لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس
آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس

آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس

کاخ شاپور در بیشاپور، جنوب غرب شیراز
فارس یکی از زیبا ترین استان های ایران است که بنا های تاریخی و جاذبه های توریستی بیشماری دارد. فارس استان بسیار بزرگی بوده و چندین شهر و روستا دارد که هر یک در دوران باستانی چهره ای متفاوت داشته اند. قدمت اکثر بنا های باستانی این استان به دوران ساسانیان باز می گردد و این آثار میراث فرهنگی قابل لمسی می باشند که در لیست جهانی یونسکو ثبت شده اند. با سفر به استان فارس می توانید از آثار جهانی و میراث فرهنگی سرزمین ایران بازدید کنید و با رزرو هتل در شیراز اقامتی لذت بخش را تجربه نمایید.
در طول تاریخ پر فراز و نشیب استان فارس، سلسله های قدرتمند بسیاری در مرکز ایران حکومت کرده اند که می توان به ایلامی ها، اشکانی ها، هخامنشیان، ساسانیان و غیره اشاره کرد که بخش مهمی از تاریخ ایران به شمار می رود. در هر حال سلسله های هخامنشیان و ساسانیان از مهم ترین حاکمان این سرزمین بوده اند و در طول حکومت آنها، سازه های تاریخی زیادی ساخته شد که هم اکنون در ایران امروزی از مهم ترین جاذبه های تاثیرگذار و تاریخی به شمار می روند.
بنا های باستانی دوران ساسانیان در نواحی استان فارس، پایتخت هایی با قدمت 400 ساله
مطالعات باستان شناس ها، محققین و تاریخ دان ها موقعیت منحصر به فرد و فوق العاده برجسته ی این ناحیه را در تاریخ ایران مشخص کرده اند. استان فارس جایگاه و ارزش زیادی در فرهنگ و تاریخ کشور بزرگ ایران دارد و تقریبا در طول تقریبا 400 سال پایتخت ساسانیان بوده است. ساسانیان عمارت های باشکوه و مهمی در این استان بنا کردند و آمار جهانی نشان می دهد که بیشترین مکان های تاریخی در این منطقه به چشم می خورند.
گفتنی است که امپراطوری ساسانیان بخش مهمی از تاریخ ایران را شکل می دهد. در این دوران، تمدن ایران زمین به اوج خود رسید. در طول امپراطوری ساسانیان در ایران، امپراطوری قسطنطنیه در رم حکومت داشت. در نتیجه ی ارتباط این دو امپراطوری و تمدن، معماری و فرهنگ این دو ملت که به آن دوران باز می گردد، شباهت های بسیار زیادی دارند.
سایت های تاریخی دوران ساسانیان: بیشاپور، فیروزآباد، سروستان
طبق یافته های باستان شناس ها در استان فارس، تقریبا قدمت سه هزار اثر باقیمانده به دورانی که بنا های باستانی ساسانیان شکل گرفته و ساخته می شد، باز می گردد. این یافته ها نشان دهنده ی حضور حکومتی قدرتمند در این نواحی می باشد. باقیمانده های تاریخی معروف این استان به شهر های تاریخی ساسانیان مانند شهر بیشاپور، فیروزآباد و سروستان تعلق دارند. بیش از 30 تندیس برجسته ی سنگی و تاریخی، همچنین چندین خیابان قدیمی در استان مدرن فارس کشف شدند که همگی در دوران امپراطوری ساسانیان ساخته شده بودند.
بیشاپور، فیروزآباد و سروستان در کنار داراب و فسا، جاده های تاریخی اصلی و خوبی داشته اند و توسط خیابان هایی که در دوران ساسانیان ساخته شده بود، به یکدیگر وصل می شدند. بیشاپور در فاصله ی 60 کیلومتری، در شمال غرب فیروزآباد واقع شده است. سروستان در شمال شرق فیروزآباد و در شرق فسا قرار دارد.
بیشاپور، شهری که از دوران باستانی ساسانیان در نواحی استان فارس باقیمانده است

تخت جمشید شیراز - بنایی باعظمت با شهرت جهانی
ادامه مطلب

دیوار های شهر باستانی بیشاپور
شهر باستانی بیشاپور یکی از شهر های تاریخی بسیار ارزشمندی است که از دوران ساسانیان بر جای مانده و هم اکنون در نزدیکی شهر کازرون قرار دارد. در این ناحیه که آب و هوای خوبی داشت طبق دستور شاپور اول، این شهر بنا شد. زندانی های ایرانی و رومی در ساخت شهر با یکدیگر همکاری کردند. و معماری و هنر رومی در معماری بیشاپور تاثیر گذاشته است، و به راحتی می توان شباهت های سبک این دو ملت را مشاهده کرد.
ایوان موزائیک شرقی، معبد آناهیتا، کاخ ملقب به والرین، تالار تشریفات، حمام بیشاپور و کاروانسرا از مهم ترین آثار تاریخی و بر جای مانده بشمار می روند. آثار باقیمانده تاریخی در تنگ چوگان و بسیاری از بنا های یادبود در این شهر باستانی، بدون شک نظر توریست های بیشماری را جلب می کند.
غار شاپور یکی از جاذبه های گردشگری معروف استان فارس می باشد که در نزدیکی شهر باستانی بیشاپور واقع شده است. با ورود به غار مجسمه ی بسیار بزرگی را در ورودی غار مشاهده خواهید کرد. زیبایی و شگفتی این غار فرصت بی نظیری برای جذب توریست های خارجی و بین المللی بر حسب علاقه ی آنها به تاریخ، طبیعت و صنعت توریسم ایجاد کرده است.
فیروزآباد نشانه ی عظمت امپراطوری ساسانیان در استان فارس بوده است.
1683366841 626 آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس
کاخ اردشیر در فیروزآباد، کاخ دوران ساسانی
فیروزآباد اولین پایتخت ساسانیان بوده و جاذبه های شگفت انگیزی دارد. بنا های باستانی دوران ساسانیان در این شهر در فاصله ی 110 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است. کاخ اردشیر بابکان در فیروزآباد از مهم ترین و با ارزش ترین سایت های تاریخی در این شهر باستانی می باشد.
در حوالی شهر باستانی فیروزآباد بنا های یادبود تاریخی و شگفت انگیز بیشماری وجود دارد و قلعه ی دختر که در 6 کیلومتری شمال فیروزآباد واقع شده است از مهم ترین جاذبه های توریستی دیگر شهر محسوب می شود. همچنین شهر باستانی گور در نزدیکی فیروزآباد بوده و آثار تاریخی مهمی دارد، برای نمونه قدیمی ‌ترین رصدخانه ایران، در شهر گور فیروز آباد قرار دارد، همچنین نقش رنگی چهار شاهزاده ساسانی نیز برای اولین‌ بار روی یکی از دیوار های بدست آمده از این شهر کشف شد.
سروستان سمبلی از تاریخ باستانی استان فارس
1683366841 50 آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس
سروستان نیز یکی دیگر از شهر های تاریخی و قدیمی ایران است که با بنا های بسیار زیادی در استان فارس قرار داشته و قدمت آثار آن به دوره ی ساسانیان باز می گردد. شهر باستانی سروستان بنا های تاریخی مانند کاخ ساسان یا کاخ سروستان دارد و از دیگر آثار شاخص و مهم می توان به قلعه ی گبری، قلعی برزو، آرامگاه شیخ یوسف سروستانی و دیگر بنا ها و کتیبه های باستانی اشاره کرد.
کاخ سروستان یک بنای قدیمی تاریخی و بزرگی است که به عنوان شکارگاهی در طول حکومت پادشاهان ساسانی با هدف تفریح، شکار و استراحت ساخته شده است. این مجموعه شامل چندین ایوان، یک اتاق و یک سالن مرکزی است. معماری منحصر به فرد این کاخ ساسان سمبل و نشانه هنر ایرانیان در ساخت گنبد و اجرای تکنیک های ظریف می باشد.
اهمیت بنا های باستانی ساسانیان در نواحی استان فارس
1683366842 722 آثار میراث جهانی و تاریخی دوران ساسانی در استان فارس
نمونه ای از چشم انداز باستانی دوران ساسانیان در سروستان

بهترین پارک های شیراز به همراه عکس و آدرس
ادامه مطلب

ساسانیان فرهنگ و تمدن باستانی ایران را در این منطقه تقویت بخشیدند. آنها بنا ها و عمارات باشکوهی بنا کردند، فرهنگ و تمدن مدرن، ساختمان های با عظمت و غیره همگی بخشی از قدرت این دوران است. کاخ اردشیر بابکان، معبد آناهیتا، شهر باستانی گور، کاخ سروستان یا ساسان، و کتیبه های سنگی همگی نشان دهنده رشد و شکوفایی چشم انداز های باستانی ساسانیان در نواحی استان فارس می باشند.
علاوه بر شهر باستانی بیشاپور، فیروزآباد، سروستان، دیگر شهر های استان فارس نیز جاذبه های فوق العاده شگفت انگیزی دارند که می توانند توریست های بین المللی را جذب کنند. برخی از آثار باقیمانده در این شهر ها به دوران ساسانیان باز می گردد و برخی بنا های تاریخی به دوره های دیگر باستانی تعلق دارند. در ادامه به تعدادی از دیگر جاذبه های این استان اشاره می کنیم:
– دژ ایزدخواست یا بنای قلعه ایزدخواست در شمال آباده
– تنگ‌ گورک‌ و چشمه قدمگاه در نزدیکی روستای سده در شهر اقلید
– آتشکده کاریان در شهر لارستان و مقبره
– مقبره جاماسب حکیم (یکی از داماد های زرتشت) در شهر جهرم
– کاخ کیومرث و آتشکده آذرجوی در شهر داراب
– تنگ تیزاب و تنگ بستانک در سپیدان
– قلعه ضحاک در فسا
– مجسمه شاپور اول در غار شاپور و سنگ نگاره بهرام دوم در کازرون
– قلعه اژد‌ها پیکر در لارستان
– پرسپولیس، نقش رستم و حجاری نقش رجب در شهر مرودشت
– نقش برجسته سراب بهرام در نورآباد
– آتشکده میل اژدها یا برج نورآباد در نورآباد ممسنی
با وجود اینکه سایت های تاریخی در شهر های مختلف استان فارس همگی ارزش زیادی دارند، اما هنوز نتوانسته اند در سطح جهانی معرفی شوند و اعتبار و شهرت جهانی را به دست آورند. در حقیقت بخشی از آثار باشکوه و باستانی ایران در میراث جهانی ثبت شده اند. یکی از هدف های اصلی و مهم صنعت توریسم، آشنا کردن گردشگران خارجی با بنا ها و آثار تاریخی استان فارس است.
امروزه همه ملت ها به دنبال کسب مقام و موقعیت از لحاظ تاریخ، فرهنگ و تمدن برای سرزمین خود می باشند. بنابراین معرفی و شناساندن جاذبه های توریستی ایران مانند بنا های تاریخی و باستانی ساسانیان در نواحی فارس، همچون بیشاپور، فیروزآباد و سروستان، ضرورت دارد.

تنگه دم اسب شیراز
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر