×

جشنواره آب تایلند؛ سونگکران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۱۰
دسته بندی آداب و رسوم
جشنواره آب تایلند؛ سونگکران
از زمان های بسیار قدیم که جشن ها و جشنواره ها شکل گرفتند، انسان ها تمایل داشتند روزهای خاص سال را جشن گرفته و با کارهای نمادین روح و جسم خود را تطهیر ببخشند، آن ها با این کار نه تنها به جنبه های اجتماعی بلکه به ابعاد معنوی این جشن ها نیز توجه داشته و با این کارهای نمادین خیر و برکت را به زندگی خود دعوت می کردند. در واقع سرشت اجتماعی و معنوی انسان ها، باعث شکل گیری زیباترین و مهییج ترین جشنواره ها در طول تاریخ شده است. با نگاهی گذرا به منشا بسیاری از این جشنواره ها در می یابیم که این جشن ها هر چند رنگ و بویی متفاوت دارند، اما در اصل هر یک به نوعی آمدن سال نو را نوید داده و آغاز سال جدید را خوش یمن می دانند.
جشنواره آب تایلند
این جشنواره ها که امروزه به شکلی باشکوه و جذاب برگزار می شوند برای بیشتر مردم دنیا شناخته شده هستند، بنابراین با قاطعیت می توان گفت که برخی از آن ها، مانند جشنواره ی سونگکران شکل جهانی به خود گرفته و گردشگران زیادی برای شرکت در آن به تایلند سفر می کنند. جشنواره سونگکران که هر سال از 13 تا 15 ماه آوریل برگزار می شود، جشن سال نو و تعطیلات ملی تایلندی است، این جشن تا سال 1888 سال نوی رسمی تایلندی ها به شمار می رفت، از آن تاریخ تا سال 1940 زمان برپایی این جشن یک زمان ثابت و اول آوریل بود، ولی از سال 1940 تاریخ جشن سال نو به اول ژانویه تغییر یافت و سونگکران به عنوان تعطیلات رسمی کشور در تقویم تایلند جای گرفت. این جشن که یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین جشن های تایلند است، بهانه ای است برای گرد هم آمدن خانواده ها، تمیز کردن خانه ها و بازدید از معابد. با ما همراه باشید تا با این جشن پرشور و هیجان بیشتر آشنا شویم. ایران هتل با رزرو هتل های مشهد و هتل های کیش همراه شماست.
جشنواره آب تایلند
معنای سونگکران
Songkran در زبان سانسکریت به معنای "تغییر" یا "جنبش" است. این تغییر از حرکت خورشید از یک موقعیت به موقعیت دیگر در منطقه البروج حاصل می شود. با توجه به معنای آن در سانسکریت، سونگکران هر ماه اتفاق می افتد، اما دوره ای که مردم تایلند به عنوان سونگکران می خوانند و آن را جشن می گیرند، زمانی اتفاق می افتد که خورشید از برج حوت به حمل در منطقه البروج حرکت کند. نام صحیح این دوره، باید (ماها سونگکران) Maha Songkran باشد که به معنای سونگکران عالی بوده و مطابق تقویم خورشیدی جشن سال نو می باشد.
جشنواره آب تایلند
جشنواره ی سونگکران یک دوره سه روزه را سپری می کند: 13 آوریل به عنوان ماها سونگکران در نظر گرفته می شود، روزی که خورشید در منطقه البروج به سمت حمل یا آخرین روز سال قبل حرکت می کند. روز بعد 14 آوریل، Wan Nao نامیده می شود و روز گذر بین سال قدیمی و جدید، است، در این روز مراسم خاصی طبق سنت بودایی ها برگزار می شود و بسیاری از بودایی ها به معابد خود می روند تا معابدی شن و ماسه ای همانند معابد خود بسازند. 15 آوریل Wan Thaloeng Sok نامیده می شود، این روز اولین روز سال جدید و آخرین روز تعطیلات رسمی جشنواره ی سونگکران است.
جشنواره آب تایلند
افسانه سونگکران
درباره ی مبدا جشنواره ی سونگکران افسانه ای وجود دارد که علت برگزاری آن را بیان می کند. در این افسانه و بر اساس کتاب مقدس بودایی Wat Pho سونگکران از مرگ کاپیلا برهما تائی Kapila Brahma Thai نشات گرفته است، این افسانه روایت می کند که در گذشته مرد ثروتمندی زندگی می کرد، آن مرد فرزندی نداشت، اما در همسایگی او مرد بدمستی وجود داشت که دو پسر داشت، او همیشه مرد ثروتمند را به خاطر نداشتن فرزند مورد تمسخر و تحقیر قرار می داد تا این که روزی مرد ثروتمند از خدای خورشید و ماه درخواست می کند که آرزوی او را که داشتن پسری است برآورده کنند.
جشنواره آب تایلند
اما آرزوی او محقق نمی شود تا آن زمان که او برنجی را پخته و آن را به خدای ساکن در درخت انجیر معابد تقدیم می کند. خدای درخت انجیر از ایندرا می خواهد آرزوی او را برآورده کند و به این ترتیب پسری به نام ثمبال کسی که از عدالت محافظت می کند متولد می شود. ثمبال کودک باهوشی بود که نه تنها توانست سه ودا و زبان حیوانات را بیاموزد، بلکه راه دوری از گناه را نیز آموخته بود و به مردم آموزش می داد. این موضوع حسادت خدایی به نام کابیلا پروم Kabillaprom را برانگیخت، کابیلا برای ثمبال سه معما طرح می کند و شرط می گذارد که در صورتی که پسر بتواند بعد از یک هفته به آن ها پاسخ دهد او نجات می یابد و بازنده باید سر خود را ببرد. شش روز گذشت اما ثمبال راه حلی برای آن ها نیافت.
