خانه >> اخبار >> چرا بهتر است در سفر مانند افراد محلی باشیم؟
چرا بهتر است در سفر مانند افراد محلی باشیم؟

چرا بهتر است در سفر مانند افراد محلی باشیم؟

حالا وقت پرداختن به مسئله مهم و اساسی سفر برای درک افراد و فرهنگ محلی است. اینترنت قدرتمندی که از دید شما زاییده ی نسل هزاره، افراد شیک،جوان و خلاق شهری (یا هر چیز دیگری که شما می نامید) است، در دنیای واقعی برای سالیان سال، در صنعت بزرگ و ناپایدار گردشگری مانندی آتش زیر خاکستر بوده است. و زمانی این آتش زیر خاکستر شعله کشید که جمع سپاری و اقتصاد تسهیمی پا به صحنه گذاشتند و به ذهن های کنجکاو این امکان را دادند تا خارج از لیست کتابهای درهم و برهم راهنمای سفر به جستجو بپردازند و چیزهای جدیدی کشف کنند.
اشتباه نکنید، کتابهای راهنمای سفر هم می توانند مفید باشند اما همه ما می دانیم زمانیکه محلی توسط کتابهای Lonely Planet معرفی می شود به چه سرنوشتی دچار می شود. چندبار باید مناظر خسته کننده و تکراری ببینیم، در رستورانهای کسل کننده غذ ا بخوریم، و در میان ملافه های ضدعفونی شده و آهار خورده بخوابیم تا شک کنیم که آیا چنین سفرهایی، تجربیات ناب و اصیلی هستند یا خیر؟ برای رزرو هتل در اصفهان به وبسایت ایران هتل آنلاین مراجعه کنید و با رزرو هتل عباسی اصفهان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.
درست است که معنای تجربه ی ناب برای هر کسی متفاوت است (مثلا برای بعضی ها که تنها به یک تعطیلی نیاز دارند تا در آن آب و هوایی عوض کنند و یکی دیگر از کارهای نکرده شان را خط بزنند، این نوع سفر رفتن خوب است) ولی برای سایر افراد این مسئله وجود دارد که یک گردشگر تنها به این دلیل که جزء افراد محلی نیست، همیشه یک گردشگر باقی می ماند. اینجاست که اینترنت نیز نمی تواند پاسخگوی سوال شما باشد، که عمدتا (و بی شک) بخاطر سیستم مدیریت اطلاعات بازاریابی مسخره و بیهوده آن است.

سفر به سبک و سیاق محلی ها به این معنی نیست که هویت خودتان را فراموش کنید و به شکلی درآیید که از دیگر از غریبه لقب گرفتن خجالت زده نشوید، یا جاذبه های گردشگری معروف به نظرتان جالب و مهم نیایند چرا که افراد محلی به این جور جاها نمی آیند و مطمئنا نباید خودتان را اینقدر با محیط هماهنگ کنید که دیگر حس گردشگر بودن نداشته باشید.
اما ای مسافران، ماجراجویان و کاشفان همراه، منظور من این است که همیشه دلایل منطقی برای تغییر در مسیر متداول سفر وجود دارد.
1. خوشی انسان شناسانه
به هر جای دنیا که سفر کنید، بخشی از تجربیاتی که یاد می گیرید، از طریق دیدن و مشا رکت در کارهای مردمان محلی آنجاست: سنت ها، فرهنگ، تاریخ، عادات به خصوص و آشپزی آنها.

اقامت در هتل های تمیز و استریل، خوردن غذاهای همیشگی، و تنها دیدن جاذبه های اصلی یک شهر، درک و فهم زیادی از آن شهر به شما نمی دهد. و مایه خجالت است که غنای زندگی محلی که در جایی خارج از حباب و سراب گردشگری است را درک نکنید.
 افراد محلی

کسب چنین تجربه ای ممکن است چالش برانگیز، اذیت کننده یا حتی ترسناک باشد ولی قول می دهم که خاطرات رنگارنگ بسیاری برایتان به جا بگذارد که دیگر نیازی به استفاده از عبارت “آره، فلان کشور/ شهر را هم دیدم”. چرا؟ زیرا داستانهای جالب تری برای تعریف کردن دارید.

بیمار شدن در سفر| نکات، ترفندها و روش های درمان سریع
ادامه مطلب

2. ملاقات و معاشرت با مردم راحت تر است
دیدن و معاشرت با مردم در طول سفر ممکن است کار سختی باشد ولی اگر مشتاق تجربیات جدید باشید، کار بسیار آسانی خواهد بود. نه خوانندگان عزیز، منظورم پیدا کردن یک هموطن در بارهای بریتانیایی و گردش های بک پکری نیست، حتی نمی گویم که با افراد کاملا غریبه در خیابان شروع به صحبت کردن کنید (کاری که سوئدی ها را صد در صد وحشت زده می کند).

