×

10 اشتباه مسافرتی و راههای جلوگیری از این اشتباهات

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۳
دسته بندی راهنمای سفر
10 اشتباه مسافرتی و راههای جلوگیری از این اشتباهات
اشتباه کردن حین برنامه ریزی برای سفر ممکن است منجر به خراب شدن سفرتان شود، حتی قبل از اینکه سفرتان شروع شود. قبل از اینکه برای سفر بعدیتان آماده شوید، حتما توصیه های زیر بخوانید. برای رزرو هتل در مشهد به وبسایت ایران هتل آنلاین مراجعه کنید و با رزرو هتل پردیسان مشهد، اقامتی دلنشین را تجربه کنید.
بیش از اندازه وسیله برمی دارید
1. بیش از اندازه وسیله برمی دارید
اگر زمانیکه در حال بستن چمدان یا کوله تان هستید و با خودتان فکر کردید که "ممکنه به این هم نیاز داشته باشم؟"، جوابتان خیر است، نه شما به آن نیاز پیدا نخواهید کرد. "بهتر نیست این شلوار جین رو بردارم؟ ممکنه بخوام تو مهمونی بپوشمش.." نه، شما به این شلوار احتیاج نخواهید داشت چرا که سه تای دیگر برداشته اید. یا مثلا اتو را بردارم ، ممکن است هتل اتو نداشته باشد؟ حماقت محض است. همین اتفاق برای سه کرم ضدآفتاب و ژل دوشتان نیز اتفاق میفتند.
بعلاوه، زمانیکه با یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت سفر می کنید، ممکن است مجبور به پرداخت اضافه بار نیز شوید. اگر نمی خواهید 50 یورو الکی پول دهید، سبک سفر کنید.

2. از مدارکتان کپی تهیه نمی کنید
برخی افراد دلیلی برای کپی تهیه کردن از مدارکشان نمی بینند. البته چون در بیشتر موارد به کپی مدارکشان نیاز پیدا نمی کنند، حرفشان را منطقی نیست. البته به یاد داشته باشید که هیچ وقت از سانحه و دزدی در امان نیست. اگر مدارکتان مفقود شوند، اگر کپی شان را داشته باشید، کارهایتان بسیااااااار راحت تر پیش خواهد رفت.
کپی کاغذی فضای باارزش چمدانتان را اشغال می کند و به راحتی هم گم می شود، پس بهتر است مدارکتان را به صورت دیجیتالی ذخیره کنید. ذخیره کردن عکس پاسپورت و فایل پی دی اف بلیط های رفت و برگشتتان، رزرواسیون هتل تان و آدرس ها در فولدر دراپ باکس وقت چندانی از شما نمی گیرد. فقط مطمئن شوید که می توانید به نسخه آفلاین فایل هایتان دسترسی داشته باشید تا دیگر زمانیکه عجله دارید، در به در دنبال اینترنت نباشید.
3. بیمه مسافرتی تهیه نمی کنید
معمولا در زمان سفر اتفاق وحشتناکی نمی افتد. با این وجود، ریسک نکنید. اگر پول خرید بلیط هواپیما دارید، پس باید از عهده ی هزینه بیمه مسافرتی نیز برآیید. یکی از راههایی که می توانید پول کمتری خرج کنید این است که بیمه ای را انتخاب کنید که تنها هزینه های پزشکی را پوشش می دهد. اگر از پرواز جا بمانید می توانید کاری کنید تا بلیط جدیدی پیدا کنید ولی اگر پایتان بشکند، ممکن است مجبور شوید هزاران یورو خرج کنید. کار از محکم کاری عیب نمی کند.
4. وسایل باارزش خودتان را اینجا و آنجا به نمایش می گذارید
مطمئنا خیلی جالب است که در سفر وسایل گرانی مانند دوربین و تلفن هوشمند به همراه داشته باشید ولی آنها را هرجایی در نیاورید، مخصوصا در نقاط تاریک تر و خطرناکتر. مثلا من یکبار در ریو در هنگام شب داشتم عکاسی می کردم که دوست برزیلی ام گفت بهتر است دوربینم را مخفی کنم. او می دانست که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد، پس من هم به حرفش گوش دادم و دوربینم را پنهان کردم.
در مورد وسایل ارزشمندی که خیلی به آنها نیاز ندارید مانند جواهرات گرانقیمت، اصلا دلیلی برای به همراه بردنشان وجود ندارد.
وسیله سفر
5. پول و مدارک را در یکجا نگه می دارید
هیچ وقت تمام پول و مدارک سفرتان را در یکجا نگه ندارید. اگر کیف یا کیف پولتان را بدزدند، شما می مانید و سردردی وحشتناک. برای امنیت بیشتر، پول و مدارکتان را در چندین محل مختلف نگهداری کنید، مثلا در جیب هایتان، در جورابتان یا در سوتین حتی.
6. تمام روز را در استخر می مانید
ریلکس کردن در استخر خیلی جذاب است ولی کل تعطیلاتتان را در استخر نباشید. بروید و مقصد سفرتان را کشف کنید و اگر در نزدیکیتان ساحل هم است، آنجا را نیز امتحان کنید. اگر قرار است بین داشتن روزی راحت در استخر یا یک پیاده روی خسته کننده در بیابان، لطفا دومی را انتخاب کنید. بعد از چند سال، احتمالا دیگر آن روز آفتابی که در استخر گذراندید را به خاطر نخواهید آورد ولی آن پیاده روی سخت و ماجراجویانه تبدیل به داستانی می شود که می توانید برای همه تعریف کنید.

