×

دریاچه کفه خنج فارس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
دسته بندی ایرانگردی
دریاچه کفه خنج فارس
شاید با خود گمان کنید که دریاچه ها را فقط در مناطق شمالی می توان یافت. اما امروز می خواهیم به سراغ پدیده طبیعی زیبایی برویم که در یکی از نقاط جنوبی و البته گرمسیر کشور ایران بسیار مشهور شده و نظر همه را به خود جلب کرده است.  دریاچه کفه در خنج فارس، جاذبه بسیار دیدنی و هیجان انگیزی است که همه ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. برای دیدن این جاذبه منحصربه فرد، باید به استان پهناور فارس سفر کنید. شما می توانید از طریق سایت  ایران هتل آنلاین اقدام به رزرو هتل مورد نظر خود در مرکز استان فارس، شهر شیراز کنید. یکی از بهترین هتل های شیراز، هتل بزرگ شیراز می باشد که می توانید علاوه بر استراحت، شیراز را از بالا به نظاره بایستید.

دریاچه کفه خنج:
این پدیده جذاب در شهر خنج و 101 کیلومتری غرب لار و 265 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است. 130 کیلومتر مساحت دریاچه کفه خنج می باشد که جزء دریاچه های وسیع فصلی ایران به شمار می رود. طول دریاچه 18 کیلومتر و عرض آن به 8 کیلومتر می رسد. فصل باران های موسمی، دریاچه کفه، لبریز از آب می شود و تبدیل به چشم نواز ترین منطقه خنج می گردد. وجود درختان نخل که نمادی از شهرهای گرم می باشد، چهره تماشایی و متفاوتی را به دریاچه بخشیده است. در فصل بهار با بارش باران های شدید بهاری در طول زمان کمی، دریاچه مملو از آب می شود و امواج آب را می توان در این دریاچه نظاره کرد. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 655 متر است و خود نمادی کوچک از آبیِ دریا می باشد. وجود چنین دریاچه ای آن هم میان بیابان های بسیار گرم نعمتی بزرگ و البته پر از شگفتی است که خنج را پر از گردشگر کرده است. تقابل رنگ آبی با سبزی نخل های سربه فلک کشیده، نقاشی بسیار هنرمندانه ای را به وجود آورده است. نقاشی که فقط به دستان هنرمند خالق هستی کشیده می شود.
علت نام گذاری دریاچه به کفه:
به زبان عامیانه کفه به معنای دشتی بدون شیب گفته می شود. این منطقه که مانند یک باتلاق می باشد، تمام باران ها را جذب می کند و دریاچه ای پرآب را به معرض نمایش می گذارد. اما این منطقه با نام دیگری یعنی: " کفه حاج ایاز خان" نیز معروف می باشد. دلیل این نامگذاری، وجود اسناد و منابع تاریخی است که بر اساس آن روایتی نقل شده که می گوید: این منطقه به " کفه حاج ایاز خان" معروف بوده، آن هم به این دلیل که یک گله پرشمارگوسفند که متعلق به حاج ایاز قشقایی بوده به دلیل باران بهاری ازبین رفتند و از همان زمان تا کنون این نام بر روی این منطقه تماشایی مانده است.
 
کلام آخر:
در سفر به شهرستان لار و خنج از لذت های فراوانی بهره خواهید برد. یکی از این لذت ها، غذاهای محلی، شیرینی و نون های بسیار خوشمزه ای است که به دستان پر مهره مردمان بی ریای لار و خنج پخته می شود. پس هنگامی که به دیار مردمان خونگرم خنج سفر کردید، از غذاهای لذید این منطقه غافل نشوید. سایت ایران هتل آنلاین سفر لذت بخشی را برایتان آرزو می کند.