این روزها وبسایت ها و اپ های هیجان انگیز فراوانی وجود دارد که کارشان لینک کردن مسافران کنجکاو با افراد محلی در سراسر دنیاست. اگر به شهرهای بزرگتر سفر می کنید، Meetup و Couchsurfing برنامه های زیادی دارند و معمولا پر از افراد زیادی هستند که به دنبال پیدا کردن دوستان جدید هستند.

یکی از قابلیت های ناشناخته ی Couchsurfing برای بسیاری از افراد، امکان دنبال کردن پروفایل افراد و درخواست ملاقات با آن شخص است (البته بدون اینکه مجبور شوید درخواست اقامت و خوابیدن روی کاناپه آن شخص را بدهید). زمانی را برای نوشتن پیامی صاف و ساده و خصوصی صرف کنید، پیامی که ممکن است به شما کمک کند تا بهترین دوست و همراه را برای تمام طول سفرتان پیدا کنید.
همچنین، امکان ثبت نام برای تورها و تجربیات محلی جذاب وجود دارد. زمانیکه در حال غذا خوردن، غذا پختن، انجام هنرهای خیابانی، آبجو نوشیدن، دوچرخه سواری، دیدن آثار معماری یا گشت شهری هستید، اگر کمی دقت کنید و عمیق تر نگاه کنید، احتمال پیدا کردن دوستی محلی را خواهید داشت که عاشق به اشتراک گذاشتن تجربیاتش با شماست. نسل های قدیمی تر به دسته های 50 نفره گردشگران خارجی ملحق می شوند تا مسیرهای حوصله سربر را در تورهای دارای راهنمایی که هر روزه برگزار می شوند، بپیمایند.
3. به احتمال زیاد خاطرات به یادماندنی خلق خواهید کرد
اگر فقط به توصیه های کتابهای راهنمای گردشگر عمل کنید، ممکن است در بعضی موارد ناامید شوید. در بیشتر موارد، توصیه ها و توصیفات اغراق شده ی کتاب راهنما با واقعیت همخوانی ندارند، به خصوص در مورد اقامتگاهها و رستورانها، زیرا همه ی آنها در اکثر مواقع قیمتهایشان ا افزایش می دهند و کیفیتشان هم که زمانی در حد چهارستاره و وسوسه انگیز بوده است، کاهش پیدا می کند.
1683279717 77 چرا بهتر است در سفر مانند افراد محلی باشیم؟
چه در گذشته این مشکلات را تجربه کرده باشید یا نه؛ باید بدانید که دور ماندن از مسیر معمول گردشگران مطمئنا ارزش سختی هایش را دارد و پر از احتمالاتی است که بسیار فراتر از محدوده ی کتابهای راهنمای مسافر هستند.
اگر از این طرف و آن طرف سوال کنید، اپ های مسافرتی را دانلود کنید، کمی کاراگاه بازی دربیاورید و دقت کنید که افراد محلی کجاها می روند، به احتمال زیاد خاطرات بیادماندنی زیادی خلق خواهید کرد. برخی از این کارها ممکن است تبدیل به اشتباهات بزرگی شوند (مثلا خوردن urströmming در سوئد) اما عیبی ندارد، در عوض داستانهای جالبی برای تعریف کردن خواهید داشت.
4. احترام گذاشتن
افراد محلی به چند دلیل از گردشگرانی که وارد شهرهایشان می شوند، خوششان نمی آید (شکی نیست که سلاح انتخاب افراد خودشیفته، که همان مونوپاد است، در صدر این دلایل قرار دارد).

مثلا اگر بدن خود را به صورت جلوه گرایانه ی در معرض دید قرار دهید، زمانیکه چانه زدن امری کاملا نامناسب است، سرسختانه چانه بزنید، بناهای یادبود ملی را با قفل های عشق از قیافه بیندازید، در مورد غذا بهانه جویی کنید، جاییکه نباید شروع به اسراف کردن کنید؛ به معنی تحقیر یک ملت و اهانت کردن به آنهاست.
 افراد محلی

بهتر است همیشه قبل از سفر چک کنید که چه کارهایی را باید انجام دهید و چکارهایی را نباید انجام دهید. این کار را برای حفظ ادب و احترام انجام دهید.