جشنواره آب تایلند
اما در روز آخر زمانی که ثمبال زیر درختی نشسته بود مکالمه ی یک جفت عقاب را شنید که او را نادان فرض کرده و منتظر مرگش بودند، اما در نهایت یکی از آن ها راه حل معماها را برای فرزندانش توضیح داد و ثمبال که به این وسیله راه حل معما را متوجه می شود از مرگ نجات پیدا می کند و کابیلا که بر سر قول خود بود تصمیم می گیرد سر خود را ببرد. کابیلا هفت دخترش را احضار می کند و به آن ها می گوید که باید سرش را ببرند. با این حال اگر سر او به زمین برسد زمین تبدیل به جهنم سوزانی خواهد شد و اگر سرش به دریا بیفتد آب دریاها خشک خواهد شد به همین دلیل کابیلا به دخترانش می گوید که سر او را در یک سینی بزرگ و بالای کوه نگهداری کنند و دخترانش به گفته ی او عمل کرده و سر او را در کوه کایلاشKailash نگهداری می کنند. تایلندی ها در گذشته معتقد بودند که در روز سونگکران یکی از فرزندان کابیلا پروم به نام نانگ سونگکران تائی همراه با صفی از فرشتگان پیش می آید، در حالی که سر کابیلا پروم در سینی است و از برکت وجود او زمین سرسبز و خرم شده و بهار می آید.
جشنواره آب تایلند
جشن سونگکران غنی از سنت های نمادین است. merti یکی از آیین های این جشن و بخش جدایی ناپذیر آن است و در طی آن بازدید از معابد محلی و ادای احترام به راهبان بودایی انجام می شود. در این رویداد خاص، اجرای مراسم آب، شستن مجسمه های بودا و پاشیدن آب بر روی اعضای خانوده بخش مهمی ازمراسم سنتی این تعطیلات به شمار می رود. مردم تایلند با این کار به طور نمادین بدی ها و آلودگی ها را دور کرده و سال نو را با پاکی و پاکیزگی آغاز می کنند.
جشنواره آب تایلند
آن ها معتقدند پاشیدن آب بر روی خانواده خوش یمن است. در واقع آب یک عنصر مهم سونگکران است، به ویژه در سال های اخیر، از زمانی که پاشیدن آب به بخش بزرگی از جشن های سالانه تبدیل شده است. قدردانی از خانواده یکی دیگر از جنبه های مهم جشنواره است و بسیاری از مردم تایلند به زادگاه خود می روند تا زمانی را با اقوام خود سپری کرده و به آن ها ادای احترام کنند. تایلندی ها در این مراسم با پاشیدن آب معطر بر روی دست بزرگان خانواده به آن ها ادای احترام کرده و از آن ها دعای خیر طلب می کنند.
جشنواره آب تایلند
آداب جشن سونگکران
چند روز پیش از جشن سونکگران مکان های برگزاری جشن مشخص می شوند و مردم خود را برای برگزاری آن آماده می کنند. آن ها خانه های خود را تمیز کرده و با پوشیدن لباس های رنگارنگ شادی خود را ابراز می کنند. از آن جا که آب عنصر مهم جشن سونگکران است، مردم تایلند و مخصوصا جوان ها، تمام تجهیزات مورد نیاز برای این روز را از قبل تدارک دیده و با سطل و تفنگ های آبپاش آماده اند تا آب بازی را آغاز کنند.
جشنواره آب تایلند
معمولا بانکوک شلوغ ترین شهر تایلند در زمان برپایی جشن است اما در شهرهای دیگری مانند چیانگ مای، پوکت و سواحل تایلند نیز این جشنواره برگزار می شود. جشن سونگکران برای خود قوانینی دارد که پیروی از آن ها حتی برای گردشگران هم الزامی است. تعدادی از این قوانین عبارتند از: ممنوعیت استفاده از آب داغ، رعایت حقوق انسان ها و حیوانات، دروغ نگفتن و خوش رفتاری با گردشگران خارجی
سونگکران جشنواره بسیار مهمی برای مردم تایلند است، اما این جشن برای بازدید کنندگان نیز بسیار محبوب است و بسیاری از گردشگران تعطیلات خود را طوری برنامه ریزی می کنند تا شاهد این رویداد منحصر به فرد بوده و در این مراسم شاد و پرهیجان شرکت کنند.
جشنواره آب تایلند
در طی این جشنواره که یک هفته طول می کشد، مردم تایلند با پاشیدن آب بر روی یکدیگر به شادی و سرور می پردازند، به خانواده های خود ادای احترام کرده و برای هم طلب خیر و برکت می کنند. در واقع این جشن شاد و مهیج، جشن مهمی است که در آن شادی و سرور با جنبه های معنوی و اجتماعی درهم آمیخته و هدف های شاخصی مانند تحکیم روابط خانوادگی، احترام به بزرگترها و دور ریختن بدی ها را دنبال می کند، اما در کنار همه ی این ها به مردم جهان یادآوری می کند که سال نو آغازی دوباره است. آغازی که خود تایلندی ها آن را با شور و هیجان همراه کرده و مردم جهان را نیز در آن سهیم کرده اند.

مقالات مرتبط