×

جاهای دیدنی کرمان با آدرس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۶/۱
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی کرمان با آدرس
وقتی که از دوستان دوران دانشگاهم می پرسیدم که نظرشان راجع به کرمان و جاهای دیدنی کرمان چیست، می گفتند که با شنیدن نام کرمان یاد پسته، قالی، بیابان لوت و زلزله می افتند ولی بعد از شنیدن خاطرات من و دیدن عکس هایم، مشتاق شدند تا به کرمان سفر کنند و خودشان شاهد تمام زیبایی های طبیعی و تاریخی این دیار کهن باشند. نتیجه سفر تمام کسانی که به توصیه من  از مکان های دیدنی کرمان بازدید کرده اند، جالب و در عین حال تامل برانگیز است. نظر همگی این بود که چرا این همه آثار باستانی و طبیعی از دید مردم ایران مهجور مانده است؟ شهری ساده و صمیمی با مردمانی خونگرم که به میهمانانش عشق هدیه می دهند.
اگر بخواهید هوشمندانه سفر کنید باید علاوه بر رزرو هتل، اطلاعات کاملی از مقصد سفرتان داشته باشید. در این نوشته، کرمان را از نگاه یک گردشگر حرفه ای مرور خواهیم کرد، از جزئیات جاذبه های دیدنی تا سوغاتی ها،خوراکی های خوشمزه  و هتل های کرمان این شهر تاریخی.
 

جاهای دیدنی کرمان کجاست؟

استان کرمان با ثبت 6 اثر در فهرست آثار جهانی (شامل: ارگ بم، روستای صخره ای میمند، باغ شاهزاده، قنات گوهرریز جوپار، کویر لوت و قنات های ریگان و بم) در صدر جدول بیشترین آثار ثبت شده ایرانی در میراث جهانی یونسکو است. چون تعداد زیاد آثار تاریخی در سطح استان زیاد است مانند مسجد جامع، حمام وکیل، مسجد ملک و... در اینجا جاهای دیدنی کرمان با عکس را معرفی می کنیم:

روستای صخره ای میمند

روستای صخره ای میمند
روستای صخره ای میمند که در 30 کیلومتری شهر بابک استان کرمان قرار دارد یکی از روستاهای جالب انگیز ایران است، به طوری که تمامی خانه های این روستا ی سه هزار ساله به صورت فضاهایی است که در داخل کوه کنده شده است. سنگ نگاره‌ها و نقوش صخره‌ای حاکی از آن است که قدمت این روستا به زمان اشکانیان و ساسانیان برمیگردد.
آدرس: استان کرمان - 30 کیلومتری شهر بابک - روستای میمند 

ارگ بم

ارگ بم
شهر بم در استان کرمان محل قرار گیری بزرگترین سازه ی خشتی جهان به نام ارگ بم است که در سده 5 پیش از میلاد ساخته شده است. این سازه که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است پس از واقعه ی زلزله ی سال1382 بر اثر زلزله دچار آسیب جدی شد. در قلب این مکان با ابهت ارگ بم قرار دارد و در اطراف آن دژ بزرگی ساخته شده است.
آدرس: استان کرمان - قسمت شرقی شهرستان بم 
 

باغ شازده ماهان 

باغ شازده ماهان
باغ شاهزاده ماهان که مربوط به اواخر دوره ی قاجاریه است، در نزدیکی ماهان کرمان و درست در وسط کویر واقع شده است. این باغ با وجود مساحت و فواره ها و معماری بسیار زیبای کوشک آن بزرگترین و زیباترین باغ ایرانی شناخته شده است. باغ شازده ماهان نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

دشت لوت

دشت لوت
دشت لوت هفتمین بیابان بزرگ جهان است که در 3 استان کرمان سیستان بلوچستان و خراسان رضوی واقع شده است و در سالهای پیاپی گرم ترین نقطه ی جهان شناسایی شده است. یزرگترین ناحیه جمعیتی دشت لوت شهداد است و سالانه گردشگران زیادی از کلوت های شهداد کرمان دیدن می کنند.

مسجد جامع

مسجد جامع
مسجد جامع از آثار دوران آل مظفر است و حدود 700 سال قدمت دارد. حال و هوای نماز مغرب و عشاء که در تابستان در محوطه این مسجد تاریخی برگزار می شود، وصف نشدنی است.
آدرس مسجد جامع کرمان: حاشیه میدان مشتاق کرمان 

مسجد ملک

مسجد ملک
زیبایی مسجد ملک در شب و با نورپردازی های داخلی و خارجی دو چندان می شود و بهترین زمان برای عکاسی است. این مسجد 900 ساله مسجد امام هم نامیده می شود، بزرگترین و قدیمی ترین مسجد شهر کرمان است.
آدرس مسجد ملک: کرمان- خیابان امام

بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان طولانی ترین راسته بازار دنیاست که جذابترین و بهترین جاذبه های شهر را در دل خود پنهان کرده است. برای گشتن و جستجو در این راسته بازار، بدون اغراق، حداقل به دو تا سه روز زمان نیاز دارید.
 