7. از قبل تحقیق نمی کنید
منظورم این نیست که باید قبل از سفر سه کتاب راهنمای مشکل را مطالعه کنید. چه کسی وقت چنین کاری را دارد؟ همچنین، بهتر است که فقط به اکتشاف و جستجو بپردازید. چند موضوع اصلی وجود دارد که شما باید از آنها مطلع باشید. آیا نقاط خطرناکی وجود دارند که باید از آنها دوری کنید؟ راههای معمول کلاهبرداری کدامند؟ از کدام نقاط باید حتما دیدن کنید؟
در سفری که به چین داشتم، سه ساعت بعد از خروج از فرودگاه، چای بسیار گرانقیمتی خریدم. اگر قبلا تحقیق کرده بودم، می فهمیدم که فروختن چای گرانقیمت به گردشگران یکی از متداولترین کلاهبرداریها در چین است.
8. کمتر از میزان خرجی واقعی تان پول به همراه می برید
شما دقیقا می دانید که چقدر خرج محل اقامتتان، حمل و نق و غذایتان می شود، پس دقیقا می دانید که باید چقدر پول به همراه داشته باشید، درست است؟ نه. شما فراموش می کنید تا هزینه آب، تنقلات، سوغاتی و سایر هزینه های کوچکی که به سرعت جمع می شوند، حساب کنید. سعی کنید بیشتر از آنچه که بودجه بندی کرده اید، پول به همراه ببرید، یا در هنگام نیاز از این کارتان خوشحال می شوید یا اگر هم پولی در آخر سفر باقی ماند باز هم خوشحال می شوید.
قلک
9. بیخود و بی جهت به مردم اعتماد می کنید
اکثر مسافران دوست دارند تا افراد جدیدی ملاقات کنند ولی برخی افراد نیت بدی دارند و برخی اوقات اتفاقات بدی می افتد. پس چطور بفهمیم به چه کسی می توان اعتماد کرد؟ سوال دشواری است که جواب واضح و مشخصی ندارد. فقط از عقل سلیم خودتان استفاده کنید و به حس درونیتان اعتماد کنید.
10. از اوضاع کشور مقصد عصبانی می شوید
آیا تا به حال شوک فرهنگی را تجربه کرد ه اید؟ مثلا زمانیکه خیابانها کثیف هستند، مردم بی ادبند و غذاها عجیب و غریبند، مهم است که به یاد داشته باشید که شما در این کشور تنها یک مهمان هستید. زمانیکه شما در خانه ی کسی مهمانید، به صاحبخانه احترام می گذارید و ازمقرراتش پیروی می کنید. چه احساسی خواهید داشت زمانیکه کسی به خانه شما بیاید و از همه چیز ایراد بگیرد؟
در جامائیکا مجبور شدم برای آمدن صاحب هاستل یک ساعت صبر کنم تا اتاقم را تحویل دهد. زمانیکه گفتم از اینکه مدت زمان زیادی را معطل ماندم، ناراحتم، او گفت: خارجی ها می توانند عصبانی شوند اما بزار چیزی به تو بگویم، جامائیکایی ها به زمان اهمیت نمی دهند. این ماجرا به من فهماند که چقدر مهم است تا قوانین و آداب و رسوم افراد محلی را درک کنیم.
زمانیکه سفر می کنید به یاد داشته باشید که یک کشور خارجی برای راحتی شما درست نشده است. آن کشور برای راحتی مردمان خودش به وجود آمده است.