بهترین شهرهای ایران برای سفر نوروزی 99
ادامه مطلب

5. کلیشه های منفی ملی را به چالش بکشید
به عنوان فردی استرالیایی که در یکی از کشورهای اسکاندیناوی زندگی می کند، مردم اغلب به خاطر رفتار من احساس سردرگمی می کنند. مثلا رفتارهایی نظیر اینکه من دوست ندارم به سرعت مست شوم (از مست شدن نمی ترسم، فقط دوست دارم تا برخی اوقات میگساری کنم)، یا روی حرفهایم پافشاری می کنم، یا به شدت میهن پرست هستم، برای سوئدی ها پذیرفته شده است.
بگذارید شفاف و صریح باشم: بخش اعظمی از جمعیت استرالیا زمانیکه در خارج از کشور هستند، رفتار خوبی دارند. موضوع اینجاست که بر کلیشه های منفی ملی پافشاری نکنیم.
 افراد محلی
شگفت انگیز نیست که گردشگران بجای شبیه سازی کردن رفتارهای هموطنانشان، کلیشه های این چنینی را با احترام به عادات و راه و رسم محلی ها به چالش بکشند. مودب بودن، صبور بودن، احترام گذاشتن و خردمندانه رفتار کردن وقت چندانی از شما نمی گیرد، ولی افراد محلی قدردان چنین رفتارهایی هستند و حتی ممکن است به مردم کشور شما علاقمند شوند.
6. ارزانتر تمام می شود
هتل ها اصولا گران هستند و مثل هیولاهای بی احساسی هستند که حتی به شما اجازه آماده کردن قهوه صبحگاهی خودتان را هم نمی دهند. با وجود اقامتگاههای واقعی بسیار ارزانتری که حداقل مجهز به کتری هستند ( وشاید هم یک آشپزخانه کاملا مجهز داشته باشند)، جای تعجبی ندارد که مردم دنیا با چنین اشتیاق شدیدی به دنبال خانه های افراد محلی در سایت هایی نظیر Airbnb و FlipKey هستند.
اگر به صورت گروهی سفر می کنید یا به شهری می روید که غذا خوردن در رستوران جیبتان را خالی می کند (البته بهتر است بگویم هر شهری در کشورهای اسکاندیناوی)، انتخاب چنین اقامتگاههایی نیاز به فکر کردن زیادی ندارد. به علاوه، خرید مایحتاج روزانه در کشوری غریب، خودش نوعی تجربه جدید است.
حالا که درباره غذا حرف می زنیم این را بگویم که رستورانها , و بارها اگرچه به خاطر محلشان که در اغلب در نقاط دیدنی، خیابانها و میدانهای معروف هستند، جاهای جذابی به نظر می رسند ولی معمولا بسیار گرانقیمت و ناامیدکننده هستند.
ممکن است از گشت و گذار خسته شده باشید و این رستورانهای گول زننده جذاب به نظ برسند ولی یادتان باشد که زمان زیادی نمی گیرد تا به خیابانی فرعی برسید و غذاخوری محلی را ببینید که غذاهایشان را به نصف قیمت رستورانها می دهند. قانع نشدید؟ نظر یکی از رهگذرین را بپرسید یا از یکی از اپهای مورد اعتمادتان کمک بخواهید.
 افراد محلی
اگر دیگر نمی خواهید راه بروید، استفاده از سیستم حمل و نقل عمونی شهر جدید به ترسناکی که فکر می کنید نیست، فقط کافیست کمی تحقیق کنید و باور داشته باشید که می توانید.
اگرچه له شدن در میان جمعیت بسیار زیاد حاضر در اتوبوسی در سریلانکا و بودن در ماشینی تندرو در بزرگراه، مورد علاقه هر کسی نیست ولی سیستم حمل و نقل عمومی در اکثر شهرهای دنیا به سهولت در دسترس است و تقریبا همیشه ارزانتر از اجاره کردن ماشین یا تاکسی دربست گرفتن است.
7. به کسانی کمک کنید که لیاقتش را دارند
هرجایی که اقامت کنید، هرجایی که خرید کنید، هرجایی که غذا بخورید، همیشه دو انتخاب دارید: حمایت از شرکتهای زنجیره ای چندملیتی گمنام که در حال جذب سرمایه های گردشگران هستند یا اینکه پولتان را به مستقیما به دست افراد محلی برسانید. درست است، همه سعی می کنند تا خرج زندگیشان را درآورند ولی موافق نیستید که انتخاب گروه دوم (افراد محلی) انتخابی عاقلانه تر است؟

چگونه با حیوانات خانگی سفر کنیم؟
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر