×

کویر ریگ زرین یزد

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۶
دسته بندی ایرانگردی
کویر ریگ زرین یزد
اگر فکر می کنید پاییز تنها در میان انبوه درختان رنگ به رنگ متجلی می شود سخت در اشتباهید، تنها کوه ها، درختان و جنگل ها میزبان پاییز نیستند، پاییز سرآغاز زندگی در دل کویر نیز است. همین که پاییز قد علم می کند بازار کویرنوردی نیز رونق می گیرد چراکه سلطه آفتاب تا حدودی کاهش یافته و کویر بسیار دل انگیزتر شده است. کویر بخش اعظمی از هویت جغرافیایی ایران را تشکیل می‌ دهد. سرزمین ‌هایی خشک، کم‌ آب و گاه سوزان با شب‌هایی سرد که در زیر پوست نازک سکوتش مملو از زندگی نه‌چندان ساده است. اگر تجربه کویرنوردی را داشته باشید حتما می ‌دانید که راه رفتن بر بلندای تپه های شنی و ماسه ای و قدم زدن در زیر انوار خورشید یا تماشای آسمان خیال انگیز کویر چقدر بدیع و خوشایند است. در میان کویرهای پرآوازه و پرطرفدار کشورمان این بار شما را به تماشای کویر ریگ زرین یزد دعوت می کنیم تا بار دیگر از تماشای هنرنمایی طبیعت مسرور شوید. این کویر زیبا و منحصربفرد، که در واقع یک ریگزار زیبا و مسحورکننده است، جایی در نزدیکی شهر اردکان و در محدوده استان یزد قرار گرفته است. اکنون که هوا رو به سردی گذاشته بازهم بازار کویرنوردی پاییزه داغ داغ است، پس کوله بارتان را بردارید و با ما به مقصد گنجینه ریگ زرین همراه شوید. قصد سفر به عروس کویر و رزرو هتل‌های یزد را اگر دارید این‌بار می‌توانید سری به هتل باغ مشیر الممالک یزد بزنید و نوع تازه‌ای از اقامت را در شهر بادگیرهای بلند تجربه کنید.
کویر ریگ زرین یزد
در مسیر ریگ زرین
ریگ زرین در نزدیکی شهر زیبای اردکان قرار دارد بنابراین برای دسترسی به این کویر زیبا مسیر شهر اردکان یکی از بهترین انتخاب ها است. پس از گذر از اردکان زیبا و اصیل مسیر اردکان به سمت احمد آباد را پیش رو بگیرید. از احمد آباد که عبور کنید جاده خاکی به چشمتان می خورد که در نزدیکی ایستگاه راه آهن قرار دارد. این جاده خاکی 30 کیلومتری طول دارد و شما را به یک کمپ کویری در کویر ریگ زرین می رساند. مسیر دومی که می توانید از آن استفاده کنید جاده روستای بیاضیه به سمت اردکان است که شما را به شمال کویر ریگ زرین می رساند. مسیر یزد به ساغند نیز یکی دیگر از راه های دسترسی به کویر ریگ زرین یزد است که از جنوب این کویر گذر می کند. اگر از مسیر اردکان به طبس عازم کویر شده اید باید پس از گذر از روستاهای خرانق و ساغند خود را به روستای مغستان اکبر برسانید. پس از گذر از روستای مغستان یک جاده خاکی پیشاپیش شما قرار دارد که به ابتدای ریگزار ریگ زرین منتهی می شود. مسیر نخست که اغلب مورد استفاده کویرنوردان قرار می گیرد یکصدوپنجاه کیلومتری طول دارد. باقی مسیرهای منتهی به ریگ زرین نیز مسافتی به همین مقدار دارند.
کویر ریگ زرین یزد
ریگزار ریگ زرین
مسیر روستای مغستان به سمت کویر ریگ زرین یکی از زیباترین چشم اندازهای این منطقه را به نمایش می گذارد. در مسیر این روستا نخل های بلند و پراکنده ای به چشم می خورند که حضورشان در این منطقه در ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد. جاده اصلی به سمت روستا آسفالته است اما پس از گذر از روستا یک جاده خاکی پیش رویتان قرار می گیرد. در طول جاده گیاهان کویری و شورپسند همانند درختچه های گز به وفور به چشم می خورد. چند کیلومتری که در بیابان پیش رو به پیش بروید به مرزهای ریگزار ریگ زرین خواهید رسید. این کویر به سبب نزدیکی به روستای مغستان با نام کویر مغستان نیز شناخته می شود از همان دوردست ها قبل از رسیدن به کویر ریگ زرین بلندی های این منطقه پیدا است. تپه های بلند شن و ماسه که بلندایشان آن ها را به یک کوه مانند کرده است نیز در حاشیه کویر به چشم می خورند. ریگ زرین یکی از منحصربفردترین ریگزارهای ایران است. ریگزارهایی که در همان نگاه اول شما را شیفته خود خواهند کرد. با هر بار وزش باد نقش ریگزار تغییر می کند. سنگ های تفت دیده و شن مانندی که تنها با دست هنرمند خالق طبیعت این چنین نظم گرفته اند. نقس این ریگزارها به مانند خطهای ممتد و مرتبی است که پی در پی هم بر تن ریگزار نقش بسته اند و اغلب با وزش باد دگرگون می شوند.
کویر ریگ زرین یزد
شاید تجربه راه رفتن بر بلندای تپه ریگزاری به این شکل و شمایل را به ندرت در سایر نقاط ایران تجربه کنید. این ریگزار در بالاترین سطح خودش بیش از 1160 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کویر یا ریگزار ریگ زرین یزد از یک سو به روستای بیاضیه و از سویی دیگر به کویر بافق(درانجیر) منتهی می شود. روستای ساغند نیز در همسایگی مرزهای این کویر قرار گرفته است. ریگزارهایی که پشت سر هم ردیف شده اند و با حرکت باد منقش می شوند به این منطقه جلوه متفاوتی بخشیده اند که ریگ نوردی را بسیار جذاب تر می کند. آنچه این کویر وسیع را منحصربفردتر کرده است وجود کوهی است که درست در وسط این کویر واقع شده و آن را به دو قسمت جنوبی و شمالی تبدیل کرده است. اگر از بالا نگاهی به این کویر بیاندازید آن را به شکل نیم نعل یا حرف L خواهید یافت که کوه را در بر گرفته است. کویر چیزی در حدود 50 کیلومتر طول و 13 کیلومتر عرض دارد. اگر نگاهی به جنوب کویر بیاندازید گنبدهای نمکی را خواهید دید و اگر سرتان را به سوی شمال کویر مغستان یا ریگ زرین بچرخانید کوه های حاجی آباد زرین را خواهید یافت. تپه های بلند شنی و ماسه ای هم در گوشه گوشه حاشیه این کویر سرشار از سکوت به چشم می خورند. اما تپه ها عاری از هر گونه پوشش گیاهی و کاملا صاف و یکدست است. ردپای رودخانه فصلی هم در تن این کویر به چشم می خورد و در اطراف هر دو بخش شمالی و جنوبی آن مناطق باتلاقی دیده می شود. خوشبختانه این کویر آنقدرها شناخته شده نیست و هنوز رد چرخ موتورسیکلت ها و ماشین های سافاری ترکیب زیبای آن را بر هم نریخته است.
کویر ریگ زرین یزد
ساکنین کویر ریگ زرین (مغستان)
به سان اغلب کویرهای ایرانی این جا هم ردپای بزمجه، مارمولک، روباه شنی، عقرب، مار، گرگ، شغال و کفتار به چشم می خورد. به این لیست پرندگانی همچون عقاب، شاهین و هوبره و جانداران متعدد دیگر را نیز اضافه کنید. در اطراف ریگزارها گیاهانی همچون خارشتر، گز، کاکوتی و اسفناج وحشی نیز به چشم می خورند که در این میان درختچه های کوتاه گز از همه بیشتر به چشم می خورد. به خاطر داشته باشید در روستاهای اطراف این کویر اغلب مکانی برای تامین مایحتاج سفر وجود ندارد بنابراین قبل از آغاز و در مسیر حرکت به سوی این کویر از شهرهایی که در مسیر قرار دارند مایحتاج خود را تهیه کنید. برای تجربه یک کویرنوردی لذت بخش حتما از یک راهنمای محلی کمک بگیرید تا به سلامت این مسیر را طی کنید.
بهترین زمان بازدید از کویر ریگ زرین
تابستان بدون شک گرم ترین فصل سال در این کویر است و دما آنقدر بالاست که حتی آفتاب پرست ها هم به ندرت آفتابی می شوند. اما نکته جالب در این کویر زمستان های آن است که وزش بادی سوزناک شرایط اقامت در آن را بسیار سخت می کند. در این میان پاییز با داشتن دمایی مناسب و هوایی مطبوع بهترین فصل برای ملاقات این کویر منحصربفرد و آرام است. اگر از هیاهو گریزانید این کویر هنوز آنقدرها شناخته شده نیست پس دست به کار شوید و در این پاییز دل انگیز خود را به این کویر زیبا برسانید.
کویر ریگ زرین یزد
تفریحات ریگزار زرین
ریگ زرین در کنار سکوت مهیج و جذابش سرشار از هیجان های رنگ به رنگ است. کمپ کویری که در این کویر قرار دارد و با نام ریگ زرین شناخته می شود تفریحات جذابی را برای گذران اوقات در این کویر زیبا فراهم آورده است. علاوه بر کویرنوردی، برپاکردن آتش، تماشای ستارگان و عکاسی در کویر می توانید از تفریحاتی همچون سافاری، موتورسواری، شترسواری و سوارکاری در دل کویر لذت ببرید. این کمپ یک ایستگاه پرورش اسب نیز دارد. پروزا با پاراگلایدر هم یکی دیگر از تفریحات تخصصی منحصربفرد این کویر است. این کمپ مجهز دارای واحدها و اقامتگاه‌های جذاب کویری، یک مزرعه ارگانیک، آشپزخانه مستقل جهت طبخ خوراک های فست فودی همانند پیتزا در دل کویر است. نوای ساز نوازندگان هم اغلب در دل این کمپ کویری به گوش می رسد. دورهمی های دوستانه و سرو چای دم‌کشده بر روی ذغال در کنار یک کاسه آش شولی یزد و یا سرو جوجه کباب در وسط کویر از دیگر خاطرات ماندگار این کمپ است. کمپ یک سالن سینمای مجهز را نیز تدارک دیده است تا از گذران اوقات خود در دل این کویر طلایی نهایت لذت را ببرید. سوییت ها و کپرهای این کمپ اقامتگاه مطمئنی برای سپری کردن یک شب کویری است.
کویر ریگ زرین یزد 
جاذبه‌های نزدیک به کویر ریگ زرین
تنها کویر ریگ زرین جاذبه این منطقه نیست. این کویر در چهل کیلومتری پارک ملی درانجیر قرار گرفته است که می توانید سری به آن بزنید. روستای زیبا و منحصربفرد خرانق با انبوه بناهای تاریخی، روستای زیبای عقدا، عبادتگاه زرتشتیان یا همان پیر سبز چک چک، قنات جهانی زارچ، شهر زیبای اردکان و چندین و چند جاذبه دیگر در نزدیکی این کویر قرار دارند که می توانید سری به آن ها بزنید.