر خرچنگ، در بازارهای شهر گزینه های متعددی از حلزون، صدف، میگو و ماهی تازه و یخ زده در برابر چشمان شما قرار دارد. ساخالین بیش از 65.000 رودخانه و و نهر کوچک دارد که آن را به یک مکان مهم برای پرورش خاویار و ماهی سالمون تبدیل کرده است.
جستجو در ساحل ساخالین
Exploring the coastline

اگر می خواهید خودتان به گشت و گذار و کشف چیزهای جدید بپردازید این فرصت را در ساخالین خواهید داشت زیرا در این منطقه تورهای گردشگری مختلفی برگزار می شود که عمدتاً مربوط به ماهیگیری هستند. اما لذت بردن از ساحل وسیع و طولانی ساخالین تنها به ماهیگیری ختم نمی شود. سازه های سنگی یادبود Cape Gian، محل تجمع شیرهای دریایی در نولسک (Nevelsk) یا حتی جزیره مونرون (Moneron)، یک منطقه حفاظت شده خالی از سکنه در چند مایلی ساحل ساخالین که به خاطر نقاط شیرجه و غواصی خود شناخته می شود همگی از جاذبه های گردشگری ساخالین هستند که از شهر یوژنو-ساخالینسک به سادگی در دسترس قرار دارند.

یکی دیگر از نقاط جادویی این جزیره بوختا تیخایا (Bukhta Tikhaya) نام دارد، منطقه ای محصور شده در 140 کیلومتری ساحل شرقی یوژنو-ساخالینسک که نام آن به معنای خلیج آرام است و در فصل زمستان بهترین مکان برای داشتن لحظاتی آرام و بدور از هیاهو است. در این منطقه یخ زده حس رفتن به اقیانوس منجمد شمالی به شما دست خواهد داد.
باز شدن ساخالین به روی گردشگران
Beaches

به خاطر تمامی زیبایی های دورافتاده بودن و انزوا، ساخالین به احتمال فراوان به مکانی شلوغ تبدیل خواهد شد بدون این که لازم باشد برای ساخت پلی که اکنون در دست ساخت است و خاک اصلی کشور روسیه را به جزیره متصل می کند صبر کنید. شنیده می شود که قرار است این منطقه از طریق یک تونل به شهر هوکایدو در ژاپن نیز متصل شود که پروژه ای غیرمحتمل به نظر می رسد. شهروندان 18 کشور، اغلب کشورهایی در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه، اکنون می توانند ویزای خاص سفر به نقاط شرقی دور دست روسیه را بدست آوردند. اگر چه هر ماه تنها تعداد مشخص و محدودی می توانند از این ویزا استفاده کنند اما بر اساس شنیده ها، کشورهای جدیدی به این فهرست اضافه خواهند شد.
گردشگرانی که به فرودگاه های ولادیووستوک، پتروپالووسک-کامچاتسکی، بلاگووشچنسک، خاباروفسک، آنادیر و یوژنو-ساخالینسک می رسند در این فرودگاه ها ویزای رایگان الکترونیکی دریافت خواهند کرد و دیگر نیازی به فرآیند پرهزینه و طولانی اخذ ویزا در کشور مبدأ نیست. برای اخذ این ویزای جدید تنها لازم است که 4 روز قبل از زمان رسیدن به منطقه درخواست داده و با داشتن ویزای مذکور می توانید 8 روز در ساخالین اقامت داشته باشید. اعتبار این ویزا نیز 30 روز در نظر گرفته شده است.

قطب جنوب، سفر با کشتی کروز به قعر دنیا
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر