×

از کالا های با ارزش خود در زمان سفر جاده ای محافظت کنید

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۳/۶
دسته بندی راهنمای سفر
از کالا های با ارزش خود در زمان سفر جاده ای محافظت کنید
زمانی که برای سفر آینده ی خود آماده می شوید، چند دقیقه از وقت خود را برای خواندن نکات کلیدی که در ادامه ی مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد اختصاص دهید تا بتوانید از خود و خانواده، ماشین و وسایل همراهتان مواظبت کنید و هوشمندانه سفر کنید.
- درب های ماشین خود را قفل کنید.
این نکته باید برای شما به یک پروسه ی خودکار تبدیل شود. زمانی که از ماشین خارج می شوید، حتماً از همراه بودن کلید ها با خود مطمئن شوید و سپس درب های ماشین را قفل کنید. مهم ترین کاری که شما می توانید انجام دهید تا از دزدیده شدن اشیای قیمتی همراه خود جلوگیری کنید، قفل کردن در ها در هر مرتبه خروج از ماشین می باشد، حتی اگر فقط برای یک دقیقه قصد ترک آن را دارید!
- هوشمندانه ماشین خود را پارک کنید.
به احتمال زیاد شما نمی خواهید که در یک کوچه ی تنگ و تاریک به تنهایی قدم بزنید، پس چرا ماشین را در چنین محل های خلوت و بدون نوری پارک کنیم؟ حتماً خودرو را در زیر یک منبع نور و در محلی که برای مردم دید داشته باشد قرار دهید. سارقان دوست ندارند که مردم تمام حرکات آن ها را ببینند، پس شما نهایت تلاش خود را بکنید تا در همه ی اوقات ناظری بر کار هایشان وجود داشته باشد.
- اشیای با ارزش و شارژر هایتان را از دسترس خارج کنید.
بهترین روش برای نگهداری از لوازم و اشیای مهم، ترک آن ها در خانه است. بدون شک شما می خواهید که گوشی تلفن همراه و دوربین خود را همیشه به همراه داشته باشید، پس باید هرروز چندین اقدام امنیتی را برای محافظت از آن ها انجام دهید. اگر که به هر دلیل مجبور هستید لوازمی را در ماشین رها کنید، حداقل آن ها را از محدوده ی دید پنجره ها خارج کنید و یا در داشبورد و صندوق عقب بگذارید. این مطلب برای شارژر ها و دیگر وسایل الکترونیکی نیز صدق می کند. اگر یک سارق، شارژر گوشی شما را در ماشین ببیند این خیال را می کند که گوشی شما نیز باید در ماشین باشد.
هم چنین این امکان وجود دارد که آن ها ورود و خروج شما از ماشین را هم زیر نظر بگیرند. در چنین شرایطی، انتقال این وسایل به صندوق عقب ماشین به یک کار بیهوده تبدیل می شود. بعضی از دزدان هم مشتری های یک فروشگاه ها را از درب ورودی آن تعقیب می کنند تا در فرصتی مناسب کالا های تازه خریداری شده ی آن ها را صاحب شوند. پس در زمان نزدیک شدن به خودرو  حواس خود را به محیط اطراف جمع کنید و به محض ورود به ماشین درب ها را قفل کنید.
در محل هایی که تاریخچه ی زورگیری وجود دارد، ابتدا کیف ها و دیگر وسایل قیمتی خود را در صندوق عقب قرار داده و قفل نمایید و بعد شروع به رانندگی کنید. پول نقد، کارت های بانکی و مدارک خود را در کمربند های مخصوص حمل آن ها و یا در یک کیف پاسپورت پنهان کنید و آن ها را با خود به شکل صحیح همراه کنید. در زمان گردش، هیچوقت پول های سفر و یا مدارک شخصی خود را در کیف پول و یا کیف دستی قرار ندهید.
- شیشه ی جلویی ماشین را همیشه تمیز کنید.
اگر که دستگاه GPS شما با یک وسیله ی مکشی بر روی شیشه ی جلوی ماشین نصب می شود، به احتمال زیاد وقتی آن را باز می کنید رد کوچکی بر روی شیشه می اندازد. اگر که شما قادر هستید این رد را ببینید، یک سارق نیز می تواند چنین کاری بکند. او هم چنین ممکن است فرض کند که در آن لحظه این دستگاه در ماشین قرار دارد. همیشه دستمال، یک بطری اسپری شوینده و چند حوله ی کاغذی به همراه داشته باشید و هرروز از آن ها استفاده کنید. یک ترفند دیگر، پیدا کردن یک محل مناسب و جدید برای GPS خودرو می باشد.
- در محل های ناامن، وسایل باارزش را با خود همراه سازید.
صندوق عقب ماشین همیشه محل امنی برای قرار دادن اشیای قیمتی و مهم شما نیست. از این نظر، کمی قبل از سفر در رابطه با مقصد گردشگری خود تحقیقاتی انجام دهید تا در زمان بازگشت به ماشین با یک صندوق عقب خالی مواجه نشوید. اگر که نمی توانید این کالا ها را در ماشین رها کنید، در زمان رفت و آمد و گردش با خود به همراه ببرید.
- حقه ها و کلاهبرداری های معمول سرقت.
سارقان نیز می توانند قابل پیش بینی باشند! آشنا شدن با ترفند ها و شیوه های معمول سرقت کالا و ماشین می تواند به شما برای آمادگی پیش از قبل کمک کند و در صورت پیش آمد حادثه ای ناگوار با تکنیک های مناسب برای رفع خطر و یا کاهش خسارات آشنا سازد. در ادامه ی مطلب به معرفی این شیوه های معمول خواهیم پرداخت.
- حقه ی لاستیک پنچر شده. 
در این شیوه از کلاهبرداری، سارقان وسایل نوک تیز را در سطح جاده ها پخش می کنند و بعد تا زمان پنچر شدن لاستیک شما و خروجتان از مسیر دنبالتان می کنند. بعد در حالی که سارق اصلی وسایل شما را از صندوق عقب و یا داخل ماشین خارج می کند، یکی از همدست های او به شما پیشنهاد کمک می دهد.
در بعضی دیگر از نمونه های این ترفند، سارقان وانمود می کنند که لاستیک ماشین خودشان پنچر شده است و بعد در حالی که شما می خواهید به آن ها کمک کنید، یکی از آن ها به سمت ماشین شما می رود تا پول های نقد و کارت های اعتباریتان را سرقت کند.
- حقه ی تصادف صحنه سازی شده.
این روش نیز تقریباً همانند شیوه ی قبلی پیش می رود. سارقان ماشین خود را به خودروی شما می کوبند و یا با یک اسکوتر و اسکیت جلوی شما می پرند و این ادعا را می کنند که شما به آن ها زده اید. در درگیری های پیش آمده ی بعدی یکی از آن ها به سمت ماشین شما حرکت می کند و هدف اصلی خود را اجرا می سازد.
- حقه ی کمک خواستن برای آدرس.
برای انجام این کلاهبرداری حداقل به دو نفر نیاز هست. یکی از آن ها با استفاده از نقشه از شما آدرس می پرسد. سپس وقتی شما در حال کمک به او هستید، دستیار این سارق از ماشین شما وسیله بر می دارد و یا حتی ممکن است جیب های شما را خالی کند.
- حقه ی پمپ بنزین.
در زمان توقف برای پر کردن باک بنزین در های ماشین را قفل کنید. زمانی که شما در حال پرداخت پول هستید، یک سارق می توانید در های ماشین شما را باز کند و پول نقد، اشیای باارزش، کارت های بانکی و مدارک مسافرتی شما را بدزدد. اگر که کلید ها را هم در ماشین رها کنید، این سارق می تواند خودروی شما را هم با خود ببرد!
نکته: چنین احتیاط هایی را در منزل نیز رعایت کنید. سرقت در ایستگاه های پمپ بنزین تقریباً در تمام کشور ها وجود دارند.
- سرقت به روش زورگیری و تهدید فیزیکی.
با اینکه این شیوه دیگر حقه به حساب نمی آید، اما هم چنان یکی از معمول ترین سبک های دزدی در بسیاری از کشور ها می باشد. افرادی از پیاده رو که ممکن است اسکیت نیز به همراه داشته باشند اطراف ماشین شما شروع به چرخیدن می کنند و رانندگی را برای شما مشکل می کنند. ناگهان یکی از آن ها شیشه ی خودرو را می شکند و به زور و یا با تهدید شروع به جمع آوری کیف ها، دوربین ها و دیگر اشیای قیمتی می کند.
این سناریو با فرض اینکه شما در های ماشین را قفل کرده اید اتفاق می افتد. در بسیاری از دیگر حادثه های مشابه، این سارقان فقط در های ماشین را باز می کنند و شروع به تخلیه ی آن می کنند. برای جلوگیری از چنین پیش آمدی باید حتماً در های خودرو را در هر مرتبه ورود و خروج از آن قفل کنید و وسایل قیمتی خود را در داشبورد و یا صندوق عقب قرار دهید.
سخن آخر.
اگر شما این نکات امنیتی را در زمان سفر رعایت کنید و در های خودرو را همیشه قفل کنید، احتمال قربانی چنین سرقت هایی شدن را به شدت کاهش می دهید. سارقان هدف های خود را از قبل انتخاب می کنند و معمولاً از کسانی که آماده اند و اعتماد به نفس بالایی در این زمینه دارند دوری می کنند.