×

جاهای دیدنی کاشان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۶/۱۴
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی کاشان
کاشان شهری پراز جاهای دیدنی و مملو از اتفاقات مهم تاریخی و زیبایی های منحصر به فرد است. مطمئنا هر شخصی با هر هدفی که دارد می تواند کاشان را برای سفر کردن انتخاب کند، زیرا این شهر مملو از جلوه های کم نظیر و زیبا و مناطق دیدنی می باشد که شاید در کمتر جایی بتوان همه ی این جاذبه ها را با هم یکجا پیدا کرد. کاشان شهری است که هم از لحاظ سیاسی و تاریخی و هم از لحاظ ادبی و فرهنگی و همچنین از حیث مناظر زیبای طبیعی حرفی برای گفتن دارد. شهری که در هر فصل از سال لذت متفاوتی را به مسافران و گردشگران می دهد، اما یکی از بهترین فصل ها برای مسافرت کردن به این منطقه، فصل تابستان است. مکان های دیدنی بی شماری از جمله روستای ابیانه، آبشار نیاسر و شهر زیرزمینی نوش آباد از جلوه های گردشگری فصل تابستان شهر کاشان به شمار می روند.
خانه عامری کاشان
اگر شما خواننده عزیز هم مثل افراد زیادی هوس سفر به مکانی پر از بناهای تاریخی و قدیمی کرده اید و یا دوست دارید از نزدیک زادگاه شاعر شعر "چشم ها را باید شست/جور دیگر باید دید" را از نزدیک مشاهده کنید، یا با هدف از نزدیک دیدن حمامی که قتل یکی از بزرگترین مردان تاریخ در آن رخ داده است قصد سفر به این شهر را دارید و یا حتی برای لذت بردن از سنت دیرینه و لذت بخش گلاب گیری می خواهید به قمصر و کاشان بیایید و به طور کلی با هر قصد ونیتی که می خواهید به کاشان زیبا بیایید اولین پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدا و قبل از شروع این سفر رویایی خود، با انتخاب و رزرو بهترین هتل های کاشان از طریق سایت ایران هتل آنلاین که امکان دیدن قیمت ها و امکانات و آدرس دقیق آنها را میسر کرده است، سفر خود را دلچسب تر کنید. یکی از هتل ها با امکانات بسیار مناسب، خانه تاریخی عامری ها کاشان می باشد که در ادامه هم مفصل در مورد این بنای تاریخی که تبدیل به هتل شده است توضیح خواهم داد.
 

حمام فینحمام فین

شاید یکی از مهم ترین مکانهای دیدنی کاشان، حمام فین باشد. حمامی که پر از اتفاقات تلخ و رمز و رازهایی است که باعث شهرتش شده است وهمه ساله افراد زیادی برای تماشای این حمام به کاشان سفر می کنند.
اولین نکته ای که با شنیدن اسم این حمام به ذهن همگان می رسد این است که قتل صدر اعظم دوره قاجار که خدمات زیادی به کشور کرد یعنی امیر کبیر، در این حمام اتفاق افتاده است و به خاطر همین موضوع شاید فکر کنید که این حمام مکانی مخوف و ترسناک می باشد، اما باید بگویم که این حمام آمیزه ای از نبوغ و هنر معماری مردمان این منطقه می باشد. حمامی که کاشی کاری هایش چشم هر بیننده ای را محو زیبایی اش می کند. نکته جالب دیگر در مورد این حمام این است که حمام وکیل الرعایا نیز بوده است.
آدرس: کاشان - خیابان امیرکبیر 

باغ فین 

باغ فین
باغ فین در روستایی که به همین نام است قرار گرفته و نام این باغ هم برگرفته از نام همین روستا می باشد. یکی از جلوه های بی نظیر این باغ بسیار بزرگ وجود چشمه سلیمانیه است که باعث طراوت بیشتر باغ و رشد گیاهان و گل های رنگارنگ شده است. این منظره طبیعی و زیبا هم مانند اغلب باغ های تاریخی، دارای بناهایی با معماری با شکوه و چشم نواز است و علاوه بر این بناهای زیبا، درختان بلند قامت سرو و چنار هم هیبت و جلوه بی نظیری به این منطقه داده اند. 

آدرس: کاشانخیابان امیرکبیر

شهر زیر زمینی نوش آباد

نوش آباد
 یکی از دیگر جاهاي ديدني كاشان شهر زیر زمینی نوش آباد است. این شهر را می توان جزء عجیب ترین شهرها به حساب آورد، زیرا کاملا در زیر زمین قرار دارد. شهری که خود مردم این دیار ان را بنا کرده اند و حتی معماری خاصی نیز در آن به کار برده اند. شهری اعجاب برانگیز که هنوز باستان شناسان به دلیل اصلی حفر این شهر نرسیده اند. اما باید بگویم این شهر زیرزمینی شامل سه قسمت می باشد که کمترین عمقش سه متر و بیشترین عمقش شانزده متر می باشد.
 
شاید بتوان گفت این شهر زیر زمینی، جایی برای فرار از گرمای تابستان و یا نوعی پناهگاه برای فرار از دشمن بنا شده باشد. باید گفت که این منطقه عجیب با هر هدفی که حفر شده است، بیانگر هوش و ذکاوت مردمان این منطقه می باشد. این مکان دیدنی در فاصله ی هشت کیلومتری شهر کاشان قرار گرفته است و نکته قابل اهمیت و حیرت انگیزی که در باره این شهر کهن می توان بیان کرد، این است که این منطقه دارای قلعه های بسیار و حتی مساجد نیز می باشد که همین مساجد سرنخ خوبی است تا بفهمیم که این شهر در دوره پس از اسلام ساخته شده است.
آدرس شهر زیر زمینی نوش آباد:کاشان- نوش آباد

تپه های سیلک 

تپه های سیلک
منطقه ای که در چهار کیلومتری کاشان قرار گرفته و گویای قدمت تاریخی این شهر است. قدمتی 3500ساله که بیانگر فرهنگ و تمدن شهر کاشان می باشد. این محوطه شامل دو گورستان می شود که در 3000سال پیش محل دفن جنازه های بسیاری بوده که حالا دیگر تبدیل به باغ های انار شده است.
تپه های سیلک کاشان: چهار کیلومتری جنوب غرب کاشان، مجاور روستای دیزچه (جاده کاشان به فین)
 
روستای ابیانه  
ابیانه
روستایی با چشم اندازهای جذاب و متفاوت که به تنهایی تبدیل به قطب گردشگری و یکی از مکان های دیدنی کاشان شده است. ویژگی های منحصر به فردی که این روستا دارد، باعث شده است که گردشگران بسیاری در فصل تابستان به این روستا قدم بگذارند. دلیل اینکه این روستا در تابستان بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد، به خاطر نعمت آب وهوای مطبوع و خنکی است که خداوند به این منطقه داده است.
 خانه های این روستا به دلیل شرایط متفاوت روستا، همگی بر دامنه کوه بنا شده اند و همین نوع معماری بخصوص باعث جذابیت این روستا شده است. معماری این خانه ها به گونه ای است که پشت بام هر خانه حیاط خانه دیگری است. همان طور که در ابتدا بیان کردم این روستا دارای قدمت کهن می باشد که آثار تاریخی فراوانی از جمله آتشکده و مساجد قدیمی در خود جای داده است. مردم این روستا به دور از هیاهوی شهری و بدون تغییر پوشش خود هنوز لباس های محلی خود را بر تن دارند و زنان آنها هنوز هم روسری هایی که به چار قد معروف است می پوشند و با صفا وصمیمیت مثال زدنی در کنار هم زندگی می کنند.
آدرس روستای ابیانه: استان اصفهان، ۳۵ کیلومتری شمال غربی نطنز 

دریاچه نمک آران و بیدگل 

دریاچه نمک آران و بیدگل
این دریاچه در 35 کیلومتری آران و بیدگل که از توابع کاشان است وجود دارد. دریاچه ای وسیع که 647کیلومتر وسعت آن است. دریاچه ای منحصر به فرد که قسمتی از آن به کویر زیبای مرنجاب ختم می شود، قسمتی دیگر از دریاچه را پارک ملی کویر گرفته است و فضایی دیگر از دریاچه را کوه های سفید آب و سواد کوه در بر گرفته است. همین شرایط جغرافیایی متفاوت است که این دریاچه را تبدیل به چشم اندازی کم نظیر و رویایی کرده است. نمک های بسیاری که روی هم انباشته شده اند اشکال مختلفی را به وجود آورده اند که باعث به وجود آمدن منظره ای زیبا شده است. جاهای دیدنی کاشان تمامی ندارند.  
آدرس دریاچه آران و بید گل: ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرق تهران ، ۶۲ کیلومتری شرق قم و ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیدگل  

آبشار نیاسر 

آبشار نیاسر
محل شروع و دلیل به وجود آمدن این آبشار چشمه اسکندریه می باشد، چشمه ای که با بخشندگی تمام، بیشترین سهم آب خود را به آبشار نیاسر می دهد و البته آبشارنیاسر هم این بخشندگی را کامل می کند و این مایه ی حیات و سرزندگی را به مزارع کشاورزی و دشت ها می رساند، تا به بقای زندگی موجودات زنده کمک کند. آب این آبشار باعث رشد گیاهان وسبزه ها و درختان بی شماری در پایین آبشار شده اند. درختان متعددی از بید گرفته تا انجیر و توت که هم باعث به وجود آمدن منظره ای بکر و جذاب و دیدنی شده اند و هم میوه های خوش طعم را به بار آورده اند.
آدرس آبشار نیاسر کاشان: کاشان- نیاسر- محله سرکمر
 
خانه برجردی ها
یکی از مکان تاریخی و معروف کاشان، خانه ی زیبا با معماری قدیمی متعلق به دوره قاجار می باشد، خانه ای که به دلیل آنکه صاحبش کالاهایی را برای تجارت از بروجرد به این خانه می آورده، به نام خانه بروجردی ها مشهور شده است. سقف های بسیار زیبا و حیاطی بزرگ و باصفا از ویژگی های این خانه قدیمی می باشد.

 خانه عامری های کاشان

یکی دیگر از خانه های تاریخی خانه عامری ها می باشد. خانه ای بسیار بزرگ که حالا دیگر گردشگران بسیاری به جای هتل از آن استفاده می کنند. خانه ایی که بادگیر بلندش باعث شهرتش شده است. بنایی به سبک دوره قاجار که دارای حیاطی وسیع که در وسط آن حوضی بسیار زیبا قرار دارد و درختان سر به فلک کشیده اطراف این خانه را محاصره کرده اند. بنایی با 85 اتاق که دارای گچ بری ها آیینه کاری های بسیار چشمگیری می باشد و چشم هر بیننده ای را محو زیبایی خود می کند.
 
هرچند که جاهای دیدنی کاشان تمامی ندارد، اما تمام سعی خود را کردیم که مهم ترین و زیبا ترین مناطق کاشان را معرفی کنیم تا با آشنایی بیشتری قدم به این شهر کویری متفاوت بگذارید و سفر لذت بخشی را تجربه کنید.