مجموعه گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی خان
مجموعه گنجعلی خان که یکی از جاهای دیدنی کرمان است در دل این بازار قرار گرفته و میدان بزرگی است که در چهارگوشه اش، حمام، آب انبار، ضرابخانه (موزه سکه)، مدرسه (فروشگاه های سنتی)، و مسجد قرار دارد. با وزش نسیم خنک عصرگاهی، مردمی که برای خرید به بازار آمده اند به این میدان می آیند و از منظره زیبا و محیط آرامش بخش این میدان استفاده می کنند.
آدرس حمام گنجعلی خان (موزه گنجعلی خان) کرمان: کرمان- بازار بزرگ کرمان- میدان گنجعلی خان
ساعت بازدید حمام گنجعلی خان: 09:00 تا 18:00
 

بازار مسگرها

بازار مسگرها
 قلم زنی استادکاران کرمانی نشان از رونق کار مسگرها و یکی از دیدنی های کرمان است. مغازه های مس فروشی و البته پته فروشی های زیادی در اطراف میدان گنجعلی خان وجود دارد که سوغاتی های کرمان بینظیری را در معرض دید گردشگران گذاشته اند. هرچند از قدیم الایام استفاده از ظروف مسی رایج بوده است ولی امروزه شاهد استقبال بیش از پیش گردشگران از این ظروف مخصوصا به عنوان سوغات کرمان هستیم.
 

عطاری ها

عطاری ها
کاروانسرای هندوها حاکی از گذشته غنی تجارت ادویه از هندوستان است، گذشته ای که به حال پیوند خورده است و هنوز هم کرمان از قطب های خرید ادویه جات اصیل و معتبر است. عطاری های قدیمی زیادی در راسته بازار وجود دارد که محل خوبی برای خرید سوغاتی های مشهور کرمان هستند: قاووت، پسته، روشور، زیره، انواع ادویه تازه و باکیفیت و ....
 

حمام وکیل

حمام وکیل
بعد از عبور از مجموعه گنجعلی خان به حمام وکیل می رسید که با معماری جذاب خود میزبان میهمانان برای خوردن فالوده در ظروف گلسرخی یا چایی خوش و عطر بوست. فالوده کرمانی با ترکیب نشاسته دانه دانه و شیره قند و عرق های گیاهی، معجونی خوشمزه و خنک در روزهای گرم سال است و مشتریان فراوانی دارد.
آدرس حمام وکیل کرمان: جنب مجموعه گنجعلی خان 

آرامگاه مشتاق علیشاه

آرامگاه مشتاق علیشاه
در انتهای بازار به مسجد جامع کرمان می رسید و بعد از آن در آن سوی میدان مشتاق، آرامگاه مشتاق علی شاه که یکی از جاهای دیدنی کرمان است با سه گنبد متفاوت و حیاطی مصفا قرار دارد. مشتاق علی شاه از چهره های ادب و عرفان است که حدود 220 سال پیش به جرم خواندن قرآن با سه تار سنگسار شد. سیم چهارم سه تار به یاد مشتاق علیشاه، مشتاق نام دارد.
آدرس آرامگاه مشتاق علی شاه: جنب مسجد جامع کرمان

آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان
کرمان از دیرباز سرزمینی بوده که مذاهب مختلف با صلح و صفا در کنار هم زندگی می کرده اند. امروزه هم، عده ی از هموطنان زرتشتی و یهودی در کرمان زندگی می کنند. کرمانیان همیشه از همشهری های زرتشتی شان با احترام و نام نیک یاد می کنند و آنها را مردمانی راست گو و درستکار می دانند. آدرس آتشکده کرمان خیابان برزو آمیغی است و موزه مردم شناسی زرتشتیان هم در کنار همین آتشکده است.
 

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد
 عمارتی در کرمان وجود دارد که با پا گذاشتن در آن، به سال 1255 برمی گردید. باغ فتح آباد که یکی از جاهاي ديدني كرمان است با معماری زیبا و نورپردازی های استادانه، همچون نگینی در میان باغ های پسته اطراف کرمان می درخشد. نوشیدن دمنوش بابونه در هوای خنک شبانگاهی این باغ دلگشا، خاطره ای بیاد ماندنی برای هر گردشگری به جا می گذارد.
آدرس: انتهای بلوار هوا نیرو کرمان
 

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه
در کنار کوه های مسجد صاحب الزمان و جنگل قائم، گنبدی خودنمایی می کند که بر اساس افسانه ها از شیر شتر در مصالحش استفاده شده و احتمالا قدمتش به قبل از اسلام می رسد. این گنبد در حال حاضر تبدیل به موزه سنگ شده است و بخاطر پارکی که در کنارش احداث شده و وجود جنگل مصنوعی قائم، آخر هفته ها جزء بهترین مکان های تفریحی کرمان به حساب می آید.
 

موزه پته

موزه پته
پته که نوعی رودوزی با نخ های رنگین و ظریف بر روی پارچه های پشمی ضخیم است، از اصیل ترین و در عین حال ناشناخته ترین سوغاتی های کرمان است. موزه پته که باید برای بازدید از آن قبلا هماهنگ کرده باشید، در خیابان والفجر واقع شده است. در این موزه پته های نفیسی مانند رومیزی، روتختی، رانر و ... وجود دارد که گزینه خوبی برای سوغاتی به شمار می روند.
 

کتابخانه ملی

کتابخانه ملی
یکی از دلنشین ترین کتابخانه های عمومی کشور در قلب کرمان است. کتابخانه ملی که پیش از این کارخانه نساجی بوده است، در وسط پارک سرسبزی به نام پارک ریاضیات قرار دارد. معماری زیبا این بنا، بی شک، برای هر بازدیدکننده ای جالب و جذاب است و یکی از دیدنیهای کرمان بری اهل کتاب هاست. خوش به حال کسانی که در اینجا درس می خوانند!
 

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده
به فاصله اندکی از شهر کرمان، باغی سرسبز و جادویی در قلب کویر قرار گرفته است که سالهاست در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و یکی از مناطق دیدنی کرمان است. باغ شازده ماهان محبوب گردشگران داخلی و خارجی و حتی خود کرمانی ها , fست. باغی که با فواره ها، درختان کهنسال و عمارت تاریخی اش، مانند تکه ای از بهشت در وسط بیابان است.
 

مقبره شاه نعمت الله ولی

مقبره شاه نعمت الله ولی
شاه نعمت الله یکی از عارفان و شاعران معروف قرن هشتم هجری است که آرامگاهش در ماهان قرار دارد و یکی از اماکن دیدنی کرمان است. معماری متفاوت و درختان سربه فلک کشیده این مکان هر گردشگری را شگفت زده می کند. مردم در روز ولادت حضرت علی (ع) در این آرامگاه گرد هم می آیند، جشن می گیرند و دف می نوازند.
 

باغ متولی باشی

باغ متولی باشی
در پشت آرامگاه شاه نعمت الله باغ و عمارت تاریخی وجود دارد که باغ متولی باشی نام دارد و منتسب به متولی آرامگاه شاه نعمت الله است. این باغ اکنون تبدیل به رستوران و هتل شده است و آرامشی دلپذیر دارد و یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان و پاتوق کرمانی ها در آخر هفته هاست.
 

شیرینی های لذیذ و مقوی

شیرینی های لذیذ و مقوی
تنوع غذاها و شیرینی ها کرمان نشانی از خوش خوراک بودن مردم این دیار است. شیرینی های خوشمزه و مقوی نظیر کلمپه و کماچ سهن که با خرما درست می شوند و مورد پسند هر سلیقه ای واقع می شوند. روغن جوشی یکی دیگر از خوراکی های خوشمزه کرمان است که از فرهنگ قدیمی و زرتشتی سرچشمه می گیرد و بیشتر برای مراسمات ترحیم یا خیرات استفاده می شود. قطاب کرمانی هم متفاوت از همتای یزدی اش است و مزه ی پسته و گردوی قویتری دارد.
قاووت که انواع مختلفی دارد (پسته ای، نخودی، قهوه، خشخاشی و ...) پودری نیروبخش و خوش طعم است که هنوز هم در جشن شب شیشه (جشن به دنیا آمدن ونامگذاری نوزاد) جزء ارکان اصلی است و اگر نباشد مهمانان حتما سراغ "قووتو " را می گیرند. برای خرید شیرینی با کیفیت عالی به شیرینی سرای بهجت خانم جنب پارک نشاط یا شیرینی رضا در خیابان بهمنیار بروید و از این خوراکی های خوشمزه برای عزیزانتان سوغات ببرید.