خانه >> ایرانگردی >> مهمترین شهر های دیدنی استان گیلان 1
مهمترین شهر های دیدنی استان گیلان 1

مهمترین شهر های دیدنی استان گیلان 1

 

استان شمالی و سر سبز گیلان به جهت همجواری با آب های نیلگون و ساحل آرام دریای کاسپین، همه ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشد. این استان به جهت دارا بودن جاذبه های طبیعی و زیست بوم های بکر و آب و هوای دلپذیر، در کانون توجه بسیاری از بوم گردان نیز قرار دارد. همچنین وجود جاذبه های تاریخی فراوان در این استان، پیشینه ی کهن و دیرین آن را به اثبات می رساند. ویژگی های خاص و منحصر به فرد و وجود مهم ترین شهرهای توریستی در گیلان، منجر شده تا این استان در لیست پر مخاطب ترین استان های کشور قرار گیرد. با سفر به استان سر سبز و زیبای گیلان و رزرو هتل های گیلان، خاطراتی به یاد ماندنی را تجربه نموده، و از شهرهای زیبای آن دیدن نمائید.

آستارا:
شهرستان آستارا در 75 کیلومتری اردبیل واقع شده است. دسترسی به این شهر پس از عبور از شهر اردبیل و نیز تونل گردنه ی حیران امکان پذیر می باشد. مسیر دسترسی دیگر به آستارا، از سمت بندر انزلی می باشد. در این مسیر حدود 150 کیلومتر از بندر انزلی تا آستارا مسافت وجود دارد. شهر ساحلی آستارا، از سمت شرق به دریای کاسپین، از سمت شمال به جمهوری آذربایجان، همچنین از غرب به استان اردبیل و نیز از جهت جنوب به شهرستان تالش محدود می شود. این شهر نه تنها یکی از توریستی ترین شهر های گیلان است، بلکه یکی از پر مخاطب ترین شهرهای ایران نیز به شمار می آید. وجود ساحل زیبا و بکر صدف در آستارا، نظر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود معطوف داشته است. وجود تفریحات عالی و امکانات بسیار در این ساحل منجر شده تا در فصول مختلف سال و خصوصا فصول گرم سال، ساحل صدف بسیار شلوغ و پر مخاطب باشد. از دیگر جاذبه های شهر آستارا می توان به بازار ساحلی آستارا اشاره نمود. این بازار در کلیه ی فصول سال پذیرای میهمانان بسیاری است. علاوه بر ساحل زیبای صدف و بازار ساحلی آستارا، از دیگر جاذبه های گردشگری در این شهر می توان به آبشار لاتون در 15 کیلومتری آستارا، حیات وحش لوندویل، تالاب بین المللی استیل، چشمه ی آب گرم علی داشی، باغ پرندگان آستارا، گردنه ی حیران، پارک جنگلی بی بی یانلو، قلعه ی شیندان، بام های سفالین همجوار با مرداب و …. اشاره نمود. با سفر به آستارا و رزرو هتل اسپیناس آستارا از جاذبه های بی نظیر این شهر لذت برده و سفری به یاد ماندنی را تجربه نمایید.

تالش

تالش:
شهر تالش گستره ی وسیعی است که از سه جهت به کوه های تالش و از جهتی دیگر به آب های نیلگون دریای کاسپین محدود می شود. این شهر نمادی از طبیعت بکر و زنده می باشد. مردم میهمان نواز شهر تالش را بازماندگان قوم کادوس و نیز همسایه های قوم گیل معرفی نموده اند. این شهر را می توان به جهت دارا بودن جنگل های انبوه، آب و هوای مطبوع و پوشش گیاهی بی نظیر یکی از زیباترین شهرهای طبیعی جهان معرفی نمود. طبیعت کم نظیر تالش هرساله میزبان جهانگردان بسیاری از نقاط مختلف دنیا می باشد. از جاذبه های گردشگری حائز اهمیت تالش می توان به پارک جنگلی سیاه داران، کاخ ییلاقی سردار امجد، دریاچه ی سراگاه، حمام کهن مریان، مسجد آق اولر، رودخانه ی کرگانرود، غار سوباتان، منطقه ی ییلاقی و بی نظیر سوباتان، آبشار ورزان، روستای شیله وشت، روستای قروق و …. اشاره نمود. سوغات های شهر تالش نیز شامل دستبافته های پشمی، گلیم، سفالینه ها، لباس محلی تالش، عروسک های کاموایی، نان حلوایی، عسل طبیعی و …. می باشند. با سفر به شهر تالش و رزرو هتل هد هد تالش، از طبیعت بکر و ییلاقات بی نظیر این استان لذت برده و سفری به یاد ماندنی را تجربه نمایید.

بندر انزلی

بندر انزلی:
بندر انزلی را می توان یکی از شهرهای پر جمعیت استان گیلان و از بنادر دیدنی ایران معرفی نمود. این بندر از دیر باز مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است، و امروزه نیز همه ساله میزبان بسیاری از این گردشگران می باشد. انزلی در 40 کیلومتری شهرستان رشت قرار دارد و دسترسی به آن هم از سمت آستارا و هم از سمت رشت امکان پذیر می باشد. از جاذبه های حائز اهمیت این شهر می توان به تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل، بلوار ساحلی انزلی، حافظیه ی انزلی، کاخ موزه ی نظامی یا کاخ میان پشته (متعلق به دوران پهلوی اول) در انزلی، دهکده ی ساحلی بندر انزلی، بازار محلی و بازار ماهی فروشان، برج ساعت انزلی، منظقه ی آزاد انزلی، موج شکن، کشتی تفریحی میرزا کوچک خان، کلیسای مریم مقدس، پل های زیبای انزلی و …. اشاره نمود. با سفر به بندر انزلی از ساحل آرام و جاذبه های متنوع آن بهره مند شوید، و با اقامت در هتل سفید کنار انزلی، سفری متفاوت را تجربه نمایید.

رضوانشهر

رضوانشهر:
رضوانشهر در شمال غربی استان گیلان و مابین سواحل زیبای دریای کاسپین و رشته کوه های بی نظیر و سر سبز شهرستان تالش قرار دارد. این شهر از دو بخش جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است. از فرآورده های قابل عرضه در رضوانشهر می توان به فرآورده های کشاورزی و دامداری اشاره نمود. برنج، گندم، ذرت و جو، مهمترین محصولات کشاورزی این شهر به شمار می آیند. از جاذبه های گردشگری شهرستان رضوان شهر می توان به آبشار ویسادار، پل آجری پونل، مسجد اسپیه مزگت، روستای بهشتی ارده، قلعه ی امیر ساسان، پل تاریخی شفارود و …. اشاره نمود. با سفر به شهرستان رضوانشهر و رزرو هتل مهستان رضوانشهر، سفری بی نظیر را تجربه نمایید.

ماسال

ماسال و شاندرمن:
شهرستان ماسال از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل یافته است. این دو بخش با نام بام سبز ایران نیز شهرت دارند. که هر کدام دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری هستند. منطقه ی ماسال و شاندرمن به جهت آب و هوای مطبوع و طبیعت بکر و ییلاقی خود، هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. این منطقه دارای بیش از 70 هزار هکتار جنگل و مرتع می باشد. این نقطه در موقعیتی جلگه ای واقع شده است و حدود 50 کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد. همچنین ماسال و شاندرمن حدود 20 کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا واقع شده اند. از جاذبه های این منطقه می توان به بازار های محلی ( شنبه بازار و جمعه بازار )، آبشار های بلند نظیر آبشار ویوز، یادمان میرزا کوچک خان، دهکده ی ییلاقی، غار های شاندرمن نظیر غار آویشو، رودخانه ی شاندرمن (مرغک) و …. اشاره نمود. با سفر به این منطقه ی زیبا و رزرو هتل آپارتمان مرزبانی ماسال یا اقامت در دهکده ی توریستی ملل شاندرمن، از جاذبه های بی نظیر آن دیدن نمایید و سفری به یاد ماندنی را تجربه کنید.

رشت

رشت:
شهر رشت پر جمعیت ترین شهر استان گیلان به شمارمی آید. این شهر که مرکز استان است، در دشت های جنوبی دریای کاسپین و همچنین قسمتی از جلگه های گیلان و در حاشیه ی غربی دلتای سپید رود قرار گرفته است. دسترسی به این شهر از طریق اتوبان تهران به گیلان و گذر از پلیس راه رشت امکان پذیر می باشد. دسترسی دیگر آن از سمت انزلی می باشد. یکی از قدیمی ترین شهر داری های کشور در شهر رشت واقع شده است، که از جاذبه های گردشگری رشت نیز به شمار می آید. بازار محلی شهر رشت، محل عرضه ی انواع محصولات کشاورزی و دامداری، صنایع دستی، ماهی و …. می باشد. این بازار به جهت تنوع محصولات خود، از بازار های شلوغ و پر ترددو نیز توریستی گیلان به شمار می آید. در رستوران های شهر رشت انواع غذاهای سنتی و غیره عرضه می گردد. از صنایع دستی موجود در این شهر می توان به دست بافته های پشمی، چادر بافی، چموش دوزی و …. اشاره نمود. از دیگر جاذبه های گردشگری شهر می توان به ذکر خانه ی میرزا کوچک خان جنگلی، خانه ی ابریشمی رشت، چشمه ی آب شور لاکان، مرداب انزلی، موزه ی رشت و موزه ی میراث روستایی، باغ محتشم، عمارت کلاه فرنگی، پارک ملت، بقعه ی دانای علی، گوهر رود و …. پرداخت. با سفر به استان گیلان و رزرو هتل های شهر رشت، نظیر هتل شبستان رشت، از جاذبه های این رشت دیدن نمایید.

رودبار

رودبار:
شهر کوهپایه ای رودبار در استان گیلان، بر دامنه های کوه های البرز و تالش و نیز در همجواری رودخانه ی سپید رود واقع شده است. رودبار شهری است که به عنوان دروازه ی ورودی گیلان از طریق مرکز کشور شناخته شده است. وجود این شهر در امتداد باغ های انبوه زیتون، زیبایی بی نظیری را خلق نموده است. وجود درختان زیتون در رودبار نشانگر وجود آب و هوایی مدیترانه ای در این منطقه هستند. مهمترین محصول رودبار زیتون و روغن زیتون است، اما انواع فرآورده های کشاورزی و دامداری در این شهر عرضه می گردد. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به دریاچه ی ویستان بره سر رودبار، و درخت سرو هرزویل، تپه ی باستانی مارلیک (چراغعلی تپه) اشاره نمود. این تپه ی باستانی در کرانه ی شرقی رودخانه ی سپید رود و در دره ی گوهر رود، در روستای نصفی واقع شده است. آثار تپه مارلیک، تمدنی سه هزار ساله را نمایان می کند. با سفر به این شهرستان تاریخی که بر سر راه تهران به رشت واقع شده است، و رزرو هتل زیتون رودبار، از جاذبه های تاریخی و طبیعی آن بهره مند شوید.

کندلات

کندلات:
کندلات روستایی زیبا با زیست بوم های متفاوت است. این روستا از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار در استان گیلان به شمار می آید. از جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به پارک جنگلی بی نظیر و زیبای کندلات اشاره نمود، که جنگل های آن نواری سر سبز را در حاشیه ی جنوبی رودخانه ی سپید رود به نمایش می گذارند. همچنین منطقه ی مذکور در ضلع غربی امامزاده هاشم واقع شده است. درختان انجیلی موجود در پارک، تضادی رنگی زیبایی از تیف های سبز تا قرمز، زرد و ارغوانی را در فصل پاییز به نمایش می گذارند. کندلات دارای آب و هوایی معتدل و زیستگاه های جانوری می باشد، که جانورانی نظیر لاک پشت، گورکن، دارکوب و …. در آنها زندگی می کنند. با سفر به این منطقه ی کم نظیر، و رزرو اقامتگاه بوم گردی گالش کولام، از بودن در زیست بوم های بکر گیلان بهره مند شوید.

فومن

فومن:
فومن شهری زیبا در ناحیه ی جلگه ای گیلان است. این شهر توسط باغ ها و شالیزارهای بسیار محدود شده است. در شهر تاریخی فومن که دارای پیشینه ی چند هزار ساله است، انواع غذاهای سنتی و خوراکی های متنوع به گردشگران عرضه می گردد. کلوچه ی سنتی فومن یکی از سوغات های پر طرفدار این شهر محسوب می شود. چشم انداز های طبیعی فومن یکی از ویژگی هایی است که بر میزان گردشگران افزوده است. از جاذبه های گردشگری فومن می توان به قلعه رودخان، همجواری اش با شهر تاریخی ماسوله، پارک فومن، بازار های محلی یا هفتگی، روستای فوشه و غار خون فوشه، بقعه ی سبز قبا، ییلاق زودل سر فومن، چشمه ی آب معدنی علی زا خونی و زمزمه و …. اشاره نمود. با سفر به این شهر زیبا و رزرو هتل معین در شالیزار های سبز، از طبیعت بی نظیر فومن و جاذبه های آن بهره مند شوید.

شفت

شفت:
شفت شهری با آب و هوایی مطبوع و طبیعت دل پذیر می باشد. این شهر در فاصله ی 25 کیلومتری شهرستان رشت و در ناحیه ی غرب گیلان واقع شده است. ضلع جنوبی این شهر توسط کوه های تالش احاطه شده است. از لحاظ ناهمواری شهر شفت دارای مناطق جلگه ای، کوهپایه ای، جنگلی و کوهستانی می باشد. از جاذبه های گردشگری شفت می توان به بقعه ی آقا سید ذوالپیران، بقعه ی امامزاده اسحاق، سد خاکی سقالکسار، امامزاده ابراهیم، آبشار دودوزن و …. اشاره نمود. از جمله فرآورده های قابل عرضه ی این شهر محصولات کشاورزی و دامداری، صنایع دستی نظیر شال، جوراب، حصیر، زیلو و سبد می باشد. با سفر به شهر خوش آب و هوای شفت و اقامت در مهمانپذیر سالار پور شفت، از جاذبه های خاص و آب و هوای متعادل آن لذت برده و سفری پر خاطره را تجربه نمایید.

 

3.5/5 - (4 امتیاز)
گشت و گذاری در رشت و دسته بندی هتل های این شهر بر اساس نظرات مهمانان
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر