لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> کلیسای استخوانی| کلیسایی در جمهوری چک که از 40.000 جمجمه ساخته شده است
کلیسای استخوانی

کلیسای استخوانی| کلیسایی در جمهوری چک که از 40.000 جمجمه ساخته شده است

جمهوری چک یکی از کشورهای اروپایی است که تا چند سال پیش یک مقصد گردشگری قابل توجه و معروف به شمار نمی آمد اما در حدود یک دهه اخیر با کشف زیبایی های منحصربفردش به یکی از مقاصد گردشگری در حال شکوفایی تبدیل شده و هر ساله بر تعداد گردشگران خارجی که به این کشور می روند افزوده می شود. اگر شما نیز از کسانی هستید که مدت هاست به دنبال یک سفر متفاوت در فصل تابستان فکر می کنید به شما توصیه می کنید که پیش از رزرو آنلاین هتل و بلیط های مقصد خود به این کشور و زیبایی های آن که در ادامه به یکی از آن ها اشاره می شود فکر کنید.

در قلب مناطق حاشیه ای جمهوری چک، شهر «کوتنا هورا» (Kutná Hora) خانه برخی از بهترین سازه های معماری این کشور است. این شهر متعلق به دوران قرون وسطی که در حدود 70 کیلومتری شرق پراگ واقع شده از قرن سیزدهم تا شانزدهم میلادی در زمینه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رقابت تنگاتنگی با پایتخت کنونی کشور داشته که بیشتر از رشد صنعت معدنکاوی و تعداد فراوان معادن نقره در این شهر نشأت گرفته بود.
با این وجود، امروزه شهر کوتنا مورا نمادی ملایم تر اما هنوز تاثیرگذار از فرهنگ و سنت جمهوری چک بوده و در زمره میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. در میان سازه های به سبک معماری باروک و کلیساهای مربوط به قرون وسطی، یک جاذبه گردشگری متفاوت قرار دارد که بدون شک برای گردشگران حساس و نازک نارنجی مناسب نخواهد بود. بعد از کمی پیاده روی در خیابان های باریک محل حاشیه ای کوچک «سدلک» (Sedlec ) به یک کلیسای بی رنگ اما عجیب و غریب خواهید رسید. در حالی که کلیسای «تمام قدیسین» (Church of All Saints) ظاهری ساده دارد اما در زیر آن داستانی پررمز و راز و ترسناک از مرگ انسان ها نهفته است.
جاذبه ترسناک
کلیسای استخوانی
بعد از یک راه پله باریک، در سالن زیرین کلیسای کاتولیک رومی، با محلی به نام Sedlec Ossuary روبرو خواهید شد که با اسکلت بیش از 40.000 انسان تزیین شده است. داستان ترسناک این کلیسا که به نام کلیسای استخوان ها شناخته می شود در سال 1278 آغاز می شود وقتی که شاه بوهمیا، راهب بزرگ صومعه سدلک سیترسیان را به اورشلیم فرستاد. گفته می شود که او با یک شیشه پر از خاک منطقه جلجتا (منطقه ای که عیسی مسیح در آن به صلیب کشیده شد) بازگشته و آن خاک را در قبرستان محلی پخش کرد.
وقتی که اخبار مربوط به «خاک مقدس» پراکنده شد، مردم از سراسر منطقه شروع به درخواست دفن شدن در این قبرستان محلی را کردند. استخوان هایی که اکنون در این بخش از زیر کلیسا قرار دارند از این قبرستان قدیمی در قرن پانزدهم میلادی بیرون آمده تا فضایی برای توسعه شهر و خاکسپاری های جدید ایجاد شود.
ظاهراً این استخوان ها تا سال 1870 در زیرزمین کلیسا روی هم تلنبار شده بودند، تا اینکه که یک نجار به نام فرانتیسک رینت مامور بیرون کشیدن و سازماندهی آن ها شد و نتیجه نمایی بسیار ترسناک بود. این دالان زیرزمینی حاوی چلچراغی است که کاملاً از استخوان ساخته شده و همچنین اشکالی شبیه تاج گل که کاملاً با جمجمه انسان ساخته شده اند. در سمت چپ این چلچراغ استخوانی، نماد ارتش شوارنبرگ ها، خانواده پرقدرت چک که روزگاری بر این شهر حکومت می کردند، با استفاده از استخوان ساخته شده است.

همچنین مجموعه ای از استخوان های انسان روی همدیگر در سمت راست قرار گرفته اند. در کنار هر یک از این اشکال استخوانی، تصاویری مذهبی همراه است که به بازدیدکنندگان متذکر می شود که این کلیسا همچنان مکانی مقدس برای دعا و نیایش است هر چند محتویات ترسناکی دارد.
بیشتر بخوانید:

بازسازی های وسیع
کلیسای استخوانی
رادکا کرجیچ، مدیر بازسازی این کلیسا می گوید: «هنوز هم گردهمایی های بسیاری همانند قسمت پایین کلیسا در قسمت بالایی نیز برگزار می شود. همچنین کنسرت هایی نیز در داخل کلیسا برگزار شده است». این بخش از شهر تنها در سال 2018 پذیرای بیش از 450.000 گردشگر بوده است و انتظار می رود تعداد این افراد در سال کنونی به 500.000 نفر برسد. با این وجود، محبوبیت این کلیسای ترسناک برای مردم منطقه دردسرساز شده است. کرجیچ در ادامه صحبت های خود چنین می گوید: «اوسواری یکی از بزرگ ترین جاذبه های گردشگری جمهوری چک و پربازدیدترین در منطقه بوهمیای مرکزی است. باید درک کنیم که این کلیسا هنوز هم یک کلیسای کاتولیک رومی در مرکز قبرستانی فعال است. تمام بازدیدکنندگان به این موضوع احترام نمی گذارند».
جیری سوبر، از ساکنان محلی که در شهر سدلک بزرگ شده است، در میان کسانی است که از بی توجهی و بی احترامی برخی از گردشگران به این کلیسا و قبرستان اطراف آن ناخشنود است. او در این باره می گوید: «ما یک قبرستان خانوادگی درست جلو در ورودی کلیسای همه قدیسان در سدلک داریم. این جایی است که می توانیم برویم و با اعضای خانواده خود که دیگر در کنار ما نیستند ارتباط برقرار کنیم. مکانی برای آرامش کسانی که مرده اند، نه تنها در گذشته بسیار دور بلکه کسانی که به تازگی درگذشته اند. خوشحالم که گردشگران به تماشای آن علاقه دارند اما انتظار دارم که این موضوع را نیز درک کنند».
اهمیت این سایت باستانی برای مردم محلی و صنعت توریسم منطقه چیزی است که در بازسازی های گسترده که اکنون در حال انجام است انعکاس پیدا می کند. انتظار می رود که پروژه بازسازی بیش از دو سال به طول بینجامد و به همین زودی کارهای زیادی در حال انجام است که از آن میان می توان به تغییر جا و مرتب کردن استخوان ها در داخل و خارج از کلیسا اشاره کرد. با این وجود، این کلیسا حتی در دوران بازسازی نیز به روی عموم باز مانده است. بهترین راه برای دسترسی به این شاهکار ترسناک سفر 55 دقیقه ای با قطار از پراگ به کوتان هورا است. در این مسیر قطار به طور معمول رفت و آمد دارد و بلیط بازگشت نیز 8 دلار تعیین شده است.
صومعه سدلک
کلیسای استخوانی
در همین مجموعه کلیاسی سیسترشن در اوسوری، صومعه سدلک قرار دارد که کلیسای صعود مریم مقدس و سنت جان تعمید دهنده نامیده می شود. این صومعه که بین سال های 1290 و 1320میلادی ساخته شده یکی از قدیمی ترین نمونه های معماری گوتیک باروک در جهان بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته است. کرجیچ در این باره نیز چنین می گوید: «اکنون 10 سال است که صومعه سدلک به روی عموم باز شده است و می توانیم شاهد باشیم که به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده است. هر دوی این جاذبه ها، اوسوری و صومعه، قبلاً ببخشی از یک مجموعه سیسترشن بوده و ما حقیقتاً می خواهیم که گردشگران برای درک تاریخ طولانی مرتبط با این مکان به دیدن آن نیز بیایند».
موزه شکلات
موزه شکلات کوتنا هورا توسط مردم محلی «کوچکترین موزه شکلات جهان با بزرگ ترین تاریخچه» نامیده می شود. این شکلات سازی کوچک را می توان ادای احترامی به شکلات هایی دانست که تاریخچه آن ها با اوایل قرن نوزدهم باز می گردد. در طی بازدید از این موزه، گردشگران در طی یک تور با تاریخ و نحوه شکل گیری کارگاه آشنا شده و انواع شکلات و یک شام خصوصی را تجربه خواهند کرد.
صومعه سنت بارابارا
کلیسای استخوانی
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر کوتنا هورا که آن هم در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته کلیسایی در بالای منطقه تاریخی شهر است. صومعه یا کلیسای سنت باربارا توسط باغ هایی زیبا احاطه شده و به مسیر معروف پیاده روی شاه در جنگل مجاور منتهی می شود که به معادن نقره ای که روزگاری این شهر را به ثروتمندترین شهر جمهوری چک برای بیش از 300 سال تبدیل کرده بود مشرف است. این کلیسای قدیمی با معماری گوتیک به باربارای دوشیزه تقدیم شده، شهید قدیمی دین مسیحیت و قدیسه ای که مورد احترام تمام کسانی بود که مشاغل پرزحمتی داشته اند، به ویژه معدنکاران منطقه.
موزه GASK
کلیسای استخوانی
موزه GASK یا نمایشگاه منطقه مرکزی بوهمیا در کالج بسیار قدیمی یسوعی در مرکز شهر کوتنا هورا واقع شده است. این ساختمان بسیار زیبا بوده و اخیراً بازسازی هایی روی فضای داخلی آن صورت گرفته که بر زیبایی آثار هنری داخلی آن افزوده است. نمایشگاه هایی از آثار هنری منحصربفرد هر ساله در این موزه برگزار می شود.
موزه چاپخانه گوتنبرگ
کلیسای استخوانی
چاپخانه گوتنبرگ توسط یوهان گوتنبرگ که مخترع ماشین چاپ شناخته می شود برای اولین چاپ های ماشینی و کاتبی به نام مارتین اهل شهر تیسنوف برای چاپ انجیل کوتنا هورا در سال 1489 مورد استفاده قرار گرفته است. تا به امروز، این کتاب یکی از مهم ترین کتاب هایی است که در اوایل دوران اختراع ماشین چاپ با تکنولوژی جدید چاپ شده است. این موزه دیدگاهی منحصربفرد برای بازدید کنندگان به فرآیند چاپ پرسی ایجاد خواهد کرد که در نمایشگاه تاریخ چاپ در کوتنا هورا در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت. همچنین چندین کارگاه تعاملی نیز در این موزه وجود دارد و بازدید کنندگان می توانند چیزهایی ساخته و به عنوان سوغاتی به خانه ببرند.

10 مورد از زیباترین مکا‌ن‌ها برای لذت بردن از غروب آفتاب در پاریس
ادامه مطلب
امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر